Na co vám v těhotenství a po porodu přispěje zdravotní pojišťovna a jak o příspěvek požádat

Víte, že v těhotenství a po porodu můžete požádat o příspěvek na vitamíny, vyšetření nebo cvičení zdravotní pojišťovnu? Každá pojišťovna má své podmínky, které každým rokem aktualizuje a mírně mění. V článku se s vámi podělím o své zkušenosti u ZPMVČR, protože příspěvek jsem již několikrát čerpala.

Obsah

Příspěvek v těhotenství

Co pojišťovna, to mírně odlišný název programu, podmínky a výše příspěvku. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) přispívá těhotným ženám z Fondu prevence (program Těhotné ženy a ženy po porodu). O příspěvek můžete požádat jednou v roce, jste-li alespoň ve 12. týdnu těhotenství . Jinými slovy za celé období těhotenství můžete získat příspěvek dvakrát (hraniční termín porodu vychází do 10. července). Záleží na tom, kdy otěhotníte. Díky tomuto programu dostanete příspěvek na epidurální analgezii, vitamíny z lékárny, prvotrimestrální screening, předporodní kurz, účast otce u porodu, potřeby pro novorozence z lékárny, cvičení po porodu a další. Můžete požádat také o příspěvek pro novorozence (nově od roku 2017 – také jsem žádala). Pojišťovna vám přispěje například na teploměr nebo kojeneckou váhu, kterou jste zakoupili v lékárně.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) nabízí pro členy Klubu pevného zdraví příspěvek pro těhotné ženy a maminky na předporodní kurzy, dentální hygienu v těhotenství, pomůcky ke kojení, vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství, prvotrimestrální screening a další. O příspěvek můžete požádat jednou za celé těhotenství.

Podobné programy nabízí také Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (207), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205), Vojenská zdravotní pojišťovna (201).

Černobílé kartičky pro novorozence v PDF

Černobílé kartičky pro novorozence v PDF

KOUPIT PDF V E-SHOPU ZA 15, 20 NEBO 30 Kč

Jak o příspěvek požádat

Nejprve si pořádně přečtěte podmínky. Nemá smysl je tu dopodrobna rozebírat, protože každá pojišťovna má podmínky jiné a mohou se s přibývajícími roky změnit. Abyste dosáhli na příspěvek, musíte vždy splnit to, co je uvedeno v podmínkách.

U pojišťovny 211 musíte být držiteli Karty života, která je zdarma. Teprve poté můžete čerpat z programu pro těhotné ženy. Abyste dosáhli na příspěvek, nesmí být doklady starší než tři měsíce. Další podmínkou je, že není možné čerpat příspěvek na dvakrát či několikrát. Když už budete chtít něco proplatit, využijte najednou celý příspěvek. Předložit můžete pouze originální doklad. Není možné, aby se dva příspěvky sčítaly na jeden doklad. Pokud budete chtít čerpat například příspěvek LétoProgram pro těhotné ženy, není možné na jeden doklad, byť by daleko přesahoval výši obou příspěvků, čerpat oba programy. Tak to je ve zkratce k příspěvku, o který jsem zažádala.

Pro čerpání musíte vyplnit žádost, kterou si můžete stáhnout z internetu a vytisknout, nebo ji vyplnit na pobočce. K žádosti přiložíte originální doklad. Pokud jste si zboží objednali v internetové lékárně a zaplatili jste jej z účtu (nebo platební kartou přes internet), tak je potřeba doložit také výpis z účtu. Bez těchto dokladů nebude vaše žádost kompletní.

Všechny potřebné náležitosti odevzdáte fyzicky na pobočce a není možné je nahrát elektronicky skrze aplikaci nebo vstup do e-komunikace.

Čerpala jsem takto několik příspěvků a nikdy nebyl žádný problém, po splnění výše uvedených podmínek.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart