RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Skládání polovin Tvary & Barvy

Jak zabavit děti na hodně dlouhou dobu? Vyrobili jsme hru, na které děti procvičují tvary a barvy. Hra se hodí pro batolata od dvou let a baví i tříleté děti. V článku najdete postup, jak hru vyrobit a také inspiraci na skládání.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Časový harmonogram

Vyrobit hru mi zabralo nějaký čas, ale děti hra hodně baví. Jestli pojedete na dovolenou na chalupu, večery budete mít volné a děti nebudou chtít spát, můžete s sebou do kufru přibalit tuto domácí hru. Princip výroby je velmi snadný, nic speciálního nepotřebujete. Z kartonu jsem nařezala čtverce, do středu jsem nalepila tvary různých barev z barevného papíru, rozpůlila jsem je na poloviny a hra byla na světě.

Pro koho je hra určena

Hra slouží k procvičování tvarů a barev. Děti se při skládání koncentrují a dávají bedlivý pozor, aby našly správný díl. Myslela jsem si, že ji v necelých dvou letech využije hlavně Filka, ale jak se ukázalo,  hra pro něj byla ještě těžká. Filka zvládl poskládat několik karet k sobě a ke hře se budeme ještě vracet. Do skládání jsem chtěla zapojit také Martínka, a tak jsem vytvořila různé kombinace karet tak, aby ho skládání bavilo a aby pro něj bylo obtížnější. Ve videu i dále v článku se můžete podívat na tři úrovně obtížnosti.
Skládání polovin Tvary a Barvy

Skládání polovin Tvary a Barvy

Co budete potřebovat

  • Krabici z kartonu (případně odřezky kartonové krabice) na vytvoření čtverců (moje měly 9×9 cm)
  • Barevné papíry (bílá, černá, červená, modrá, zelená, žlutá)
  • Nůžky
  • Lepidlo
  • Pravítko
  • Tužku
  • Řezačku papíru
Hru si můžete stáhnout také v PDF, které pořídíte v e-shopu.

Koupit hru v PDF za 15 Kč

Pracovní sešit Léto

Pracovní sešit Léto v PDF

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

Jak vyrobit hru

Karton jsem nařezala na čtverce o velikosti 9×9 centimetru. Můžete si zvolit vlastní rozměr, jaký vám bude vyhovovat. Když jsem měla vytvořeno 24 čtverců, narýsovala jsem na každý z nich kříž, který mi označil přesné poloviny. Kříž vytvářet nemusíte, jestli nechcete. Můžete nalepovat tvary od oka. Z barevných papírů jsem vystříhala čtverec, trojúhelník, obdélník a kruh. Abych si usnadnila práci, tak jsem si na bílý papír nakreslila potřebné tvary, papíry jsem naskládala na sebe a stříhala jsem všech šest listů najednou. Když jsem měla nastříháno, nalepila jsem tvary do středu kartiček. Každou kartičku jsem rozřízla na poloviny a práce byla hotová.

Jak karty využít?

Karty slouží k procvičování tvarů a barev. Horní věková hranice pro hru není stanovena. 🙂 Postupovali jsme od nejjednodušší obtížnosti až k té nejsložitější, která byla pro Martínka ve třech letech poměrně těžká.

Obtížnost 1 (od 2 let)

Nejprve jsme zkoušeli skládat různé tvary stejných barev. Filka s Martínkem dostali na stůl modrý kruh, čtverec, obdélník a trojúhelník. Jejich úkolem bylo tvary složit. Zatímco Martínkovi šlo skládání snadno, Filka s ním zápolil a Martínek ho opravoval. Dalším úkolem bylo přiřadit správné poloviny k sobě u stejného tvaru různých barev. Tentokrát děti zkoušely složit kruh v červené, želené, žluté, modré, černé  a bílé barvě.

Obtížnost 2 od 2,5 let

Aby nebylo skládání tak snadné, vybrala jsem dva velmi podobné tvary – obdélník a čtverec. Martínek dostal všechny barvy z těchto dvou tvarů. Měl tedy před sebou na stole šest obdélníků a šest čtverců rozříznutých na poloviny. Ukázalo se, že složit podobné tvary není tak snadný úkol, jak by se mohlo na první pohled zdát. Často se netrefil a musel přemýšlet, která karta je ta správná. Když dítě hraje hru opakovaně, poměrně rychle se naučí karty správně složit bez chyby.

Obtížnost 3 od 3 let

Nakonec skládal Martínek úplně sám všech 24 karet šesti barev a čtyř tvarů. Při velmi těžké hře se musel koncentrovat a správně k sobě přiřadit všechny poloviny. Pro tříleté dítě byla hra složitější, než jsem si myslela.

Závěrem

Budu ráda, když hru vyzkoušíte, protože je vážně skvělá. Její vytvoření mi zabralo nějaký ten čas, ale jsem ráda, že jsem se do stříhání, řezání a lepení pustila. Kdybyste chtěli uspořit desítky minut, můžete si Montessori hru v mírně modifikované podobě vytisknout, zalaminovat a nastříhat zalaminovanou. Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Koupit hru v PDF za 15 Kč

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart