Jaký je rozdíl mezi prací a jedlou sodou? Lze je zaměnit? V článku najdete základní informace o jedlé sodě – na co ji používat, a také o prací sodě.
Obsah
Prací soda
Tento přípravek se označuje také jako těžká soda a používá se k výrobě pracího prášku nebo mýdlového slizu. Prací soda působí také jako změkčovač vody, rozpouští tuk a odstraňuje skvrny. Pračku chrání před usazováním vodního kamene. Prací sodu najdete pod označením uhličitan sodný (Na2CO3). Prací sodu pořídíte například na Econea.cz. V prací sodě nejsou rozdíly. Já jsem pořídila prací sodu Yellow&Blue, která se prodá v balení po 5 kilogramech (pevný papírový pytel) nebo po 15 kilogramech (pořádný praktický kbelík). Více se vyplatí balení po 15 kilogramech. Jednak se soda lépe skladuje, zadruhé vyjde na jeden kilogram levněji. Jenže jestli s ekologickým praním teprve začínáte a nejste si vůbec jisti, bude vám napoprvé stačit menší pětikilogramové balení.
Praktické rady
- Prací soda umí změkčit vodu, ale s velmi tvrdou vodou si bohužel neporadí. A proto, pokud máte doma tvrdou vodu, je potřeba použít při praní prádla změkčovač vody.
- Pokud perete bílé prádlo, můžete k domácímu prášku přidat také lžičku prášku Puer.
- Při výrobě pracího prášku nevdechujte výpary z prací sody.
- Domácí výroba pracího prášku je snadná a rychlá. Tip, jak smíchat ekologický prací prášek doma najdete v článku: Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla.
Yellow&Blue Prací soda
Pořídila jsem pětikilogramový pytel prací sody Yellow&Blue. Tato prací soda má certifikaci EcoGarantie a je zabalena v pevném papírovém pytli. Z prací sody jsem vyrobila prášek na praní, se kterým jsem byla spokojena. Prací soda se od jedlé sody pozná na první pohled. Zatímco jedlá soda je velmi jemný prášek, prací soda vypadá jako drobné bílé kuličky.
Prací soda
Jedlá soda
Tento prášek má velmi univerzální použití. Využijete jej na čištění povrchů, lze jej použít na mytí nádobí v myčce, na praní prádla, pečení i na čištění odpadu. Jedlá soda je zdravotně nezávadná.
Jedlou sodu lze použít na:
- Praní velmi znečištěného prádla
- Slouží jako prevence zatuchlé pračky.
- Při čištění ovoce a zeleniny
- Lze s ní umýt připálené nádobí (za použití houbičky a jedlé sody).
- Jedlou sodu oceníte při odstraňování pachů z myčky, lednice, mikrovlnné trouby, popelníků, koberce či čalouněného nábytku.
- Lze s ní dobře vyčistit vanu, sprchu, dřez, troubu, konvice a podobně.
- Odstraní zápach z psích a kočičích pelíšků a toalet
Yellow&Blue BIKA – Jedlá soda (Bikarbona)
Vyzkoušela jsem Yellow&Blue BIKA jedlou sodu (Bikarbona), která je zabalena v praktické dóze, takže nezvlhne. Jedlá soda má certifikát EcoGarantie. Čištění s jedlou sodou je radost. Čistila jsem s ní vanu, umyvadlo, dětský stolek. Lze ji přidávat i do myčky nádobí nebo při praní prádla. Tento pomocník se hodí do každé domácnosti. 🙂 Jak vyrobit čistící pastu z jedlé sody a octa jsem podrobněji sepsala do článku Jak jsem vyhodila chemii: Návod na výrobu domácích čistících prostředků.
Dostupnost a cena
Jedlou sodu i prací sodu jsem pořídila na Econea.cz, kde mají na výběr velké množství ekologických výrobků. Zboží poslali ihned v úhledně a bezpečně zabaleném balíčku (ekologicky bez zbytečných plastových výplní). 🏆ŘÍJEN 2021: SLEVY 15 % NA TIERRA VERDE A YELLOW&BLUE NA ECONEA.CZ.🏆
♥ NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM. ♥
Foto: Mamadodeste.cz