RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Razítka z korkových zátek od šumivého vína

Doma máme klasická malá dětská razítka. Problém je, že děti s nimi razítkovat moc neumí. Když jsem byla malá, měli jsme staré poštovní razítko, a se dobře drželo. Věděla jsem, že korkové zátky od šumivého vína ideálně padnou do dětské dlaně, dala jsem se do vyrábění. Je to snazší, než se zdá. Pojďme se podívat na to, jak korková razítka vyrobit.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč razítka z korkových zátek? Za všechno může koláč

Když jsem před časem pátrala, jaký první štětec Martínkovi koupit, narazila jsem na štětec do dlaně. Stále dokola jsem se na fotku štětce do dlaně dívala a přemýšlela jsem o tom, co mi připomíná. Jenže jsem na nic nepřišla.  Za pár dní jsem se rozhodla, že upeču koláč, což zdánlivě nesouvisí ani se štětcem do dlaně a ani s korkovými zátkami, jenže ten koláč představuje v příběhu o razítkách z korkových zátek základní pojítko. Když jsem otevírala šuplík, do kterého ukládám vykrajovátka a další potřeby na vaření, upoutaly moji pozornost korkové zátky od šumivého vína, které už pár let schovávám. Hned mi bylo jasné, co mi tvar štětce do dlaně připomíná. Ano, korkovou zátku od šumivého vína. Jak zátku využít? Kreslit s ní nejde, to jsme zkoušeli, ale razítkovat s ní šlo krásně.

Časový harmonogram

Razítka jsem vyráběla i s dětmi a příprava mi zabrala chvilinku. Dávala jsem pozor, aby se nepřibližovaly k řezačce papíru, což jsem vyřešila tím, že jsem jim  korkové zátky půjčila. Tu, kterou jsem potřebovala opracovat, jsem si nechala. Razítkovali jsme několikrát. Děti tvoření hodně bavilo, ale poměrně rychle se umazaly od barvy. Vydržely razítkovat, dokud nespotřebovaly barvu v polštářku.

Co budete potřebovat

 • Korkové zátky od šumivého vína
 • Slabou fixu nebo propisku
 • Řezačku papíru
 • Inkoust a polštářek na tiskání
 • Obyčejný papír
 • Lepidlo na papír (kdybyste chtěli lepit z papíru obálky)
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Princip je velmi jednoduchý. Na spodek zátky jsem namalovala obrázek, který jsem ořízla. Postup uvidíte ve videu nebo níže v článku.

Razítka

Zkoušeli jsme s dětmi základní tvary – srdce, trojúhelník, hvězdičku, domeček, panáčka a samozřejmě auto. To nesmělo chybět. Na zátku jsem namalovala příslušný tvar, řezačkou jsem přibližně 2 až 3 mm pod koncem okraje objela celou zátku dokola, a poté jsem vyřezávala tvar. Doporučuji řezat opatrně, aby korek nepraskl.
U tvarů jako je trojúhelník nebo srdce se nemusíte bát, že by se korek zničil, ale například u panáčka nebo auta by mohl v tenkých částech prasknout a odlomit se. Při troše pozornosti se s ním nic nestane a razítko vypadá dobře.

Jak využít ozdobený papír

Z papíru můžete vyrobit obálku, zabalit do něj dárek, vystřihnout vánoční jmenovky na dárky, udělat přání nebo kartičky. Možností je spousta. My se k razítkování určitě vrátíme. Barva jde z prstů umýt hůře. Filka si rád dává razítka do pusy, ale za pár měsíců bude tiskat jenom na papír, alespoň v to doufám. 🙂

Jaké barvy použít

Zvolili jsme klasickou barvu na razítkování. Použít můžete také tempery nebo prstové barvy. Domácí prstové barvy nejsou na korková razítka vhodné, protože na korku moc nedrží. Zkoušeli jsme s domácími barvami razítkovat několikrát, na papíru zůstane světlý flek, což nevypadá moc dobře.

Tipy na závěr

 • Při razítkování je nejlepší, když je korek pořádně namočený v barvě. Hodně saje. Pokud je dost nasátý, razítkuje skutečně krásně.
 • Jestli je spodní část zátky zahnutá, můžete ji zkusit zaříznout. Téhle úpravě jsem se vyhnula – naše zátky byly rovné. Při razítkování můžete s dětmi na zátku víc zatlačit nebo ji natočit do stran. U menších tvarů to ani není potřeba.
 • Mladší děti si budou razítka strkat do pusy, ale nic se jim nestane (vyzkoušeno 🙂 ). Můžete polštářek potřít jenom slabě, korek všechnu barvu nasaje a ani moc nešpiní.
 • Polštářek jsem barvou potřela, nelila jsem ji na něj. Stačilo to.
 • Kromě razítkování barvou můžete vyzkoušet také tempery.
Zdobení papírové zimní čepice: Zábava pro nejmenší

Zdobení papírové zimní čepice: Zábava pro nejmenší

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart