BLOGLIFE: TO JE NÁŠ ŽIVOTNOSÍTKA

Jak vybrat nosítko? Dva roky zkušeností s nošením a 8 tipů pro vás

Když jsem kupovala první nosítko, nevěděla jsem o nošení vůbec nic. Objednala jsem si domů zajíce v pytli a můžu být ráda, že jsem se trefila a jsem spokojená s poměrem ceny a kvality. Vybíráte nosítko a nevíte, jak na to? Podívejte se na 8 tipů, které vám pomohou ujasnit si, jaký typ nosítka máte hledat, a na co si dát při koupi pozor.

Tip č. 1: Ptejte se sami sebe, co chcete, až poté hledejte

Před samotným výběrem si položte otázku, jak dlouho chcete dítě nosit. Budete jej nosit půl roku, rok, dva? Rádi byste nosili pravidelně, nebo plánujete nosítko využívat příležitostně? Chcete-li nosit dítě od narození do jednoho roku věku, budete potřebovat dvě nosítka (případně šátek a nosítko). Novorozenci pořiďte novorozenecké nosítko (více o novorozeneckých nosítkách se dočtete v článku), pro kojence a batole do 18 měsíců je vhodné rostoucí nosítko. Dítě roste před očima a rostoucí nosítko snadno uzpůsobíte velikosti postavy. Budete-li nosit dítě starší 18 měsíců (a žádné rostoucí nosítko doma nemáte), postačí nerostoucí nosítko s označením toddler.

Zásadou ergonomického nošení jsou zakulacená záda, podsazený zadeček, nožičky tvoří písmeno M (kolínka jsou výš než zadeček) a látka mezi nožičkami sahá od kolínka ke kolínku (u dětí okolo dvou let věku nemusí být látka od kolínka ke kolínku).

Novorozenec: Nosítka pro novorozence se hodně liší a vybrat vhodný typ může být poměrně věda. Z osvědčených značek jsou výborné produkty Storchenwiege a Caboo Close Baby. Nosítka s novorozeneckou vložkou nejsou pro novorozence vhodná (špatná fixace, nepohodlí, příliš roztažené nožičky). Dítě se cítí nejlépe v šátku, proto jsou pro něj pohodlná šátková nosítka.

Kojenec: V rostoucím nosítku můžete nosit děti od 2 až 4 měsíců věku. Látku mezi nožičkami a na zádíčkách nastavíte dle postavy miminka. Pořizovací náklady jsou vyšší než u běžného nosítka, ale vyplatí se. Jaké nosítko vybrat? Hezké a kvalitní výrobky najdete u značek Aloe, Kibi, Kokon, Tula (free to grow) a Lenka.

Batole: Využijete buď rostoucí nosítko, nebo můžete zakoupit nosítko s označením „toddler“, „od 18  měsíců“, „od 11 kilogramů“ (a podobně). Látka nemusí sahat od kolínka ke kolínku.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Nosítko Caboo

Nosítko Caboo seženete v různých barvách

Tip č. 2: Zkontrolujte šířku bederního pásu

Pořádně široký a vykrojený bederák je základem pohodlného nošení. Tenký bederní pás nemusí být vyloženě špatný, ale ocení jej spíše hubené a malé maminky, které nosí hubené a malé děti. Máte-li doma cvalíka, bude se pás otáčet směrem ven, případně vás může škrtit. Nošení nebude pohodlné pro vás i pro dítě.

Tip č. 3: Zaostřete na zádovou opěrku

Opěrka zad nesmí být vyztužená. Ergonomická nosítka nikdy nemají výztuhy na zádech. Je to z toho důvodu, že dítě má být v tzv. žabí pozici (nožičky do M), tělo je podsazené, záda zakulacená. Je-li opěrka tuhá, nemůže dítě správně dosednout do nosítka (tělo není podsazeno) a nejedná se o ergonomickou pozici. K nevhodným nosítkům, která se zdají být ergonomická, ale nejsou, patří například Womar Zaffiro a Caboo DX.

Tip č. 4: Široké a polstrované ramenní popruhy jsou základem pro pohodlné nošení

Ramenní popruhy musí být široké a vyztužené. Představte si, že budete dítě nosit několik hodin, které chcete strávit co nejpohodlněji a nejpříjemněji. Popruhy nesmí škrtit, tahat a tlačit. Při nákupu se zaměřte na to, jak je  utáhnout, zda úpravu zvládnete sami bez pomoci druhých. Ověřte, zda pásky nekloužou. Podívejte se detailněji na pásek umístěný mezi lopatkami. Ten slouží k tomu, aby se ramenní popruhy stáhly k sobě a nošení bylo pohodlné.

Tip č. 5: Kupte nosítko z látky s vysokou gramáží látky

Látka rostoucího (i nerostoucího) nosítka musí být pevná, ale poddajná, aby bylo nošení pohodlné pro vás i miminko. Zároveň se nesmí protrhnout a musí být testována na dostatečný počet kilogramů. S kvalitou látky souvisí i kvalita provedení. Budete-li kupovat nové nosítko, nemusíte mít o kvalitu strach. Nová certifikovaná nosítka z osvědčených obchodů jsou kvalitní a testovaná. Problém může nastat u bazarových nosítek. Mezi potížisty patří oblíbené značky Manduca a Ergobaby, které se padělají (mrkněte na tip č. 6).

U novorozeneckých nosítek je nejvhodnější elastický materiál. Ten je pro miminko pohodlný, ale klouže a vytahuje se. Nosítko se hodí pro malé kojence do 7 kilogramů (komfortní zóna maximálně 9 kg).

Tip č. 6: Dejte pozor na padělky

V příspěvku Jak poznáte padělky nosítek Manduca a Ergobaby? jsem blíže psala o padělcích. Ty koupíte nejčastěji v bazaru jako nové i jako použité. Padělků je plný Aliexpress. Pokud nosítkům nerozumíte, jste nováček (úplně ten stejný, jako jsem byla já), a chtěli byste si pořídit nosítko z bazaru, zakupte jinou značku, která se nepadělá. Mezi nosítka, která se nepadělají, patří například Kibi, Kokon, Aloe nosítka, nosítko Lenka, Tula, LennyLamb, Caboo. Bazarovou Manducu koupíte na Facebooku ve skupince Nosíme děti. Můžete se také dotázat zkušenějších, zda je vámi vybraná Manduca (nebo Ergobaby) padělek.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Nosítko Manduca

Nosítko Manduca

Tip č. 7: Snadná údržba a praní v pračce vám v budoucnu ušetří čas

Zajímejte se o to, jak se nosítko vypere. Dítě popruhy oslintá, pozvrací, používáním se produkt ušpiní a bude potřeba jej vyčistit. Dobrou vychytávkou jsou tzv. „slintáčky“, které se připevní na popruhy a slouží jako ochrana proti poslintání. Jenže ani tak se nosítko znečištění nevyhne.  Nejlepší je vyprat jej v pračce na 400 otáček a usušit rozprostřené na sušáku.

Tip č. 8: Cena musí odpovídat kvalitě

Zeptejte se sami sebe, kolik můžete, nebo chcete, do nosítka investovat. Nové nosítko pro novorozence pořídíte za 2 000 Kč až 3 000 Kč. Rostoucí nosítko se pohybuje cenou okolo 3 000 Kč až 4 000 Kč. To je poměrně dost peněz. Záleží na tom, jak často jej budete používat. Za nižší cenu seženete nosítko v bazaru. Dejte pozor na padělky (Manduca a Ergobaby)!

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Originální nosítko Ergobaby

Originální nosítko Ergobaby

Máte-li štěstí, narazíte na pěkná zánovní nosítka. Mamince, která nosítko prodává, se může se stát, že v něm dítě nechce být (je mu z nějakého důvodu nepohodlné; maminka začala s nošením pozdě, třeba až v roce věku, a dítě již nosit nechtělo). Mohla jej dostat jako nevhodný dárek a dítě v něm bylo párkrát.

Při nákupu dejte pozor na nosítka, která se tváří jako ergonomická, ale ve skutečnosti ergonomická nejsou. Více o nevhodných nosítkách jsem psala v článku Jaké nosítko není ergo, i když se to tak zdá. Namátkou uvedu Ergobaby 360, Womar Zaffiro (tato dvě jsou drahá a nevyhovující), dále to jsou visítka, která mají v názvu označení „klokanka“, „nosič dětí“, na fotkách bude miminko zády k rodiči (čelem ven). Pořizovací cena „nosičů“ je zpravidla do 1000 Kč. Existují i výjimky a zlotřilci prodávají visítka za 3500 Kč. Mezi takové nehoráznosti patří například produkty od společnosti Babybjörn. Tak pozor na to.

Závěrem

Úplně nejlepší je, když nosítko před koupením vyzkoušíte. Jenže to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. V kamenných prodejnách na nosítka narazíte zřídka. Na Facebooku se můžete zaregistrovat do skupinek, které se zabývají nošením dětí v místě vašeho bydliště. Ve skupince můžete poprosit maminku, zda by vám nosítko na vyzkoušení nepůjčila. Možná, že se nějaká dobrá duše najde. Existuje také půjčovna nosítek, ve které si jej můžete vypůjčit. Poslední možností je nákup prostě risknout. 🙂

Kde koupit nosítka online?

  • Ergobaby: Nosítka značky Ergobaby koupíte třeba v e-shopu Proděti.cz. V akci občas bývají na Feedo.cz. Nosítko Ergobaby je mezi maminkami velmi oblíbené, ale dejte pozor na padělky. Tolikrát zmiňované téma a tolik maminek vyhodilo peníze za padělek.
  • Manduca: Nosítko Manduca za rozumnou cenu prodávají v e-shopu Pinkorblue.cz. Stejně jako Ergobaby také nosítko Manduca se nevyhnulo masovému padělání v čínských továrnách. V autorizovaných obchodech koupíte vždy originál.
  • Caboo: Nosítko pro novorozence koupíte v lékárně Pilulka.cz. Nosítko Caboo se nepadělá. Možná, že velkým překvapením je, že ho prodávají právě v lékárně, ale najdete zde velmi slušný výběr za rozumnou cenu.
  • Tula: Na Feedo.cz a také v e-shopu s dětským zbožím Proděti.cz koupíte různé varianty nosítka Tula. Nosítko Tula se nepadělá.

Už máte svého favorita? Hodně štěstí při nákupu.

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.