TVOŘENÍ 3+TVOŘENÍ 4+TVOŘENÍ OD 1,5 ROKU AŽ 2+VŠECHNY ČLÁNKYVYRÁBÍMEVÝTVORY S DĚTMI

Vyrábíme doma: Razítka z korkových zátek od šumivého vína

Doma máme klasická malá dětská razítka. Problém je, že děti s nimi razítkovat moc neumí. Když jsem byla malá, měli jsme staré poštovní razítko, a se dobře drželo. Věděla jsem, že korkové zátky od šumivého vína ideálně padnou do dětské dlaně, dala jsem se do vyrábění. Je to snazší, než se zdá. Pojďme se podívat na to, jak korková razítka vyrobit.

Proč razítka z korkových zátek? Za všechno může koláč

Když jsem před časem pátrala, jaký první štětec Martínkovi koupit, narazila jsem na štětec do dlaně. Stále dokola jsem se na fotku štětce do dlaně dívala a přemýšlela jsem o tom, co mi připomíná. Jenže jsem na nic nepřišla.  Za pár dní jsem se rozhodla, že upeču koláč, což zdánlivě nesouvisí ani se štětcem do dlaně a ani s korkovými zátkami, jenže ten koláč představuje v příběhu o razítkách z korkových zátek základní pojítko. Když jsem otevírala šuplík, do kterého ukládám vykrajovátka a další potřeby na vaření, upoutaly moji pozornost korkové zátky od šumivého vína, které už pár let schovávám. Hned mi bylo jasné, co mi tvar štětce do dlaně připomíná. Ano, korkovou zátku od šumivého vína. Jak zátku využít? Kreslit s ní nejde, to jsme zkoušeli, ale razítkovat s ní šlo krásně.

Razítka z korkových zátek od šumivého vína: Martínek se raduje z natiskaného papíru. Teď si ještě umýt modré ruce.

Razítka z korkových zátek od šumivého vína: Martínek se raduje z natiskaného papíru. Teď si ještě umýt modré ruce. 🙂

Časový harmonogram

Razítka jsem vyráběla i s dětmi a příprava mi zabrala chvilinku. Dávala jsem pozor, aby se nepřibližovaly k řezačce papíru, což jsem vyřešila tím, že jsem jim  korkové zátky půjčila. Tu, kterou jsem potřebovala opracovat, jsem si nechala. Razítkovali jsme několikrát. Děti tvoření hodně bavilo, ale poměrně rychle se umazaly od barvy. Vydržely razítkovat, dokud nespotřebovaly barvu v polštářku.

Hotová razítka s polštářkem a barvou.

Hotová razítka s polštářkem a barvou.

Co budete potřebovat

 • Korkové zátky od šumivého vína
 • Slabou fixu nebo propisku
 • Řezačku papíru
 • Inkoust a polštářek na tiskání
 • Obyčejný papír
 • Lepidlo na papír (kdybyste chtěli lepit z papíru obálky)

eshop máma do deště

Co dítě procvičuje?

 • Cvičí jemnou motoriku.
 • Uchopení zátky je snadné, dobře se mu drží a může hezky tiskat.
 • Rozvíjí prostorovou představivost. Může tiskat na celou plochu papíru. Pro děti může být těžké využít papír rovnoměrně.
 • Namáčí razítko do barvy, poté obtiskne na papír. Ze začátku pro něj může být nepochopitelné, že se musí razítko před každým obtisknutím namočit do barvy.

Jak na to

Princip je velmi jednoduchý. Na spodek zátky jsem namalovala obrázek, který jsem ořízla. Postup uvidíte ve videu nebo níže v článku.

Razítka z korkových zátek od šumivého vína na Youtube

Razítka

Zkoušeli jsme s dětmi základní tvary – srdce, trojúhelník, hvězdičku, domeček, panáčka a samozřejmě auto. To nesmělo chybět.

Na zátku jsem namalovala příslušný tvar, řezačkou jsem přibližně 2 až 3 mm pod koncem okraje objela celou zátku dokola, a poté jsem vyřezávala tvar. Doporučuji řezat opatrně, aby korek nepraskl.

U tvarů jako je trojúhelník nebo srdce se nemusíte bát, že by se korek zničil, ale například u panáčka nebo auta by mohl v tenkých částech prasknout a odlomit se. Při troše pozornosti se s ním nic nestane a razítko vypadá dobře.

Jak využít ozdobený papír

Z papíru můžete vyrobit obálku, zabalit do něj dárek, vystřihnout vánoční jmenovky na dárky, udělat přání nebo kartičky. Možností je spousta. My se k razítkování určitě vrátíme. Barva jde z prstů umýt hůře. Filka si rád dává razítka do pusy, ale za pár měsíců bude tiskat jenom na papír, alespoň v to doufám. 🙂

Jaké barvy použít

Zvolili jsme klasickou barvu na razítkování. Použít můžete také tempery nebo prstové barvy. Domácí prstové barvy nejsou na korková razítka vhodné, protože na korku moc nedrží. Zkoušeli jsme s domácími barvami razítkovat několikrát, na papíru zůstane světlý flek, což nevypadá moc dobře.

Tipy na závěr

 • Při razítkování je nejlepší, když je korek pořádně namočený v barvě. Hodně saje. Pokud je dost nasátý, razítkuje skutečně krásně.
 • Jestli je spodní část zátky zahnutá, můžete ji zkusit zaříznout. Téhle úpravě jsem se vyhnula – naše zátky byly rovné. Při razítkování můžete s dětmi na zátku víc zatlačit nebo ji natočit do stran. U menších tvarů to ani není potřeba.
 • Mladší děti si budou razítka strkat do pusy, ale nic se jim nestane (vyzkoušeno 🙂 ). Můžete polštářek potřít jenom slabě, korek všechnu barvu nasaje a ani moc nešpiní.
 • Polštářek jsem barvou potřela, nelila jsem ji na něj. Stačilo to.
 • Kromě razítkování barvou můžete vyzkoušet také tempery.
Detail na razítka

Detail na razítka

Přeji vám krásnou zábavu.

Foto& video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.