Recenze: KOMBI (společenská hra)

Hra KOMBI je zábavná napínavá hra, při které hráči sestavují sady z kamenů a posouvají figurkou po hrací desce vřed. Hra zabaví celou rodinu a je vhodná pro děti přibližně od sedmi až osmi let věku. Do článku jsem připravila recenzi a pravidla na společenskou hru KOMBI.

KOMBI společenská hra

Obsah

Recenze: KOMBI

Tato společenská hra je vhodná pro celou rodinu. Děti si procvičí snadné taktizování a logický úsudek, dospělí se u hry baví. Cílem hry KOMBI je sestavit sady s hracími kameny na hrací desce. Za každou vytvořenou sadu posunete svou figurku o příslušný počet hracích polí vpřed. Kdo dorazí první do cíle, vyhraje.

Kvalita provedení

Hrací deska je velmi silná a pevná, kameny jsou vyrobeny z tvrdého plastu. Celkově hra působí poctivě a kvalitně. Je uložena v papírové krabici, do které se všechny komponenty dobře vejdou.

Recenze: KOMBI (společenská hra)
Recenze: KOMBI (společenská hra)

Co je součástí balení

 • 1 hrací deska
 • 5×10 plastových kamenů
 • 4 stojánky
 • 1 látkový sáček
 • 4 hrací figurky
 • 1 česká a slovenská pravidla

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 25 minut
 • Počet hráčů: 2-4 hráči
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 8 let
 • Hra obsahuje: návod, 4 figurky, stojánky, hrací desku a 50 kamenů v látkovém sáčku
KOMBI společenská hra

Pravidla hry

Příprava

Na stůl položte hrací desku, kameny dejte do látkového sáčku. Podle počtu hráčů připravte stojánky a figurky. Pro 2 hráče 2 stojánky, pro 3 hráče 3 stojánky, pro 4 hráče 4 stojánky. Každý hráč má svůj stojánek a figurku příslušné barvy. Do stojánků vložte 4 kameny. Dále 4 kameny položte na 4 společná pole na hrací desku a 4 kameny položte vedle hrací desky. Figurky postavte na nápis KOMBI. A je to. Takto je hra připravena.

Recenze: KOMBI (společenská hra)
Recenze: KOMBI (společenská hra)

Jak hrát

K tomu, abyste mohli hrát, je potřeba osvojit si základy hry a také cíl hry. Základy i cíl hry jsou snadné. Cílem je vytvořit sadu alespoň dvou kamenů (může jich být více: 3, 4, 5 atd.). Sada se může skládat z kamenů stejné hodnoty (například více kamenů s číslem 6) nebo z postupky (například 2, 3, 4). Hrací kameny jsou k dispozici v 5 barvách s čísly od 1 do 10.

Vlastní a společný zásobník: Abyste mohli vytvořit sadu, můžete použít kameny z vlastního zásobníku, ze společného zásobníku nebo z obou.

Kam umístit kameny: Před hrou umístíte 4 kameny na společná pole (to jsou 4 pole uprostřed hrací desky). Bonusová pole má každý hráč dvě a jsou vyznačena barvou daného hráč (například žlutý hráč má žlutý stojánek, žlutou figurku a žlutá bonusová pole). Jestliže hrají hru méně než čtyři hráči, využijí volná bonusová pole jako společná pole. Hrací kameny pokládejte na společná pole a na svá bonusová pole. Jestliže na některém z polí je kámen již umístěn, můžete svůj kámen navrstvit a původní kámen překrýt.

Recenze: KOMBI (společenská hra)
Recenze: KOMBI (společenská hra)

Průběh hry

Začíná nejmladší hráč a hraje se po směru hodinových ručiček. Jeden tah se skládá ze tří kroků.

1. Vytvořte sadu, nebo si vyměňte kameny

Při prvním kroku si můžete hned vytvořit sadu nebo si vyměnit kameny, pokud vaše kameny neumožňují, abyste sadu vytvořili. Sadu můžete vytvořit úplně novou nebo můžete doplnit již stávající kameny na hrací desce.

A. Utváření sady: Na hrací desku můžete umístit jeden nebo více kamenů ze svého nebo ze společného zásobníku.

B. Jestliže nemůžete vytvořit sadu, vyměňte si kameny. Vyberte kameny, které chcete vyměnit, ze sáčku vezměte příslušný počet kamenů a stejný počet kamenů na výměnu vraťte do sáčku. Hraje další hráč.

2. Pohyb figurkou

Pokud jste utvořili sadu, popojdete figurkou po hrací desce o tolik políček, kolik vaše sada tvoří kamenů. Například pokud jste vytvořili postupku s kameny 2,3,4,5, můžete s figurkou popojít o 4 políčka, protože postupka se skládá ze 4 kamenů. Jestliže jste při vytváření sady použili kameny jiného hráče z jeho bonusového pole, můžete tento hráč popojít svou figurkou o 1 či 2 políčka v závislosti na tom, kolik jeho bonusových polí jste použili.

3. Doplnění kamenů

Pokud jste na desce odehráli svůj tah, doplníte ze sáčku do svého stojánku tolik kamenů, abyste ve stojánku měli opět 4 kameny. Například, odehrajete 2 kameny a ze sáčku si do stojánku doplníte také 2 kameny.

Poté pokračuje další hráč ve směru hodinových ručiček.

Recenze: KOMBI (společenská hra)
Recenze: KOMBI (společenská hra)

Konec hry

Jakmile jedna figurka dorazí do cíle, hra končí a vítězem se stává hráč, který do cíle dorazil jako první. Cíle jsou v této hře označeny malinkými kosočtverci. Pokud hrajete hru ve 2 hráčích, platí pro vás cíl s označením dvou kosočtverců, a tedy nejdelší cesta. Pokud hrajete ve třech hráčích, platí pro vás cíl s označením tří kosočtverců, a tedy středně dlouhá cesta. Pokud hrajete ve čtyřech hráčích, platí pro vás cíl s označením čtyř kosočtverců, a tedy nejdelší cesta. Pokud cílem projde více figurek najednou, vyhrává ten hráč, který umístil na desku hrací kameny jako poslední.

Jak utvořit sadu?

Kameny, které v jednom tahu použijete, musí být součástí stejné sady. Součástí sady jsou jen ty kameny, jejichž hodnota je vidět – pouze horní vrstva kamenů. Sadu je možné vytvořit v jakémkoli směru podle bílých čar na desce. Sada může změnit směr a může také překřížit svou cestu. Hráč může zahrát pouze jeden kámen, aby vytvořil sadu o dvou, tří, čtyř nebo pěti kamenech.

Lze také utvořit několikanásobné sady. Kameny, které na desku umístíte, mohou být součástí dvou či více sad. Kameny mohou být součástí sad: 1) postupka jedné barvy, 2) stejná čísla různých barev

Jak přidělit body?

Za všechny kameny, které vytvoří sadu, získá hráč jeden bod. Každý kámen je obodován pouze jednou bez ohledu na to, kolik sad s ním je vytvořeno. Například, pokud hráč použije pouze dva kameny s čísly 2 a 3 a vytvoří dvě sady: 1) 2,3,4,5 a 2) 3,3,3. Získá za první sadu 4 body a za druhou sadu získá pouze 2 body, protože kámen s číslem 3 byl obodován v první sadě. Dohromady hráč získá 6 bodů a figurku posune o 6 políček vpřed. Bonusové body získá protihráč za bonusová pole, která byla v právě bodované sadě ohodnocena. Tedy za ty pole, které si hráč, který je na tahu, právě vypůjčil pro vytvoření své sady. Hráč může získat jeden nebo dva bonusové body podle počtu využitých kamenů. Získání bonusových bodů si musí každý hráč hlídat sám. Bonusové body není možné připsat zpětně v momentě, kdy začne hrát další ze soupeřů.

Hra v týmech: dva proti dvěma

Čtyři hráči mohou hrát v týmech po dvou. Hlavním úkolem je to, aby figurka každého z hráčů nedorazila do cíle jako poslední. Cíl je v této hře označen jako čtyři malé kosočtverce. Pravidla platí stejná, existuje však několik výjimek:

 • Každý tým má celkem dvě hrací figurky dvou barev, jelikož každý hráč má svou vlastní figurku i stojánek své barvy.
 • Hráči jednoho týmu se posadí vedle sebe tak, aby si viděli na kameny.
 • Hráči v jednom týmu si nemohou vzájemně vypomáhat a měnit si kameny a ani hrát s kameny svého kolegy.
 • Hráči se při hře střídají po týmech. Z každého týmu hraje vždy jeden hráč.
 • Body se získávají stejně a figurka se posouvá stejným způsobem.

Skladování hry

Hra je uložena v papírové krabici se dvěma přihrádkami. Do menší přihrádky patří stojánky, do velké přihrádky patří látkový sáček s plastovými kameny a také malý plastový sáček s figurkami.

Youtube

Kde hru pořídit

Hru pořídíte v e-shopech, které se specializují na prodej deskových her, nebo v e-shopu s hračkami. Za výhodnou cenu hru pořídíte na Dobre-knihy.cz. Kniha je dostupná také na Alza.cz nebo na Agatinsvet.cz.

KOMBI na DOBRE-KNIHY.CZ

10 Hodnocení
KOMBI (společenská hra)

Krásná společenská hra zaujme děti i rodiče. Hrát ji vydržíte několikrát za sebou. Jedna hra trvá průměrně kolem 30 minut a hra zaujme děti od osmi (od sedmi) let. Je hezky zpracovaná, atraktivní, pravidla nejsou těžká a zároveň je hra dobře hratelná.

Poměr ceny a kvality
10
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Skvělá a nápaditá hra
 • Snadná pravidla
 • Vhodné i pro sedmileté děti
 • Dobrá hratelnost
 • Pro milovníky čísel
ZÁPORY
 • Nic
KOMBI společenská hra

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart