Vlhké hojení ran: Jak ošetřit ránu a vše, co je potřeba – snadný návod

Jak na vlhké hojení ran a proč jej při hojení využívat? Do článku jsem připravila vlastní zkušenost s Hemagelem a také vše, co potřebujete k vlhkému hojení ran.

Pomůcky pro vlhké hojení ran

Obsah

Jak rychle zahojit ránu?

Vyzkoušejte vlhké hojení ran. Při velké nebo středně velké odřenině se využívá princip vlhkého hojení ran. Vlhké hojení využívá:

 • Optimální vlhkosti a stálé teploty rány.
 • Je zachováno přirozené prostředí rány, které podporuje hojení.
 • Vlhké krytí rány vstřebá škodliviny.
 • Podpoří se tvorba nové tkáně.
 • Zamezí se kontakt s vnějším prostředím a sníží se riziko vzniku infekce.

Výhody vlhkého hojení ran

Rána se celkově zhojí rychleji. Hojení je méně bolestivější. Vlhké hojení lze použít téměř na jakýkoli typ rány.

Hemagel recenze a postup, jak na vlhké hojení ran

Na vlhké hojení jsem vyzkoušela Hemagel. Gel jsem nanesla na očištěnou a poměrně dosti velkou odřeninu. Chvíli jsem počkala, až gel trošku nabobtná, a poté jsem ránu přikryla mastným tylem, na něj jsem položila gázové krytí a zavázala jsem obinadlem. Na menší ránu můžete použít hydrogelovou náplast. Nikdy na vlhké hojení nepoužívejte klasickou náplast nebo obinadlo bez mastného tylu. Přilepilo by se na ránu a sundávání by bylo bolestivé.

Vlhké hojení ran: Jak ošetřit ránu a vše, co je potřeba - snadný návod
Vlhké hojení ran: Jak ošetřit ránu a vše, co je potřeba – snadný návod

Hemagel urychluje hojení ran. Je velmi drahý. Malá pětigramová tuba stojí skoro 200 Kč, ale skutečně ránu zahojí rychleji, než kdyby se rána hojila klasickým způsobem. Hemagel jsem dávala i dětem, ale dítě by gel nemělo lízat. Je potřeba místo po chvíli přikrýt. Používá se na odřeniny i spáleniny. Gel kryje ránu před sekundární infekcí zvenčí. Převaz je potřeba po 12-48 hodinách. Já jsem převazovala po 12 hodinách. Rány jsem ošetřovala dětem a chtěla jsem je co nejlépe ohlídat. Hemagel se prodává samostatně nebo v sadě s náplastí (dostupný například v lékárně Dr.Max).

Přehledně: Co je vše potřeba k vlhkému hojení ran?

Níže uvádím seznam potřeb, které jsou nutné k tomu, abyste mohli vyzkoušet vlhké hojení ran.

 • Hemagel – Hemagel je pomůcka, která urychluje hojení ran. Je to malý gel, který se prodává v tubě po 5 gramech a po 30 gramech. Já jsem zkoušela malé balení 5 gramů a překvapily mě 2 věci. První, že gel funguje a druhá, že malé balení vydrží poměrně dlouho. Dostupný v lékárně.
 • Mastný tyl – mastný tyl se prodává v několika rozměrech. Můžete koupit menší rozměr 5×5 i větší rozměr 8×8 cm. Cenově výhodnější je balení tylu po 5 kusech. Při převazech jej využijete. Dostupný v lékárně.
 • Gázové krytí – krytí se přikládá na mastný tyl. Gázové krytí kupte ve velikosti mastného tylu. Prodává se často v balení po 2 kusech. Pokud nebudete mít gázové krytí po ruce, můžete jej vytvořit z obvazu. Gázové krytí bývá sterilní. Dostupné v lékárně.
 • Obvaz – nakonec ránu zavažte obvazem. Šířka obvazu může být 6 i 8 centimetrů. Obvaz je nutné připevnit (zalepit nebo zavázat) tak, aby nespadl. Dostupné v lékárně.
 • Vlhké náplasti (na menší rány) – na menší rány můžete místo mastného tylu a gázového krytí přilepit hydrogelovou náplast a je to. Hydrogelové náplasti jsou velmi pohodlné a zjednoduší vám práci. Mají ale dvě nevýhody. Tou první je poměrně dosti vysoká cena. Tou druhou jsou omezené rozměry. Náplast je vhodná spíše na menší rány. Dostupné v lékárně. Použít můžete také lipidokoloidní náplasti na popáleniny s přídavkem vazelíny, které zabraňují tomu, aby se přilepily k ráně.
Vlhké hojení ran: Jak ošetřit ránu a vše, co je potřeba - snadný návod
Vlhké hojení ran: Jak ošetřit ránu a vše, co je potřeba – snadný návod

Vlhké hojení ran zkušenosti

Rána se zahojila za tři dny. Hemagel jsem na ránu dávala každé ráno a každý večer. Přesně podle přiloženého návodu. Přiložila jsem mastný tyl, gázové krytí a nakonec obvaz. Zdá se mi, že vlhké hojení ran je trošku náročnější na péči, protože musíte ránu hlídat, alespoň u malých dětí tomu tak je. Neustále je třeba hlídat, aby obvaz nespadl nebo aby se náplast nestrhla. Ale když to uhlídáte tři dny, je rána zahojená. V místě rány je tenká čerstvá a velmi růžová kůže, a proto je vhodné toto místo ještě dále hlídat (zejména u malých dětí).

Hemagel na Dr.Max.cz

Závěr

Četla jsem různé návody na vlhké hojení ran a také různé možnosti. Zdálo se mi to složité. V lékárně mi doporučili Hemagel a také mi poradili s tím, co je na ránu potřeba a jak ji ošetřit. Své zkušenosti jsem sepsala do krátkého článku snadno a pochopitelně. Snad se mi to povedlo. 🙂

10 Hodnocení
Hemagel

Gel na vlhké hojení ran ránu rychle zacelí a zhojí. Za tři dny zahojil obrovskou odřeninu přes celý loket, která by se jinak hojila určitě přes týden. Nevýhodou je vyšší cena a náročnější péče o ránu. Ale velmi výrazně zkrátí dobu hojení, což se rozhodně vyplatí.

Poměr ceny a kvality
10
Jak funguje
10
Doba zhojení rány
10
KLADY
 • Funguje.
 • Rána je zhojená rychleji.
 • Bezpečnější hojení v čistém prostředí s menší možností vzniku infekce.
 • Malá tuba vydrží na několik zranění.
ZÁPORY
 • Cena
Pomůcky pro vlhké hojení ran

Přeji vám šťastné pořízení. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart