Jak vybrat pěnové puzzle a recenze puzzlí Malý Génius

Pěnových puzzlí se v posledních měsících vyrojilo opravdu hodně. Když jsem pořizovala pěnový koberec Malý Génius, uplynu hodně vody. V roce 2016, kdy jsem jej kupovala, byl sortiment menší a seznam prodejců zanedbatelný. V článku vám představím naše puzzle a také, na co se při jejich výběru zaměřit.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak vybrat pěnové puzzle (pěnový koberec)

Můžete se zastavit cestou z práce v hypermarketu a nějaké puzzle koupit. Jakékoli. Takhle by je pořizoval Matěj, aby neztrácel čas. Já jsem se zeptala známých a naštěstí před lety výrobců puzzlí nebylo zdaleka tolik. Vybrala jsem ty nejkvalitnější a bohužel také úplně nejdražší, které na trhu byly. Zajímalo mě:

 • Jak jsou puzzle kvalitní: Některé skládací pěnové koberce jsou sice levné, ale moc toho nevydrží. Viděla jsem pěnové puzzle o tloušťce 0,5 až 0,7 cm po třech měsících používání a nebyl to pěkný pohled. Puzzle se rozpadaly, vypadaly ošklivě. Některé značky nic nevydrží, jiné mají pevnější povrchovou úpravu a jejich slabá tloušťka není na obtíž.
 • Tloušťka: Nakonec jsem upřednostnila velkoryse silné puzzle o tloušťce 1,6 mm, které skvěle tlumí pády a využijeme jej nejen pro miminko nebo batole, ale děti je mají v pokojíčku místo koberce.
 • Údržba: Jak se puzzle čistí? Naše kostky stačí otřít hadrem, nebo je opláchnout ve vaně a usušit je na sušáku nebo na topení.
 • Barva a obrázky: Obrázky na povrchu dlaždic jsem nechtěla, mohly by se odřít. Vkládací puzzle z více částí jsou moc hezké, ale mohou se snadněji zničit.
 • Velikost kostek: Malé kostky jsou nepraktické, velké se budou špatně čistit. Mezi nejčastější rozměry patří 30×30 cm až 33×33 cm.
 • Velikost koberce: Jak má být koberec velký? Nevěděla jsem, proto jsem pořídila ten největší. Náš koberec měří 120×180 cm (24 kostek), což je poměrně velkorysý prostor. Koberce složené ze 6 (9) kostek mohou být až příliš malé.
 • Věk: U řady koberců je uveden doporučený věk od 3 let. Neměly by být ale tyto puzzle vhodné i pro novorozence, když právě pod ně jsou nejčastěji pokládány? Náš koberec se pyšní atestací pro novorozence a je vhodný od věku 0+.

Recenze: Pěnový koberec Malý Génius MAXI 24 silný (4 barvy)

Pěnové puzzle Malý Génius jsou vyrobeny v České republice. Pořídila jsem je proto, že se hodí pro děti od narození, a jsou vytvořeny ze zdravotně nezávadných materiálů. Pokud koberec objednáte z Aliexpressu, bude sice levnější, ale materiálem se českému výrobku nevyrovná. Malé děti mohou díly olizovat nebo kousat.

Jak vybrat pěnové puzzle a recenze puzzlí Malý Génius

Díly se nerozjíždějí ani po čase používání.

Vlastnosti a kvalita

Co se vlastností týče, výrobce uvádí, že materiál, ze kterého jsou puzzle zhotoveny, má měkký příjemný povrch, je stálý, neměl by ztratit barvy a nenasákne vodu. Vše, co tvrdí, je pravda. Puzzle máme od roku 2016 (článek je napsán v srpnu 2020). Za tu dobu nevybledly. Pokud na ně omylem vylijete vodu, voda se do nich nevsákne. Avšak, když je drhnete ve vaně houbičkou a mýdlem, tak se z boku trošku namočí, a poté je potřeba nechat je pořádně vysušit na topení. Materiál je měkký, příjemný.

Co se odolnosti týče, tak i po letech používání do sebe kostky dobře pasují a nerozjíždí se. Martínek v batolecím věku utrhl pacičku na jednom dílku, přesto puzzle hezky zapadají a absence jedné pacičky nevadí. Když na koberec postavíte něco těžkého, poničí se. Nikoli nenávratně, ale je znát, že na koberci stál těžký předmět. Proto není vhodné pokládat na koberec například dřevěné židle a sedat si na ně.

Jak vybrat pěnové puzzle a recenze puzzlí Malý Génius

Koberec je velmi silný (16 mm)

Údržba

Jak se čistí? Pokud koberec děti zašpiní, jednoduše rozeberu na všech 24 dílků, dám je do vany a každý dílek důkladně vyčistím houbičkou a mýdlem. Opláchnu, osuším v ručníku a nechám schnout. V létě rozprostřu na sušáku. V zimě je potřeba zajistit, aby byl koberec v teple. Toto je velmi důležité pro rychlé sušení. Dávám jej na topení a jen trošku pohlídám, aby netopilo nějak přehnaně moc. Klasicky se vysuší puzzle rychle a bez újmy na stupeň 3 až 4 (z pěti). Díly otáčím, aby se vysušily ze všech stran.

Po letech používání (nyní máme na stálo místo klasického koberce – zejména kvůli údržbě, protože koberec chytá prach a to mi vadí) se puzzle opotřebovaly, ale ne tak moc, jak jsem si myslela. Vydržely déle, než jsem předpokládala. K puzzlím můžete dokoupit zakončovací okraje, rozšířit je libovolně tak, jak chcete. Prodávají se různé barvy, když se vám nenávratně zničí jedna kostka, tak lze dokoupit pouze jednu zničenou kostku. My jsme zatím nic z toho nevyužili, ale možná, že v budoucnu pořídíme nějaké nové části. Uvidíme, jak děti koberec poničí. Zatím se zdá, že vydrží hodně. Za mě jej mohu doporučit, i když při používání je potřeba vždy myslet na to, že podložka je pouze z pěny.

Jak vybrat pěnové puzzle a recenze puzzlí Malý Génius

Pokud na koberec položíte těžký předmět, zůstane na něm rýha.

Dostupnost a cena

Puzzle jsou dobře dostupné. Když porovnám, jak se oproti roku 2016 rozšířilo spektrum obchodů, které je nabízejí, je nákup maximálně pohodlný. Puzzle jsou dostupné například v hračkárně 4kids.cz (sada 12 dílů za 600 Kč, 24 dílů (2 sady po 12) za 1200 Kč v akci), nebo přímo v e-shopu Malý Génius, kde jsou trošku dražší. Přehled prodejců najdete zde.

S cenou to je už trošku horší, protože jsou hodně drahé. Na druhou stranu jsou extra silné (16 mm) a vydrží dlouho (my je máme čtyři roky). Naše varianta s 24 kostkami vyjde běžně na 1350 Kč.

Malý Génius 16 mm na 4KIDS.CZ

Závěrem

Každému vyhovuje něco jiného a možná, že si vyberete zcela odlišné puzzle tlumených barev, jiné tloušťky a odlišného povrchu. Malý Génius nabízí kvalitní produkt za odpovídající cenu a s více dětmi krátce po sobě představuje dobré řešení, protože puzzle toho poměrně dost vydrží. Je třeba myslet na to, že koberec není nezničitelný a že se do něj dříve nebo později mohou udělat rýhy.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

10 Hodnocení
Pěnové puzzle Malý Génius

Velmi kvalitní a poctivé puzzle velkorysé tloušťky 1,6 mm ocení rodiče malých dětí. Puzzle jsou vhodné již od narození, ale využijí je také batolata a starší děti. My je používáme místo koberce. Dobře se udržují, vše je čisté. Mohou se poničit, pokud se na ně položí například nábytek.

Poměr ceny a kvality
10
Materiál
10
Údržba
10
Životnost
10
Dostupnost
10
KLADY
 • Kvalitní
 • Naše varianta MAXI je opravdu maxi (120 cm x 180 cm).
 • Tloušťka 1,6 cm
 • Vydržely.
 • Nerozjíždí se.
 • Dobře se udržují (máme místo klasického koberce).
 • Materiál je příjemný.
 • Lze dokoupit náhradní díly po jednom kuse.
 • Prodávají se také zakončovací okraje.
ZÁPORY
 • Vyšší cena

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám šťastný nákup. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart