RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Skládání polovin Tvary & Barvy

Jak zabavit děti na hodně dlouhou dobu? Vyrobili jsme hru, na které děti procvičují tvary a barvy. Hra se hodí pro batolata od dvou let a baví i tříleté děti. V článku najdete postup, jak hru vyrobit a také inspiraci na skládání.

Obsah

Časový harmonogram

Vyrobit hru mi zabralo nějaký čas, ale děti hra hodně baví. Jestli pojedete na dovolenou na chalupu, večery budete mít volné a děti nebudou chtít spát, můžete s sebou do kufru přibalit tuto domácí hru. Princip výroby je velmi snadný, nic speciálního nepotřebujete. Z kartonu jsem nařezala čtverce, do středu jsem nalepila tvary různých barev z barevného papíru, rozpůlila jsem je na poloviny a hra byla na světě.

nahoru ↑

Pro koho je hra určena

Hra slouží k procvičování tvarů a barev. Děti se při skládání koncentrují a dávají bedlivý pozor, aby našly správný díl. Myslela jsem si, že ji v necelých dvou letech využije hlavně Filka, ale jak se ukázalo,  hra pro něj byla ještě těžká. Filka zvládl poskládat několik karet k sobě a ke hře se budeme ještě vracet. Do skládání jsem chtěla zapojit také Martínka, a tak jsem vytvořila různé kombinace karet tak, aby ho skládání bavilo a aby pro něj bylo obtížnější. Ve videu i dále v článku se můžete podívat na tři úrovně obtížnosti.

DIY montessori hra Skládání polovin Tvary & Barvy

Skládání polovin Tvary & Barvy

nahoru ↑

Co budete potřebovat

  • Krabici z kartonu (případně odřezky kartonové krabice) na vytvoření čtverců (moje měly 9×9 cm)
  • Barevné papíry (bílá, černá, červená, modrá, zelená, žlutá)
  • Nůžky
  • Lepidlo
  • Pravítko
  • Tužku
  • Řezačku papíru

Hru si můžete stáhnout také v PDF, které pořídíte v e-shopu.

Koupit hru v PDF za 15 Kč

Pracovní sešit Léto

Pracovní sešit Léto v PDF

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

nahoru ↑

Jak na to

Ve videu uvidíte tři úrovně skládání, které se můžete hrát s dětmi od 2 let, 2,5 let a od 3 let. Dozvíte se, jak na výrobu karet a také, jak karty využít.

nahoru ↑

Youtube

nahoru ↑

Jak vyrobit hru

Karton jsem nařezala na čtverce o velikosti 9×9 centimetru. Můžete si zvolit vlastní rozměr, jaký vám bude vyhovovat. Když jsem měla vytvořeno 24 čtverců, narýsovala jsem na každý z nich kříž, který mi označil přesné poloviny. Kříž vytvářet nemusíte, jestli nechcete. Můžete nalepovat tvary od oka. Z barevných papírů jsem vystříhala čtverec, trojúhelník, obdélník a kruh. Abych si usnadnila práci, tak jsem si na bílý papír nakreslila potřebné tvary, papíry jsem naskládala na sebe a stříhala jsem všech šest listů najednou. Když jsem měla nastříháno, nalepila jsem tvary do středu kartiček. Každou kartičku jsem rozřízla na poloviny a práce byla hotová.

DIY montessori hra Skládání polovin Tvary & Barvy

Skládání polovin Tvary & Barvy

nahoru ↑

Jak karty využít?

Karty slouží k procvičování tvarů a barev. Horní věková hranice pro hru není stanovena. 🙂 Postupovali jsme od nejjednodušší obtížnosti až k té nejsložitější, která byla pro Martínka ve třech letech poměrně těžká.

nahoru ↑

Obtížnost 1 (od 2 let)

Nejprve jsme zkoušeli skládat různé tvary stejných barev. Filka s Martínkem dostali na stůl modrý kruh, čtverec, obdélník a trojúhelník. Jejich úkolem bylo tvary složit. Zatímco Martínkovi šlo skládání snadno, Filka s ním zápolil a Martínek ho opravoval.

Dalším úkolem bylo přiřadit správné poloviny k sobě u stejného tvaru různých barev. Tentokrát děti zkoušely složit kruh v červené, želené, žluté, modré, černé  a bílé barvě.

nahoru ↑

Obtížnost 2 od 2,5 let

Aby nebylo skládání tak snadné, vybrala jsem dva velmi podobné tvary – obdélník a čtverec. Martínek dostal všechny barvy z těchto dvou tvarů. Měl tedy před sebou na stole šest obdélníků a šest čtverců rozříznutých na poloviny. Ukázalo se, že složit podobné tvary není tak snadný úkol, jak by se mohlo na první pohled zdát. Často se netrefil a musel přemýšlet, která karta je ta správná. Když dítě hraje hru opakovaně, poměrně rychle se naučí karty správně složit bez chyby.

nahoru ↑

Obtížnost 3 od 3 let

Nakonec skládal Martínek úplně sám všech 24 karet šesti barev a čtyř tvarů. Při velmi těžké hře se musel koncentrovat a správně k sobě přiřadit všechny poloviny. Pro tříleté dítě byla hra složitější, než jsem si myslela.

nahoru ↑

Závěrem

Budu ráda, když hru vyzkoušíte, protože je vážně skvělá. Její vytvoření mi zabralo nějaký ten čas, ale jsem ráda, že jsem se do stříhání, řezání a lepení pustila. Kdybyste chtěli uspořit desítky minut, můžete si Montessori hru v mírně modifikované podobě vytisknout, zalaminovat a nastříhat zalaminovanou. Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Koupit hru v PDF za 15 Kč

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto&video: Tereza Krček

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart