RECYKLUJEME
TVOŘENÍ 3+TVOŘENÍ 4+TVOŘENÍ 5+VÁNOCEVÁNOČNÍ DEKORACEVYRÁBÍME

Vyrábíme doma: Vánoční ozdoby z kartonu a vodovek

Letos ozdobíme vánoční stromeček našimi ozdobami.  Abychom nevyráběli všechny vánoční dekorace na poslední chvílí, začali jsme s pozvolnou přípravou už nyní. V článku najdete tip na skvělou kreativní činnost pro děti a zároveň výtvor můžete využít jako domácí vánoční dekorace.

Obsah

Co jsme vyrobili

Z obyčejné krabice vyrobil Martínek nejprve krásný barevný podklad, který jsem nastříhala na srdíčka a kolečka. Na ně jsem připevnila háčkovací přízi a ozdoby byly hotové. Vzala jsem staré známé kreativní barvení s lepicí páskou a využila jsem jej jako design na papírové ozdoby z kartonu. Vypadají skvěle. Můžete takto ozdobit například krabici a využít ji jako dekoraci do předsíně nebo do pracovny. Zkoušela jsem techniku lepicích pásek použít na čtvrtku, ale na lepící pásce zůstalo poměrně dost papíru, který se ze čtvrtky odloupl. Karton se hodí více než čtvrtka také proto, že malé děti vybarvují intenzivněji (rozumějte ryjí rýhy štětcem do papíru, který se prodře) než děti starší nebo dospělí. Karton se neprodře, alespoň ne tak rychle. 🙂

 • Vánoční papírové ozdoby
 • Vánoční papírové ozdoby
nahoru ↑

Pro koho je činnost určena

Aktivita se hodí pro děti, které rády vybarvují. Na první pohled se může zdát, že dítě podklad vybarví raz dva, ale Martínkovi trvalo poměrně dost dlouho, než vybarvil jeden arch. Vybarvování kartonů zabere i několik desítek minut. Starším dětem půjde vybarvování rychleji, ti tříletí budou potřebovat pomoc rodičů. Martínkovi nedělalo přetahování žádné problémy, ale nevěděl, jakou barvou má zrovna kreslit. Při vybarvování se ptal: Jakou barvou mám kreslit? A kam? Tuhle činnost jsme zkoušeli úplně poprvé.

Kreslení dalo Martínkovi zabrat, ale zvládl to.

Kreslení dalo Martínkovi zabrat, ale zvládl to.

nahoru ↑

Co budete potřebovat

 • Karton – starou krabici
 • Lepicí pásku (používám tu na malování a kupuji ji v Lidlu po třech kusech asi za 80 Kč)
 • Vodovky (nebo tempery)
 • Štětec
 • Nůžky
 • Tenkou fixu nebo tužku
 • Háčkovací bavlnku (stužku, nit, nebo kolíček, na který nalepíte ozdobu)
Vánoční dekorace andílci na eshop.mamadodeste.cz

Vánoční dekorace andílci na eshop.mamadodeste.cz za 25 Kč

 

nahoru ↑

Jak na to

Jestli máte rádi video, na Youtube se můžete podívat na videonávod a také na to, jak jsme společně ozdoby vyrobili. Níže v článku najdete detailní postup.

nahoru ↑

Youtube

nahoru ↑

Vánoční ozdoby

Na karton jsem nalepila lepicí pásku. Můžete použít různě silnou, vytvořit rozdílné tvary a designy. Čím tenčí páska, tím hezčí bude ozdoba. Pásku jsem nalepila nejprve v celé své šířce (cca 1,2 cm), poté jsem ji rozpůlila a lepila jsem jen půlky (0,6 cm). Zkoušela jsem ji přehnout, abych si ušetřila práci, a to také šlo.

 • Karton: Zde vidíte tři druhy designů
 • Nabarvené dílky před odlepením pásky
 • Výtvor po sloupnutí pásky

Martínek vybarvil jednotlivé dílky barvou. Výtvory jsme nechali uschnout. Kreslili jsme neuvěřitelně dlouho. Za jeden den lze stihnout jeden výkres (se tříletým dítětem). Činnost si můžete rozdělit na více dní.

Když výkresy uschly, sundal Martínek lepicí pásky (to ho bavilo hrozně moc). Na rubovou stranu jsem obkreslila vykrajovátka na cukroví, papír jsem vystřihla a do ozdob jsem nůžkami udělala malou dírku. Do té jsem provlékla háčkovací bavlnku a ozdoba byla hotová.

nahoru ↑

Tipy na závěr

 • Vybarvování je hodně hodně hodně zdlouhavé. Činnost si můžete rozdělit do více dní. Děti se budou na kreslení těšit. Martínka vybarvování bavilo a byl hrozně rád, že může něco vytvářet barvami.
 • Ozdobit můžete i celou krabici, kterou můžete použít jako domácí dekoraci. Povrch bude asi potřeba napustit lakem nebo použít omyvatelnou barvu.
 • Čím je páska tenčí, tím vypadá ozdoba lépe. Naopak, čím je páska silnější, tím lépe se dětem dodržují okraje.
 • Barvu je potřeba dotahovat až úplně k lepicí pásce.
 • Karton můžete ozdobit z obou stran (doporučuji, ale se staršími dětmi).
Vánoční papírové ozdoby

Vánoční papírové ozdoby

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto&video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme. Zajímá vás více? Klikněte na ikonu domečku.

Mamadodeste.cz
Logo