RECYKLUJEME

DIY velikonoční papírové „stojící“ dekorace (zajíček, kuřátko a vejce)

 S Martínkem jsme vyráběli velikonoční dekorace z ruliček od toaletního papíru a z barevných papírů. Vytvořili jsme papírová vejce, zajíčka, kuřátka a travičku. Martínek s Filkou si s dekoracemi chodí hrát. 🙂 Martínek rovná vajíčka, krmí zajíčky zajíčky i kuřátka, dává je spát a je moc spokojený.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme vyrobili

Z ruliček od toaletního papíru jsme vytvořili zajíčky, z půlky ruličky kuřátka, ozdobili jsme razítky vejce z papíru a z barevného papíru jsme slepili travičku, do které jsme vejce vložili. Výroba velikonočních dekorací je určena pro děti, které ještě nechodí do školy, ale možná, že by bavila také školáky (vyzkoušeno nemám). 🙂

Časový harmonogram

Výrobky můžete tvořit společně s dětmi. Není potřeba žádná speciální příprava. Práci si můžete rozdělit do několika dní. Martínka vyrábění hodně bavilo a vypadalo to, že neplánuje vůbec skončit. 🙂 Nakonec jsme tvořili tři dny a určitě se k lepení velikonočních ozdob ještě vrátíme.

Věk dítěte

Výroby se hodí pro děti, které ještě nechodí do školy. Nejsnazší je tiskání papírových vajíček. Tuhle činnost zvládne dvouleté dítě. Vajíčka můžete vložit do travičky, s jejíž výrobou budou děti potřebovat pomoc dospělého. Přeci jen schopnosti dvouletého i tříletého dítěte nejsou neomezené. 🙂 Zajíčka nebo kuřátko zvládne s pomocí rodiče vyrobit tříleté dítě a pětileté dítě může vyzkoušet těžší variantu s přidanými očičky. Jestli máte doma lepicí očka, zvládne je nalepit i malé dítě. Očím se ještě budu dále věnovat.

Co budete potřebovat

Zajíček a kuřátko
 • Ruličky od toaletního papíru
 • Barevný papír
 • Papírový obal od vajec
 • Kosmetický vatový tampon
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Nůžky
 • Lepící očka nebo čočku a prázdné platíčko od léků
Papírová vejce
 • Čtvrtku
 • Tempery
 • Korková razítka
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Velikonoční zajíček (3+)

Na výrobu jsem potřebovala ruličku od toaletního papíru a barevný papír. Jestli budete vyrábět s dětmi, můžete vyzkoušet udělat zajíčkovi oči z platíčka od tabletek. Dítě očička samo vyrobit nezvládne, rodič ano. Martínek vyráběl svého zajíčka s papírovými očičky, já jsem zkusila oči z platíčka od tabletek. 🙂 K sestavení zajíčka budete potřebovat papír na tělo, dvě uši, dvě růžové váplně do uší, růžový nos, nohy, ocásek, vousy a oči. Jak vyrobit plastické oči? Jednotlivé kalíšky na léky jsem vystřihla dokola, okraje jsem nechala přečnívat okolo 1 až 2 mm. Dovnitř každého kalíšku jsem vložila jednu čočku a přikryla jsem ji kouskem čtvrtky. Lepidlo jsem na čtvrtku nedávala. Odměřila jsem si papír na zajíčka. Vyměřila jsem velikost očí a vystřihla jsem dva otvory, do kterých se oči vešly. Vložila jsem je do otvorů a podlepila jsem je izolepou. Papír jsem natřela lepidlem a kolem dokola jsem nalepila na ruličku. Z papíru jsem vystřihla uši a nohy, které dotvořily zajíčka. Připevnila jsem nos a vousy. Nakonec jsem z obyčejného vatového tamponu, který jsem rozdělila na dvě poloviny, vytvořila ocas. Očička může vytvořit z papíru. Tato varianta je snadnější a zvládne ji s drobnou pomocí dospělého i tříleté dítě. Hotový zajíček vám může posloužit také jako stojánek na vejce. Využila jsem prázdné plato od vajec, ze kterého jsem vystřihla jeden kalíšek na vejce, slepila jsem jej izolepou a vložila do ruličky. Hotový zajíček se dětem moc líbil a hned si s ním hrály. (Proto má tak pomačkané vousy. Než jsem ho stačila vyfotit, děti se ho s láskou ujaly.)

Kuřátko (3+)

Ruličku od toaletního papíru jsem rozdělila na polovinu. Připravila jsem si proužek žlutého papíru, zobáček, dva trojúhelníčky jako nožičky, očička ze čtvrtky a dvě křidélka která jsem na bocích nastříhala na proužky a zatočila.
Ruličku jsem obalila ve žlutém barevném papíru a dolepila jsem nastříhaná křidélka, oči a zobáček. Přebytečný papír, který přesahoval přeš ruličku (byl širší), jsem nastříhala na malé proužky, aby vypadal jako chmýří. Kuřátko zvládne s pomocí dospělého tříleté dítě. Do ruličky jsem vložila jedno držátko na vajíčka z kartonu od vajec. Hotové kuřátko vypadalo (po péči dětí) takto.

Vajíčka a tráva (2+)

Ze čtvrtky jsem vystřihla vejce. Z korkových zátek jsme s Martínkem v minulosti vyráběli razítka. Zátky jsem schovala a využili jsem je na tiskání papíru. Martínek namáčel razítka do tempery a obtiskoval na papír. Když vejce uschlo, položili jsme jej do trávy.
 Martínek namáčel razítka do tempery a obtiskoval na papír. Když vejce uschlo, položili jsme jej do trávy.

Martínek namáčel razítka do tempery a obtiskoval na papír. Když vejce uschlo, položili jsme jej do trávy.

Na travičku budete potřebovat dva pruhy zeleného barevného papíru. Pruhy jsem vystříhala na pomyslné poloviny tak, aby z každé části šla použít travička. Pruh jsem rozstřihla klikatě na dvě části. Dvě různé barvy jsem nepravidelně přikryla, přilepila a vytvořila jsem kolo, do kterého jsme umístili uschlé barevné papírové vejce. Jestli máte vajec více, můžete je nastřihnout nahoře a dole a sestavit 3 D vejce.
Velikonoční vajíčka v trávě

Velikonoční vajíčka v trávě

Tipy na závěr

 • Zvířátek můžete vyrobit hned několik, zejména máte-li dvě a více dětí.
 • Razítkování temperami a korkovou zátkou je pro děti velmi zábavné. K razítkování se hodí klasické kupované tempery nebo prstové barvy v kelímku. Domácí prstové barvy nejsou pro razítkování korkem příliš vhodné. Barva nedrží a klouže.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám pěknou zábavu. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart