14 tipů na krásné retro hračky

Retro hry a retrohračky: Co bylo oblíbené v devadesátkách a kde hračky koupit? Do článku jsem připravila tipy krásné retro hračky, které jsou nejen krásnou vzpomínkou na naše dětství, ale také skvělou hračkou pro naše děti. Hračky jsou seřazeny podle věku dítěte.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Ježek v kleci

Tento hlavolam je evergreenem, oblíbený po generace. A ani v naší sbírce nesmí chybět. Kovového ježka v kleci mohou vyndávat děti i rodiče a vězte, že to není nic snadného. Ježka koupíte například v e-shopu Vesely-drak.cz.

JEŽEK V KLECI na VESELY-DRAK.CZ

Tatrovka

Auto lze umýt ve vaně a osušit. Žádná speciální údržba není potřeba. 🙂 Testujeme jej rok a zatím ne nezničilo, nerozpadlo a nic se s ním nestalo. Je trochu nepříjemné, když vám v plné zátěži přejede nohy, ale vydržet se to dá. Máme to největší a neměnila bych. Dino Tatra o velikosti 30 cm je vhodná například jako auto na písek, ale není možné v ní jezdit. Tatra o velikosti 73 centimetrů je velká akorát a dítě se do ní pohodlně vejde.

Můžete vybírat z modelů: Dino Tatra Auto 148 73 cm v modré, oranžové, červeno-modré nebo vojenské (tmavě zelená) barvě. Dino Tatra Auto 148 30 cm se prodává v červeno-modré, oranžové jako míchačka, vojenské, jako valník s plachtou a také jako bragr. Děti mohou na autě převážet náklad nebo jej umístit do kabiny a vozit jej v kabině. Jinak moc dalšího využití tatrovka nenabízí. Je to zkrátka plastové auto, které zabaví malé i starší děti. Do auta se vejdou (dle mých zkušeností) dvě děti. Jestli by se do něj, nebo na něj, vešly tři děti, to nevím. Myslím ale, že by si s tím nějak poradily děti i auto. Za předek auta lze připevnit provázek a auto táhnout za něj. Několikrát jsem tuto vymoženost ocenila, protože jsem se nemusela ohýbat, když jsem vozila děti. Auto koupíte jak v hračkárnách, tak v e-shopech s dětským zbožím. Asi největším úskalím je barva, protože všude jsou dostupné jen ty oranžové (online ji výhodně koupíte třeba na 4Kids.cz).

TATROVKA na 4KIDS.CZ

Desková hra Veselý rybolov

Princip hry je snadný. Hráči musí pochytat co nejvíce ryb. V této hře jsou ryby naznačeny žlutými kroužky. Jakmile hráč získá kroužek, navlékne ho na figurku a donese jej na své stanoviště (přesná pravidla jsou rozpracována níže). Tato hra je skvělá. Není dlouhá, není těžká a děti baví. Součástí je také malá brožurka ryb, ve které se děti mohou dozvědět více o českých rybách. Hrací plán je z tvrdého kartonu, pokreslený retro obrázky rybníka s rybami a také s vyznačenými cestičkami, po kterých putují figurky. Příjemně mě překvapily dřevěné figurky a dřevěná hrací kostka. Kroužky jsou ze žlutého plastu. Škoda, že hra neobsahuje jeden náhradní kroužek. Hra je vhodná pro děti už od tří let věku. Je snadná, hraje se okolo dvaceti minut a malé děti velmi baví. Jestli máte doma hru Smolíček pacholíček v retro edici nebo deskovou hru Dlouhý, Široký a Bystrozraký, bude se vám tato hra zamlouvat. Je to zase trošku něco jiného.

Veselý rybolov jsem sehnala v e-shopu Dudlu.cz, kde mají velký výběr společenských her pro děti. Hra je moc hezká, neznala jsem ji a jsem ráda, že jsem ji pořídila. Je to oddechová hra pro předškoláky i ještě o trošku mladší děti. Je vhodná pro děti od tří až čtyř let a bude bavit i sedmileté děti.

VESELÝ RYBOLOV na DUDLU.CZ

Rubikova kostka

Složit Rubikovu kostku není nic snadného, ale pro šikovného školáka to není nemožné. Kostka je plastová, dobře se ovládá. Několik různých variant koupíte v e-shopu Vesely-drak.cz.

RUBIKOVA KOSTKA na VESELY-DRAK.CZ

Smolíček Pacholíček

Jestli Smolíčka neznáte, překvapí vás snadný, ale skvělý princip hry. Na kolečka se rozestaví předměty, přiklopí se stromeček a každý z hráčů po jednom hází kostkou. Jejich úkolem je najít totožný předmět pod stromečkem jako na kostce. Pod jedním stromečkem je schovaný Smolíček. Když ho někdo najde, hra končí. Poté se spočítají body a vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů. Hra Smolíček Pacholíček v retro edici se trošku odlišuje od hry, kterou si pamatuji z dětství. Kytičky se mi zdají jiné, stejně jako mi přijde, že figurky jsou trošku menší než v původní verzi. Provedení je pěkné, ale figurky by mohly být větší, kytičky by mohly vypadat ještě trošku lépe. Škoda je, že není součástí alespoň jeden náhradní stromeček a jedna kytička (beruška, houbička).

Pořídila jsem retro edici, která obsahuje berušky, kytičky, hříbečky a muchomůrky. V prodeji je ale ještě další verze Smolíčka, v níž najdete kolečka s obrázky veverek, berušek, hříbečků, žabek, ptáčků a hříbků. Seznam prodejců Smolíčka najdete zde. Hru můžete koupit do 400 Kč na 4kids.cz.

Společenská hra SMOLÍČEK na 4KIDS.CZ

Dlouhý, Široký, Bystrozraký

Desková hra zachycuje Dlouhého, Širokého, Bystrozrakého, černokněžníka, princeznu a prince při zpáteční cestě z hradu na zámek. Po cestě čeká na hráče spousta nástrah, které musí překonat. Princip hry tkví v házení kostkou a posouvání panáčků vpřed o příslušný počet políček. Hrací pole dekoruje obrázek, na kterém je rozprostřena trasa s kolečky a také s čísly. Pokud se postavička zastaví na čísle, plní úkol (jedno kolo neházet, dvě kola neházet, posunout se vpřed). Úkoly jsou napsané v pravidlech. Herní plán jako takový je velmi hezký a původní hře odpovídá pouze přibližně. Není stejný. Řekla bych, že vypadá o poznání lépe. Dřevěné postavičky jsou si trošku podobné, více než tomu je například u Smolíčka Pacholíčka. Dlouhý při hře může více padat než ostatní figurky. Kostka vypadá jako ta původní. Celkově se mi moderní pojetí retro edice líbí více než původní stará verze. Retro edice se mi líbí více než klasická edice, ve které nejsou figurky, ale natištěné papírové karty. V pravidlech mi trošku chybí, jak se figurka dostane do cíle, pokud hráč nehodí přesný počet políček na kostce. Dlouhý může při hře padat (obzvláště, pokud děti neustále strkají do herního plánu 🙂 ). V pravidlech není napsané, jaké postavičky jsou součástí hry, což je škoda, protože ne každý pozná podle figurek (kromě ústředních postav), o koho se jedná. I tak je hra hezká a za pořízení stojí. Děti baví a těší se na ní. Takže mohu vřele doporučit. Hra je dobře dostupná a pořídíte ji na Alza.cz, kde je nejlevnější (v době sepisování recenze vyšla na 369 Kč), na Knihy Dobrovský a také na Mall.cz.

Dlouhý, Široký, Bystrozraký na 4KIDS.CZ

Skleněnky

Vzpomínky na skleněnky jsou krásné. Malé skleněné kuličky v retro edici koupíte za pár desítek korun v e-shopu Vesely-drak.cz.

SKLENĚNKY na VESELY-DRAK.CZ

Magnetické puzzle Detoa

Magnetické puzzle Detoa děti vypadají přeci jen trošku jinak, než jak si je pamatuji z dětství. Dílky jsou dřevěné (to souhlasí) a na druhé straně dílku je nalepena magnetická fólie místo magnetu. Magnetická tabulka je výrazně tenčí, hodně se leskne a dílky na ní dobře drží. Puzzle vypadají moderněji a možná i lépe. 🙂 Hračka se hodí pro děti od čtyř let. Uvnitř krabice najdete magnetickou tabulku, balíček se dřevěnými dílky, na jejichž druhé straně je nalepena magnetická fólie, a dřevěný stojánek, do kterého zasadíte magnetickou tabulku. Na krabičce jsou namalované různé kombinace, jak dílky složit, a dítě se z nich může velmi dobře inspirovat nebo zkoušet skládání přesně podle obrázků. Puzzle nejsou drahé a pořídíte je okolo 200 Kč až 250 Kč. Možná, že právě nižší cena donutila firmu Detoa používat jiné materiály než tomu bylo před 30 let. Nebo za jiný vzhled mohou modernější materiály s téměř stejnými vlastnostmi. Na první pohled stavebnice nepůsobí až tak kvalitně jako si ji pamatuji z dětství. Na straně druhé si myslím, že dítě jednotlivé dílky dříve ztratí než rozbije. Tabulka se může snadno poškrábat a je potřeba na ni dávat bedlivý pozor. Při stavění proto raději nenechávejte dítě samotné. Puzzle pořídíte přímo v obchodě Detoa, kde jsou mírně dražší než v e-shopech s dětským zbožím. V kamenných prodejnách je seženete i za 300 Kč, v e-shopech stojí okolo 200 Kč až 250 Kč. Předvánoční akci jsem viděla na 4Kids.cz.

Magnetické puzzle na 4KIDS.CZ

Seva Klasik Jednička

Základní set s názvem Jednička je dostatečně velký, obsahuje 222 dílků, a lze z něj postavit řadu věcí. Tato sada nepatří k největším. Zakoupit můžete hodně druhů stavebnice Seva, od jednodušších až po složité. Z jiných sad můžete postavit letadlo, bungalov, traktor, kočárek, auto a další modely.

Základní set s názvem Jednička je dostatečně velký, obsahuje 222 dílků, a lze z něj postavit řadu věcí. Tato sada nepatří k největším. Zakoupit můžete hodně druhů stavebnice Seva, od jednodušších až po složité. Z jiných sad můžete postavit letadlo, bungalov, traktor, kočárek, auto a další modely. Ze setu Jednička lze složit domeček, mašinku, letadlo. Na modely najdete v krabici podrobný návod. Podle návodu zvládne model složit i šestileté dítě. Pro mladší děti může být skládání obtížné. Jednotlivé modely Seva jsou mezi sebou kompatibilní, a tak můžete svou sbírku rozšiřovat. Stavebnici Seva jsem pořídila na Dudlu.cz, kde mají velký výběr těchto stavebnic. Váhala jsem mezi Seva klasik Jednička a mezi Dvojkou. Nakonec jsem vzala základní menší set na vyzkoušení a myslím, že Dvojka by u nás také své místo našla. 🙂

SEVA JEDNIČKA na DUDLU.CZ

Magnetické divadlo Detoa Červená Karkulka

Divadlo jsem koupila jen proto, že jsem ho měla, když jsem byla malá. Kdysi to bylo ještě trošku jiné divadlo, než jaké se prodává dnes. V obchodech můžete koupit hned několik druhů divadel, které se jmenují podle pohádek. My máme doma divadlo, s nímž si můžeme zahrát Červenou Karkulku. Kdybychom chtěli hrát jinou pohádku, museli bychom si pořídit další divadlo. Prodává se ještě Hrad, Popelka nebo Krtek. Ve staré verzi divadla bylo více kulis vytištěných na výrazně horším papíru, který se ohýbal. Kulisy v tomto novém divadle jsou tvrdé a lepší kvality. Možná mi přijde trošku škoda, že se divadla prodávají zvlášť a není možné si koupit herní sety najednou, nikoli po jednotlivých pohádkách. To mi moc nedává smysl, ale třeba to nějaký hlubší význam má. Jestli jste o divadle Detoa nikdy neslyšeli a ani jste ho neměli jako děti, asi vám vrtá hlavou, jak takové magnetické divadlo funguje. Na malinkých dřevěných podstavcích je položena papírová podložka. Do ní se na bocích zasunou zadní a přední kulisy, které jsou také z papíru. Na podklad postavíte dřevěnou figurku, která má zespodu připevněný magnetek. Pod podložku vsunete dřevěnou paličku s magnetem tak, aby se magnetek dotýkal přes papírový podklad figurky. Teď už jen stačí s paličkou hýbat sem a tam. Je to poměrně snadný a přesto efektní princip. Divadlo koupíte také na 4kids.cz.

Magnetické divadlo na 4KIDS.CZ

Digihra

Skvělá retrohračka, kterou kouptíe za pár desítek korun například v e-shopu Vesely-drak.cz.

DIGITÁLNÍ HRA na VESELY-DRAK.CZ

Z pohádky do pohádky

Zajímavě koncipované retro hra je určena pro děti od šesti let věku. Hrajeme s dětmi ve věku čtyři a pět let a zvládají hru dobře. Pro takto staré děti jsou vhodné také hry Smolíček pacholíček, Člověče nezlob se, Černý Petr nebo Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Cílem hry je dostat se ze startu, který je označen šipkou, až do hradu. Cesty jsou spletité a na hráče čeká spousta překážek a také vedlejších cest, které se od hlavní cesty odklánějí. Cesty nejsou propojené a figurky se dle instrukcí podle návodu vrací zpět (nebo postupují vpřed) na hlavní či vedlejší cestu. Vše závisí na tom, na která políčka se figurka postaví. Figurky se pohybují po herním plánu podle toho, kolik čísel padne na kostce. Vyhrává ten, kdo dojde jako první do hradu, kde je ukrytý zlatý poklad.

Dětská společenská hra je v této retro edici velmi dobře dostupná. Hru lze koupit také v klasické verzi, ale pozor, vypadá úplně jinak. Figurky nejsou dřevěné, ale papírové a grafika je zcela odlišná. Záleží jen na vás co se vám bude víc zamlouvat. Retro edici Z pohádky do pohádky koupíte na 4kids.cz a také v e-shopu Veselý drak.

Z POHÁDKY DO POHÁDKY na VESELY-DRAK.CZ

Žáčku! Ukaž! Co víš? (8+)

Princip hry je velmi snadný. Děti mají odpovědět na položenou otázku. Nejprve si vyberete ze 16 předloh tu, kterou chcete trénovat. Poté do červeného středu vložíte sovu tak, aby přesně zapadla do vyčleněného zobáčku. Sovou otočíte, aby ukazovátko směřovalo na otázku. Žák by měl na otázku odpovědět. Když odpověď nezná, může zkusit odpovědět druhý, třetí a další hráč. Vyhrává ten, kdo odpoví správně nejvíce otázek.

Jak zkontrolujete správnou odpověď? Když jste označili ukazovátkem otázku stačí, že položíte sovu na magnetické pole. Sama ukazovátkem namíří na správnou odpověď. Když jsem byla malá, tak se mi vždy líbilo, jak sova sama ukáže, co je správně. 🙂 Součástí hry je osm listů potištěných z obou stran. Celkem je k dispozici 256 otázek ze 16 různých okruhů. Některé otázky jsou lehké a týkají se například znalostí pohádek nebo večerníčků. Jiné otázky jsou těžší a týkají se znalostí o České republice, zeměpise, přírodě, sportu nebo o filmech.

Hru jsem pořídila na Dudlu.cz, kde mají všechny tři výše uvedené společenské hry k dispozici. Hru můžete doplnit o krásnou magnetickou mapu České republiky Woody, která dětem také rozšíří znalosti zábavnou formou.

ŽÁČKU! UKAŽ! CO VÍŠ? na DUDLU.CZ

Logik

Hra Logik je skvělou zábavou pro dvě děti nebo pro dítě a jednoho rodiče. Mladší děti mohou hrát spolu ve dvojici, aby pro ně bylo seznámení se s hrou snazší. Jestli jste hru nikdy nehráli, stručně zmíním princip hry. Jeden hráč vytvoří tajenku z pěti barevných kolíků, kterou zakryje. Druhý hráč se tuto kombinaci snaží uhádnout. Pomocí bílých a černých tyčinek se hráč v každém kroku dozvídá, u kterých barev se strefil. Provedení retro hry Logik je poměrně kvalitní, až na barevné kolíčky, které jsou lehké a špatně drží. Překvapily mě dvě věci. Zaprvé velké rozměry krabičky. Hra je dostatečně velká, což je při hraní jistě výhoda. Za druhé jsem byla příjemně překvapená počtem barevných kolíčků. Je jich 160, což je opravdu hodně. Hra je zabalena v plastové krabičce s plastovým víčkem, které se vyndává, nezacvakne se a ani se nevysouvá. Kvůli obalu a velkým rozměrům si nemyslím, že by byla hra vhodná na cesty, ale kdybyste ji přibalili do kufru a víčko zalepili, tak by spadnout nemělo. Víčko by mohlo při nesprávné manipulaci prasknout. Manipulace s kolíčky je snadná. Občas je potřeba kolíček bedlivěji upevnit, aby nebyl nakřivo. Kolíčky jsou lehké a v otvorech se trošku hýbou, což je škoda.

Dětskou společenskou hru Logik retro edici jsem pořídila na Dudlu.cz. Zde mají velký výběr různých druhů provedení her Logik a kdyby se vám retro edice nezamlouvala, najdete zde třeba dřevěnou verzi nebo jednodušší a levnou hru Logik pro menší děti.

LOGIK na DUDLU.CZ

Závěrem

Do článku jsem připravila tipy na krásné retro hračky, které se dětem líbí, zaujmou je a se kterými si budou rády hrát. Seva, Ukaž, co víš, Tatrovka, Logik, Smolíček Pacholíček – to jsou hry našeho dětství. V neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička. Nezapomeňte na Karolínku. Moderní knížku pro předškoláky Karolínka a její příběhy koupíte v mém e-shopu.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart