RECYKLUJEME

Zábavné počítání pro nejmenší

Martínek se v posledních týdnech hodně zajímá o čísla. Pozná čísla tramvají od 1 do 10, venku mi poctivě hlásí dopravní situaci. „Jedeme jedniškou. Maminko, podívej, devítka.“ Chce se učit počítat, tak jsem mu vytvořila zábavné hry s čísly, které odpovídají jeho věku.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme tvořili

Vyrobili jsme dvě hry, které zábavnou formou procvičují čísla. Do čísel Martínka nenutím, přišel s nimi sám a sám se je chce učit. V první hře (úroveň 1) zábavnou formou počítá od jedné do pěti. Princip je velmi snadný. Na kostky DUPLO, které jsou označeny čísly, navléká ruličky od toaletního papíru. Při navlékání se učíme počítat: 1, 2, 3, 4, 5. Pro malé děti je takové počítání poměrně těžké, občas mezi dvojku a trojku přidají sedmičku nebo devítku. 🙂 Druhá hra (úroveň 2) je ještě těžší. Děti vymalovaly obrázek, který jsem jim nakreslila na počítači. Obrázek jsem rozřezala a Martínek jej měl složit podle čísel. Jako pomocníka, kterého moc potřeboval, jsem mu vytvořila stupnici čísel. Cvičíme několikrát, protože obě hry jsou pro něj hodně těžké, ale má z nich velkou radost.

Pro koho je hra určena

Hra se hodí pro děti, které ještě nechodí do školy, ale tuze je zajímají čísla. Chtějí počítat, ale ještě jim počítání moc nejde. Martínka baví obě hry, protože má své „období čísel“. 🙂

Časový harmonogram

Vyrobit hry není časově náročné. Můžete si je udělat vzhledově hezčí, třeba obalit ruličky toaletního papíru do barevného papíru, ale to je opravdu poměrně zdlouhavé. Jestli jste vyráběli hru na procvičování barev a jemné motoriky, kterou jsme před několika týdny dělali, můžete ruličky použít z této hry. Jestli ji nemáte hotovou, nevadí. Jednoduše rozpůlíte řezacím nožem ruličky, upravíte je nůžkami a o víc se nemusíte starat. Druhá hra je také hotová raz dva.

Co budete potřebovat

 • Ruličky od toaletního papíru (na pět sloupců potřebujete osm ruliček)
 • Řezací nůž na papír
 • Nůžky
 • Tužku
 • Fixu
 • Pravítko
 • Lepidlo v tyčince
 • Obrázek
 • Kus kartonu (krabice)
 • DUPLO a podložku na stavění
 • Lepicí pásku na malování (případně jinou pásku, kterou dobře sundáte)

Hra s čísly a kostkami DUPLO

Ruličky od toaletního papíru jsem rozřízla na poloviny. Každou polovinu jsem zastřihla nůžkami na nehty, aby velikostně odpovídala dvěma kostkám. Zabralo to chvilku. Vybrala jsem z hromady kostek pět barev tak, aby se z nich daly vytvořit sloupce s čísly – viz obrázek, ze kterého to je vidět. Sloupce jsem připevnila na podložku a Martínek na ně navlékal nastříhané ruličky. Hra slouží k procvičování čísel a také k počítání. Kolik je ruliček na kostkách? Počítali jsme od jedné do dvou, tří, čtyř a pěti.

Skládání obrázku dle číselné stupnice

Děti jsem nechala vymalovat obrázek, který jsem jim dala v omalovánkách (obrázky ke stažení jsou dostupné v e-shopu). Martínek vybarvoval krávu a Filka panenku. Když byly obrázky vybarveny, jeden jsem rozdělila na sedm stejných dílů po 3 centimetrech. Každý díl jsem očíslovala tak, aby šla čísla za sebou. Papír jsem nalepila na tvrdý karton, který jsem vyřízla ze staré krabice. Poté jsem jej nařezala podle připravených čar. Aby bylo skládání pro Martínka jednodušší, na stůl jsem mu připravila pomocníka. Nalepila jsem malířskou lepící pásku na desku stolu a napsala jsem na ni čísla tak, aby se podle nich dal obrázek složit. Víc nebylo potřeba. Martínek věděl, že má obrázek skládat podle čísel. Počítali jsme spolu a říkali jsme si, jak jdou čísla za sebou.
Zábavné počítání pro nejmenší (úroveň 2)

Zábavné počítání pro nejmenší (úroveň 2)

Tipy na závěr

 • Hry s čísly baví děti, které se o čísla samy zajímají. Jestli je čísla ještě nebaví, raději s hraním počkejte. Nebojte se, ono to rychle přijde. 🙂
 • Nařezané ruličky od toaletního papíru si můžete schovat na další hry, například procvičování jemné motoriky. Využijí je i mladší sourozenci. Další inspiraci pro mladší děti najdete v článku Dvě hry na procvičení jemné motoriky, které připravíte do 5 minut.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart