PDF ZDARMA

Vyrábíme doma: Vkládačka “geometrické tvary” z papírové krabice

Když nám dorazil vysavač v krásné papírové krabici, která byla dostatečně velká a pevná, říkala jsem si, že by byla škoda ji vyhodit. Jenže co s ní? Napadlo mě vyrobit vkládačku s geometrickými tvary, kterou doma zatím nemáme. Vzala jsem, co dům dal: krabici od vysavače, zbytky barevných papírů, které jsem schovávala z vyrábění, krabičku od čaje a lepidlo. 
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Obtížnost tvoření

Stříhání mi nikdy nešlo. Vlastně nejsem moc manuálně zručná. Občas něco vyrobím, ale živit bych se tím rozhodně nemohla. Vytvořit papírovou vkládačku není pro dospělého nic těžkého, ale dítě by to samo rozhodně nezvládlo. Potřebujete stříhat a hlavně pracovat s řezačkou papíru, která je pro děti nebezpečná. Máte-li starší děti, mohou vám pomoci třeba se stříháním a lepením. Hru jsem protentokrát vyrobila sama.

Časový harmonogram

Vkládačku vytvoříte přibližně za 40 minut. Lepidlo by mělo pořádně uschnout, jinak se dílky přilepí k sobě a je po skládání. Nechala jsem jej zatuhnout asi tři hodiny. Co po hraní odpadlo, jsem zase přilepila a nechala jsem vkládačku přes noc odpočívat. Děti se na ni totiž  nevydržely jen tak dívat. Chtěly si ji vyzkoušet. Tak jsem jim to dovolila. Kdybych nenatáčela video, vyráběla bych vkládačku odpoledne, aby  přes noc uschla. Kvůli světlu musím (a hlavně v zimě) pracovat dopoledne, proto se po ní děti začaly po obědě vyptávat a dožadovat je jí. Hraní s tvary je bavilo a papírová hra je fascinovala několik minut (Martínka i čtvrt hodiny). Teď ji hrajeme denně. 🙂

Co budete potřebovat

 • Papírovou krabici (rozměry desky jsou 24 cm x 38 cm)
 • Kousky barevného papír – záleží na tom, z kolika dílků vkládačka bude. My ji máme z osmi dílků a potřebovala jsem osm barev po dvou přibližně stejně velkých kusech.
 • Nůžky
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Krabičku z tenčího papíru (vzala jsem od čaje)
 • Řezačku papíru
 • Čtvrtku formátu A3
 • Pravítko
 • Tužku
 • Ke stažení a vystřižení: Tvary vkládačky v pdf
Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Nejdříve jsem odřízla jednu stěnu krabice. Za pomoci tužky a pravítka jsem po obvodu krabice nakreslila rovnou čáru a řezačkou jsem papírovou desku zarovnala na podložce tak, aby nebyla křivá a zubatá. Deska měřila 24 cm x 38 cm (můžete udělat větší nebo menší). Když byl podklad připravený, vzala jsem si vytištěnou předlohu tvarů a vystříhala jsem z ní tvary tak, aby nebyla černá linka vidět. Tvary jsem položila na papírovou desku a viditelně jsem je obkreslila tužkou. Netlačila jsem, ale vzala jsem obrys několikrát. Řezačkou jsem vyřezala tvary. Tohle pro mě bylo na výrobě asi nejtěžší. Dalo mi to velkou práci, protože krabice byla pevná, silná. Tvary se nesmí při vyřezávání příliš poškodit.
Když jsem vyřezala všech osm tvarů, očistila jsem je, aby vypadaly hezky. Barevné papíry jsem nalepila na tvar i do otvoru tak, aby tvořily pár. Červenou jsem dala na oba kruhy, béžovou na čtverce, modrou na ovály a tak dále. Moc jsem se netrápila s tím, zda papír někde přečuhuje. Hlídala jsem jenom, aby lepidlo drželo a aby byla barva v otvorech hezky vidět. Nakonec jsem na zadní stranu hry nalepila čtvrtku. Ostříhala jsem přebytečný papír z kartonu i z tvarů tak, aby hra vypadala pěkně. Chvilku jsem počkala, až lepidlo zaschne. Vrátila jsem tvary do vkládačky a začala jsem připravovat držátka, aby se s tvary dobře pracovalo. Posloužila mi krabička od čaje, ze které jsem nastříhala osm proužků tak, aby byly stejně široké a stejně dlouhé (brala jsem to od oka a zarovnala nůžkami všechno najednou). Proužky jsem ohnula a přilepila jsem je na tvary. Nakonec jsem vyndala tvary vedle podložky, aby se mi nepřilepily tam, kde bych z toho neměla vůbec radost, tedy do otvoru (lepidlo umí být někdy pěkná potvora 🙂 ). A teď už jsme jen čekali, až všechno zaschne.

Hrajeme si: Pro koho se vkládačka hodí?

Mám doma dva pomocníky na testování. Martínek se vkládačky chopil s velkou vervou. Nejdřív jsme vkládali spolu. Velký problém měl s kosodélníkem (a pořád ho má). Dlouho mu trvá, než tvar správně natočí a jsem moc ráda, že jsem kosodélník do hry zařadila. Zatím procvičujeme hlavně tvary. Barvy ho až tak nezajímají. Pokud nemáte barevný papír, můžete využít jako podklad třeba jenom bílý kancelářský papír. Já jsem zkusila barevný, ale kdybych volila jen bílou, asi by to ničemu nevadilo. Filka v 16 měsících zkoušel do vkládačky vložit čtverec a ovál. Tohle zvládl, ostatní tvary sám ještě nevloží. Jak je vkládačka stabilní? Pevný papír i barevné papíry drží dobře. Děti odtrhly jenom úchytky z krabičky od čaje, ty jsem přilepila, a zatím všechno drží překvapivě dobře. Jsem ráda, že jsem jim hru vyrobila. Největší úskalí tkví ve vyndavání tvarů. Mně to jde, ale Martínek v téhle činnosti ještě dost tápe. Tvary mu jdou vyndat těžko a je potřeba, aby mu dospělý pomohl. Třeba se postupem času ještě zdokonalí a zvládne to sám.

Proč jsem vkládačku vyrobila?

Chtěla jsem vlastníma rukama vytvořit hru z krabice od vysavače. 🙂 To byl první důvod. Druhý byl ten, že doma máme hodně hraček a her. První puzzle,  puzzle v knize, vkládačky, kostky a dalších asi milion hraček. Geometrickou vkládačku děti zatím neměly, tak jsem ji zkusila vyrobit, jestli se domácí hra ujme. A ujala se nad očekávání dobře. Třetí důvod a zároveň velká výhoda je to, že jsem si vkládačku udělala tak, jak jsem chtěla. I s kosodélníkem. 🙂

Tipy na závěr

 • Lepidlo nechte raději déle zaschnout. Dejte pozor, aby se vám tvary do vkládačky nepřilepily.
 • Tvary se mohou dítěti hůře vyndavat.
 • Dítě potřebuje na skládání čas. Myslela jsem si, že bude mít vkládačku složenou za chvilku, ale docela u toho přemýšlí.
 • Vkládačka se hodí pro děti okolo dvou let a více. Zkoušela jsem na ani ne rok a půl starém Filkovi a pro něho je hra ještě těžká.
 • Domácí vkládačka je pro dítě docela oříšek, protože tvary nemají stejné hrany a nejsou symetrické tak, jako je tomu u strojových (sériově vyráběných) hraček.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart