9 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 0 do 12 měsíců

Mám pro vás úplně první tipy na hračky pod stromeček pro miminka a kojence rozdělené do čtyř cenových kategorií. Hračky jsme dostali od babičky nebo jsem je koupila sama. U každého produktu uvádím orientační cenu.

Obsah

Jak vybrat hračky pro miminko

Při výběru hraček jsem se vždy ohlížela na to:
1. Co se při hraní miminko naučí.
2. Jak dlouho hračka vydrží (kdy z ni vyroste).
3. Zda jde umývat.

Obecně nedoporučuji dávat dítěti mladší jeden rok (u našich dětí ještě déle) zvukové plyšové hračky. Zkoušela jsem na Martínkovi a výsledkem byla zničená, umolousaná a špinavá hračka. Zvukové plyšové hračky není možné vyprat v pračce a děti je zkrátka a dobře zničí. Vhodnější je s dárkem tohoto typu počkat než dítě doroste do věku 12 až 18 měsíců. V mém doporučení pro děti do jednoho roku žádnou zvukovou (ryze hrací) plyšovou hračku nenajdete. Zaměřila jsem se na hračky výukové, které něco dělají. Vybrala jsem jak levnější, tak dražší. Na fotce se na ně můžete na všechny podívat. Až teď si uvědomuji, jak jsou všechny pohromadě krásně barevné. 🙂

Jak vybrat vánoční dárky pro miminko: Zleva housenka Lamaze, spirála Playgro, míček Playgro, knížka a kousátko Bright Starts, Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages, hrací deka s hrazdičkou Yookidoo.

Jak vybrat vánoční dárky pro miminko.

Tip č. 1: Kousátko/ Knížka Bright Starts (180 Kč)

Filka si v této knížce poctivě četl přibližně do pěti měsíců. Moc ho bavila. Kniha se skládá pouze ze tří listů, což se zdá být málo. Když jsem knížku koupila, zvažovala jsem, že bych vzala ještě klasickou rozkládací, ale nakonec to nebylo potřeba. Tři listy Filkovi bohatě stačily k tomu, aby ho vyčerpala a on usnul. Obálka po zmáčknutí vydává šustivý zvuk. Knížka je krásně barevná, dítě hodně zaujme, i když neví, na jaké obrázky se právě kouká. Pozoruje barvy, šustí s listy a kouše roky. Vděčná je také rukojeť, kterou miminko okusuje, když ho začnou trápit zoubky. Knížku můžete vyprat v pračce, opláchnout pod vodou. Na sušáku schne dobře a rychle. Prala jsem v pračce s oblečením v pracím prášku pro děti. Miminko ji využije přibližně do půl roku věku. U každého dítěte může být doba potřeby použití trošku jiná. Jakmile začne dítě sedět nebo lézt, najde si jinou činnost. Toto kousátko se již neprodává. Podobnou knížku pořídíte na Mall.cz.

KOUSÁTKO NA MALL.CZ

Tip č. 2: Playgro ohebný míček (250 Kč)

Míček jsme dostali od babičky a máme ho už dva roky. Nejdřív jsem nevěděla, k čemu je dobrý, ale děti na to přišly za mě. Je vyroben z měkčího materiálu, který mírně pruží (guma). Dítě ho může nejdříve kousat, nahradí skvěle kousátko, a když je starší a šikovnější, kutálí si s ním. Uvnitř je chrastící koule, která vydává rachtavé zvuky.

Míček se nekutálí příliš rovně, ale stáčí se ke stranám. Je to proto, že není celistvý a mezi ohnutými “pruty” jsou mezery. Barevné pruty nejsou hladké, ale mají na sobě vyryté různé struktury – tenké či tlusté čáry. Takto si dítě rozvíjí hmat. Udržuje se perfektně, omyjete jej pod vodou a je to. Míček není určen jako hračka do vody a ani jsem jej do vody nezkusila dát. Děti si s ním hrají ještě teď, ale na hraní musí být vždy dva. Samotné miminko nebo batole u něj příliš dlouho nevydrží. Míček pořídíte na Mall.cz.

Playgro ohebný míček na MALL.CZ

Tip č. 3: Mluvící klíče Vtech (400 Kč)

Mluvící klíče Vtech jsou hezké a kvalitně zpracované. Klíče mají tři tlačítka s obrázkem domečku, medvídka a auta. Ke každému tlačítku patří jeden klíč – klíč s autem, klíč s domečkem, klíč s medvídkem. Na klíčích je ještě jeden interaktivní prvek – váleček, který se otáčí. Každý klíč plní jednu funkci:

  • Klíč s autem – na tomto klíči jsou dvě posuvné kuličky, které se otáčí a s nimiž si může dítě hrát. Auto má v sobě zabudované z jedné strany malé zrcátko, z druhé strany je plastický medvídek, který sedí v autě.
  • Klíč medvídek – tento klíč je gumový a slouží jako kousátko.
  • Klíč s domečkem – Z jedné strany je na klíči vyobrazen barevný domeček s průhledným sklem, uvnitř jsou kuličky. Ze strany druhé je domeček velmi slabě vyrytý. Ve spodní části klíče si mohou děti hrát s otočnou placičkou – interaktivní prvek.

Tyto klíče jsou hezké a kvalitní. Od Vtech máme ještě chodítko, které je velmi kvalitní a slouží už pátý rok bez zničení. Co mi na klíčích trošku vadí? Jen jedna věc – zdají se mi trošku těžké. To je způsobeno zkrátka tím, že jsou mluvící a je potřeba, aby byl v klíčích zabudovaný reproduktor a elektronika. Klíče jsem položila na váhu a mají 172 gramů, což není tolik. Pocitově se mi ale zdají pro dítě těžší. Hračku pořídíte na 4kids.cz do 400 Kč, takže cena dobrá.

MLUVÍCÍ KLÍČE na 4KIDS.CZ

Tip č. 4: Clementoni Plyšový Mickey s kapsami

Krásná plyšová hračka bez chlupů zaujme malé objevitele i větší děti, které si na ni mohou procvičovat zapínání zipu či knoflíku. Plyšák je hezký, poměrně dost velký, má kalhoty se zrcátkem, našitou látkovou kapsičkou na suchý zip.

Na botičkách má obrovský knoflík a zapínací přezku. S knoflíkem i přezkou lze pracovat. Na plyšáčkovi jsou čtyři interaktivní prvky – zip, suchý zip, knoflík a přezka. Dále děti zaujme malé zrcátko, šustící ouška a pískací ruka. Přesně tato hračka se již neprodává, ale krásnou plyšovou opičku od SIGIKID koupíte na Pinkorblue.cz.

Oblékací plyšáci na PINKORBLUE.CZ

Tip č. 5: Spirála ke kočárku Playgro

Spirálu máme už několik let a stále je jako nová. Je na ní hodně interaktivních prvků, je poměrně dlouhá a kvalitní. Na každém konci má větší zakončení v podobě zvířátka, přičemž jedno zvířátko vydává zvuky. Dále je na spirále beruška, která má pod krovkami ukryté zrcátko a kousátko. Zvířátka mají křidélka, se kterými si dítě může hrát, beruška má šustivé krovky. Ať už pořídíte jakoukoli spirálu (může to být i jiná značka), využijete ji nějaký čas. Spirálu můžete upevnit na kočárek, nebo si s ní může brát dítě také doma. Starší děti umí spirálu z kočárku sundat a hodit na zem. Na domácí hraní, případně na cesty, je též dobrá.

SPIRÁLA PLAYGRO na 4KIDS.CZ

Tip č. 6: Lamaze spojovací housenka (450 Kč)

Okolo roku věku by dítě housenku rádo složilo, ale ještě mu to moc nejde. Hračku se naučí skládat přibližně v roce a půl a ve dvou a půl letech ji složí podle barev, které se z dílků hezky naučí. Jedním slovem: geniální. Plyšovou housenku využije i dvouleté, ba tříleté, batole. Jednotlivé dílky housenky vydávají různé zvuky – cinkají, šustí, chrastí, a tak miminko čeká na to, co se ozve za zvuk, nebo objevuje, který z dílků může cinkat.

Housenka je ušita z rozličných materiálů – hladký, hrubý, vzorkovaný, a tak rozvíjí jemnou motoriku miminka. Jeden dílek se na švu mírně páral, musela jsem ho sešít. Jinak je hračka v pořádku. Nejdříve jsem ji prala v ruce, ale teď už ji dávám do pračky. Nic se s ní nestalo, barvy nepustily, suchý zip se neušpinil a to ji máme rok. Jsem s ní moc spokojená a děti také. Při praní doporučuji přeci jen dát pozor na suché zipy a hračku vyprat s materiálem, který není příliš chlupatý (ne se svetrem, šálou a podobně). Spojovací housenku koupíte také například na 4kids.cz

Spojovací housenka Lamaze na 4KIDS.CZ

Tip č. 7: Fisher Price pejskův stoleček (1800 Kč)

Stoleček jsem kupovala těsně před Vánoci. Nyní bych jej už pořídila s předstihem, aby nebyl vyprodaný. Filka si s ním hrál od osmi měsíců a od devíti měsíců u něj vydržel sedět poměrně dlouho. Stolečku je možné sundat nohy, takže hrací pult se dá položit na zem nebo si jej může vzít dítě na gauč či do postele. Stolek se hodí i pro dítě, které ještě nesedí, ale hraní pro něj není tolik komfortní, na jednotlivé prvky poměrně špatně dosáhne a nevydrží u stolku příliš dlouho.

Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages - nohy lze sundat.
Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages – nohy lze sundat.

U nás si s ním hrál Martínek (2,5 roku) i Filka (13 měsíců). Oběma dětem se líbí vždy to samé. Nejraději mají otevírací dvířka statku, ve kterých se ukrývá jednou kravička, podruhé koník, potřetí ovečka. Stoleček lze přepnout na tři různé úrovně, které odpovídají třem různým věkovým kategoriím dítěte. Součástí je také mobilní telefon,který chrastí, jinak nic nedělá. Tento telefon je nejslabším článkem celé hračky, která je jinak naprosto perfektní. Stolek lze otřít vlhkým hadříkem, v záhybech lze čistit hůře. Stoleček je skvělý a koupíte ho na 4kids.cz (okolo 1800 Kč). Celou recenzi na stoleček najdete v článku: FISHER-PRICE Pejskův stoleček Smart Stages s texty CZ/EN.

Pejskův stoleček na 4kids.CZ

Tip č. 8: Yookidoo hrazdička s dekou (2300 Kč)

Deku jsme dostali od babičky, když se Filka narodil. O kousek výše jsem napsala, že tato cenová kategorie je určena pro všechny, kteří chtějí pořídit miminku výjimečný dárek. To hrazdička s dekou značky Yookidoo skutečně je. Nejdříve zaujala Martínka, který z jezdícího autíčka nemohl spustit oči a hlavně ruce. Pořád jej bral a jezdil s ním na hrazdičce sem a tam až jsem se bála, že se auto rozbije, ale vydrželo. Filkovi se hrací deka s hrazdou moc líbila přibližně do osmi měsíců, než se naučil lézt a začalo ho zajímat vybavení kuchyně. Autíčko jezdí po hrazdičce tam a zase zpět, můžete jej přepínat na dvě melodie nebo pustit bez zvuku.

Yookidoo hrací deka s hrazdičkou.
Yookidoo hrací deka s hrazdičkou.

První písnička hraje velmi pomalu a je spíše uspávací, druhá je rychlejší a má povzbudit dítě k nějaké aktivitě. No, řeknu vám to takhle. Filka usnul u obou melodií. 🙂 Když byl už o několik týdnů starší, usnul spolehlivě u té pomalejší, což byl naprostý zázrak. Poté stačilo jenom vypnout písničku a nechat jej hezky odpočívat. Hrazdičku je možné kompletně vyprat i s hračkami. Vše jsem sušila na sušáku a do sušičky bych se bála hračky dát. Autíčko otřete vlhkým hadříkem a je to. Baterie se vybijí poměrně rychle, přibližně za dva měsíce je musíte vyměnit. Celou deku snadno složíte do úhledného plochého balíčku a uklidíte ji třeba za skříň. Deku koupíte za 2 299 Kč na Alza.cz a také na Mall.cz. Všude stojí úplně stejně. Celou recenzi najdete v článku: Nejlepší hrazdička na světě: Yookidoo hrací deka s hrazdou.

Yookidoo hrazdička s dekou na ALZA.CZ

Tip č. 9: Fisher Price Beatbo CZ (1200 Kč)

Fisher Price Beatbo CZ není zrovna hračka, kterou by si většina rodičů přála mít doma. Je plastová, svítí, dělá kravál, hýbe se ze strany na stranu, dokonce někdo by mohl namítnout, že “vyřvává hrozné písně”. Ano, ano, to všechno dělá. Ale děti mimozemšťana milují. Na krabici bylo uvedeno, že hračka je vhodná od 9 měsíců do 3 let. Filka ve 3 letech a Martínek ve 4 letech si se “zeleným robotem” hrají, zpívají s ním, počítají a namlouvají si na záznam to, co říkají. Když to robot zopakuje, smějí se na celé kolo. Sama neustále objevuji nové zvuky, které tato plastová “potvora” vydává. Mimozemšťan tancuje a kroutí se, zpívá písně, počítá, svítí, říká abecedu. Největší “terno” je, že si děti mohou po stisknutí tlačítka nahrát cokoli, co řeknou, a mimozemšťan tuto frázi zazpívá. A skutečně to udělá. Sama musím říct, že nahrávání a zpívání je legrační. Děti různě mění hlasy a mimozemšťan vše pozměněným hlasem poslušně zopakuje.

Mimozemšťan se již neprodává, ale nahradil ho lenochod a velmi roztomilý robot. Robota za rozumnou cenu koupíte na 4kids.cz. Lenochod je k dostání v akci na Alza.cz (doprava zdarma). POZOR: V zahraničí nekoupíte českou verzi.

ROBOT na 4KIDS.CZ

Závěrem

Připravila jsem pro vás přehled velmi snadno dostupných, levných a pěkných hraček. Děti milují také DUPLO, auta a samozřejmě různá kreativní tvoření, pastelky, pracovní sešity i oblékání panenek (najdete v mém e-shopu), a v neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička.

🏆PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ TIPY DO KATEGORIE HRAČKY (VŠE VYZKOUŠENO – RECENZE + FOTOGRAFIE).🏆

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásné Vánoce. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart