Když jsem v obchodě narazila na neloupané vlašské ořechy, pár jsem jich vzala, aby děti viděly, v čem se jádra ukrývají. Při loupání ořechů měly děti oči na vrch hlavy, tak jsem přemýšlela, co s těmi krásnými skořápkami uděláme. Nakonec jsme vyrobili tři druhy vánočních ozdob z ořechů, které společně s rodiči zvládne i dvouleté dítě.

Obsah

Co jsme z ořechů dělali

Při vymýšlení aktivit jsem se snažila, aby si Martínek vyzkoušel nové činnosti a aby pro něj bylo tvoření zajímavé. Dalo mi to dost zabrat, ale nakonec jsem se rozhodla, že zkusíme:

 • Alobalové ořechy
 • Nabarvené ořechy přilepené na kolíček (barevné kolíčky)
 • Ořechy obalené v konfitech (papírové ořechy)
nahoru ↑

Časový harmonogram

Práci jsem rozložila do několika dní. Jestli budete vyrábět s dvouleťákem, můžete se mým časovým harmonogramem inspirovat. Martínek se vydrží u vyrábění soustředit maximálně hodinu, ale lepší je, když tvoříme okolo třiceti minut. Začali jsme alobalovými ořechy, kterým jsme věnovali pár minut. Potom jsme nabarvili půlskořápky oříšků barvičkami, a nakonec jsme obalili ořechy v konfitech. Všechno jsem měla předem připraveno. Další den jsme zdobili stromeček. Činnost můžete rozdělit i do tří dnů a každý den zkusit jinou ozdobu.

nahoru ↑

Co budete potřebovat

 • Celé nevyloupané vlašské ořechy (podle libosti, bude vám stačit klidně jenom 6 kusů)
 • Půlky vlašských ořechů (uvidíte, jak se vám to bude zdát, doporučuji pro začátek 12 půlek)
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Štětec
 • Konfity (vyrobila jsem je klasicky děrovačkou)
 • Nůžky
 • Barvy
 • Čtvrtku (zrecyklovala jsem krabičku od čaje)
 • Tužku na obkreslení ořechů
 • Provázek na pověšení
 • Kousky alobalu
 • Dřevěné kolíčky (6 kusů)
Pracovní listy Vánoce v PDF

Pracovní listy Vánoce v PDF v e-shopu za 30 Kč

KOUPIT VÁNOČNÍ PDF V E-SHOPU ZA 30 KČ

 
nahoru ↑

Jak na to

Začít můžete kteroukoli ozdobou podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Nejjednodušší je zabalit ořech do alobalu. Kreslení na skořápky a obalování v konfitech není pro dítě až tak snadné, jak se může zdát. Postup najdete také v krátkém videu.

nahoru ↑

Youtube

nahoru ↑

Alobalové ořechy

Nejdříve jsem ovázala celé ořechy provázkem. Šlo to špatně, ale nakonec se mi to povedlo. Nastříhala jsem alobal na menší kousky a ukázala jsem Martínkovi, jak se ořechy do alobalu zabalí. Byl nadšený. Před samotným začátkem vyrábění Martínkovi vždycky ukážu, co budeme tvořit. Když mu to nejde, pomůžu mu. Někdy se stane, že mu tvoření nejde a potřebuje pomoci častěji, jindy mě nepotřebuje skoro vůbec.

Ze začátku nevěděl a snažil se zabalení ne moc dobře napodobit, třetí a další ořech už uměl zabalit hezky sám. Vyzkoušeli jsme obalit šest ořechů. Při balení doporučuji dát dítěti jenom jeden ořech a jeden kousek alobalu. Když ho zabalí, dostane další. Jakmile má před sebou několik kusů ořechů a alobalu, neví, co má dělat dřív.

nahoru ↑

Barevné kolíčky

Tohle byla výzva. Na čajovou krabičku (můžete použít jakoukoli krabičku nebo čtvrtku) jsem Papír jsem vystřihla a půlky ořechů jsem k papíru přilepila. Vše jsem nechala zaschnout (můžete si připravit večer a nechat lepidlo schnout přes noc).

Když byly skořápky suché, ukázala jsem Martínkovi, jak je vybarvit. Bylo to pro něj hodně těžké, protože jednou rukou musel skořápku přidržovat a druhou barvit. Na tenhle způsob malování štětcem nebyl zvyklý a moc mu to nešlo.

Příště, až budeme malovat, půjde mu to o poznání lépe. Jen ať se cvičí. 🙂 Když půlky ořechů zaschly, nalepila jsem je na kolíček a lepidlo nechala uschnout. Zaschnutí barvy trvalo okolo dvou tří hodin, lepidlo jsem nechala zatuhnout přes noc.

Kolíčky můžete ozdobit dárky, stromeček, adventní kalendář (třeba na ořechy namalovat čísla a připevnit je na pytlíčky). 🙂

Barevné kolíčky

Barevné kolíčky

nahoru ↑

Papírové ořechy

Vzala jsem půlky ořechů, obkreslila jsem je na papír, vystřihla podklad se zobáčkem, do kterého jsem udělala malou dírku na pověšení. Ořechy jsem přilepila k papíru tak, aby vznikl klasicky ořech, ale s ouškem na pověšení. Připravila jsem si pomocí děrovačky konfity. Můžete je koupit i v obchodě, ale mně přišlo rychlejší je za pár minut udělat doma.

Papír jsem ostříhala tak, aby ořech nepřečníval, vyjma poutka. Na ořech jsem pomocí štětce nanesla lepidlo a ukázala jsem Martínkovi, jak ořech v papíru obalit. Způsob uvidíte ve videu. Martínek položil ořech do malé krabičky s konfity. S krabičkou kroužil tak, aby se ořech rozpohyboval a konfity se na něj nalepily. Z toho byl Martínek úplně vedle a připadalo mu to jako zázrak. Když lepidlo do druhého dne zaschlo, pověsili jsme ozdoby na stromeček.

nahoru ↑

Tipy na závěr

 • Co půjde, připravte si dopředu. Martínek nemá moc trpělivost čekat, tak se snažím nachystat řadu věcí den předem.
 • Můžete si činnosti rozdělit do více dní.
 • Při balení ořechů do alobalu dejte dítěti vždy jenom jeden ořech a jeden alobal.
 • Zaschnutí lepidla trvá poměrně dlouho, protože ozdoby musí držet pohromadě. Lepidlo můžete nechat ztvrdnout přes noc.
 • Konfity z ořechů po uschnutí lepidla moc nepadají, ale raději zkuste ozdobou před pověšením vyklepat.
 • Lepený papír na půlkách ořechů by neměl vyčuhovat a dobře ho můžete zastřihnout nůžkami na nehty.

Zkoušeli jsme ozdoby z koření, ze slaného těsta a vyráběli jsme také domácí prstové barvy.

Pracovní sešit Vánoce

Pracovní sešit Vánoce od 2 let

Koupit PDF v e-shopu za 30 Kč

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

Foto&video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme. Zajímá vás více? Klikněte na ikonu domečku.

Mamadodeste.cz
Logo