Jak vybrat nosítko? Čtyři roky zkušeností s nošením a 8 tipů pro vás

Když jsem kupovala první nosítko, nevěděla jsem o nošení vůbec nic. Objednala jsem si domů zajíce v pytli a můžu být ráda, že jsem se trefila a jsem byla spokojená s poměrem ceny a kvality. Vybíráte nosítko pro miminko a nevíte, jak na to? Podívejte se na 8 tipů, které vám pomohou ujasnit si, jaký typ nosítka máte hledat, a na co si dát při koupi pozor. V článku najdete seznam nevhodných nosítek pro děti, který pravidelně aktualizuji, a také krátkou osobní úvahu: Jak bych postupovala při výběru nosítka, kdybych jej kupovala znovu?

Obsah

Tip č. 1: Ptejte se sami sebe, co chcete, až poté hledejte

Před samotným výběrem si položte otázku, jak dlouho chcete dítě nosit. Budete jej nosit půl roku, rok, dva? Rádi byste nosili pravidelně, nebo plánujete nosítko využívat příležitostně? Chcete-li nosit dítě od narození do jednoho roku věku, budete potřebovat dvě nosítka (případně šátek a nosítko). Novorozenci pořiďte novorozenecké nosítko (více o novorozeneckých nosítkách se dočtete v článku Nosítka pro novorozence přehledně), pro kojence a batole do 18 měsíců je vhodné rostoucí nosítko. Dítě roste před očima a rostoucí nosítko snadno uzpůsobíte velikosti postavy. Budete-li nosit dítě starší 18 měsíců (a žádné rostoucí nosítko doma nemáte), postačí nerostoucí nosítko s označením toddler.

Zásadou ergonomického nošení jsou zakulacená záda, podsazený zadeček, nožičky tvoří písmeno M (kolínka jsou výš než zadeček) a látka mezi nožičkami sahá od kolínka ke kolínku (u dětí okolo dvou let věku nemusí být látka od kolínka ke kolínku).

 • Novorozenec: Nosítka pro novorozence se hodně liší a vybrat vhodný typ může být poměrně věda. Z osvědčených značek jsou výborné produkty Storchenwiege a Caboo Close Baby. Nosítka s novorozeneckou vložkou nejsou pro novorozence vhodná (špatná fixace, nepohodlí, příliš roztažené nožičky). Dítě se cítí nejlépe v šátku, proto jsou pro něj pohodlná šátková nosítka.
 • Kojenec: V rostoucím nosítku můžete nosit děti od 2 až 4 měsíců věku. Látku mezi nožičkami a na zádíčkách nastavíte dle postavy miminka. Pořizovací náklady jsou vyšší než u běžného nosítka, ale vyplatí se. Jaké nosítko vybrat? Hezké a kvalitní výrobky najdete u značek Aloe, Kibi, Kokon, Tula (free to grow) a Lenka.
 • Batole: Využijete buď rostoucí nosítko, nebo můžete zakoupit nosítko s označením „toddler“, „od 18  měsíců“, „od 11 kilogramů“ (a podobně). Látka nemusí sahat od kolínka ke kolínku.
JAK POZNAT VISÍTKO NA PRVNÍ POHLED

 • Na produktové fotografii uvidíte, že je dítě „posazeno“ zády k rodiči, k matce (otci) není čelem.
 • Nohy nejsou do M, ale jejich tvar připomíná obrácené V.
 • Visítko se pohybuje cenově do 1000 Kč, ale jsou i takové případy, kdy za něj můžete zaplatit několik tisíc.
 • V názvu (popisu produktu) bývá napsáno „nosič dětí“. Není tomu tak vždy, ale v některých případech vám tato informace pomůže v rozhodování.

nahoru ↑

Tip č. 2: Zkontrolujte šířku bederního pásu

Pořádně široký a vykrojený bederák je základem pohodlného nošení. Tenký bederní pás nemusí být vyloženě špatný, ale ocení jej spíše hubené a malé maminky, které nosí hubené a malé děti. Máte-li doma cvalíka, bude se pás otáčet směrem ven, případně vás může škrtit. Nošení nebude pohodlné ani pro vás, ani pro dítě.

nahoru ↑

Tip č. 3: Zaostřete na zádovou opěrku

Opěrka zad nesmí být vyztužená. Ergonomická nosítka nikdy nemají výztuhy na zádech. Je to z toho důvodu, že dítě má být v tzv. žabí pozici (nožičky do M), tělo je podsazené, záda zakulacená. Je-li opěrka tuhá, nemůže dítě správně dosednout do nosítka (tělo není podsazeno) a nejedná se o ergonomickou pozici. K nevhodným nosítkům, která se zdají být ergonomická, ale nejsou, patří například Womar Zaffiro a Caboo DX.

nahoru ↑

Tip č. 4: Široké a polstrované ramenní popruhy jsou základem pro pohodlné nošení

Ramenní popruhy musí být široké a vyztužené. Představte si, že budete dítě nosit několik hodin, které chcete strávit co nejpohodlněji a nejpříjemněji. Popruhy nesmí škrtit, tahat a tlačit. Při nákupu se zaměřte na to, jak je  utáhnout, zda úpravu zvládnete sami bez pomoci druhých. Ověřte, zda pásky nekloužou. Podívejte se detailněji na pásek umístěný mezi lopatkami. Ten slouží k tomu, aby se ramenní popruhy stáhly k sobě a nošení bylo pohodlné.

nahoru ↑

Tip č. 5: Kupte nosítko z látky s vysokou gramáží látky nebo šátkové nosítko

Látka rostoucího (i nerostoucího) nosítka musí být pevná, ale poddajná, aby bylo nošení pohodlné pro vás i miminko. Zároveň se nesmí protrhnout a musí být testována na dostatečný počet kilogramů. S kvalitou látky souvisí i kvalita provedení. Budete-li kupovat nové nosítko, nemusíte mít o kvalitu strach. Nová certifikovaná nosítka z osvědčených obchodů jsou kvalitní a testovaná. Problém může nastat u bazarových nosítek. Mezi potížisty patří oblíbené značky Manduca a Ergobaby, které se padělají (mrkněte na tip č. 6). U novorozeneckých nosítek je nejvhodnější elastický materiál. Ten je pro miminko pohodlný, ale klouže a vytahuje se. Nosítko se hodí pro malé kojence do 6 až 7 kilogramů (komfortní zóna maximálně 9 kg – při této hmotnosti se látka vytahuje a klouže).

Nosítka se prodává látková a šátková. Šátková nosítka jsou (za mě rozhodně) lepší. Jsou příjemná, měkká, ale dostatečně odolná. Ve velmi teplém létě se budete v nosítku potit. V každém nosítku se budete potit, když je horko. 🙂 V obchodech narazíte také na speciální letní nosítka, která mají větrání na zádech. Je to příjemný zlepšovák, na druhou stranu já osobně bych letní nosítko za 3 000 Kč až 4 000 Kč tolik nevyužila.

nahoru ↑

Tip č. 6: Dejte pozor na padělky

V příspěvku Jak poznáte padělky nosítek Manduca a Ergobaby? jsem blíže psala o padělcích. Ty koupíte nejčastěji v bazaru jako nové i jako použité. Padělků je plný Aliexpress. Pokud nosítkům nerozumíte, jste nováček (úplně ten stejný, jako jsem byla já), a chtěli byste si pořídit nosítko z bazaru, zakupte jinou značku, která se nepadělá. Mezi nosítka, která se nepadělají, patří například Kibi, Kokon, Aloe nosítka, nosítko Lenka, Tula, LennyLamb, Caboo. Bazarovou Manducu koupíte na Facebooku ve skupince Nosíme děti. Můžete se také dotázat zkušenějších, zda je vámi vybraná Manduca (nebo Ergobaby) padělek. Raději nikdy nekupujte nosítka Manduca nebo Ergobaby, pokud si nejste jisti, že nosítko je pravé. Mohlo by se vám stát, že se napálíte a vyhodíte peníze za padělek, který není bezpečný.

nahoru ↑

Tip č. 7: Péče o nosítko pomůže zachovat pěkný vzhled

Zajímejte se o to, jak se nosítko vypere. Dítě popruhy oslintá, pozvrací, používáním se produkt ušpiní a bude potřeba jej vyčistit. Dobrou vychytávkou jsou tzv. „slintáčky“, které se připevní na popruhy a slouží jako ochrana proti poslintání. Jenže ani tak se nosítko znečištění nevyhne.  Některá nosítka je možné vyprat v pračce na ruční praní (maximálně na 400 otáček a 30 °C) a usušit rozprostřené na sušáku. Jiná nosítka je potřeba prát v ruce, nechat vykapat a opět položit na sušák. Nosítko by se nemělo sušit v sušičce a ani jej raději nevystavujte na prudké slunce (například na zahradu), aby barvy nevybledly.

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

Nosítko Lenka 4ever Mandala Night

nahoru ↑

Tip č. 8: Cena musí odpovídat kvalitě

Zeptejte se sami sebe, kolik můžete, nebo chcete, do nosítka investovat. Nové nosítko pro novorozence pořídíte za 2 000 Kč až 3 000 Kč. Rostoucí nosítko se pohybuje cenou okolo 3 300 Kč až 5 000 Kč. To je poměrně dost peněz. Záleží na tom, jak často jej budete používat. Za nižší cenu seženete nosítko v bazaru. Dejte pozor na padělky (Manduca a Ergobaby)! Máte-li štěstí, narazíte na pěkná zánovní nosítka. Mamince, která nosítko prodává, se může se stát, že v něm dítě nechce být (je mu z nějakého důvodu nepohodlné; maminka začala s nošením pozdě, třeba až v roce věku, a dítě již nosit nechtělo). Mohla jej dostat jako nevhodný dárek a dítě v něm bylo párkrát.

Při nákupu dejte pozor na nosítka, která se tváří jako ergonomická, ale ve skutečnosti ergonomická nejsou. Namátkou uvedu Ergobaby 360, Womar Zaffiro (tato dvě jsou drahá a nevyhovující), dále to jsou visítka, která mají v názvu označení „klokanka“, „nosič dětí“, na fotkách bude miminko zády k rodiči (čelem ven). Pořizovací cena „nosičů“ je zpravidla do 1000 Kč. Existují i výjimky a zlotřilci prodávají visítka za 3500 Kč. Mezi takové nehoráznosti patří například produkty od společnosti Babybjörn. Tak pozor na to.

nahoru ↑

Aktualizovaný seznam nevhodných nosítek k 15.2.2021

 • Chicco (jakýkoli produkt od firmy Chicco NEMÁ S ERGONOMICKÝM NOSÍTKEM NIC SPOLEČNÉHO)
 • Womar Zaffiro
 • BabyBjörn
 • Cybex (není ergonomické, má pevnou zádovou opěrku)
 • Petite&Mars Nosič dětí Caddy
 • Hauck 3 way Carrier
 • Hauck 2 way Carrier
 • Caboo DX (má pevnou zádovou opěrku)
 • Infantino
 • Ergobaby Omni 360 (Lze nosit čelem od rodiče, nenabízí ergonomickou polohu).
 • Kinderkraft NINO
 • Kinderkraft MILO
 • Tula Explore – POZOR! Ne všechna nosítka Tula jsou ergonomická! (Lze nosit čelem od rodiče, nenabízí ergonomickou polohu).
 • Inglesina Flip
 • Nania Dětská klokanka Platinum Gris
 • Asalvo Nosič na břicho
 • Ferrari Klokanka
 • Inglesina Nosič Front
 • Petite&Mars Nosič dětský Pao Papoose ergonomický, Pebble
 • Nuvolino Nosič na dítě Active Hipseat
 • Lupilu
U ERGONOMICKÉHO NOSÍTKA MÁ DÍTĚ:
 • zadeček posazený níže než nožičky,
 • zadeček tak nízko, že zakrývá bederní pás,
 • nožičky do M,
 • obličej vždy čelem k vašemu tělu,
 • látku mezi nožičkami od kolínka ke kolínku,
 • vyboulená záda.

U VISÍTKA MÁ DÍTĚ:
 • zadeček posazený výš než nožičky,
 • zadeček nemůže zakrývat bederní pás, protože dítě je v nesprávné poloze,
 • nožičky do obráceného V,
 • obličej je od těla rodiče, čelem ven,
 • kousek látky umístěný v rozkroku, za který visí,
 • prohnutá záda.

nahoru ↑

Jak bych postupovala při výběru nosítka, kdybych jej kupovala znovu?

Kdyby to jenom trošku šlo, nosítko bych si vyzkoušela. Protože jsem testovala a zkoušela řadu nosítek, vzala bych si na 100 % nosítko Lenka nebo Tula free to grow (FTG), které je sice trošku menší, ale je pohodlné a nastavitelné. Vzhledově mě Tula zklamala, funkčně je to dobré nosítko, avšak ne dokonalé. Pěkná nosítka vyrábí také LennyLamb, bohužel mi ale přijde systém utahování popruhů zdlouhavý a nešťastně zvolený. Musíte si popruhy nastavit ještě před tím, než vložíte dítě do nosítka, a to se mi zdá nepraktické. Alespoň, pokud hodně spěcháte, protože vám rok a půl staré dítě nevydrží čekat, než nasadíte miminko do nosítka. LennyLamb prodává kvalitní a pěkná nosítka, která stojí za vyzkoušení. 🙂 Možná vám bude jejich systém nastavení vyhovovat. U této značky bych ještě zmínila, že není vhodná pro malé a hubené maminky, které mají konfekční velikost 32 a 34, velikost 36 je na hraně. Nosítko jim bude velké v pase.

Za sebe bych nedoporučila Manducu, která sice není špatná, je vcelku pohodlná, ale vzhledem k pořizovací ceně toho zase až tolik „neumí“. Pokud budete nosítko kupovat z druhé ruky, dejte pozor na padělky, protože Manduca se padělá v extrémní míře. Padělky se zdokonalují a na první pohled je nemusíte poznat. Stejný případ je také Ergobaby Adapt. Za hodně peněz nabízí nosítko méně muziky, ve velké míře se padělá a padělek poznáte ještě obtížněji než u nosítka Manduca.

Velký test ergonomických nosítek

nahoru ↑

Hodnocení nosítek a kde je koupit?

V následující části se dozvíte, kde koupit nosítka online a také něco málo o jednotlivých nosítkách.

nahoru ↑

🏆Lenka 4ever NEO – VÍTĚZ TESTU   100 % (v testu ergonomických nosítek)🏆

 • Vlastnosti: Překrásné šátkové rostoucí nosítko od slovenského výrobce je velkým překvapením mezi rostoucími nosítky. Látka mezi nožičkami a na zádové opěrce je nastavitelná.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Nosítko se hodí pro děti od velikosti 62/68, ale záleží na proporcích miminka, až do 20 kilogramů. 
 • Pro novorozence: NE (od velikosti 62/68).
 • Kde koupíte: Nosítko Lenka mám přímo z jejich e-shopu, kde najdete největší výběr těchto nosítek. 100 % doporučuji. K nosítku dostanete zdarma chrániče ramenních popruhů (slintáčky) a navíc dopravu zdarma.
  TIP: Belenka má i slovenské stránky a můžete si objednat nosítko na Slovensku, kdyby vám to vyhovovalo víc. 🙂
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Letní verze: ANO – verze Lenka 4ever.
 • Stručné hodnocení: Překrásné rostoucí nosítko je nejen skvělým pomocníkem, ale také nádherným módním doplňkem. Nosítko je extra pohodlné, snadno se nastavuje. Prémiové provedení, kožené doplňky a nádherná kvalita materiálu z něj dělají naprosto výjimečné rostoucí nosítko.

Nosítko Lenka 4ever Neo koupíte od 4 490 Kč v e-shopu Belenka.cz ( + slintáčky zdarma+doprava zdarma).

NOSÍTKO BE LENKA NEO NA BELENKA.CZ

VÝHODY
 • Nejlepší design
 • Velmi pohodlné.
 • Snadno a rychle se nastaví.
 • Není drahé na to, jaký poskytuje komfort.
 • Výrobce uvádí pravdivě, do jaké hmotnosti a velikosti je nosítko vhodné. Dokonce má ještě rezervu. V nosítku jsem nosila tříleté dítě.
 • Hodí se na malou i velkou postavu.
 • Roztažené nosítko na maximum odpovídá verzi toddler – vydrží opravdu do 3 až 3,5 let věku dítěte.

NEVÝHODY
 • Nic

Recenze rostoucího nosítka Be Lenka 4ever Neo

Recenze rostoucího nosítka Be Lenka 4ever Neo


nahoru ↑

Ergobaby Adapt   50 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Nosítko nemusí každé mamince sedět.  Pokud vám sedí bederní pás a ramenní popruhy, udělá vám nosítko dobrou službu. Nosítko Ergobaby Adapt není rostoucí, má ale nastavitelnou látku mezi nožičkami.
 • Věk: Od 1 měsíce do 20 kg.
 • Rostoucí: Je nastavitelné.
 • Pro novorozence: NE
 • Kde koupíte: Koupíte ho například na Feedo.cz.
 • Padělky: ANO. Nosítko Ergobaby Adapt je mezi maminkami velmi oblíbené, ale dejte pozor na padělky. Tolikrát zmiňované téma a tolik maminek vyhodilo peníze za padělek.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Ergobaby Adapt koupíte za vyšší pořizovací cenu, za kterou byste mohli mít kvalitní rostoucí nosítko. Nemusí vám sedět. Nenabízí nic speciálního, abych jej mohla doporučit. Není praktické, bederní pás je řešen nešťastně. Není pohodlné a je drahé.
VÝHODY
 • Nosítko vypadá hezky.
 • Do jisté míry je nastavitelné.
 • Nové modely jsou vhodné pro děti od 3,2 kilogramů, přesto malinkým miminkům nemusí být nošení s takovém nosítku pohodlné. Šátek nebo šátkové nosítko poskytuje lepší komfort.

NEVÝHODY
 • Vyšší cena na to, kolik nosítko nabízí funkcí.
 • Nosítko je sice do jisté míry nastavitelné, ale není rostoucí. Látku mezi nožičkami můžete stáhnout. Zádovou opěrku nelze zastavit, pouze se sklápí. Umožní dvě pozice, což není příliš mnoho.
 • Dítě o hmotnosti 20 kilogramů se do nosítka nevejde. Vhodné přibližně do 12 měsíců dítěte (záleží na tom, jak je dítě velké).
 • Není vhodné pro novorozence. Hodí se pro děti od 4 měsíců. Malému miminku nemusí být nosítko pohodlné.
 • Každému sedí něco jiného a ne každé mamince je nosítko pohodlné (velmi nepohodlné).


nahoru ↑

Manduca First Pure Cotton  84 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Nosítko nabízí průměrné pohodlí, není rostoucí, nemá nastavitelnou látku mezi nožičkami.
 • Rostoucí: NE
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg. Mně osobně se zdálo, že Manduca je pro roční dítě skoro malá a že z ní bolí záda.
 • Pro novorozence: NE. A to ani s novorozeneckou vložkou.
 • Kde koupíte: Nosítko Manduca za rozumnou cenu prodávají v e-shopu Pinkorblue.cz.
 • Padělky: ANO. Stejně jako Ergobaby také nosítko Manduca se nevyhnulo masovému padělání v čínských továrnách. V autorizovaných obchodech koupíte vždy originál.
 • Stručné hodnocení: Manduca je poměrně drahá na to, že nic moc „neumí“. To stejné platí i o Ergobaby. Někomu se může líbit její osobitý vzhled, někoho jiného neosloví.
VÝHODY
 • Vynikající dostupnost.
 • Kvalitně ušito.
 • V e-shopu Pinkorblue koupíte vybrané druhy nosítka v akci do 2500 Kč. Taková cena je za nerostoucí nosítko poměrně příznivá, ale v akci nebo ve výprodeji koupíte za stejnou cenu lepší nosítka.

NEVÝHODY
 • Není vzhledné.
 • Není rostoucí. Některé (dražší modely) jsou mírně nastavitelné, ale nejsou rostoucí.
 • Do nosítka se dítě o hmotnosti 20 kilogramů nevejde.
 • Není vhodné pro novorozence. Hodí se pro děti od 4 měsíců. Malému miminku nemusí být nosítko pohodlné.
 • Novorozenecká vložka není pro novorozence vhodná.
 • Každému sedí něco jiného a ne každé mamince je nosítko pohodlné.


nahoru ↑

Caboo    78 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Elastické šátkové nosítko, které se snadno nasazuje. Nosítko není rostoucí, ale díky materiálu je možné, roztahovat a upravovat látku mezi nožičkami.
 • Rostoucí: NE
 • Věk: Od narození do cca 6 až 7 kg
 • Pro novorozence: ANO. Výrobce uvádí, že nosítko je vhodné do 15 kilogramů. Tento údaj je nosnost látky, nikoli komfortní zóna. Komfortní zóna nosítka, tedy do kdy je nošení ještě pohodlné, je okolo 6 až 7 kilogramů.
 • Kde koupíte: Nosítko pro novorozence koupíte například zde.
 • Padělky: NE. Nosítko Caboo se nepadělá.
 • Stručné hodnocení:  Nosítko Caboo je skvělou náhradou za elastický šátek. Řekla bych, že je jednou z nejlepších možností nosítek pro novorozence. Nosítko je pohodlné přibližně do 6 až 7 kilogramů.
VÝHODY
 • Vhodné pro novorozence.
 • Umožňuje několik poloh miminka (kolébka, vertikální poloha).
 • K nosítku dostanete skvělý návod, podle kterého provedete úvaz.
 • Snadno se nasazuje. Plně nahradí šátek.

NEVÝHODY
 • Vhodné pro děti do 7 kilogramů. Nosítko se nehodí pro větší děti, i když je to na něm napsané. Výrobce uvádí pouze nosnost, nikoli komfortní zónu.
 • U dítěte s vyšší hmotností se látka vytahuje, klouže a bolí z nosítka záda.


nahoru ↑

Tula FTG Free-to-grow  93 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Velmi pěkné, snadno nastavitelné nosítko. Tula FTG je rostoucí.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Od narození do 20 kilogramů. Záleží na proporcích dítěte. Některým dětem může být nosítko malé už ve 12 měsících, jiným vydrží do 18 měsíců. Na váhu dítěte 20 kilogramů se mi zdá příliš malé. Jinými slovy, ne každé dítě o hmotnosti 20 kilogramů se do nosítka vejde.
 • Pro novorozence: ANO podle výrobce. Je ale lepší používat pro novorozence šátek nebo nosítko Caboo.
 • Kde koupíte: Velký výběr nosítek najdete na Feedo.cz. Koupíte zde variantu FTG (free to grow – rostoucí), Standard a Toddler (nerostoucí).
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Tula FTG je krásným a kvalitním nosítkem, které si zamilujete. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Rozměrově je po roztažení menší než Tula Toddler a pro 20 kilogramové dítě bude pravděpodobně malé. Pokud hledáte krásné a výrazně levnější ergonomické nosítko, mohlo by vám padnout do oka nosítko Lenka (viz recenze níže).
VÝHODY
 • Vynikající dostupnost.
 • Moc krásný vzhled (i když jsem od něj čekala víc).
 • Velmi pohodlné.
 • Snadno se nastaví.
 • Hodí se na malou i velkou postavu.

NEVÝHODY
 • Vysoká cena. Koupíte levnější nosítka stejné kvality.
 • Nosítko je pro dítě o hmotnosti 20 kilogramů malé. Vejde se do něj dítě do věku 12-18 měsíců (záleží na tom, jak je velké).


nahoru ↑

🏆Lenka 4ever – VÍTĚZ TESTU   100 % (v testu ergonomických nosítek)🏆

 • Vlastnosti: Překrásné šátkové rostoucí nosítko od slovenského výrobce je velkým překvapením mezi rostoucími nosítky. Látka mezi nožičkami a na zádové opěrce je nastavitelná.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Nosítko se hodí od velikosti 62/68, ale záleží na proporcích miminka, až do 20 kilogramů. Testovala jsem na 20 kilogramech pravidelně. Dítě se do nosítka vejde (nikoli v zimní bundě). 🙂
 • Pro novorozence: NE (od velikosti 62/68). NOVINKA: Novinkou pro rok 2020 jsou nosítka pro novorozence až do 1,5 roku věku.
 • Kde koupíte: Nosítko Lenka mám přímo z jejich e-shopu, kde jej koupíte nejlevněji – od 3 190 Kč. 100 % doporučuji. K nosítku dostanete zdarma chrániče ramenních popruhů (slintáčky) a navíc dopravu zdarma.
  TIP: Belenka má i slovenské stránky a můžete si objednat nosítko na Slovensku, kdyby vám to vyhovovalo víc. 🙂
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Letní verze: ANO. Novinky dostupné v jejich e-shopu.
 • Stručné hodnocení: Velkým překvapením je nosítko Lenka, které pohodlně nastavíte i s miminkem na břiše či na zádech během několika sekund. Jestli sháníte letní verzi nosítka a do oka vám padla Tula, ale zdá se vám drahá, podívejte se na nosítko Lenka. Jejich letní verze je krásná a na výběr máte z několika motivů.

Nosítko Lenka 4ever koupíte od 3 190 Kč v e-shopu Belenka.cz ( + slintáčky zdarma+doprava zdarma).

NOSÍTKA  A ŠÁTKY LENKA NA BELENKA.CZ

VÝHODY
 • Nejlepší design
 • Velmi pohodlné.
 • Snadno a rychle se nastaví.
 • Není drahé na to, jaký poskytuje komfort.
 • Výrobce uvádí pravdivě, do jaké hmotnosti a velikosti je nosítko vhodné. Dokonce má ještě rezervu. V nosítku jsem nosila tříleté dítě.
 • Hodí se na malou i velkou postavu.
 • Roztažené nosítko na maximum odpovídá verzi toddler – vydrží opravdu do 3 až 3,5 let věku dítěte.

NEVÝHODY
 • Nic

nahoru ↑

Be Lenka slevový kód na nákup nosítek

Slevový kód ve výši 5 % dostanete po registraci a odběru novinek v e-shopu Belenka.cz. Slevový kód získáte zde. Slevový kód je dostupný také pro nákup na Belenka.sk, pro zahraničí též na Belenka.com a také na Belenka.de. Přeji vám, ať vám nosítka dělají jen radost. 🙂


nahoru ↑

Kibi  80 % (v testu ergonomických nosítek)

 • Vlastnosti: Rostoucí nosítko můžete koupit v látkové i šátkové variantě. Nosítko od českého výrobce patří k nejoblíbenějším, přesto má své velké rezervy. Je nastavitelné, rostoucí.
 • Rostoucí: ANO
 • Věk: Od 4 až 6 měsíců do 20 kg. Velkou výhodou nosítka Kibi je jeho velkorysá velikost. Nosítko je skutečně vhodné do 20 kilogramů.
 • Pro novorozence: NE
 • Kde koupíte: Na nosítko už nemusíte čekat (v minulosti byla čekací lhůta 6 týdnů). Seznam obchodů najdete zde.
 • Padělky: NE. Nosítko se nepadělá.
 • Stručné hodnocení: Nosítko Kibi je má srdcovka, i když není tak pohodlné jako třeba Tula nebo Lenka. Na Kibi si musíte zvyknout. A je třeba si nalít čistého vína – někdo si na něj nezvykne. Jako já. Nezvykla jsem si. Nabízí sice větší komfort než Manduca nebo Ergobaby, ale mezi nejpohodlnější nosítka nepatří.
VÝHODY
 •  Moc krásné nosítko.
 • Výrobce se snaží nosítka vylepšovat, což je dobře.
 • Druhé největší rostoucí nosítko na trhu (Lenka 4ever je ještě větší).
 • Hodí se na malou i velkou postavu.

NEVÝHODY
 • Nepohodlné. Nosítko jsem používala jako verzi toddler a záda mě bolela každý den. Možná, že bude KiBi Evo pohodlnější (nezkoušela jsem).


nahoru ↑

Závěrem

Dobré je, když nosítko před koupením vyzkoušíte. Jenže to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. V kamenných prodejnách na nosítka narazíte zřídka. Když mají nosítko k vyzkoušení skladem, bývá značky Ergobaby (nedoporučuji) nebo Tula. Na Facebooku se můžete zaregistrovat do skupinek, které se zabývají nošením dětí v místě vašeho bydliště. Ve skupince můžete poprosit maminku, zda by vám nosítko na vyzkoušení nepůjčila. Existuje také půjčovna nosítek, ve které si jej můžete vypůjčit. Poslední možností je nákup prostě risknout. 🙂 Také jsem to tak udělala. První nosítko jsem kupovala v roce 2016, tedy v prehistorické době ergonomického nošení. 🙂 Pořádné nosítko stálo tolik, co hroší sportovní kočárek, vyzkoušet se nedalo, dostupné nebylo a ještě se na něj muselo čekat. Jenže doba se změnila a nyní máte na výběr celou řadu pěkných nosítek.

Můžete si koupit nosítko s možností křížení popruhů, nebo bez křížení. Záleží na tom, zda tuto funkci využijete. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je, aby bylo nosítko pohodlné pro vás i pro miminko. Jestli stále váháte, můžete se podívat do testu ergonomických nosítek, ve kterém najdete podrobnější informace. Zatím se mi nepodařilo vyzkoušet všechna nosítka.

Vyzkoušela jsem hodně hodně hodně nosítek a nejlepší mi přišlo nosítko Lenka. Mám verzi Lenka 4ever a právě zkouším  nádhernou novinku, prémiové nosítko s koženými doplňky, na kterou připravuji recenzi. Nosítko vás dostane skvělým provedením a velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Nosítko nejvýhodněji koupíte přímo v jejich e-shopu.
TIP: Belenka má i slovenské stránky a můžete si objednat nosítko na Slovensku, kdyby vám to vyhovovalo víc. 🙂

Nosítko Lenka 4ever na BELENKA.CZ

10 Hodnocení
Rostoucí nosítka

V posledních letech se do obliby dostávají rostoucí nosítka, protože můžete nastavit velikost látky mezi nožičkami i látku na zádíčkách. Nosítko roste společně s miminkem. Jaké jsou klady a zápory rostoucích nosítek?

KLADY
 • Je univerzální
 • Vydrží několik měsíců
 • Kvalitní nosítko se nezničí
 • Vyplatí se
ZÁPORY
 • Vyšší cena

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Poznámka: Článek pravidelně aktualizuji. Pokud není nosítko, o kterém uvažujete, uvedeno v tomto článku, nebo jsem jej netestovala (článek test nosítek), nemám s ním zkušenost, a proto se o něm nemohu blíže vyjadřovat. Nepište mi prosím dotazy na nosítka, která zde nejsou uvedena.

Už máte svého favorita? Hodně štěstí při nákupu.

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart