Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi

Tipů na tvoření z kaštanů je na internetu hodně. Postavičky jsou krásné, jenže vyžadují určitý stupeň manuální zručnosti. Chtěla jsem děti co nejvíce zapojit do tvoření. Martínek se snažil zvířátka skládat a Filka je naopak zase rozebíral. 🙂

Obsah

Co jsme vytvořili?

Vyrobili jsme jelínka, podzimního panáčka, žirafu, ježka a housenku. Martínkovi se nejvíce líbila housenka, Filkovi panáček (podle toho také chudák dopadl 🙂 ). Protože jsme doma měli pouze kaštany – žádné žaludy, větvičky, šípky a listy – využili jsme k tvoření barevný a bílý papír. Zvířátka hezky ožila. Udělali jsme z něj oči, pusu, čepici a šálu. V některých návodech můžete vidět, že se k dotvoření kaštanů používá modelína. Nápad to je chytrý, protože modelína bude na kaštáncích držet lépe než kancelářské lepidlo na papír, na druhou stranu se mi zdá, že se ke krásným hladkým kaštanům příliš nehodí.

Zvířátka z kaštanů

Zvířátka z kaštanů

Co budete potřebovat

 • Kaštany
 • Lepidlo v tyčince
 • Kousek bílého papíru
 • Kousek barevného papíru
 • Ostré nůžky (na proděravění)
 • Fixu (na oči)
 • Špejle nebo silnější párátka
Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

KOUPIT PODZIMNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Postup je jednoduchý. Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Čemu bych se chtěla více věnovat, je práce s tříletými dětmi. Martínek kaštan proděravět neuměl a ani nechtěl. O to pro něj byla zajímavější práce se špejlí. Zkoušel do děr vsunout špejli a na ní nasadit kaštánek.

Ze začátku bylo pro děti vyrábění abstraktní a nevěděly, jak by mohla z kaštanů vzniknout zvířátka. Poté, co jsme společně sestavili housenku, věděly, jak to s těmi zvířátky je.  🙂

Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi

Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi

Jak děti vyráběly?

Do tvoření zvířátek se může zapojit i tříleté dítě, i přesto, že je na něj aktivita poměrně dosti náročná. Martínek si vyrábění uživí víc než Filka, kterému byly nedávno dva roky. Jak se děti zapojily?

 • Na housenku vybíraly největší a nejmenší kaštany z misky, rovnaly je podle velikosti do řady.
 • Martínek vsunoval do otvorů připravené špejle. Někdy potřeboval moji pomoc, jindy zvládl vsunout špejli úplně sám. Na Filku byla tato činnost těžká. Ten naopak zvířátka rozebíral. 🙂
 • Společně jsme lepili oči a pusu, což bylo pro Martínka hodně těžké. Papír na kaštáncích klouže.
 • Když byla zvířátka hotová, děti si s nimi hezky hrály.

Otvory do kaštanů nedělaly. Filku zajímalo, jak se na špejli nasazují kaštany, ale ať dělal co dělal, nešlo mu to. Když jsme měli zvířátka hotová, v nepozorovaném okamžiku sebral ježka a vyndal z něj všechny špejle. Samozřejmě, že pro něj bylo příliš těžké vrátit je zpátky, a tak si jeho počínání záhy všiml Martínek.

Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi

Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi

Závěrem

Tvoření z kaštanů je pro tříleté děti těžké, ale nesmírně zajímavé. Při vyrábění potřebují pomoc dospělého více než kdy jindy, jenže kaštany představují pro děti hotový poklad. Budou si zvířátek považovat. Alespoň do chvíle, než jim je rozebere mladší sourozenec. 🙂 Další tipy na výrobu z kaštanů najdete v článku Tipy na výrobky z kaštanů s malými dětmi.

DALŠÍ PODZIMNÍ AKTIVITY

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hodně zábavy. 🙂

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart