Vyrábíme doma: Vánoční ozdoby z papíru

Naše poslední předvánoční video v tomto roce jsem věnovala papírovým ozdobám. Přemýšlela jsem, co vyrobíme, aby to Martínka bavilo a mohl se do činnosti co nejvíc zapojit. Nakonec jsme udělali jednoduché ozdoby z papírových sáčků a barevné papírové koule. Ještě navíc jsme zkoušeli  na okno lepit papírové hvězdičky.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme tvořili

Co dělat s dvouletým dítětem, když máte doma ještě jedno mladší a nemůžete chystat prstové barvy každý den? Těším se, až bude Filka trošku větší a bude také tvořit, ale zatím bere věci ze stolu a strká si je do pusy. V předvánočním shonu jsem se rozhodla pro snadné papírové ozdoby, které nevyžadují přípravu předem a, jak se ukázalo, na Martínka působily skoro až magickým dojmem. Vyrobili jsme (podle fotek níže, zleva) hvězdy z papírových svačinových sáčků, barevné papírové koule, hvězdičky a vločky z papíru.
Vánoční ozdoby z papíru

Vánoční ozdoby z papíru

Časový harmonogram

Ozdoby jsou snadné a Martínek zvládl vyrobit všechno najednou. Na konci tvoření už byl unavený. Zkoušeli jsme udělat jednu hvězdu z papírových sáčků, tři barevné koule a jednu vločku. Ve vyrábění jsme pokračovali i následující dny, ale tentokrát jsme tvořili vždy jen jeden druh ozdoby. Pro dvouleté děti to bohatě stačí. Výrobky si můžete rozvrhnout klidně na celý týden – hodinu dopoledne, odpoledne nebo večer. Příprava je rychlá, budete potřebovat pouze drobné barevné papírky. Jinak nic chystat nemusíte.

Co budete potřebovat

  • Balení papírových sáčků na svačinu (koupila jsem velikost S po 50 kusech za 25 Kč)
  • Nůžky
  • Lepidlo v tyčince
  • Bílý obyčejný papír formátu A4 (bude stačit ze začátku 6 kusů)
  • Barevný papír
  • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
Pracovní listy Vánoce v PDF

Pracovní listy Vánoce v PDF v e-shopu za 30 Kč

KOUPIT VÁNOČNÍ PDF V E-SHOPU ZA 30 KČ

Jak na to

Začít můžete kteroukoli ozdobou. My jsme zkusili nejdříve hvězdu ze svačinových sáčků, následovala papírová barevná koule a nakonec jsme stříhali hvězdičku (vločku) z papíru. Postup na dvě vánoční ozdoby uvidíte ve videu.

Ozdoby ze svačinových sáčků

Sáčky k sobě slepíte a nůžkami vystřihnete do tvaru hvězdy. Na fotografii jsem modře označila, kam nanesete lepidlo. Pomocí lepicí tyčinky vytvoříte na každém sáčku písmeno T.  Spodní část sáčku přijde dolů, bude pomazaná lepidlem. Vršky sáčků se mohou slepit k sobě. Mně se to stalo, tak jsem je opatrně odlepila a pustila se do stříhání. Na vytvoření vánoční dekorace je potřeba 10 až 11 malých sáčků a přibližně 8 středních pytlíčků. Tohle je jednoduchá a efektní vánoční dekorace. Pro dvouleté, tříleté i čtyřleté děti bude na vyrábění ještě těžká a potřebují pomoc dospělého. Dítě může lepit sáčky k sobě, ale nevystřihne je. Papírové pytlíky jsou na stříhání příliš silné. Ukázala jsem Martínkovi, jak přilepit sáčky k sobě a on lepil hezky sám. Potřeboval ode mne, abych sáčky držela u stolu, protože se soustředil na nanesení lepidla, nikoli  na přidržení pytlíků. Když byly pytlíčky u sebe, vzala jsem nůžky a vystřihla jsem hvězdu. Společně jsme ji nalepili na okno. Další hvězdičky rozvěsíme po bytě, kam si budou děti přát.

Barevné ozdoby

Stoprocentní úspěch. Přemýšlela jsem, jak skloubit jednoduché tvoření, kreativitu a zábavu pro dvouleté dítě. Martínek rád mačká papír a obaluje v konfitech, jenže se mi nechtělo děrovat papír. Nastříhala jsem tedy barevný papír na malé kousíčky a vložila jsem je do plastové krabičky. Na obrázcích vidíte, jak mačkáme papír a také nanášení lepidla. Zmačkali jsme papír do tuhé koule (můžete použít klidně noviny). Kouli jsem natřela lepidlem a dala ji krabičky. Koule musí být pevnější, aby se dobře obalovala. Martínek s krabičkou hýbal sem a tam, až se koule obalila. Připadalo mu to jako zázrak. Po obalení jsem papírky na kouli trošku umačkala (stejně ještě malinko opadají). Navlíkla jsem jehlu a nit, na konci jsem udělala několik uzlů a kousek papírku z koule jsem navlíkla na nit. Ozdoby jsme pověsili na stromeček.

Papírové hvězdičky

Tohle si pamatuji z dětství. Přeložila jsem papír na polovinu (z formátu A4 uděláte A5). Opět jsem přeložila na půlku (vlastně na čtvrtinu) a skládala jsem dál, až vznikl trojúhelník. Z něj jsem vystříhala vzorky. Papír jsme rozložili a nalepili na okno. Martínek netvořil, ale chtěl papír rozbalovat. Díval se, jak vzniknou hvězdičky a připadalo mu to naprosto úžasné.

Tipy na závěr

  • Papírové sáčky potřebuje dítě při lepení přidržovat.
  • Sáčky se u neopatrného lepení muchlají, ale na výsledku to není vidět.
  • Občas se stane, že dítě lepicí tyčinku otočí obráceně a potřebuje ji vrátit lepící stranou na papír.
  • Malé kousky nastříhaného papíru si můžete připravit dopředu, ale stříhání jde hodně rychle (Martínek přípravu vydržel).

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Zkoušeli jsme ozdoby z koření, ze slaného těsta a vyráběli jsme také domácí prstové barvy.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart