Zkušenosti po 3 dětech: Výbavička pro novorozence
Co je skutečně potřeba kupovat pro novorozence? Do článku jsem sepsala zkušenosti s produkty pro děti, které se mi osvědčily. Podívejte se na zkušenosti po třech dětech.
Obsah
Výbavička pro novorozence
Pro první miminko rodiče i prarodiče nakoupí spoustu věcí – hračky, pleny, oblečení, kojenecké potřeby, kočárek, kolébku, vanu. V článku se zaměřím na to, jaké věci pořídit pro novorozence, pro miminko nebo kojence. Pro miminko je potřeba hodně věcí, ale spousta věcí potřeba není. Některé potřeby je vhodné mít ještě před porodem, jiné můžete pořídit klidně až po porodu – objednáte je z porodnice nebo až po příjezdu domů. E-shopy fungují rychle. Než se miminko narodí, není jisté, jak bude velké a jak rychle po porodu poroste. Vím to z vlastní zkušenosti. První miminko mělo 2900 gramů, druhé 3000 gramů a třetí 3700 gramů. Zatímco první přibralo na 5 kilogramů do konce šestinedělí, třetí mělo na konci šestinedělí 4 kilogramy a druhé 4,5 kg, i když při porodu vážilo výrazně více než to první. Není proto dobré kupovat hodně kusů malého oblečení a předzásobit stovkami plenek ve velikosti nula.
U produktů najdete konkrétní názvy a odkazy. Je jen na vás, co si vyberete. Já uvádím to zboží, které mi přišlo nejlepší. A že jsem ho zkoušela se třemi dětmi opravdu hodně. Nejlepší není nutně nejdražší a naopak. 🙂
Výbavička pro miminko seznam
Přebalování
- Jedno balení plenek velikosti 0 + jedno balení plenek velikosti 1 (+ještě jedno balení – můžete zkusit různé značky). Dobré plenky pro novorozence jsou: Muumi Baby, Moltex Huggies Elite Soft. Připravila jsem článek o plenkách pro novorozence s názvem Jak jsme zkoušeli pleny pro novorozence.
- Vlhčené ubrousky – velmi dobré jsou bílé vlhčené ubrousky Rossmann – jsou levné, ekologické, mají velmi dobré složení.
- Krém na zadeček – zkoušela jsem řadu krémů (Weleda, Hipp, Cien, Babylove, Rybilka, Sudocreme – akce bývají například v lékárně Drmax). K nejlepším patří Bepanthen nebo přírodní krém na zadeček Kvitok. Zkušenosti s tímto balzámem jsem sepsala do článku: Recenze Kvitok: Zinkový balzám na opruzeniny Jemné pohlazení 50 ml
- 15 plátěných plenek – látkové pleny se časem zničí, ale jsou levné (cca 30 až 40 Kč/kus – dražší nemá cenu kupovat). Látkové pleny se obarví od příkrmů a tak je po dvou letech (nebo po dvou dětech) můžete s klidem vyhodit. Bavlněné plenky pořídíte na Pilulka.cz, kde vyjma plen koupíte vše, co potřebujete – často v akci nebo ve slevě.
- CO NENÍ NUTNÉ: Koš na pleny, jednorázové přebalovací podložky (můžete použít látkovou plenu, případně je pořídíte časem – dostupné jsou online nebo v drogerii), voňavé pytle na plenky
Koupání
- Vana – stačí vanička z Ikey (je malá, ale stačí – když miminko sedí samo, může se koupat ve velké vaně)
- Žínky – cca 5 kusů – stačí žínky z Ikey (jsou tam velmi levné)
- Tetra osušky – cca 2 kusy – kupovala jsem Libštátské tetra osušky 90×100 cm – jsou levné, pevné a silné, vydrží (bohužel v poslední době začaly být velmi špatně dostupné). Alternativou mohou být osušky značky T-TOMI na Pilulka.cz.
- CO NENÍ NUTNÉ: Stojan na vanu (vaničku položíte do vany nebo velkého sprchového koutu), pro novorozence není třeba sprchový gel nebo šampon, teploměr do vody (do vody strčíte loket), kartáč na vlasy (máme, použila jsem jednou)
Kosmetika pro miminka
- Od třetího měsíce jsem začala používat sprchový gel pro miminka – zkoušela jsem Weledu, Hipp
- Olej na tělo – mně se nejvíce zamlouvají přírodní značky, například Nobilis Tilia či Weleda
- Krém – místo oleje můžete používat krém na tělo
- Pro děti je nejlepší používat přírodní kosmetiku, která je k jejich pokožce šetrná. Velký výběr najdete na Econea.cz, kde si vybírají jen to nejlepší. Sama mám moc ráda produkty slovenské značky Kvitok nebo české značky Nobilis Tilia či německé značky Weleda. Všechnu krásnou kosmetiku najdete právě tam.
Hygiena
- Vatové tyčinky
- Nůžky na nehty s kulatou špičkou – dostupné na Pilulka.cz
- Teploměr – máme digitální teploměr (Cemio Metric 308 SMART Bezkontaktní teploměr).
Oblečení pro novorozence
- 8-10 kusů body (na podzim, na jaře a v zimě všechna s dlouhým rukávem, v létě záleží na počasí – miminko by v létě nemělo být přehřáté, ale zároveň by nemělo ležet v průvanu)
- 4-5 kusů dupaček – pokud máte doma sušičku, stačí takto malé množství
- 3-4 overaly – jsou vhodné na spaní nebo i na ven do kočárku
- Balení ponožek (cca 3 páry)
- Bavlněné rukavičky – nemusí být, můžete nahradit bavlněnými ponožkami (Rukavičky se dětem dávají proto, aby si nepoškrábaly obličej malými nehty. U prvního miminka jsem neměla rukavice, nesehnala jsem je. U druhého jsem dala ponožky a u třetího novorozence jsem nehty už uměla ostříhat.)
- 3 bavlněné čepičky
- Mikinky – na léto 2 kusy, na zbytek roku 3 až 4 kusy
- + Kombinéza na zimu (raději větší, abyste nemuseli kupovat více kombinéz)
- + svetříky nebo teplá mikinka
Jakou velikost oblečení koupit pro novorozence? Jak jsem psala v úvodu, záleží na tom, jak bude miminko velké. Velikost novorozeneckého oblečení je 56. Pokud má miminko při narození 4 kilogramy a více, je vhodnější pořídit velikost 62, naopak, pokud je malé a váží výrazně pod 3 kilogramy, je vhodná velikost 50.
Doporučuji pořídit po porodu klidně více dupaček, body i overalů, ale už ve větší velikosti. Je to pro případ, kdyby mělo miminko reflux a hodně blinkalo. Když si ušpiní všechny novorozenecké dupačky, dostane na chvíli o číslo větší. Každé dítě roste jinak. U nás vyrostly děti z jedné velikosti přibližně za 3 až 5 týdnů. Oblečení moc dlouho nevydrží, proto není dobré ho kupovat příliš mnoho.
CO NENÍ POTŘEBA: Teplá pletená čepice – dětem není na hlavě příjemná a budou se v ní potit. Stačí bavlněná čepička do kombinézy. Džíny – nevyužijete je. Teplé rukavice – součástí kombinézy bývají šikovně všité rukavice, které lze odklopit a schovat (nemá to každá kombinéza).
Oblečení LUPILU z Lidlu
Častý dotaz: Stačí pro miminko oblečení Lupilu z Lidlu? Ano, stačí. Oblečení je levné, není nejkvalitnější, ale je plně dostačující. Máme ho a není s ním problém. Vydrží i na dvě děti, poté už je na vyhození. Poslouží dobře.
Výbava na spaní pro miminka
- Postýlka (Měla by mít nastavitelný rošt.) – my jsme postýlku používali až od 5 měsíce, když se děti přetáčí a mohly by z velké postele spadnout, ale každý to má jinak. Nastavitelná výška roštu je perfektní věc. Někdo nemá postýlku vůbec a využívá příležitostně cestovní postýlku na spaní – i to lze, ale není to tolik komfortní. Vhodná je dřevěná postel. Častý dotaz: Stačí postel z Ikey? Ano, stačí.
- Matrace – nedoporučuji skládací matraci. Máme matraci s kokosovým vláknem – Dětská matrace ECO kokos/molitan.
- Na zimu – spací pytel pro miminko (Doporučuji vyzkoušet na jednom kusu, jestli miminku vadí či nikoli a jestli pytel vyhovuje také vám. Poté můžete přikoupit další. Levné pytle mají v Ikee, v Lidlu.
- Zavinovačka – vhodná je rychlozavinovačka (za dobrou cenu například zde), bez provázků. Někdo používá zavinovačku i ve dvou měsících věku miminka, jiný vůbec. Já jsem používala pouze u jednoho ze tří dětí, poté jsem měla zavinovačku jako přikrývku v létě. Existují také letní zavinovačky.
- Dětský polštář a peřinka – pokud budete pořizovat pro více dětí, doporučuji koupit kvalitnější. Peřinku a polštářek budete často prát v pračce. Nám se bohužel jeden polštář v pračce zcela zničil a zcuckatěl. Naštěstí máme dvě sady. Další věc je ta, že ne vždy ty levné polštáře a peřinky sedí do rozměrů povlečení. Více jsem napsala do článku Jak vybrat povlečení a ložní prádlo pro děti a miminka.
- 2x povlečení – povlečení pořídíte v Lidlu, Ikee, můžete pořídit českou značku Matějovský. Vhodné je bavlněné povlečení.
ANO NEBO NE: Chůvička a monitor dechu? Neměli jsme ani jedno, nikdy. Monitor dechu můžete koupit nebo si jej pouze vypůjčit. Na obojí vám může přispět vaše zdravotní pojišťovna (Tip na článek: Na co vám v těhotenství a po porodu přispěje zdravotní pojišťovna a jak o příspěvek požádat). Záleží na vás, jestli jej budete potřebovat a jestli se bez monitoru dechu budete cítit dobře. My jsme jej nikdy nepotřebovali. Monitory dechu pořídíte například v na Pilulka.cz.
CO NENÍ POTŘEBA: Mantinely, hnízdo, nebesa a podobně – jen to chytá prach. Všechny dekorace vypadají hezky, ale nejsou potřeba. Neměli jsme nic, nikdy jsme to nepostrádali. Hnízdo nahradí kojící polštář (ne všechny modely, některé jsou skvěle udělané a lze je využít různě).
Kojení a klid
- Dudlík – zkoušela jsem řadu značek (Avent, Nuk, Babylove, Sauvinex, Difrax, Babydream), ale k nejlepším jednoznačně patří dudlíky značky MAM. Pro novorozence stačí jeden až dva dudlíky. Uvidíte, jak na ně bude miminko reagovat, a poté můžete pořídit další. Já jsem si oblíbila noční dudlíky, které svítí ve tmě. Dudlíky pořídíte například na Lekarna.cz.
- Kloboučky – pokud s kojením začínáte (u prvního miminka), možná vám pomohou kojící kloboučky. Mně pomohly velmi. Používala jsem MAM (tyto).
- Mast na bradavky – zkoušela jsem Bepanthen a Purelan. Bepanthen se lépe natírá, zdá se mi, že lépe funguje, ale musí se před kojením umýt. Purelan je ryze přírodní, špatně se natírá (opravdu velmi velmi špatně).
- Vložky do podprsenky (jednorázové či pratelné – používala jsem jednorázové prsní vložky Johnson’s Baby – ty jsou nejlepší. Zkoušela jsem více značek. Dobré byly také NUK. Nedoporučuji Canpol Babies – jsou sice levné, ale cuckatí, škrábou, stejně tak nedoporučuji značku Bella.)
- Kojící podprsenka (doporučuji pořídit trošku větší) – pokud nechcete kupovat, můžete použít sportovní bavlněnou podprsenku. Mívají v Lidlu nebo na Astratex.cz (výměna a vrácení zdarma).
- Kojící polštář – příliš mnoho vymožeností doma nemáme, kojící polštář ale ano. Ten se vždy hodí. Základem je, aby měl pratelný potah. Dobré také je, když má na svých koncích šňůrky na zavazování.
CO NENÍ POTŘEBA: Kojící košile (pokud nejste košilový typ) – zvládnete s běžným oblečením.
Krmení
- Sterilizátor – vybrat si můžete ze širokého spektra sterilizátorů. Nejprve jsem měla obyčejný sterilizátor do mikrovlnné trouby, ale rozbil se, a tak jsem sháněla jiný. Vybrala jsem elektrický sterilizátor Chicco (Recenze digitálního parního sterilizátoru Chicco 3v1) a ač tuto značku moc nemusím, sterilizátor to je parádní.
- Lahvičky – doporučuji, abyste nekupovali moc lahviček do zásoby. Nevíte, zda budete kojit či nikoli. Někdo nemá ani jednu lahvičku. Možná je lepší mít doma alespoň jednu malou lahvičku, kdybyste ji přeci jen ihned po příchodu z porodnice potřebovali. Některá miminka umí krásně pít ihned, jiná nikoli. My jsme měli velký problém u prvního miminka. Pilo pouze z antikolikové lahvičky s dvojitým dnem MAM anti colic, zlepšilo se až po třech měsících. Sát moc neumělo a pilo odsávané mateřské mléko.
- Odsávačka mléka – vyberte si, kterou chcete, ale před porodem ji nekupujte. Mějte ji vybranou pro případ, že byste ji potřebovali a z porodnice můžete rovnou objednat. Vybrat můžete manuální i elektrickou (měla jsem elektrickou Tommee Tippee – používala jsem ji s prvním dítětem hodně, poté už nikoli).
- Kartáč na mytí láhví – koupíte v drogerii i v Ikee.
Cestování a kočárek
- Hluboká korbička, sportovní sedačka nebo sportovní kočárek (o tom, jak vybrat kočárek jsem připravila samostatný článek: Jak vybrat kočárek? Má zkušenost po 3 dětech. Recenze na spoustu kočárků, které jsem vyzkoušela, si můžete přečíst v kategorii KOČÁRKY.)
- Doplňky ke kočárku – v zimě fusak, nánožník ke sportovnímu kočárku, pláštěnku na korbu a na sportovní sedačku, tašku na kočárek
- Autosedačka vajíčko (pokud máte auto a budete cestovat)
- Cestovní postýlka – jestli plánujete cestovat, může se vám hodit. K cestovní postýlce (například zde) jsme vždy s sebou vozili také klasickou matraci, ta, co je v postýlce (u produktu je uvedeno, že se jedná o matraci), není dostačující. DOPORUČUJI postýlku pořídit, pokud budete cestovat autem například: Česko, Slovensko, Rakousko, Německo. Ušetříte si v hotelech či penzionech spoustu problémů. Byli jsme s dětmi na Slovensku – sehnat postýlku byl problém, stejně tak v Rakousku. V penzionu sice postýlku měli, ale byla tak špinavá, že bych do ní nepustila ani kočku. Proto jsme si koupili vlastní postel (a nastal zákaz cestování :)). Více o postýlkách jsem připravila do článku Jak vybrat cestovní postýlku? Recenze postýlky Patron.
- Nosítko nebo šátek – doporučuji pořídit. Kompletního průvodce jsem připravila v článku Jak vybrat nosítko? Pět let zkušeností s nošením a 8 tipů pro vás. Nejlepší nosítko, které jsem kdy vyzkoušela bylo nosítko Be Lenka Mini (pro novorozence) a Be Lenka 4ever Neo pro děti od 3 měsíců.
CO NENÍ POTŘEBA: Pokud budete jezdit autem občas nebo vůbec, nebudete potřebovat zavinovačku do autosedačky. Jestli budete jezdit často autem, zavinovačka se vám bude hodit. My máme zavinovačku Lupilu z Lidlu – bylo to nejjednodušší. Potřebovali jsme zavinovačku a zrovna ji měli na prodejně. Za tu cenu posloužila na tři děti dobře.
CO MŮŽETE VYUŽÍT: Do hluboké korby nemusíte kupovat speciální deky, pokud nutně nechcete. Můžete využít rychlozavinovačku.
Lékárnička pro novorozence a kojence
Poraďte se s pediatrem. Vždy je lepší se zeptat odborníka, když jdete s miminkem do poradny k lékaři. První rok jej budete navštěvovat často.
Hračky pro miminko
Jaké hračky pro miminko vybrat? Připravila jsem dva články: 4 tipy na plyšové hračky pro miminko a také do článku 9 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 0 do 12 měsíců.
Prací prášek pro miminka: Jaký vybrat?
Zkoušela jsem řadu pracích prášků a gelů – přes dvacet jich bylo určitě. Jaký prášek vybrat pro miminko? Nedoporučuji: Batole, Lovela, Persil, Ariel, Alza. Dobré složení mají ekologické prací prášky a gely. Pravda je, že si se skvrnami od příkrmů neporadí tak dobře, ale to tak je. Některé skvrny vybělí jenom savo. Dětem jsem dávala příkrmy vždy s plenou a oblečení se zničilo minimálně. Plenu jsem prala v ekologickém prášku na pleny. Podívejte se na Výsledky praktických testů ekologických pracích prášků a gelů (i pro děti). V tomto článku najdete tipy na prací prášky a gely, které jsou vhodné pro miminka i malé děti. Lze v nich prát hračky, novorozenecké oblečení, nosítka a podobně.
Co můžete ještě pořídit, ale není to nutné
Jako prvorodička jsem koupila několik málo zbytečností, ale naštěstí jsem nestihla nakupovat přespříliš. Nejdříve jsem si říkala, že mám málo věcí, ale nakonec jsem je všechny nevyužila. Níže uvádím zboží, které řada rodičů chce, má je doma, ale vlastně je moc nevyužívá a nebo v nich miminko nechce být, nechce si s nimi hrát a podobně.
- Lehátko do vany – na jednu stranu šikovná věc. Lehátko umístíte do velké vany, na něj položíte miminko a miminko umyjete ve vodě. Máte volné ruce. Jenže malé miminko se koupe chvilku, není zdravé jej koupat dlouho a dokonce ani často. Jestli budete dítě koupat každý den, mělo by být ve vodě chvilku. Tak proč malému miminku napouštět celou vanu? Dítě, které samo sedí, lehátko nepotřebuje.
- Košík pro miminko – věc to je krásná, designová. Jenže k čemu je košík na denní odpočívání. Miminko můžete dát do postýlky, na zahradu do kočárku nebo do velké postele. Do košíku jej vložíte párkrát a možná, že to bude jen proto, abyste ho vůbec využili.
- Dětské lehátko a sedátko – všichni ho chtějí, ale je pro děti vhodné? Miminko má ležet na rovném povrchu a nemá si krčit záda v lehátku. Vhodné je miminko dávat občas na bříško, aby zkoušelo zvedat hlavičku. Jakmile zvedá hlavičku a rozhlíží se kolem, není potřeba, aby bylo v lehátku nebo sedátku. Když už lehátko, tak ne prohnuté, ale rovné. Šikovný je také nástavec na jídelní židličku, ve kterém může miminko jíst první příkrmy a který je na takto malé děti uzpůsoben. Nevýhodou je, že takové krásné židličky jsou poměrně drahé (cca 5000 Kč) a tento nástavec budete potřebovat pár týdnů. My jsme měli půjčené sedátko (u prvního dítěte) od kamarádky, abychom jej vyzkoušeli. První syn v něm nechtěl být a řval jako když ho na nože bere. Tak jsme ho s díky vrátili. U druhého jsme koupili kojící polštář, do kterého lze miminko také položit, slouží i jako hnízdo. U třetího jsme měli též lehátko, nové z Ikey, ale ani jsme ho nevybalili z krabice a prodali jsme ho. Nebylo potřeba. Hlavičku zvedal už ve dvou týdnech, ve dvou měsících ji plně držel sám, v sedmi měsících hodil s oporou na konci devátého měsíce chodil sám bez opory. Na lehátko nebyl vůbec čas. 🙂
- Houpátko pro miminka – lehátko, které lze polohovat, houpe se (často je elektrické), hraje a je u něj hrazdička. Stejný případ jako u klasického lehátka. Miminku stačí hrazdička.
- Kolotoč do postýlky – je to krásná dekorace, mně se moc líbí, ale miminko by mělo v postýlce spinkat. 🙂 Uvidíte sami, jak kolotoč využijete. 🙂 Nám posloužila hrazdička, ale i tak mi doba, kdy si děti s hrazdičkou hrály, přišla tak krátká.
Závěrem
Jsem ráda, že jste článek dočetli až sem a to i přesto, že byl velmi dlouhý. Snad vám bude k užitku. Mně trvalo dlouho, než jsem našla skvělé produkty s výbornou kvalitou a za příznivou cenu a ráda jsem se o své zkušenosti podělila.
Přeji vám šťastný výběr a ať se vám daří. 🙂
♥ NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM. ♥
Foto: Mamadodeste.cz