KOJENECKÉ POTŘEBYNOSÍTKATESTUJEMEVŠECHNY ČLÁNKY

Jak vybrat nosítko? Tři roky zkušeností s nošením a 8 tipů pro vás

Když jsem kupovala první nosítko, nevěděla jsem o nošení vůbec nic. Objednala jsem si domů zajíce v pytli a můžu být ráda, že jsem se trefila a jsem spokojená s poměrem ceny a kvality. Vybíráte nosítko pro miminko a nevíte, jak na to? Podívejte se na 8 tipů, které vám pomohou ujasnit si, jaký typ nosítka máte hledat, a na co si dát při koupi pozor. V článku najdete seznam nevhodných nosítek pro děti, který pravidelně aktualizuji, a také krátkou osobní úvahu: Jak bych postupovala při výběru nosítka, kdybych jej kupovala znovu?

Obsah

Tip č. 1: Ptejte se sami sebe, co chcete, až poté hledejte

Před samotným výběrem si položte otázku, jak dlouho chcete dítě nosit. Budete jej nosit půl roku, rok, dva? Rádi byste nosili pravidelně, nebo plánujete nosítko využívat příležitostně? Chcete-li nosit dítě od narození do jednoho roku věku, budete potřebovat dvě nosítka (případně šátek a nosítko). Novorozenci pořiďte novorozenecké nosítko (více o novorozeneckých nosítkách se dočtete v článku Nosítka pro novorozence přehledně), pro kojence a batole do 18 měsíců je vhodné rostoucí nosítko. Dítě roste před očima a rostoucí nosítko snadno uzpůsobíte velikosti postavy. Budete-li nosit dítě starší 18 měsíců (a žádné rostoucí nosítko doma nemáte), postačí nerostoucí nosítko s označením toddler.

Zásadou ergonomického nošení jsou zakulacená záda, podsazený zadeček, nožičky tvoří písmeno M (kolínka jsou výš než zadeček) a látka mezi nožičkami sahá od kolínka ke kolínku (u dětí okolo dvou let věku nemusí být látka od kolínka ke kolínku).

 • Novorozenec: Nosítka pro novorozence se hodně liší a vybrat vhodný typ může být poměrně věda. Z osvědčených značek jsou výborné produkty Storchenwiege a Caboo Close Baby. Nosítka s novorozeneckou vložkou nejsou pro novorozence vhodná (špatná fixace, nepohodlí, příliš roztažené nožičky). Dítě se cítí nejlépe v šátku, proto jsou pro něj pohodlná šátková nosítka.
 • Kojenec: V rostoucím nosítku můžete nosit děti od 2 až 4 měsíců věku. Látku mezi nožičkami a na zádíčkách nastavíte dle postavy miminka. Pořizovací náklady jsou vyšší než u běžného nosítka, ale vyplatí se. Jaké nosítko vybrat? Hezké a kvalitní výrobky najdete u značek Aloe, Kibi, Kokon, Tula (free to grow) a Lenka.
 • Batole: Využijete buď rostoucí nosítko, nebo můžete zakoupit nosítko s označením „toddler“, „od 18  měsíců“, „od 11 kilogramů“ (a podobně). Látka nemusí sahat od kolínka ke kolínku.

Jak poznat visítko na první pohled

 • Na produktové fotografii uvidíte, že je dítě "posazeno" zády k rodiči, k matce (otci) není čelem.
 • Nohy nejsou do M, ale jejich tvar připomíná obrácené V.
 • Visítko se pohybuje cenově do 1000 Kč, ale jsou i takové případy, kdy za něj můžete zaplatit několik tisíc.
 • V názvu (popisu produktu) bývá napsáno "nosič dětí". Není tomu tak vždy, ale v některých případech vám tato informace pomůže v rozhodování.

Tip č. 2: Zkontrolujte šířku bederního pásu

Pořádně široký a vykrojený bederák je základem pohodlného nošení. Tenký bederní pás nemusí být vyloženě špatný, ale ocení jej spíše hubené a malé maminky, které nosí hubené a malé děti. Máte-li doma cvalíka, bude se pás otáčet směrem ven, případně vás může škrtit. Nošení nebude pohodlné pro vás i pro dítě.

Tip č. 3: Zaostřete na zádovou opěrku

Opěrka zad nesmí být vyztužená. Ergonomická nosítka nikdy nemají výztuhy na zádech. Je to z toho důvodu, že dítě má být v tzv. žabí pozici (nožičky do M), tělo je podsazené, záda zakulacená. Je-li opěrka tuhá, nemůže dítě správně dosednout do nosítka (tělo není podsazeno) a nejedná se o ergonomickou pozici. K nevhodným nosítkům, která se zdají být ergonomická, ale nejsou, patří například Womar Zaffiro a Caboo DX.

Tip č. 4: Široké a polstrované ramenní popruhy jsou základem pro pohodlné nošení

Ramenní popruhy musí být široké a vyztužené. Představte si, že budete dítě nosit několik hodin, které chcete strávit co nejpohodlněji a nejpříjemněji. Popruhy nesmí škrtit, tahat a tlačit. Při nákupu se zaměřte na to, jak je  utáhnout, zda úpravu zvládnete sami bez pomoci druhých. Ověřte, zda pásky nekloužou. Podívejte se detailněji na pásek umístěný mezi lopatkami. Ten slouží k tomu, aby se ramenní popruhy stáhly k sobě a nošení bylo pohodlné.

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Tip č. 5: Kupte nosítko z látky s vysokou gramáží látky nebo šátkové nosítko

Látka rostoucího (i nerostoucího) nosítka musí být pevná, ale poddajná, aby bylo nošení pohodlné pro vás i miminko. Zároveň se nesmí protrhnout a musí být testována na dostatečný počet kilogramů. S kvalitou látky souvisí i kvalita provedení. Budete-li kupovat nové nosítko, nemusíte mít o kvalitu strach. Nová certifikovaná nosítka z osvědčených obchodů jsou kvalitní a testovaná. Problém může nastat u bazarových nosítek. Mezi potížisty patří oblíbené značky Manduca a Ergobaby, které se padělají (mrkněte na tip č. 6). U novorozeneckých nosítek je nejvhodnější elastický materiál. Ten je pro miminko pohodlný, ale klouže a vytahuje se. Nosítko se hodí pro malé kojence do 6 až 7 kilogramů (komfortní zóna maximálně 9 kg – při této hmotnosti se látka vytahuje a klouže).

Nosítka se prodává látková a šátková. Šátková nosítka jsou (za mě rozhodně) lepší. Jsou příjemná, měkká, ale dostatečně odolná. Ve velmi teplém létě se budete v nosítku potit. V každém nosítku se budete potit, když je horko. 🙂 V obchodech narazíte také na speciální letní nosítka, která mají větrání na zádech. Je to příjemný zlepšovák, na druhou stranu já osobně bych letní nosítko za 3 000 Kč až 4 000 Kč tolik nevyužila.

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Tip č. 6: Dejte pozor na padělky

V příspěvku Jak poznáte padělky nosítek Manduca a Ergobaby? jsem blíže psala o padělcích. Ty koupíte nejčastěji v bazaru jako nové i jako použité. Padělků je plný Aliexpress. Pokud nosítkům nerozumíte, jste nováček (úplně ten stejný, jako jsem byla já), a chtěli byste si pořídit nosítko z bazaru, zakupte jinou značku, která se nepadělá. Mezi nosítka, která se nepadělají, patří například Kibi, Kokon, Aloe nosítka, nosítko Lenka, Tula, LennyLamb, Caboo. Bazarovou Manducu koupíte na Facebooku ve skupince Nosíme děti. Můžete se také dotázat zkušenějších, zda je vámi vybraná Manduca (nebo Ergobaby) padělek.

Tip č. 7: Snadná údržba a praní v pračce vám v budoucnu ušetří čas

Zajímejte se o to, jak se nosítko vypere. Dítě popruhy oslintá, pozvrací, používáním se produkt ušpiní a bude potřeba jej vyčistit. Dobrou vychytávkou jsou tzv. „slintáčky“, které se připevní na popruhy a slouží jako ochrana proti poslintání. Jenže ani tak se nosítko znečištění nevyhne.  Nejlepší je vyprat jej v pračce na 400 otáček a usušit rozprostřené na sušáku. Nosítko by se nemělo sušit v sušičce a ani jej raději nevystavujte na prudké slunce (například na zahradu), aby barvy nevybledly.

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Tip č. 8: Cena musí odpovídat kvalitě

Zeptejte se sami sebe, kolik můžete, nebo chcete, do nosítka investovat. Nové nosítko pro novorozence pořídíte za 2 000 Kč až 3 000 Kč. Rostoucí nosítko se pohybuje cenou okolo 3 000 Kč až 4 000 Kč. To je poměrně dost peněz. Záleží na tom, jak často jej budete používat. Za nižší cenu seženete nosítko v bazaru. Dejte pozor na padělky (Manduca a Ergobaby)! Máte-li štěstí, narazíte na pěkná zánovní nosítka. Mamince, která nosítko prodává, se může se stát, že v něm dítě nechce být (je mu z nějakého důvodu nepohodlné; maminka začala s nošením pozdě, třeba až v roce věku, a dítě již nosit nechtělo). Mohla jej dostat jako nevhodný dárek a dítě v něm bylo párkrát.

Při nákupu dejte pozor na nosítka, která se tváří jako ergonomická, ale ve skutečnosti ergonomická nejsou. Namátkou uvedu Ergobaby 360, Womar Zaffiro (tato dvě jsou drahá a nevyhovující), dále to jsou visítka, která mají v názvu označení „klokanka“, „nosič dětí“, na fotkách bude miminko zády k rodiči (čelem ven). Pořizovací cena „nosičů“ je zpravidla do 1000 Kč. Existují i výjimky a zlotřilci prodávají visítka za 3500 Kč. Mezi takové nehoráznosti patří například produkty od společnosti Babybjörn. Tak pozor na to.

Aktualizovaný seznam nevhodných nosítek k 6.9.2019

 • Chicco (jakýkoli produkt od firmy Chicco NEMÁ S ERGONOMICKÝM NOSÍTKEM NIC SPOLEČNÉHO)
 • Womar Zaffiro
 • BabyBjörn
 • Cybex (není ergonomické, má pevnou zádovou opěrku)
 • Petite&Mars Nosič dětí Caddy
 • Hauck 3 way Carrier
 • Hauck 2 way Carrier
 • Caboo DX
 • Infantino
 • Ergobaby Omni 360 
 • Kinderkraft NINO
 • Kinderkraft MILO
 • Tula Explore – POZOR! Ne všechna nosítka Tula jsou ergonomická!
 • Inglesina Front 
 • Nania Dětská klokanka Platinum Gris
 • Asalvo Nosič na břicho
 • Ferrari Klokanka
 • Inglesina Nosič Front
 • Petite&Mars Nosič dětský Pao Papoose ergonomický, Pebble
 • Nuvolino Nosič na dítě Active Hipseat

Rozdíl mezi visítkem a ergonomickým nosítkem

U ergonomického nosítka má dítě:

 • zadeček posazený níže než nožičky,
 • zadeček tak nízko, že zakrývá bederní pás,
 • nožičky do M,
 • obličej vždy čelem k vašemu tělu,
 • látku mezi nožičkami od kolínka ke kolínku,
 • vyboulená záda.

U visítka/klokanky/nosiče dětí má dítě:

 • zadeček posazený výš než nožičky,
 • zadeček nemůže zakrývat bederní pás, protože dítě je v nesprávné poloze,
 • nožičky do obráceného V,
 • obličej je od těla rodiče, čelem ven,
 • kousek látky umístěný v rozkroku, za který visí,
 • prohnutá záda.

Jak bych postupovala při výběru nosítka, kdybych jej kupovala znovu?

Kdyby to jenom trošku šlo, nosítko bych si vyzkoušela. Protože jsem testovala a zkoušela řadu nosítek, vzala bych si na 100 % nosítko Lenka nebo Tula free to grow, které je sice trošku menší, ale je pohodlné a nastavitelné. Pěkná nosítka vyrábí také LennyLamb, bohužel mi ale přijde systém utahování popruhů zdlouhavý. Musíte si popruhy nastavit ještě před tím, než vložíte dítě do nosítka, a to mi přijde nepraktické. Alespoň, pokud hodně spěcháte, protože vám rok a půl staré dítě nevydrží čekat, než nasadíte miminko do nosítka. LennyLamb prodává kvalitní a pěkná nosítka, která stojí za vyzkoušení. 🙂

Za sebe bych nedoporučila Manducu, která sice není špatná, je vcelku pohodlná, ale vzhledem k pořizovací ceně toho zase až tolik „neumí“. Pokud budete nosítko kupovat z druhé ruky, dejte pozor na padělky, protože Manduca se padělá v extrémní míře. Padělky se zdokonalují a na první pohled je nemusíte poznat. Stejný případ je také Ergobaby Adapt. Za hodně peněz nabízí nosítko méně muziky, ve velké míře se padělá a padělek poznáte ještě obtížněji než u nosítka Manduca.

Kde koupit nosítka online?

V následující části se dozvíte, kde koupit nosítka online a také něco málo o jednotlivých nosítkách.

Ergobaby Adapt   50 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Nosítko nemusí každé mamince sedět, ale nepatří k těm nejhorším.  Pokud vám sedí bederní pás a ramenní popruhy, udělá vám nosítko dobrou službu. Nosítko Ergobaby Adapt není rostoucí, má ale nastavitelnou látku mezi nožičkami.
 • Věk: Od 1 měsíce do 20 kg.
 • Rostoucí: Je nastavitelné.
 • Pro novorozence: NE
 • Kde koupíte: Koupíte ho například v e-shopu Feedo.cz
 • Padělky: ANO. Nosítko Ergobaby Adapt je mezi maminkami velmi oblíbené, ale dejte pozor na padělky.Tolikrát zmiňované téma a tolik maminek vyhodilo peníze za padělek.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Ergobaby Adapt koupíte za vyšší pořizovací cenu, za kterou byste mohli mít kvalitní rostoucí nosítko. Nemusí vám sedět (pravděpodobnost je značná), vyjma změny designu sejde mílovými kroky vpřed, co se vylepšení týče, jako například slovenské nosítko Lenka.

VÝHODY:
+ Nosítko vypadá hezky.
+ Do jisté míry je nastavitelné.
+ Nové modely jsou vhodné pro děti od 3,2 kilogramů, přesto malinkým miminkům nemusí být nošení s takovém nosítku pohodlné. Šátek nebo šátkové nosítko poskytuje lepší komfort.

NEVÝHODY:
– Vyšší cena na to, kolik nosítko nabízí funkcí.
– Nosítko je sice do jisté míry nastavitelné, ale není rostoucí. Látku mezi nožičkami můžete stáhnout. Zádovou opěrku nelze zastavit, pouze se sklápí. Umožní dvě pozice, což není příliš mnoho.
– Nosítko rozhodně není pro dítě o hmotnosti 20 kilogramů. Tak těžké dítě se do nosítka nevejde. Vhodné přibližně do 12 měsíců dítěte (záleží na tom, jak je dítě velké).
– Není vhodné pro novorozence. Hodí se pro děti od 4 měsíců. Malému miminku nemusí být nosítko pohodlné.
– Každému sedí něco jiného a ne každé mamince je nosítko pohodlné (velmi nepohodlné).

Manduca First Pure Cotton  84 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Nosítko nabízí průměrné pohodlí, není rostoucí, nemá nastavitelnou látku mezi nožičkami.
 • Rostoucí: NE
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg. Mně osobně se zdálo, že Manduca je pro roční dítě skoro malá a že z ní bolí záda.
 • Pro novorozence: NE. A to ani s novorozeneckou vložkou. NOSÍTKO NENÍ VHODNÉ PRO NOVOROZENCE!
 • Kde koupíte: Nosítko Manduca za rozumnou cenu prodávají v e-shopu Pinkorblue.cz.
 • Padělky: ANO. Stejně jako Ergobaby také nosítko Manduca se nevyhnulo masovému padělání v čínských továrnách. V autorizovaných obchodech koupíte vždy originál.
 • Stručné hodnocení: Manduca je poměrně drahá na to, že nic moc „neumí“. To stejné platí i o Ergobaby.

VÝHODY:
+ Vynikající dostupnost.
+ V e-shopu Pinkorblue koupíte vybrané druhy nosítka v akci do 2500 Kč. Taková cena je za nerostoucí nosítko poměrně příznivá.

NEVÝHODY:
– Není vzhledné.
– Není rostoucí. Některé (dražší modely) jsou mírně nastavitelné, ale nejsou rostoucí.
– Nosítko rozhodně není pro dítě o hmotnosti 20 kilogramů. Tak těžké dítě se do nosítka nevejde.
– Není vhodné pro novorozence. Hodí se pro děti od 4 měsíců. Malému miminku nemusí být nosítko pohodlné.
– Novorozenecká vložka je úplně mimo a nemá s ergonomickým nosítkem nic společného.
– Každému sedí něco jiného a ne každé mamince je nosítko pohodlné.

Caboo    78 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Elastické šátkové nosítko, které se snadno nasazuje. Nosítko není rostoucí, ale je možné, díky materiálu, roztahovat a upravovat látku mezi nožičkami.
 • Rostoucí: NE
 • Věk: Od narození do cca 6 až 7 kg.
 • Pro novorozence: ANO. Výrobce uvádí, že nosítko je vhodné do 15 kilogramů. Tento údaj je nosnost látky, nikoli komfortní zóna. Komfortní zóna nosítka, tedy do kdy je nošení ještě pohodlné, je okolo 6 až 7 kilogramů.
 • Kde koupíte: Nosítko pro novorozence koupíte například na Mall.cz.
 • Padělky: NE. Nosítko Caboo se nepadělá.
 • Stručné hodnocení:  Nosítko Cabbo je skvělou náhradou za elastický šátek. Řekla bych, že je jednou z nejlepších možností nosítek pro novorozence. Nosítko je pohodlné přibližně do 6 až 7 kilogramů.

VÝHODY:
+ Vhodné pro novorozence.
+ Umožňuje několik poloh miminka (kolébka, vertikální poloha).
+ K nosítku dostanete skvělý návod, podle kterého provedete úvaz.
+ Snadno se nasazuje. Plně nahradí šátek.

NEVÝHODY:
– Vhodné pro děti do 7 kilogramů. Nosítko se nehodí pro větší děti, i když je to na něm napsané. Výrobce uvádí pouze nosnost, nikoli komfortní zónu.
– U dítěte s vyšší hmotností se látka vytahuje, klouže a bolí z nosítka záda.

Tula FTG Free-to-grow  93 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Velmi pěkné, snadno nastavitelné nosítko. Tula FTG je rostoucí.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Od narození do 20 kilogramů. Záleží na proporcích dítěte. Některým dětem může být nosítko malé už ve 12 měsících, jiným vydrží do 18 měsíců. Na váhu dítěte 20 kilogramů se mi zdá příliš malé. Jinými slovy, ne každé dítě o hmotnosti 20 kilogramů se do nosítka vejde.
 • Pro novorozence: ANO podle výrobce, reálně NE.)
 • Kde koupíte: Velký výběr nosítek najdete na Feedo.cz. Koupíte zde variantu FTG (free to grow – rostoucí), Standard a Toddler (nerostoucí). Akce na nosítka bývají občas na Mall.cz.
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Tula FTG je krásným a kvalitním nosítkem, které si zamilujete. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Rozměrově je po roztažení menší než Tula Toddler a pro 20 kilogramové dítě bude pravděpodobně malé. Pokud hledáte krásné a výrazně levnější ergonomické nosítko, mohlo by vám padnout do oka nosítko Lenka (viz recenze níže).

VÝHODY:
+ Vynikající dostupnost.
+ Moc krásný vzhled.
+ Velmi pohodlné.
+ Snadno se nastaví.
+ Hodí se na malou i velkou postavu.

NEVÝHODY:
– Vysoká cena. Koupíte levnější nosítka stejné kvality. Bohužel výrobci takovýchto nosítek nemají peníze na placení drahých reklam od hereček. Takže zkrátka nejsou tolik vidět.
– Nosítko rozhodně není pro dítě o hmotnosti 20 kilogramů. Tak těžké dítě se do nosítka nevejde. Vhodné přibližně do 12-18 měsíců dítěte(záleží na tom, jak je dítě velké).

🏆Lenka 4ever – VÍTĚZ TESTU   100 % (v testu ergonomických nosítek)🏆

 • Vlastnosti: Překrásné šátkové rostoucí nosítko od slovenského výrobce je velkým překvapením mezi rostoucími nosítky. Látka mezi nožičkami a na zádové opěrce je nastavitelná.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Nosítko se hodí od narození, výrobce uvádí od velikosti 62, ale záleží na proporcích miminka až do 15 kilogramů. Testovala jsem na 15 kilogramech pravidelně. Dítě se do nosítka vejde (nikoli v zimní bundě). 🙂
 • Pro novorozence: NE (od velikosti 62)
 • Kde koupíte: Nosítko Lenka mám přímo z jejich e-shopu, kde jej koupíte nejlevněji – od 3190 Kč. 100 % doporučuji. K nosítku dostanete zdarma chrániče ramenních popruhů (slintáčky) a navíc dopravu zdarma.
  TIP: Belenka má i slovenské stránky a můžete si objednat nosítko na Slovensku, kdyby vám to vyhovovalo víc. 🙂
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Velkým překvapením je nosítko Lenka, které pohodlně nastavíte i s miminkem na břiše či na zádech během několika sekund. Jestli sháníte levní verzi nosítka a do oka vám padla Tula, ale zdá se vám drahá, podívejte se na nosítko Lenka. Jejich letní verze je krásná a na výběr máte z několika motivů.

VÝHODY:
+ Nejlepší design
+ Velmi pohodlné.
+ Snadno a rychle se nastaví.
+ Není drahé na to, jaký poskytuje komfort.
+ Výrobce uvádí pravdivě, do jaké hmotnosti a velikosti je nosítko vhodné. Dokonce má ještě rezervu. V nosítku jsem nosila dvouleté dítě i miminko. Pro tříleté dítě už je malé.
+ Hodí se na malou i velkou postavu.
+ Roztažené nosítko na maximum odpovídá verzi toddler.

NEVÝHODY:
– Jedna velká nevýhoda, kterou bych vám málem zapomněla říci. Nemůžu se rozhodnout, jaký design si pořídím. Líbí se mi tolik variant, že mi z nich jde hlava kolem. 🙂

Novinka: Lenka 4ever Folk

Novinka: Lenka 4ever Folk

Kibi  80 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Rostoucí nosítko můžete koupit v látkové i šátkové variantě. Nosítko od českého výrobce patří k nejoblíbenějším, přesto má své velké rezervy. Je nastavitelné, rostoucí.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg. Velkou výhodou nosítka Kibi je jeho velkorysá velikost. Nosítko je skutečně vhodné do 20 kilogramů.
 • Pro novorozence: NE
 • Kde koupíte: Na nosítko už nemusíte čekat (v minulosti byla čekací lhůta 6 týdnů).
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Kibi je má srdcovka, i když není tak pohodlné jako třeba Tula nebo Lenka. Na Kibi si musíte zvyknout. Nabízí větší komfort než Manduca nebo Ergobaby, ale mezi nejpohodlnější nosítka nepatří.

VÝHODY:
+ Moc krásné nosítko.
+ Výrobce se snaží nosítka vylepšovat, což je dobře, protože nebyla nikdy pohodlná.
+ Největší rostoucí nosítko na trhu.
+ Hodí se na malou i velkou postavu.

NEVÝHODY:
– Nepohodlné. Nosítko jsem používala jako verzi toddler a bohužel to je za trest. Záda mě bolí jako čert.

VELKÝ TEST ERGONOMICKÝCH NOSÍTEK

Závěrem

Úplně nejlepší je, když nosítko před koupením vyzkoušíte. Jenže to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. V kamenných prodejnách na nosítka narazíte zřídka. Na Facebooku se můžete zaregistrovat do skupinek, které se zabývají nošením dětí v místě vašeho bydliště. Ve skupince můžete poprosit maminku, zda by vám nosítko na vyzkoušení nepůjčila. Možná, že se nějaká dobrá duše najde. Existuje také půjčovna nosítek, ve které si jej můžete vypůjčit. Poslední možností je nákup prostě risknout. 🙂 Můžete si koupit nosítko s možností křížení popruhů, nebo bez křížení. Záleží na tom, zda tuto funkci využijete. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je, aby bylo nosítko pohodlné pro vás i pro miminko.

Vyzkoušela jsem hodně hodně hodně nosítek a nejlepší mi přišlo nosítko Lenka. Mám verzi Lenka 4ever a pohrávám si s myšlenkou, že si pořídím ještě toddler (zatím se nemůžu rozhodnout, kterou variantu bych si koupila). Nosítko vás dostane krásnými barvami, skvělým provedením a velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Nosítko nejvýhodněji koupíte přímo v jejich e-shopu.
TIP: Belenka má i slovenské stránky a můžete si objednat nosítko na Slovensku, kdyby vám to vyhovovalo víc. 🙂

10 Celkové hodnocení
Rostoucí nosítka

V posledních letech se do obliby dostávají rostoucí nosítka, protože můžete nastavit velikost látky mezi nožičkami i látku na zádíčkách. Nosítko roste společně s miminkem. Jaké jsou klady a zápory rostoucích nosítek?

Klady
 • Je univerzální
 • Vydrží několik měsíců
 • Kvalitní nosítko se nezničí
 • Vyplatí se
Zápory
 • Vyšší cena

Už máte svého favorita? Hodně štěstí při nákupu.

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.