BLOGLIFE: TO JE NÁŠ ŽIVOTNOSÍTKA

Jak vybrat nosítko? Tři roky zkušeností s nošením a 8 tipů pro vás

Když jsem kupovala první nosítko, nevěděla jsem o nošení vůbec nic. Objednala jsem si domů zajíce v pytli a můžu být ráda, že jsem se trefila a jsem spokojená s poměrem ceny a kvality. Vybíráte nosítko a nevíte, jak na to? Podívejte se na 8 tipů, které vám pomohou ujasnit si, jaký typ nosítka máte hledat, a na co si dát při koupi pozor. Na konci článku najdete seznam nevhodných nosítek, který pravidelně aktualizuji, a také krátkou osobní úvahu: Jak bych postupovala při výběru nosítka, kdybych jej kupovala znovu?

Tip č. 1: Ptejte se sami sebe, co chcete, až poté hledejte

Před samotným výběrem si položte otázku, jak dlouho chcete dítě nosit. Budete jej nosit půl roku, rok, dva? Rádi byste nosili pravidelně, nebo plánujete nosítko využívat příležitostně? Chcete-li nosit dítě od narození do jednoho roku věku, budete potřebovat dvě nosítka (případně šátek a nosítko). Novorozenci pořiďte novorozenecké nosítko (více o novorozeneckých nosítkách se dočtete v článku Nosítka pro novorozence přehledně), pro kojence a batole do 18 měsíců je vhodné rostoucí nosítko. Dítě roste před očima a rostoucí nosítko snadno uzpůsobíte velikosti postavy. Budete-li nosit dítě starší 18 měsíců (a žádné rostoucí nosítko doma nemáte), postačí nerostoucí nosítko s označením toddler.

Zásadou ergonomického nošení jsou zakulacená záda, podsazený zadeček, nožičky tvoří písmeno M (kolínka jsou výš než zadeček) a látka mezi nožičkami sahá od kolínka ke kolínku (u dětí okolo dvou let věku nemusí být látka od kolínka ke kolínku).

 • Novorozenec: Nosítka pro novorozence se hodně liší a vybrat vhodný typ může být poměrně věda. Z osvědčených značek jsou výborné produkty Storchenwiege a Caboo Close Baby. Nosítka s novorozeneckou vložkou nejsou pro novorozence vhodná (špatná fixace, nepohodlí, příliš roztažené nožičky). Dítě se cítí nejlépe v šátku, proto jsou pro něj pohodlná šátková nosítka.
 • Kojenec: V rostoucím nosítku můžete nosit děti od 2 až 4 měsíců věku. Látku mezi nožičkami a na zádíčkách nastavíte dle postavy miminka. Pořizovací náklady jsou vyšší než u běžného nosítka, ale vyplatí se. Jaké nosítko vybrat? Hezké a kvalitní výrobky najdete u značek Aloe, Kibi, Kokon, Tula (free to grow) a Lenka.
 • Batole: Využijete buď rostoucí nosítko, nebo můžete zakoupit nosítko s označením „toddler“, „od 18  měsíců“, „od 11 kilogramů“ (a podobně). Látka nemusí sahat od kolínka ke kolínku.

Tip č. 2: Zkontrolujte šířku bederního pásu

Pořádně široký a vykrojený bederák je základem pohodlného nošení. Tenký bederní pás nemusí být vyloženě špatný, ale ocení jej spíše hubené a malé maminky, které nosí hubené a malé děti. Máte-li doma cvalíka, bude se pás otáčet směrem ven, případně vás může škrtit. Nošení nebude pohodlné pro vás i pro dítě.

Tip č. 3: Zaostřete na zádovou opěrku

Opěrka zad nesmí být vyztužená. Ergonomická nosítka nikdy nemají výztuhy na zádech. Je to z toho důvodu, že dítě má být v tzv. žabí pozici (nožičky do M), tělo je podsazené, záda zakulacená. Je-li opěrka tuhá, nemůže dítě správně dosednout do nosítka (tělo není podsazeno) a nejedná se o ergonomickou pozici. K nevhodným nosítkům, která se zdají být ergonomická, ale nejsou, patří například Womar Zaffiro a Caboo DX.

Tip č. 4: Široké a polstrované ramenní popruhy jsou základem pro pohodlné nošení

Ramenní popruhy musí být široké a vyztužené. Představte si, že budete dítě nosit několik hodin, které chcete strávit co nejpohodlněji a nejpříjemněji. Popruhy nesmí škrtit, tahat a tlačit. Při nákupu se zaměřte na to, jak je  utáhnout, zda úpravu zvládnete sami bez pomoci druhých. Ověřte, zda pásky nekloužou. Podívejte se detailněji na pásek umístěný mezi lopatkami. Ten slouží k tomu, aby se ramenní popruhy stáhly k sobě a nošení bylo pohodlné.

Tip č. 5: Kupte nosítko z látky s vysokou gramáží látky

Látka rostoucího (i nerostoucího) nosítka musí být pevná, ale poddajná, aby bylo nošení pohodlné pro vás i miminko. Zároveň se nesmí protrhnout a musí být testována na dostatečný počet kilogramů. S kvalitou látky souvisí i kvalita provedení. Budete-li kupovat nové nosítko, nemusíte mít o kvalitu strach. Nová certifikovaná nosítka z osvědčených obchodů jsou kvalitní a testovaná. Problém může nastat u bazarových nosítek. Mezi potížisty patří oblíbené značky Manduca a Ergobaby, které se padělají (mrkněte na tip č. 6). U novorozeneckých nosítek je nejvhodnější elastický materiál. Ten je pro miminko pohodlný, ale klouže a vytahuje se. Nosítko se hodí pro malé kojence do 6 až 7 kilogramů (komfortní zóna maximálně 9 kg – při této hmotnosti se látka vytahuje a klouže).

Nosítko Lenka 4ever - uchycení poutka na zádové opěrce (pro novorozence)

Nosítko Lenka 4ever – stažená látka mezi nožičkami

Tip č. 6: Dejte pozor na padělky

V příspěvku Jak poznáte padělky nosítek Manduca a Ergobaby? jsem blíže psala o padělcích. Ty koupíte nejčastěji v bazaru jako nové i jako použité. Padělků je plný Aliexpress. Pokud nosítkům nerozumíte, jste nováček (úplně ten stejný, jako jsem byla já), a chtěli byste si pořídit nosítko z bazaru, zakupte jinou značku, která se nepadělá. Mezi nosítka, která se nepadělají, patří například Kibi, Kokon, Aloe nosítka, nosítko Lenka, Tula, LennyLamb, Caboo. Bazarovou Manducu koupíte na Facebooku ve skupince Nosíme děti. Můžete se také dotázat zkušenějších, zda je vámi vybraná Manduca (nebo Ergobaby) padělek.

Tip č. 7: Snadná údržba a praní v pračce vám v budoucnu ušetří čas

Zajímejte se o to, jak se nosítko vypere. Dítě popruhy oslintá, pozvrací, používáním se produkt ušpiní a bude potřeba jej vyčistit. Dobrou vychytávkou jsou tzv. „slintáčky“, které se připevní na popruhy a slouží jako ochrana proti poslintání. Jenže ani tak se nosítko znečištění nevyhne.  Nejlepší je vyprat jej v pračce na 400 otáček a usušit rozprostřené na sušáku.

Tip č. 8: Cena musí odpovídat kvalitě

Zeptejte se sami sebe, kolik můžete, nebo chcete, do nosítka investovat. Nové nosítko pro novorozence pořídíte za 2 000 Kč až 3 000 Kč. Rostoucí nosítko se pohybuje cenou okolo 3 000 Kč až 4 000 Kč. To je poměrně dost peněz. Záleží na tom, jak často jej budete používat. Za nižší cenu seženete nosítko v bazaru. Dejte pozor na padělky (Manduca a Ergobaby)! Máte-li štěstí, narazíte na pěkná zánovní nosítka. Mamince, která nosítko prodává, se může se stát, že v něm dítě nechce být (je mu z nějakého důvodu nepohodlné; maminka začala s nošením pozdě, třeba až v roce věku, a dítě již nosit nechtělo). Mohla jej dostat jako nevhodný dárek a dítě v něm bylo párkrát.

Při nákupu dejte pozor na nosítka, která se tváří jako ergonomická, ale ve skutečnosti ergonomická nejsou. Více o nevhodných nosítkách jsem psala v článku Jaké nosítko není ergo, i když se to tak zdá. Namátkou uvedu Ergobaby 360, Womar Zaffiro (tato dvě jsou drahá a nevyhovující), dále to jsou visítka, která mají v názvu označení „klokanka“, „nosič dětí“, na fotkách bude miminko zády k rodiči (čelem ven). Pořizovací cena „nosičů“ je zpravidla do 1000 Kč. Existují i výjimky a zlotřilci prodávají visítka za 3500 Kč. Mezi takové nehoráznosti patří například produkty od společnosti Babybjörn. Tak pozor na to.

Aktualizovaný seznam nevhodných nosítek k 20.5.2019

 • Chicco (jakýkoli produkt od firmy Chicco NEMÁ S ERGONOMICKÝM NOSÍTKEM NIC SPOLEČNÉHO)
 • Womar Zaffiro
 • BabyBjörn
 • Cybex (není ergonomické, má pevnou zádovou opěrku)
 • PETITE&MARS Nosič dětí Caddy
 • Hauck 3 way Carrier
 • Hauck 2 way Carrier
 • Caboo DX
 • Infantino
 • Ergobaby Omni 360
 • Kinderkraft NINO
 • Kinderkraft MILO
 • Tula Explore – POZOR! Ne všechna nosítka Tula jsou ergonomická!

Jak bych postupovala při výběru nosítka, kdybych jej kupovala znovu?

Kdyby to jenom trošku šlo, nosítko bych si vyzkoušela. Protože jsem testovala a zkoušela řadu nosítek, vzala bych si na 100 % nosítko Lenka nebo Tula free to grow, které je sice trošku menší, ale je pohodlné a nastavitelné. Pěkná nosítka vyrábí také LennyLamb, bohužel mi ale přijde systém utahování popruhů zdlouhavý. Musíte si popruhy nastavit ještě před tím, než vložíte dítě do nosítka, a to mi přijde nepraktické. Alespoň, pokud hodně spěcháte, protože vám rok a půl staré dítě nevydrží čekat, než nasadíte miminko do nosítka. LennyLamb prodává kvalitní a pěkná nosítka, která stojí za vyzkoušení. 🙂

Za sebe bych nedoporučila Manducu, která sice není špatná, je vcelku pohodlná, ale vzhledem k pořizovací ceně toho zase až tolik „neumí“. Pokud budete nosítko kupovat z druhé ruky, dejte pozor na padělky, protože Manduca se padělá v extrémní míře. Padělky se zdokonalují a na první pohled je nemusíte poznat. Stejný případ je také Ergobaby Adapt. Za hodně peněz nabízí nosítko málo muziky, ve velké míře se padělá a padělek poznáte ještě obtížněji než u nosítka Manduca.

Kde koupit nosítka online?

V následující části se dozvíte, kde koupit nosítka online a také něco málo o jednotlivých nosítkách.

Ergobaby Adapt (NENÍ ROSTOUCÍ)

 • Vlastnosti: Nosítko není nejpohodlnější, ale nepatří k těm nejhorším. Nosítko Ergobaby není rostoucí, nemá nastavitenou látku mezi nožičkami.
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg.
 • Pro novorozence: NE
 • Kde koupíte: Koupíte ho například v e-shopu Proděti.cz.
 • Padělky: ANO. Nosítko Ergobaby je mezi maminkami velmi oblíbené, ale dejte pozor na padělky.Tolikrát zmiňované téma a tolik maminek vyhodilo peníze za padělek.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Ergobaby Adapt koupíte za vyšší pořizovací cenu, za kterou byste mohli mít kvalitní rostoucí nosítko.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Originální nosítko Ergobaby

Originální nosítko Ergobaby na Proděti.cz

Manduca (NENÍ ROSTOUCÍ)

 • Vlastnosti: Nosítko nabízí průměrné pohodlí, není rostoucí, nemá nastavitelnou látku mezi nožičkami.
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg. Mně osobně se zdálo, že Manduca je pro roční dítě skoro malá a že z ní bolí záda.
 • Pro novorozence: NE. A to ani s novorozeneckou vložkou. NOSÍTKO NENÍ VHODNÉ PRO NOVOROZENCE!
 • Kde koupíte: Nosítko Manduca za rozumnou cenu prodávají v e-shopu Pinkorblue.cz, akce na nosítko bývají také na Mall.cz.
 • Padělky: ANO. Stejně jako Ergobaby také nosítko Manduca se nevyhnulo masovému padělání v čínských továrnách. V autorizovaných obchodech koupíte vždy originál.
 • Stručné hodnocení: Manduca je poměrně drahá na to, že nic moc „neumí“. To stejné platí i o Ergobaby.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Nosítko Manduca

Nosítko Manduca na Pinkorblue.cz

Caboo (NENÍ ROSTOUCÍ)

 • Vlastnosti: Elastické šátkové nosítko, které se snadno nasazuje. Nosítko není rostoucí, ale je možné, díky materiálu, roztahovat a upravovat látku mezi nožičkami.
 • Věk: Od narození do cca 6 až 7 kg.
 • Pro novorozence: ANO. Výrobce uvádí, že nosítko je vhodné do 15 kilogramů. Tento údaj je nosnost látky, nikoli komfortní zóna. Komfortní zóna nosítka, tedy do kdy je nošení ještě pohodlné, je okolo 6 až 7 kilogramů.
 • Kde koupíte: Nosítko pro novorozence koupíte v lékárně Pilulka.cz. Možná, že velkým překvapením je, že ho prodávají právě v lékárně, ale najdete zde velmi slušný výběr za rozumnou cenu.
 • Padělky: NE. Nosítko Caboo se nepadělá.
 • Stručné hodnocení:  Nosítko Cabbo je skvělou náhradou za elastický šátek. Řekla bych, že je jednou z nejlepších možností nosítek pro novorozence. Nosítko je pohodlné přibližně do 6 až 7 kilogramů.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Nosítko Caboo

Nosítko Caboo seženete v různých barvách na Pilulka.cz

🏆Tula FTG (free-to-grow, ROSTOUCÍ)🏆

 • Vlastnosti: Velmi pěkné, snadno nastavitelné nosítko. Tula FTG je rostoucí.
 • Věk: Od narození do 20 kilogramů. Záleží na proporcích dítěte. Některým dětem může být nosítko malé už ve 12 měsících, jiným vydrží do 18 měsíců. Na váhu dítěte 20 kilogramů se mi zdá příliš malé. Jinými slovy, ne každé dítě o hmotnosti 20 kilogramů se do nosítka vejde.
 • Pro novorozence: ANO (od 3,2 kg)
 • Kde koupíte: Jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Velký výběr nosítek najdete v e-shopu Proděti.cz nebo v internetovém obchodě Feedo.cz.
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Tula FTG je krásným a kvalitním nosítkem, které si zamilujete. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Rozměrově je po roztažení menší než Tula Toddler a pro 20 kilogramové dítě bude pravděpodobně malé.

🏆Lenka 4ever (ROSTOUCÍ)🏆

 • Vlastnosti: Překrásné šátkové rostoucí nosítko od slovenského výrobce je velkým překvapením mezi rostoucími nosítky. Látka mezi nožičkami a na zádové opěrce je nastavitelná.
 • Věk: Nosítko se hodí od narození, výrobce uvádí od velikosti 62, ale záleží na proporcích miminka až do 15 kilogramů. Testovala jsem na 15 kilogramech pravidelně. Dítě se do nosítka vejde (nikoli v zimní bundě). 🙂
 • Pro novorozence: ANO (od velikosti 62)
 • Kde koupíte: Nosítko Lenka mám přímo ze Slovenska, kde jej koupíte nejlevněji. Dodají vám ho do dvou až tří pracovních dní, reklamce není problém (tu jsem ale neřešila). Doprava je zdarma při nákupu nad 119 eur (aktualizováno 11.4.2019).
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Velkým překvapením je nosítko Lenka, které pohodlně nastavíte i s miminkem na břiše či na zádech během několika sekund.

Kibi (ROSTOUCÍ)

 • Vlastnosti: Rostoucí nosítko můžete koupit v látkové i šátkové variantě. Nosítko od českého výrobce patří k nejoblíbenějším, přesto má své velké rezervy. Je nastavitelné, rostoucí.
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg. Velkou výhodou nosítka Kibi je jeho velkorysá velikost. Nosítko je skutečně vhodné do 20 kilogramů.
 • Pro novorozence: NE
 • Kde koupíte: Na nosítko už nemusíte čekat (v minulosti byla čekací lhůta 6 týdnů). Koupíte ho levně v e-shopu Proděti.cz, kde mají velký výběr jak nosítek, tak doplňků. 
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Kibi je má srdcovka, i když není tak pohodlné jako třeba Tula nebo Lenka. Na Kibi si musíte zvyknout. Nabízí větší komfort než Manduca nebo Ergobaby, ale mezi nejpohodlnější nosítka nepatří.

Závěrem

Úplně nejlepší je, když nosítko před koupením vyzkoušíte. Jenže to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. V kamenných prodejnách na nosítka narazíte zřídka. Na Facebooku se můžete zaregistrovat do skupinek, které se zabývají nošením dětí v místě vašeho bydliště. Ve skupince můžete poprosit maminku, zda by vám nosítko na vyzkoušení nepůjčila. Možná, že se nějaká dobrá duše najde. Existuje také půjčovna nosítek, ve které si jej můžete vypůjčit. Poslední možností je nákup prostě risknout. 🙂 Můžete si koupit nosítko s možností křížení popruhů, nebo bez křížení. Záleží na tom, zda tuto funkci využijete. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je, aby bylo nosítko pohodlné pro vás i pro miminko.

10 Celkové hodnocení
Rostoucí nosítka

V posledních letech se do obliby dostávají rostoucí nosítka, protože můžete nastavit velikost látky mezi nožičkami i látku na zádíčkách. Nosítko roste společně s miminkem. Jaké jsou klady a zápory rostoucích nosítek?

Klady
 • Je univerzální
 • Vydrží několik měsíců
 • Kvalitní nosítko se nezničí
 • Vyplatí se
Zápory
 • Vyšší cena

Už máte svého favorita? Hodně štěstí při nákupu.

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.