Vyrábíme doma: Vánoční ozdoby ze slaného těsta

Slané těsto mě lákalo. Pro dvouleté děti je to perfektní hmota na vyrábění, která není drahá, vyrobíte ji jednoduše a hned. Martínkovi modelování ještě moc nejde, ale se slaným těstem si hezky vyhrál. V příspěvku vám ukážu, co jsme s ním všechno dělali. Vlastně jsme takhle vyplnili skoro celý týden.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Časový harmonogram

Slané těsto vyžaduje čas. První den jsme těsto uhnětli, vyváleli barevné pláty, ze kterých jsme vykrojili ozdoby. Z bílé části těsta jsme také vyváleli pláty a udělali  ozdoby, na které bude po uschnutí Martínek malovat.  Ze zbytků jsme vyrobili korálky. Když jsme měli pokryté plechy, nechali jsme výrobky tři dny schnout na kuchyňské lince. Těsto můžete také péct  v troubě na 50 °C, ale moc to nedoporučuji. Sice za pět hodin jsou ozdoby suché, ale může se vám stát to, co mně, a sice, že dáte troubu na trošku víc a celé to spálíte. 🙂 Sušení na vzduchu je bezpečnější metoda, byť trvá déle.

Co se dá ze slaného těsta vyrobit

Ze slaného těsta můžete vyrábět věci jako třeba z moduritu. Těsto nevydrží tak dlouho jako modurit a jestli budete tvořit se staršími dětmi, můžete hotové výrobky přelakovat průhledným lakem. Já jsem se tím u dvouleťáka nezabývala. Zkrátka jsem činnost přizpůsobila jeho věku a až bude starší, vrátíme se ke slanému těstu zase jinak. Zkoušeli jsme vyrobit:
 • Ozdoby – vyváleli jsme plát a z něj jsme vykrajovali formičkami na cukroví ozdoby. Přišlo mi to nejsnazší a pro dvouleté dítě asi nejlepší zábava.
 • Korálky – ze zbytků těsta jsme udělali kuličky, do nich špejlí dírky a nechali jsme je uschnout. Kuličky zkoušel navlékat jako náramek.
 • Náramky – těsto jme vyváleli na tenké proužky a udělali jsme z něj kulatý náramek.
 • Mističky – mističky potřebují spíše tlustší plát. Hůře schnou a při schnutí bez opory se mohou deformovat. Moc se nám miska nepovedla.
 • Sněhuláka a postavičky – slané těsto se na výrobu postaviček nehodí. Při uschnutí se posouvá dolů, popraská a postavička nevypadá pěkně.

Co budete potřebovat

 • 2 hrnky hladké mouky
 • 1 hrnek soli
 • 1 hrnek vody
 • potravinářské barvy
Pracovní listy Vánoce v PDF

Pracovní listy Vánoce v PDF v e-shopu za 30 Kč

KOUPIT VÁNOČNÍ PDF V E-SHOPU ZA 30 KČ

Jak na to

Jestli budete chtít pouze bílé těsto (bez potravinářských barev), smícháte jednoduše mouku a sůl tak, aby ve směsi nebyly hrudky a přilijete vodu. Když je směs moc řídká, doplníte trošku mouky. Vodu přilévejte raději postupně, abyste měli tvarování těsta pod kontrolou. Nespotřebované těsto jsem zabalila do folie a dala do lednice. V podstatě jsme tvořili s jednou velkou koulí celý týden.

Barvení těsta

Zkoušela jsem dva způsoby barvení těsta.
 1. Potravinářské barvy dáte přímo do vody, směs mouky a soli rozdělíte na hromádky a obarvíte vždy příslušnou hromádku barevnou vodou. Toto barvení má výhodu v tom, že se barvivo ve vodě rozpustí a nemusíte se trápit s nekonečným hnětením těsta. Nevýhodou mohou být málo syté barvy. Špatně se odhaduje, kolik se má do vody přidat potravinářského barviva. Jak jsem se přesvědčila, čím více, tím lépe.
 2. Potravinářskými barvami obarvíte hotové bílé těsto. Tenhle způsob je náročnější na hnětení. Máte-li gelové barvy, půjde vám to dobře. U sypkých barev je lepší, když je rozpustíte ve vodě.

Schnutí

Výrobky z těsta jsem nechala schnout tři dny. Můžete je sušit v troubě na 50 °C (podobně jako cukroví pusinky), ale moc to nedoporučuji, pokud máte ještě jedno dítě, kterého fascinuje svítící trouba. 🙂 Další věcí je to, že můžete ozdoby spálit, jestliže nastavíte o trochu větší teplotu. Zkoušela jsem oba způsoby. U nás je bezpečnější usušit ozdoby v místnosti (hodně vysoko, aby na ně ruce nenechavky nedosáhly). Po uschnutí jsme barevným hvězdičkám navlékli šňůrky na pověšení, korále jsme navlékli na stužku a udělali náramek.

Vodovky a prstové barvy

Bílé hvězdičky Martínek vymaloval podle své fantazie prstovými barvami. Zkoušel malovat štětcem i prstem, aby si osahal různé techniky. Jsou mu teprve dva, tak mu vyrábění a různé tvůrčí činnosti ještě moc nejdou. Starší děti si mohou s těstem více pohrát – to nás čeká za rok nebo dva. 🙂

Tipy na závěr

Dvouleťáci nejsou až tak trpěliví, proto na závěr připojuji poznatky z tvoření:
 • Doporučuji si nachystat těsto dopředu. Martínek na hnětení neměl trpělivost.
 • S těstem můžete pracovat klidně celý týden po kouskách. Co nebudete potřebovat, počká na vás v lednici. Dva dny jsme dělali ozdoby z těsta, dva dny jsme je zdobili. Jeden den jsme ozdoby aranžovali na adventní kalendář.
 • Dítě u činnosti vydrží okolo půl hodiny, potom ho to už nebaví. Proto jsme rozdělili činnosti prakticky do celého týdne.
 • Hvězdičkami jsme ozdobili adventní kalendář. Můžete je využít i na vánoční stromek. 🙂
Přeji vám pěknou zábavu. My se ke slanému těstu budeme vracet, protože je to vděčná tvůrčí činnost. Výhodu má i v tom, že těsto může dítě ochutnat. Navíc není vůbec dobré, takže si nebude při modelování strkat zbytečně nic do pusy. 🙂 Pro batole jsou skvělé také domácí prstové barvy. Návod na ně najdete v článku Vyrábíme doma: Jak na domácí prstové barvy: 4 kreativní tipy pro rodiče. Pracovní sešit Vánoce Pracovní sešit Vánoce od 2 let

Koupit PDF v e-shopu za 30 Kč

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart