RECYKLUJEME

Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček od toaletního papíru

Na Vánoce jsme koupili panáčkovou kolekci, která ještě v únoru nebyla snědená. 🙂  Jelikož se ze mne stala sběratelka krabic, nemohla jsem krabici od kolekce jen tak vyhodit. Napadlo mě vyrobit „kuličkový“ labyrint. Na výrobu jsem potřebovala kromě víka krabice ještě ruličky od toaletního papíru a měkčí krabičky (například od čaje, sušenek).

Obsah

Pro koho je hra určena

Hra se hodí pro děti od tří let. Nejdříve. Sama jsem si myslela, jak Martínkovi půjde levou zadní manipulace s krabicí, a také jsem si říkala, že jsem měla vzít větší krabici. Při hraní jsem zjistila, že krabice od kolekce je rozměrově akorát – větší by ovládal jen těžko. Dále se ukázalo, že dostat kuličku do cíle je těžší, než jsem si myslela.

Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček

Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček

Časový harmonogram

Vytvořit labyrint není nic těžkého a nejnáročnější je naměřit čtvrtku (zbytky krabic) tak, aby seděly tam, kam budete potřebovat. Časově se vejdete do 30 minut. Hru máme vyrobenou přes dva týdny a pořád je co trénovat. 🙂

Co budete potřebovat

 • Krabici o rozměrech 33 x 27 cm (přibližně)
 • 3 ruličky od toaletního papíru
 • Pingpongový míček
 • Izolepu
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Kousek barevného papíru
 • Řezačku
 • Zbytky krabic od sušenek, čajů, umělého mléka (nebo čtvrtku)
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Ve videu na Youtube uvidíte, jak na výrobu krabice. Jestli nepatříte k milovníkům videí, postup jsem pro vás připravila také níže v článku.

Youtube

Kuličkový labyrint

Ze začátku jsem si v duchu rozmyslela cestu kuličky. Zbytky měkkých krabic jsem nastříhala na přibližně stejně velké díly, přehnula jsem díly na poloviny a vyměřila jsem, kde by krabice mohly tvořit stěny labyrintu. Jednu ruličku od toaletního papíru jsem přeřízla řezačkou na polovinu, další dvě ruličky jsem nechala v celku.

Když jsem měla „stavební materiál“ pustila jsem se do tvoření. Myslela jsem si, že stěny přilepím lepidlem k podložce, jenže nedržely, a tak jsem použila izolepu.

S tou šlo všechno jako po másle. Během lepení jsem zkoušela, jak míček labyrintem propluje, a když krásně klouzal sem a tam, pokračovala jsem dále v práci.

Jakmile byl labyrint hotový, řezačkou jsem z ruličky od toaletního papíru vyřízla velmi tenké kolečko o síle maximálně 2 mm, na které jsem nalepila barevný papír. Kolečko jsem přilepila do jednoho z rohů a při hře bude sloužit jako cíl míčku.

Trénujeme

Martínek nemá na hru někdy vůbec náladu, jindy si o ni sám řekne. Je na něj velmi těžká. Zaměřuje se nejen na koordinaci pohybů, ale také rozvíjí představivost. A to se mi na ní moc líbí. Dítě neodhadne, jak se míček pohne, když nahne krabici tam nebo jinam. Až jsem sama byla překvapená, jak může být kuličkový labyrint problematický. Když Martínkovi nejde dostat míček tam, kam potřebuje, vezme ho jednoduše do ruky a dá ho na místo. 🙂 Hraním se postupně zlepšuje a začíná chápat princip hry.

Tipy na závěr

 • Hra je na vytvoření velmi jednoduchá. Jestli ji chcete mít krásnou, můžete krabici obalit do dárkového (nebo jiného nádherného) papíru.
 • Hru můžete společně se staršími dětmi vyrobit jako dárek pro kamaráda na oslavu narozenin.
 • Manipulace s velmi velkou krabicí bude pro tříleté dítě téměř nemožná a rozměry okolo 30 až 35 centimetrů jsou tak akorát.
 • Labyrint je velmi těžkou hrou, vyžaduje značnou dávku trpělivosti ze strany dítěte i rodiče, ale přinese nové, neobyčejné, poznání vnímání prostoru.
Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček

Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček

Přeji vám spoustu zábavy. 🙂

Foto & video: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart