Vyrábíme doma: Slané těsto 3x jinak pro děti od 1,5 roku, 2 a 3 let

Vzali jsme si na sebe velké sousto a zkusili jsme všichni pracovat se slaným těstem. V článku na vás čekají tři tipy, jak využít slané těsto pro děti od 1 roku a půl až klidně do čtyř pěti let. Vyráběli jsme společně, všichni tři. Uhlídat Filku, aby se nenacpal hordou soli a mouky, dalo asi nejvíc práce. 🙂
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Časový harmonogram

Práce se slaným těstem byla pro děti super těžká. Tvořili jsme barevnou duhu, mističku z otisku ruky a zkoušeli jsme otisk ruky do bílého těsta. Všechny činnosti nám daly pořádně zabrat a děti si z nich hodně odnesly. Vyráběli jsme pět dní. Každý den chvilku. Martínek si vyzkoušel spoustu činností a den ode dne mu šlo tvoření lépe. Těsto jsem připravovala několikrát a vždy den předem, aby děti nemusely dlouho čekat.

Co jsme vytvořili

Cílem mého tvoření bylo, aby si ho děti užily. O to mi jde především. Zkoušeli jsme sestavit duhu z barevného slaného těsta. Proč z barevného těsta? Inu proto, že Martínek nechce slané těsto vybarvovat temperami. Zkrátka tahle činnost ho moc nebaví, natož, aby maloval na bílé těsto barevné proužky podle toho, jak je duha vykreslená. Už před začátkem tvoření jsem měla jasno v tom, že budeme vyrábět duhu z barevného těsta. Z toho, co nám z tvoření duhy zbylo, jsme udělali mističku ve tvaru ruky. A nakonec jsme vzali bílé těsto, ze kterého jsme vyrobili otisky.
Vybarvený otisk ruky

Vybarvený otisk ruky

Barvení těsta a recept na slané těsto

Jak na slané těsto jsem už sepsala a natočila v článku Vyrábíme doma: Vánoční ozdoby ze slaného těsta. Ráda bych vám dala doporučení jakožto osoba, která minulý týden vyráběla slané těsto z dvou kilogramů mouky a kila soli. 🙂 Chcete-li barevné slané těsto, je lepší je, když si sypké suroviny rozdělíte do mističek ještě před zalitím vodou. 🙂 Recept na těsto je snadný. Vezmete 2 díly hladké mouky, 1 díl soli a 3/4 dílu vody. Mouku a  sůl smícháte dohromady, poté přilijete vodu. Pokud chcete barevné těsto, doporučuji použít potravinářské barvy v sáčku, které koupíte v drogerii za 10 Kč jeden kus. Těsto jsem barvila různými způsoby. Zkoušela jsem barvy gelové i práškové. Ty práškové jsou rozhodně lepší. Nejsnazší je, když barvu zamícháte do sypké směsi, a teprve poté ji zalijete vodou.

Co budete potřebovat

 • 500 g hladké mouky
 • 250 g soli
 • 200 ml vody
 • Potravinářské barvy v sáčku
 • Tupý nůž
 • Velké vykrajovátko nebo talíř na obkreslení
 • Váleček
 • Misku
 • Pečící papír (nedoporučuji potravinovou fólii – dělá ošklivé rýhy)
Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Barevná duha, věk 3+

Máte-li starší děti, můžete vytvořit duhu z bílého těsta a po zaschnutí ji obarvit temperami. Já jsem zvolila duhu z barevného těsta, aby si Martínek tvoření užil. Duhu jsme zkoušeli dvakrát a tvoření je obtížné. Hodí se pro děti od tří let. Dvouleté dítě duhu za pomoci rodiče sestaví, ale nevytvoří jednotlivé pruhy. Jak na to? Nejdříve jsem obarvila těsto. Zkoušela jsem přidat barvu do hotového těsta i do sypké směsi a druhý způsob je zaručeně snazší. Společně jsme s Martínkem vyváleli pruty duhy. Pracovali jsme na pečícím papíru, aby se těsto nepřilepovalo ke stolu. Dalo nám to velkou práci. Když byly pruty hotovy, pustil se Martínek do tvoření duhy jako takové. Podávala jsem mu podle barev vyválené těsto a on jej skládal dohromady. Některé pruty se vytahovaly  dokonce se i rozpadly.
Když je slané těsto tužší, je to na vytváření duhy jen dobře. Hotovou duhu jsme zařízli nožem, aby byla hezky rovná. Jednu duhu jsem sušila v troubě na 120 °C (těsto by se mělo sušit maximálně do 150 °C, aby se nespálilo), druhou duhu jsem nechala uschnout na vzduchu v místnosti. Těsto je dost silné, tak to hodně dlouho trvá. V létě to půjde rozhodně lépe a rychleji.  Duha z trouby je barevnější než duha, která se sušila na vzduchu.

Miska z otisku ruky, věk 2+

Ze zbytků barevného těsta jsme vytvořili mističku. Můžete ji vyrobit i z bílého těsta a poté ji obarvit. My jsme stejně jako u duhy šli snazší cestou. Na pečící papír pokládal Martínek barevné těsto. Společně jsme ho vyváleli. Když před námi ležela placka, otiskl do ní Martínek ruku a já jsem ji objela tupým nožem. Na mističku jsem položila pečící papír a na něj otisk ruky tak, aby vytvořil mističku. Misku jsem nechala uschnout na vzduchu. Vyrábění se hodí pro děti od dvou let. Čerství dvouleťáci nebudou mít sílu na válení těsta. Martínek je z válení hodně unavený, ale trénuje ho, co mu síly stačí. 🙂

Otisky ruky, věk 1,5+

Do vyrábění jsem zapojila i Filku, kterému není ještě ani rok a půl. Společně jsme vyváleli bílé těsto, vykrojili jsme kolo a do něj otiskli ruku. Na ruku jsem musela trošku přitlačit, protože jinak by v těstě nebyl žádný otisk vidět. Když slané těsto uschlo, vybarvili jsme otisk temperami. Na kraj otisku můžete, ale nemusíte, udělat dírku na pověšení.

Tipy na závěr

 • Výrobky budou poměrně silné a na vzduchu v zimě špatně uschnou. Můžete je zkusit usušit na topení, pokud vám je nějaký filuta nebude brát a odnášet pryč (u nás sušení na topení neprošlo), nebo v troubě.
 • Vyválení prutů na duhu je pro dítě velmi těžké. A co víc, když se musí poprat s tolika barvami. Můžete mu s válením pomoct, aby ho práce bavila ještě víc.
 • Slané těsto na duhu může být klidně tužší, protože potom se nebudou jednotlivé části duhy tolik vytahovat.
 • Práce s válečkem je pro batole také velmi těžká, ale když mu pomůžete bude ho hodně bavit.
 • Na otisky ruky jsem trošku přitlačila, aby byly pořádně vidět.
 • Barevnou duhu jsem sušila v troubě i na vzduchu a ta z trouby byla více barevnější, neztratila na barevnosti oproti syrovému těstu tolik jako duha usušená na vzduchu.
 • Pod těsto jsem dala pečící papír, aby se nepřichytávalo k podložce. Při válení je dobré dítěti pečící papír přidržovat.
 • Potravinová fólie není jako podklad pro válení nejlepší, protože dělá do těsta rýhy.
 • Těsto vydrží zabalené v lednici klidně i pár dní.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart