Jak vybrat rodinné cestovní pojištění online? Vsaďte na jistotu

Chystáte se s dětmi na dovolenou a přemýšlíte, jestli se vám vyplatí cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu? Právě pro vás je tento článek určený. Dozvíte se v něm, proč pořídit za pár stokorun cestovní pojištění a také mou zkušenost s cestováním s dětmi do zahraničí bez pojištění.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak jsme jeli bez pojištění na dovolenou se dvěma malými dětmi

Psal se rok 2018 a my jsme vyrazili na první společnou rodinnou dovolenou. Protože jsme jeli jenom na Slovensko, bylo by přeci úplně nesmyslné, pořizovat si cestovní pojištění, nebo pojištění proti odpovědnosti za škodu. Vůbec by nás nenapadlo, že toho budeme hodně litovat. Jakmile jsme přijeli na první ubytování do krásných apartmánů Lea, všechno to začalo. Támhle je soška, váza, šuplík, mikrovlnka, obraz a taky lavice na boty, zrcadlo v koupelně. Mohli bychom skákat na posteli, na gauči, lézt po stole a vyzkoušet, jestli dosáhneme na lustr. V té době byly děti malé. Martínek oslavil druhé narozeniny a Filka měl za několik měsíců slavit rok. Přesto i malé děti dokáží napáchat značné množství škod. Slovensko jsme uhlídali s vypětím sil tím způsobem, že jsme odcházeli z ubytování v 8 hodin ráno a vraceli jsme se po deváté večer. Děti byli ještě v devět v plné síle.
Naše dobrodružství pokračovalo další dovolenou po Čechách, kdy jsme bydleli u babičky, která odjela na dovolenou. Děti za pobyt vytrhaly lišty u podlahy, vyndaly kohouty na regulaci topení, rozbily skleněné stínítko lampy, kterou jsem nestihla odstranit z dosahu, a urazily dekorativní dřevěné žirafě ucho. Když jsme za pár týdnů poté jeli do Rakouska, byli jsme pojištěni. Po dvaceti minutách od příjezdu děti rozbily dřevěné police na víno, které sloužily jako hezký stojan.
Rodinnou dovolenou můžete strávit v klidu.

Rodinnou dovolenou můžete strávit v klidu. Možná.

Možná se zdá, že děti vůbec nehlídám. Hlídám je neustále, jenže než odklidím škody po jednom výtržníkovi, druhý mezitím pilně pracuje na devastaci něčeho jiného. Samozřejmě, že upozornění „Na tohle nesahej.“ vůbec nezabírá. 🙂

Jak si sjednat cestovní pojištění online?

Nejlepší je, když si cestovní pojištění sjednáte online. Naštěstí to dnes není sebemenší problém. Nemusíte děti vláčet do pojišťovny a čekat desítky minut, než na vás přijde řada. Cestovní pojištění do zahraničí nabízí například AXA Assistance, pojišťovna Allianz, pojišťovna Kooperativa, ČSOB, OZP nebo Top pojištění. Stačí, když na internetu vyplníte formulář, do kterého uvedete, kam jedete, na jak dlouho a kolik vás bude. Dále si vyberete, co chcete pojistit. Ze srdce vám doporučuji pojištění odpovědnosti za škodu. Výše krytí záleží na tom, do které země pojedete, a kolik máte dětí. 🙂 V zásadě i levné pojištění odpovědnosti za škodu nabízí rozumnou částku krytí. Rodinné cestovní pojištění online uzavřete na pár kliknutí. Můžete si vybrat, jestli budete potřebovat pojištění do zahraničí, nebo zda budete cestovat po České republice (tuzemské cestovní pojištění).

Vše, co jste nevěděli o cestovním pojištění

V následujících odstavcích se dozvíte, na co vše se můžete pojistit a také, zda to má smysl a případně u které pojišťovny.

1. Pojištění proti odpovědnosti za škodu

Tento druh pojištění bývá v ceně u každé pojišťovny v lepším balíčku, který pojišťovny nazývají „comfort“, „plus“, „oblíbené“. Většinou není pojištění odpovědnosti za škodu započítáno v tom nejlevnějším a nejzákladnějším balíčku. Pojištění odpovědnosti za škodu vás kryje v případě, kdy neúmyslně poškodíte cizí věc, nebo někoho zraníte. Pojištění by mělo zahrnovat odpovědnost za škodu na zdraví, odpovědnost za škodu na věci, odpovědnost za následné finanční škody. Při sjednávání pojištění bývá uvedena výše spoluúčasti, která dosahuje od 0 % (vše zaplatí pojišťovna) až po 20 % (uhradíte pětinu škody).

2. Pojištění storna zájezdu a letenek

Tento typ cestovního pojištění doporučuji sjednat, pokud si objednáváte třeba ubytování nebo zájezd u cestovní kanceláře bez možnosti storna. V případě, že děti před dovolenou onemocní, pojištění vám může pokrýt až 100 % z ceny zájezdu nebo ubytování (stoprocentní krytí nabízí pojišťovna Generali v rámci balíčku cestovního pojištění). Spoluúčast bývá nejčastěji 20 %. Pojištění si můžete u vybraných pojišťoven koupit samostatně, nebo si jej přidáte do balíčku cestovního pojištění. Využíváme jej, pokud máme objednané ubytování bez možnosti storna. Některé pojišťovny přímo uvádí, že je nutné pojištění objednat například do dvou či tří dní po sjednání ubytování nebo zájezdu. Pojištění letenek jsme už také využili. Letenky jsme zrušili a vrátili nám peníze. Naprosto skvělá věc. I zde platí, že pojištění musíte sjednat do určité doby od objednání a zaplacení letenek u letecké společnosti. Zpravidla je to doba do tří dní od zaplacení letenek, ale doba se může různit podle pojišťovny, u které si službu objednáte. Při vyplácení částky nebyl vůbec žádný problém. Stačilo potvrzení od lékaře, že není možné na cestu vyrazit, a potvrzení letecké společnosti o zrušení letenek. To vše zašlete na pojišťovnu s vyplněnou žádostí. Řada pojišťoven velmi dobře funguje online. Pojištění proplatili do několika dní.

3. Pojištění léčebných výloh

U každého cestovního pojištění bude vaše objednávka obsahovat pojištění léčebných výloh, které zahrnuje náklady na přepravu nemocného (zraněného), léčebné výlohy do výše stanoveného limitu (může to být 5 milionů, 2 či 3 miliony – záleží na pojišťovně). Je pojištění léčebných výloh nutné? Mimo Evropu rozhodně ano. Když jsem trávila půl roku v USA, bylo pojištění nezbytně nutné. Sama jsem jej nepotřebovala, avšak lidé z mého okolí jej využili například, když navštívili lékaře s angínou. Dejte při cestování mimo EU velký pozor. Pojišťovny nemusí výlohy na návštěvu lékaře proplatit vždy. Z vyprávění jsem se s tím setkala. Pojišťovna nechtěla proplatit návštěvu lékaře z toho důvodu, že nebyla neodkladně nutná. Mně se osobně nic takového nestalo. Toto pojištění je vhodné i na cestování po Evropě s dětmi. V následujících odstavcích vysvětlím proč.

4. Zdravotní pojištění v Evropské unii

Chystáte se na cestu do EU? Vezměte si sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění. Každý pojištěnec v České republice má tzv. kartičku zdravotní pojišťovny, kterou překládá při návštěvě lékaře. Tato kartička vám poslouží i při návštěvě lékaře v zemích EU. Evropský průkaz platí v těchto zemích: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko. Velká Británie má zvláštní podmínky, které specifikuje vaše zdravotní pojišťovna. Mám zkušenost s ošetřením na Vnějších Hebridech. Nic jsem neplatila, ale možná, že to bylo způsobeno laskavostí místních lidí. 🙂 !Pozor! Neznamená to, že máte ošetření s tímto průkazem zdarma. Evropský průkaz zdravotního pojištění zajistí, že se na vás vztahují stejné podmínky ošetření i náhrady péče jako na občana daného státu. Co to v praxi znamená? Pokud bude ve Švýcarsku spoluúčast na rentgenu ruky 100 eur pro místního občana, budete ji hradit také i v případě, že máte Evropský průkaz zdravotního pojištění. Právě tady nastupuje pojištění od soukromé zdravotní pojišťovny – pojištění léčebných výloh.

Víte rozdíl mezi pojištěním léčebných výloh a zdravotním pojištěním v EU?

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH
 • Je součástí cestovního pojištění.
 • Kryje výlohy spojené s ošetřením v EU i ve světě.
 • Maximální výše pojistného se odlišuje od toho, jaké pojištění si zaplatíte a u které pojišťovny to bude.
 • Vyplatí se pro rodiny s dětmi i sportovce.
 • Vhodné je i na cesty po Evropě.
 • Ve světě je nutností.
 • Pozor! Pojištění zpravidla nekryje náklady na nemoc, která se stala před odjezdem na dovolenou. Pokud se vás tento bod týká, raději se informujte v konkrétní pojišťovně.
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ V EVROPSKÉ UNII
 • S kartičkou zdravotní pojišťovny máte stejná práva a také povinnosti jako pojištěnec v zemi EU, ve které jste ošetřeni.
 • Nekryje 100 % náklady spojené s ošetřením vždy. Záleží na stanovených podmínkách v dané zemi.
 • Platí pouze v zemích EU a v zemích, které jsou smluvně stanoveny.
 • Je vhodné jej doplnit o pojištění léčebných výloh, které jsou součástí cestovního pojištění.

5. Pojištění do zahraničí

Vyplatí se sjednávat si pojištění do zahraničí? Pokud cestujete s dětmi, tak se pojištění rozhodně vyplatí. Mohu jej jen doporučit. Už z toho důvodu, že budete mít na cestě větší pocit klidu. Rodinné pojištění do zahraničí se vyplatí i v případě, že vám uletí letadlo, ztratíte kufr, děti rozbijí v hotelu všechny postele, nebo si zlomí ruku. Na cestách číhá nespočet překážek, o kterých předem nemůžeme vědět vůbec nic. Pojištění do zahraničí se obecně nazývá „Cestovní pojištění“. Řada pojišťoven na něj nabízí slevu při uzavření online. Sleva se vám rovnou odečte v košíku. Pojišťovna AXA Assistance nabízí pro jednotlivce slevu 20 %, ostatní pojišťovny, například Allianz, Generali, Česká pojišťovna nebo ČSOB slevy okolo 10 až 15 %. ČSOB nabízí pro rodiny s dětmi slevu 39 %.

6. Pojištění tuzemské

Nedávno se objevila novinka s názvem „Tuzemské pojištění“, pojištění na cestování po České republice. Pojištění se hodí například pro děti, které jedou na lyžařský kurz, využijete jej na rodinnou dovolenou po Čechách i na pobyty v lázních. U pojišťovny Generali  se můžete připojistit třeba na rizikové vodní sporty nebo na zimní sporty (lyžování, snowboard). Pojištění se vztahuje na vaše cestovní zavazadla, která by vám mohl někdo poničit nebo odcizit, škodu na ušlý zisk jiné osoby, trvalé následky, odpovědnost za škodu na zdraví nebo majetku.

7. Pojištění k moři

Pojištění do zahraničí (cestovní pojištění) využívají hlavně rodiny s dětmi.  Pojišťovna ČSOB nabízí pro rodiny s dětmi slevu až 39 % při sjednání pojištění online v porovnání s pojištěním pro jednotlivce. K cestovnímu pojištění na dovolenou můžete přidat připojištění pro rizikové vodní sporty – například potápění. Záleží na tom, jestli právě toto budete s dětmi potřebovat. Rozhodně se pojištění pro rodinnou dovolenou vyplatí. Zahrnuje pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel a pojištění léčebných výloh. Nabídky jednotlivých pojišťoven se liší cenou a výší limitu. V případě sjednání pojištění na dovolenou je klíčová destinace, kam se chystáte. Střední varianty pojištění (ne nejlevnější a ne nejdražší) vám budou bohatě stačit. 🙂

8. Pojištění na hory

Můžete si vybrat buď cestovní pojištění, nebo tuzemské pojištění. Záleží na tom, kam na hory pojedete . V obou případech se můžete nechat připojistit na rizikové zimní sporty (lyžování, snowboarding). Pojištění na lyže, ať už v Rakousku, Švýcarsku, Francii nebo v České republice nabízí například pojišťovna AXA, Generali, ČSOB nebo Česká pojišťovna. Zajímejte se také o to, zda je součástí objednávky také pojištění proti krádeži lyží. Součástí by mělo automaticky být pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel a pojištění léčebných výloh (pouze u zahraniční varianty). Nabídky jednotlivých pojišťoven se liší cenou a výší limitu. V rámci tuzemského pojištění je součástí pojištění odpovědnosti za škodu a pojištění zavazadel. V obou případech si můžete připlatit ono připojištění rizikových sportů.

Hodnocení pojišťoven, se kterými mám zkušenost

U jakých pojišťoven se pojistit? Na trhu je hodně pojišťoven. V čem se liší? Mírně se liší cenou nabízeného pojištění. Ta by vás měla zajímat až úplně na konci. Co je tedy nejdůležitější? Podmínky pojištění a také to, zda v případě pojistného plnění pojišťovna  částku skutečně vyplatí, nebo se bude vymlouvat. Další věcí, která by vás měla zajímat v případě, že cestujete například do USA nebo Asie, jsou asistenční služby. Měla jsem sjednané pojištění od pojišťovny AXA, Kooperativa, ČSOB, ERV. Nejpozitivnější zkušenosti mám s pojišťovnou ČSOB, velmi dobrá je také AXA Asistance, která má skvělé asistenční služby.

Pojišťovna AXA

Pojištění jsem využila několikrát, ale nikdy jsem nečerpala žádné pojistné plnění. Výhodou služeb pojišťovny AXA jsou dobré asistenční služby, nízké ceny při sjednání pojištění. Pokud cestujete po Evropě, bude vám pojištění stačit. Osobně mi přijde, že pojištění ocení hlavně jednotlivci.

Výhody

 • Skvělé asistenční služby
 • Nízké ceny pro jednotlivce
 • Sleva online

Nevýhody

 • Poměrně nepřehledný košík při objednávání pojištění

Pojišťovna ČSOB

U této pojišťovny jsem čerpala pojištění odpovědnosti za škodu. Pojišťovna je velmi vstřícná a štědrá. I přesto, že poškozená osoba nedodala účtenky z poškozené věci a pouze napsala, kolik věc stála, pojišťovna uhradila tuto částku z 80 %. U pojišťovny ČSOB  si můžete pojistit také domácnost. Pojištění se vztahuje nejen na škody v domácnosti, ale také na občanskou odpovědnost (například, když sousedovi omylem rozbijete věci na balkoně). 100% doporučuji. Vyplatilo se nám to.

Výhody

 • Skvělé a vstřícné jednání – skutečně proplatí náhradu škody
 • Nízké ceny pro rodiny
 • Sleva online

Nevýhody

 • Základní cestovní pojištění není k ničemu (nekupujte ho – volte buď „nejoblíbenější“ nebo to nejlepší)

Pojišťovna ERV

Pojistili jsme si letenky, a nakonec jsme nikam neletěli. Pojišťovna uhradila cenu letenek z 80 % (20 % byla spoluúčast při pojištění). Při výplatě nedělala žádné problémy, vše šlo rychle a hladce. Jedna z mála pojišťoven nabízí samostatné pojištění storna. U pojišťovny AXA Assistance si můžete sjednat pojištění storna v rámci cestovního pojištění.

Výhody

 • Velmi se vyplatí pojištění storna na cesty.
 • Sleva online

Na co si dát pozor

 • Důležité jsou podmínky, které jsou uvedeny v pojistné smlouvě. Jenže, kdo by je četl, že?
 • Dejte na zkušenosti z vašeho okolí. Pokud mají lidé s pojišťovnou dobré zkušenosti, zvolte tu nejoblíbenější.
 • Podstatná je nikoli pouze cena pojištění, ale také to, zda pojišťovna dělá při výplatě problémy.
 • Záleží na tom, zda budete cestovat po České republice, po Evropě nebo po světě. Ve světě volte vyšší léčebné výlohy než v zemích EU. Ve světě totiž neplatí Evropský průkaz zdravotního pojištění.
 • Na dovolenou s dětmi se vždy pojistěte. Přijde moment, kdy se vám pojištění vyplatí. A pokud tato situace nenastane, jste šťastní cestovatelé.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám šťastnou a klidnou dovolenou. 🙂

Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart