PDF ZDARMA
Vyrábíme doma: Vkládačka „geometrické tvary“ z papírové krabice
Obsah
Obtížnost tvoření
Stříhání mi nikdy nešlo. Vlastně nejsem moc manuálně zručná. Občas něco vyrobím, ale živit bych se tím rozhodně nemohla. Vytvořit papírovou vkládačku není pro dospělého nic těžkého, ale dítě by to samo rozhodně nezvládlo. Potřebujete stříhat a hlavně pracovat s řezačkou papíru, která je pro děti nebezpečná. Máte-li starší děti, mohou vám pomoci třeba se stříháním a lepením. Hru jsem protentokrát vyrobila sama.Časový harmonogram
Vkládačku vytvoříte přibližně za 40 minut. Lepidlo by mělo pořádně uschnout, jinak se dílky přilepí k sobě a je po skládání. Nechala jsem jej zatuhnout asi tři hodiny. Co po hraní odpadlo, jsem zase přilepila a nechala jsem vkládačku přes noc odpočívat. Děti se na ni totiž nevydržely jen tak dívat. Chtěly si ji vyzkoušet. Tak jsem jim to dovolila. Kdybych nenatáčela video, vyráběla bych vkládačku odpoledne, aby přes noc uschla. Kvůli světlu musím (a hlavně v zimě) pracovat dopoledne, proto se po ní děti začaly po obědě vyptávat a dožadovat je jí. Hraní s tvary je bavilo a papírová hra je fascinovala několik minut (Martínka i čtvrt hodiny). Teď ji hrajeme denně. 🙂Co budete potřebovat
- Papírovou krabici (rozměry desky jsou 24 cm x 38 cm)
- Kousky barevného papír – záleží na tom, z kolika dílků vkládačka bude. My ji máme z osmi dílků a potřebovala jsem osm barev po dvou přibližně stejně velkých kusech.
- Nůžky
- Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
- Krabičku z tenčího papíru (vzala jsem od čaje)
- Řezačku papíru
- Čtvrtku formátu A3
- Pravítko
- Tužku
- Ke stažení a vystřižení: Tvary vkládačky v pdf
Jak na to
Nejdříve jsem odřízla jednu stěnu krabice. Za pomoci tužky a pravítka jsem po obvodu krabice nakreslila rovnou čáru a řezačkou jsem papírovou desku zarovnala na podložce tak, aby nebyla křivá a zubatá. Deska měřila 24 cm x 38 cm (můžete udělat větší nebo menší). Když byl podklad připravený, vzala jsem si vytištěnou předlohu tvarů a vystříhala jsem z ní tvary tak, aby nebyla černá linka vidět. Tvary jsem položila na papírovou desku a viditelně jsem je obkreslila tužkou. Netlačila jsem, ale vzala jsem obrys několikrát. Řezačkou jsem vyřezala tvary. Tohle pro mě bylo na výrobě asi nejtěžší. Dalo mi to velkou práci, protože krabice byla pevná, silná. Tvary se nesmí při vyřezávání příliš poškodit.Hrajeme si: Pro koho se vkládačka hodí?
Mám doma dva pomocníky na testování. Martínek se vkládačky chopil s velkou vervou. Nejdřív jsme vkládali spolu. Velký problém měl s kosodélníkem (a pořád ho má). Dlouho mu trvá, než tvar správně natočí a jsem moc ráda, že jsem kosodélník do hry zařadila. Zatím procvičujeme hlavně tvary. Barvy ho až tak nezajímají. Pokud nemáte barevný papír, můžete využít jako podklad třeba jenom bílý kancelářský papír. Já jsem zkusila barevný, ale kdybych volila jen bílou, asi by to ničemu nevadilo. Filka v 16 měsících zkoušel do vkládačky vložit čtverec a ovál. Tohle zvládl, ostatní tvary sám ještě nevloží. Jak je vkládačka stabilní? Pevný papír i barevné papíry drží dobře. Děti odtrhly jenom úchytky z krabičky od čaje, ty jsem přilepila, a zatím všechno drží překvapivě dobře. Jsem ráda, že jsem jim hru vyrobila. Největší úskalí tkví ve vyndavání tvarů. Mně to jde, ale Martínek v téhle činnosti ještě dost tápe. Tvary mu jdou vyndat těžko a je potřeba, aby mu dospělý pomohl. Třeba se postupem času ještě zdokonalí a zvládne to sám.Proč jsem vkládačku vyrobila?
Chtěla jsem vlastníma rukama vytvořit hru z krabice od vysavače. 🙂 To byl první důvod. Druhý byl ten, že doma máme hodně hraček a her. První puzzle, puzzle v knize, vkládačky, kostky a dalších asi milion hraček. Geometrickou vkládačku děti zatím neměly, tak jsem ji zkusila vyrobit, jestli se domácí hra ujme. A ujala se nad očekávání dobře. Třetí důvod a zároveň velká výhoda je to, že jsem si vkládačku udělala tak, jak jsem chtěla. I s kosodélníkem. 🙂Tipy na závěr
- Lepidlo nechte raději déle zaschnout. Dejte pozor, aby se vám tvary do vkládačky nepřilepily.
- Tvary se mohou dítěti hůře vyndavat.
- Dítě potřebuje na skládání čas. Myslela jsem si, že bude mít vkládačku složenou za chvilku, ale docela u toho přemýšlí.
- Vkládačka se hodí pro děti okolo dvou let a více. Zkoušela jsem na ani ne rok a půl starém Filkovi a pro něho je hra ještě těžká.
- Domácí vkládačka je pro dítě docela oříšek, protože tvary nemají stejné hrany a nejsou symetrické tak, jako je tomu u strojových (sériově vyráběných) hraček.