DIY vánoční ozdoby z kartonu, čočky a koření

Vzpomněla jsem si na školku – na srdíčko s provázkem a čočkou, kterou jsem na něj neumětelsky nandala, protože ruční práce mi zkrátka nikdy nešly. 🙂 Ale na to svoje jsem byla strašně moc pyšná. Ve druhém vánočním díle jsme s Martínkem vyráběli ozdoby z kartonu, čočky a koření. Aktivitu jsem rozdělila do dvou fází (obtížností). Hned vám to ukážu.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak jsem vybírala ingredience a proč zrovna koření

Chtěla jsem, aby si Martínek vyzkoušel něco nového. Vycházela jsem z toho, že rád věci přendavá, přelévá a přesýpá. Tvoření ozdob jsem rozdělila do dvou obtížností: obtížnost 1 a obtížnost 2.
 • Obtížnost 1: Do tří stejných misek jsem dala zvlášť žlutý hrách, čočku a slunečnici. Můžete dát loupanou, neloupanou, nebo to, co budete mít zrovna po ruce. Zkoušeli jsme pracovat prsty, pinzetou a lžičkou.
 • Obtížnost 2: Do misek jsem dala rýži, malé bobkové listy, hřebíček, krupičku, kterou jsem rozdělila na tři části. Jednu část jsem nechala bílou, jednu jsem obarvila kurkumou a jednu paprikou. Rýži, hřebíček a bobkový list dával na ozdoby rukou, krupičku lžičkou.
Pinzeta byla pro Martínka úplně nová a ještě se s ní dobře neseznámil. Zbývající dvě techniky má rád, proto jsem vybrala různě velké druhy koření, ale můžete se zaměřit třeba jenom na nandavání a vzít čočku, rýži, hřebíček, nové koření. Náročnost tvoření ozdob lehce přizpůsobíte věku dítěte. Já jsem vycházela z toho, že Martínkovi jsou dva roky. Činnost musí být přiměřená jeho věku, snadná, ale pro něj atraktivní, a rychlá, protože nemá trpělivost desítky minut tvořit jednu ozdobu.

Časový harmonogram

Tvoření ozdob je rychlé a do půl hodiny stihnete společně s dětmi spoustu práce. My jsme tvořili necelá dvě dopoledne – první den obtížnost 1, druhý den obtížnost 2. Náročnější je příprava koření a samotného kartonu. Zdobení je pro dítě velká zábava a jestli budete vyrábět vánoční ozdoby s dvouleťákem, doporučuji nařezat papír s předstihem, protože tohle trvá nejdéle. Papír je ozdobený hned, lepidlo uschne do půl hodiny.

Co budete potřebovat

 • Zbytky papírové krabice (vzala jsem rozřezané víko)
 • Čistý bílý papír
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Řezací nůž
 • Nůžky na nehty
 • Šňůrku na pověšení
 • Čočku
 • Žlutý hrách
 • Slunečnicová semínka
 • Koření – bobkový list, hřebíček, nové koření, pepř celý
 • Můžete zkusit krupici (spíše pro starší děti), papriku, kurkumu
Pracovní listy Vánoce v PDF

Pracovní listy Vánoce v PDF v e-shopu za 30 Kč

KOUPIT VÁNOČNÍ PDF V E-SHOPU ZA 30 KČ

Příprava papíru a měření ozdob

Zbytky krabice jsem potřela lepidlem a nalepila na ně bílý papír z obou stran. Obkreslila jsem vykrajovátko na cukroví ve tvaru hvězdičky a řezacím nožem jsem ozdoby z kartonu vyřízla. Pod karton jsem dala podložku, která chránila stůl před poškozením od ostří nože. Zkoušela jsem vyřezávat také srdíčko a stromeček, jenže to mi dalo velkou práci. Lehce se vyřezávají rovné tvary. Když jsem měla ozdoby nařezané, udělala jsem do každé nůžkami na nehty malou dírku, abychom je mohli pověsit na stromeček nebo na větvičky.

Obtížnost 1: Tvoření ozdob

Lepidlo jsem pomocí štětce rozetřela do krajů. Martínek dával na kartonovou hvězdičku  luštěniny nejprve rukou, potom zkoušel pinzetu, ale moc mu to nešlo. Jako poslední jsem mu dala do ruky lžičku. Tady mě zajímalo, jestli odhadne množství luštěnin a nabere na lžičku jenom trošku, aby hvězdička nebyla celá zasypaná. Co myslíte… Nabral vrchovatou lžičku a hvězdičku kompletně zavalil jejím obsahem (uvidíte ve videu). Budeme se k podobnému cvičení častěji vracet.

Příprava koření

Do malinkých misek jsem nasypala každý druh koření zvlášť. Nakonec jsem přidala mističku se slunečnicí. Dle zkušenosti jsou vhodnější větší kousky koření, tedy pepř, nové koření, čočka, slunečnice. Zkoušela jsem také obarvenou krupici. Ta se drolí a je potřeba ozdobu před pověšením „vyklepat“. Nevydrolí se všechna. Na stranu druhou práce s krupicí bavila Martínka úplně nejvíc. 🙂

Obtížnost 2: Tvoření ozdob

Klovatinou jsem potřela ozdobu, štětcem jsem rozetřela lepidlo do stran a na ozdobu jsem pokladla koření podle fantazie. Ozdobu jsem mírně potřásla, aby se usadila krupice. Martínek všechno pečlivě sledoval, a potom už byla řada na něm. Občas jsem mu pomohla, když potřeboval, nebo jsem zakročila, když tvořil haldy krupice na jedné ozdobě. A jak mu to šlo? Byl šťastný, protože nikdy nic takového nedělal.

Co mě překvapilo

Čekala bych, že bude nadšený z obtížnosti 1, ale ne. Více se mu líbila práce s kořením. Možná, že ho fascinovaly barvy, nebo se mu líbilo, jak se sype krupice. To jsem zatím nezjistila. 🙂 U druhé obtížnosti bude dítě potřebovat vaši asistenci, protože práce s krupicí není nic snadného – je všude. Krupice i dítě. Bobkový list je potřeba vždy zvlášť přilepit. Kdybyste měli po ruce lak ve spreji, můžete ozdoby přelakovat. Zkusili jsme práci s pinzetou, která Martínkovi moc nešla. Budeme muset sehnat větší pinzetu a větší kuličky, aby mohl pořádně trénovat.

Tipy na závěr

 • Za málo peněz, hodně muziky. I když se zdá na první pohled nápad s krupicí ne příliš šťastný, Martínek byl fascinován. Doporučuji vyzkoušet. Krupice sice padá z ozdoby dolů, a ozdoba se musí před pověšením vyklepat, ale na papíru zůstane a vypadá nakonec hezky.
 • Papírové ozdoby si raději připravte předem. Martínek neměl trpělivost čekat.
 • Koření krásně voní, stejně jako budou vonět ozdoby. Máte-li doma ještě jednoho mladšího všetečku, raději umístěte ozdoby tak, aby na ně nedosáhl.
 • Při tvoření se občas mrkněte, jestli je dírka na provázek skutečně tam. Martínek na ni navrstvil haldu koření a musela jsem ji proděravět znovu.
 • I když se ten bordel po vyrábění zdá být příšerný, uklizený je do pěti minut. Všechno vyluxujete. Kurkuma jde krásně umýt vodou a mýdlem.
 • Máte-li doma dvouleťáka a chcete vyzkoušet pinzetu, doporučuji dát mu ji na vyzkoušení až na pár posledních ozdob.
Vyráběli jsem také slané těsto a domácí prstové barvy.
Pracovní sešit Vánoce

Pracovní sešit Vánoce od 2 let

Koupit PDF v e-shopu za 30 Kč

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart