Dárky k Vánocům pro děti od 0 do 12 měsíců

Mám pro vás úplně první tipy na hračky pod stromeček pro miminka a kojence rozdělené do čtyř cenových kategorií. Hračky jsme dostali od babičky nebo jsem je koupila sama. Vždy jsem je pečlivě vybírala a studovala jsem, co hračka umí nebo neumí, jak je kvalitní, co se s ní dítě naučí. Pojďme se podívat na to, co vybrat pro miminko k úplně prvním vánocům. 

Obsah

Jak vybrat hračky pro miminko

Při výběru hraček jsem se vždy ohlížela na to:
1. Co se při hraní miminko naučí.
2. Jak dlouho hračka vydrží (kdy z ni vyroste).
3. Zda jde umývat.

Obecně nedoporučuji dávat dítěti mladší jeden rok (u našich dětí ještě déle) zvukové plyšové hračky. Zkoušela jsem na Martínkovi a výsledkem byla zničená, umolousaná a špinavá hračka. Zvukové plyšové hračky není možné vyprat v pračce a děti je zkrátka a dobře zničí. Vhodnější je s dárkem tohoto typu počkat než dítě doroste do věku 12 až 18 měsíců. V mém doporučení pro děti do jednoho roku žádnou zvukovou (ryze hrací) plyšovou hračku nenajdete. Zaměřila jsem se na hračky výukové, které něco dělají. Vybrala jsem jak levnější, tak dražší. Na fotce se na ně můžete na všechny podívat. Až teď si uvědomuji, jak jsou všechny pohromadě krásně barevné. 🙂

Jak vybrat vánoční dárky pro miminko: Zleva housenka Lamaze, spirála Playgro, míček Playgro, knížka a kousátko Bright Starts, Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages, hrací deka s hrazdičkou Yookidoo.

Jak vybrat vánoční dárky pro miminko.

nahoru ↑

Kousátko/ Knížka Bright Starts

Filka si v této knížce poctivě četl přibližně do pěti měsíců. Moc ho bavila. Kniha se skládá pouze ze tří listů, což se zdá být málo. Když jsem knížku koupila, zvažovala jsem, že bych vzala ještě klasickou rozkládací, ale nakonec to nebylo potřeba. Tři listy Filkovi bohatě stačily k tomu, aby ho vyčerpala a on usnul. Obálka po zmáčknutí vydává šustivý zvuk. Knížka je krásně barevná, dítě hodně zaujme, i když neví, na jaké obrázky se právě kouká. Pozoruje barvy, šustí s listy a kouše roky. Vděčná je také rukojeť, kterou miminko okusuje, když ho začnou trápit zoubky. Knížku můžete vyprat v pračce, opláchnout pod vodou. Na sušáku schne dobře a rychle. Prala jsem v pračce s oblečením v pracím prášku pro děti. Miminko ji využije přibližně do půl roku věku. U každého dítěte může být doba potřeby použití trošku jiná. Jakmile začne dítě sedět nebo lézt, najde si jinou činnost.  Kousátko (knížku) jsem koupila za 170 Kč na Feedo.cz.

Knížka Bright Starts na FEEDO.CZ

nahoru ↑

Playgro ohebný míček

Míček jsme dostali od babičky a máme ho už dva roky. Nejdřív jsem nevěděla, k čemu je dobrý, ale děti na to přišly za mě. Je vyroben z měkčího materiálu, který mírně pruží (guma). Dítě ho může nejdříve kousat, nahradí skvěle kousátko, a když je starší a šikovnější, kutálí si s ním. Uvnitř je chrastící koule, která vydává rachtavé zvuky. Míček se nekutálí příliš rovně, ale stáčí se ke stranám. Je to proto, že není celistvý a mezi ohnutými „pruty“ jsou mezery. Barevné pruty nejsou hladké, ale mají na sobě vyryté různé struktury – tenké či tlusté čáry. Takto si dítě rozvíjí hmat. Udržuje se perfektně, omyjete jej pod vodou a je to. Míček není určen jako hračka do vody a ani jsem jej do vody nezkusila dát. Děti si s ním hrají ještě teď, ale na hraní musí být vždy dva. Samotné miminko nebo batole u něj příliš dlouho nevydrží. Míček pořídíte na Mall.cz, ale je dobře dostupný i v jiných e-shopech (například Feedo.cz, Alza, 4kids i v lékárnách).

Playgro ohebný míček na MALL.CZ

nahoru ↑

Playgro Spirála se zvířátky

Krásná pestrobarevná spirálka se hodí jako dárek pro vnoučka nebo vnučku. Připevní se na madlo kočárku a dítě si s ní může při procházce hrát. Spirálku nám koupila babička a Filka ji v kočárku miloval přibližně do 11 měsíců. Poté se začal více zajímat o to, co se kolem něj děje. Hračka je měkká, obsahuje jedno kousátko a jedno zrcátko. Konce chrastí, jsou krásně hebké a spirála je poddajná. Hračku lze omotat na jakékoli dětské madlo kočárku. Seženete ji na Feedo.cz (hračku si můžete vyzvednou zdarma na prodejně), nebo ji koupíte na Mall.cz.

Playgro spirála se zvířátky - ptáček, sovička a beruška jako zrcátko.

Playgro spirála se zvířátky – ptáček, sovička a beruška jako zrcátko.

Barvy podporují rozvoj zraku miminka, různé tvary a materiály rozvíjí jemnou motoriku. I když si s ní Filka už teď moc nehraje, hračku máme na kočárku pořád, protože s ní venku usíná. Výrobce uvádí, že ji není možné vyprat v pračce. Zkoušela jsem ji vyprat v pračce několikrát a nic se s ní nestalo. Prala jsem nejdříve opatrně na 30 °C a 400 otáček. Když bylo vše v pořádku, zkusila jsem zvýšit počet otáček. Prala jsem na 40 °C a 1000 otáče, vše je v pořádku. Zrcátko se kousáním a hraním poškrábe (jak je vidět na fotografii), s kousátkem se nic nestane.

Playgro spirála na FEEDO.CZ

nahoru ↑

Lamaze spojovací housenka

Dlouho jsem váhala, zda hračku koupit nebo ne. Nakonec jsem ji vzala a jsem s ní maximálně spokojená. Hračka se hodí pro děti od půl roku věku, ale to jen spíše kvůli barvám. Díky pestrým barvám v kombinaci s bílou a černou se rozvíjí zrak dítěte. Přibližně od deseti měsíců se dítě snaží housenku rozebírat na jednotlivé dílky. A že mu to jde náramně.

Lamaze spojovací housenka.

Lamaze spojovací housenka.

Okolo roku věku by dítě housenku rádo složilo, ale ještě mu to moc nejde. Hračku se naučí skládat přibližně v roce a půl a ve dvou a půl letech ji složí podle barev, které se z dílků hezky naučí. Jedním slovem: geniální. Plyšovou housenku využije i dvouleté, ba tříleté, batole. Jednotlivé dílky housenky vydávají různé zvuky – cinkají, šustí, chrastí, a tak miminko čeká na to, co se ozve za zvuk, nebo objevuje, který z dílků může cinkat. Housenka je ušita z rozličných materiálů – hladký, hrubý, vzorkovaný, a tak rozvíjí jemnou motoriku miminka. Jeden dílek se na švu mírně páral, musela jsem ho sešít. Jinak je hračka v pořádku. Nejdříve jsem ji prala v ruce, ale teď už ji dávám do pračky. Nic se s ní nestalo, barvy nepustily, suchý zip se neušpinil a to ji máme rok. Jsem s ní moc spokojená a děti také. Při praní doporučuji přeci jen dát pozor na suché zipy a hračku vyprat s materiálem, který není příliš chlupatý (ne se svetrem, šálou a podobně). Spojovací housenku koupíte například na 4kids.cz

Spojovací housenka Lamaze na 4KIDS.CZ

nahoru ↑

Fisher Price pejskův stoleček

Stoleček jsem kupovala těsně před Vánoci. Nyní bych jej už pořídila s předstihem, aby nebyl vyprodaný. Filka si s ním hrál od osmi měsíců a od devíti měsíců u něj vydržel sedět poměrně dlouho. Stolečku je možné sundat nohy, takže hrací pult se dá položit na zem nebo si jej může vzít dítě na gauč či do postele. Stolek se hodí i pro dítě, které ještě nesedí, ale hraní pro něj není tolik komfortní, na jednotlivé prvky poměrně špatně dosáhne a nevydrží u stolku příliš dlouho.

Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages - nohy lze sundat.

Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages – nohy lze sundat.

U nás si s ním hrál Martínek (2,5 roku) i Filka (13 měsíců). Oběma dětem se líbí vždy to samé. Nejraději mají otevírací dvířka statku, ve kterých se ukrývá jednou kravička, podruhé koník, potřetí ovečka. Stoleček lze přepnout na tři různé úrovně, které odpovídají třem různým věkovým kategoriím dítěte. Součástí je také mobilní telefon,který chrastí, jinak nic nedělá. Tento telefon je nejslabším článkem celé hračky, která je jinak naprosto perfektní. Stolek lze otřít vlhkým hadříkem, v záhybech lze čistit hůře.  Stoleček je skvělý a koupíte ho levně v hračkárně Mrakyhraček.cz, kde bývá v akci do 1600 Kč. Dražší stolík koupíte na Alze, na Mall.cz a na 4kids.cz (okolo 1800 Kč).

Pejskův stoleček na MRAKYHRAČEK.CZ

nahoru ↑

Yookidoo hrazdička s dekou

Deku jsme dostali od babičky, když se Filka narodil. O kousek výše jsem napsala, že tato cenová kategorie je určena pro všechny, kteří chtějí pořídit miminku výjimečný dárek. To hrazdička s dekou značky Yookidoo skutečně je. Nejdříve zaujala Martínka, který z jezdícího autíčka nemohl spustit oči a hlavně ruce. Pořád jej bral a jezdil s ním na hrazdičce sem a tam až jsem se bála, že se auto rozbije, ale vydrželo. Filkovi se hrací deka s hrazdou moc líbila přibližně do osmi měsíců, než se naučil lézt a začalo ho zajímat vybavení kuchyně. Autíčko jezdí po hrazdičce tam a zase zpět, můžete jej přepínat na dvě melodie nebo pustit bez zvuku.

Yookidoo hrací deka s hrazdičkou.

Yookidoo hrací deka s hrazdičkou.

První písnička hraje velmi pomalu a je spíše uspávací, druhá je rychlejší a má povzbudit dítě k nějaké aktivitě. No, řeknu vám to takhle. Filka usnul u obou melodií. 🙂 Když byl už o několik týdnů starší, usnul spolehlivě u té pomalejší, což byl naprostý zázrak. Poté stačilo jenom vypnout písničku a nechat jej hezky odpočívat. Hrazdičku je možné kompletně vyprat i s hračkami. Vše jsem sušila na sušáku a do sušičky bych se bála hračky dát. Autíčko otřete vlhkým hadříkem a je to. Baterie se vybijí poměrně rychle, přibližně za dva měsíce je musíte vyměnit. Celou deku snadno složíte do úhledného plochého balíčku a uklidíte ji třeba za skříň. Deku koupíte za 2 299 Kč v e-shopech s dětským zbožím (Feedo.cz), v hračkárnách jsem ji neviděla. Dostupná je také ve velkých e-shopech (Mall.cz). Všude stojí úplně stejně.

Yookidoo hrazdička s dekou na FEEDO.CZ

nahoru ↑

Závěrem

Připravila jsem pro vás přehled velmi snadno dostupných, levných a pěkných hraček. Děti milují také DUPLO, auta a samozřejmě různá kreativní tvoření, pastelky, pracovní sešity i oblékání panenek (najdete v mém e-shopu), a v neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásné Vánoce. 🙂

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart