RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO)

Jak využít kostky DUPLO naplno? Stavíme a hrajeme s nimi různé hry. Tentokrát jsme vyzkoušeli procvičování barev a jemné motoriky. Na hře se mi líbí to, že díky dvěma obtížnostem skládání se hodí pro batolata od 1,5 roku, ale i pro tříleté děti. V článku najdete foto návod i postřehy z vyrábění. 
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Časový harmonogram

Vyrobit hru zabere chvilku. Nejnáročnější je obalit ruličky v barevném papíru. Jestli máte  přes den (nebo večer) chvilku, tak vám to bez dětí půjde jako po másle. 🙂 Hrát můžete stále dokola. Filku hra moc bavila a určitě se k ní budeme vracet. Ruličky jsem vyráběla poprvé před dvěma měsíci a zkoušeli jsme s nimi různé věci. Děti dávaly do barevných ruliček kostičky stejných barev, stavěly z nich komíny, ale tyhle dvě hry s barvami se jim líbily nejvíc.

Pro koho je hra určena

Skládání barev (první obtížnost) se hodí pro děti od 1,5 roku. Hra je podobná dřevěné hře HABA (Procvičujeme jemnou motoriku: HABA hra s barvami, špalíky a kroužky), kterou máme doma a Filku moc baví. DUPLO můžete na podložce libovolně měnit. Děti si mohou kostičky postavit a samy na ně navrstvit kroužky. Záleží na věku a také na tom, co je bude bavit. Barevné komíny (druhá obtížnost) se hodí pro děti od 2 a půl let věku (možná až od 3 let). Zkoušeli jsme postavit vysoký komín, na který Martínek skládal i čtyři barvy. Takto vysoký komín padá, na podložce nevydrží zátěž, kterou dítě vytváří vrstvením papírových ruliček. Přešli jsme proto na komín dvou barev. Byla jsem překvapená, jak je tato úroveň těžká. Děti vidí dvě barvy, najdou dva správné kroužky, ale mají problém s tím, který kroužek přijde na komínek jako první.

Co budete potřebovat

  • Ruličky od toaletního papíru (měla jsem 9 kusů)
  • Barevný papír
  • Lepidlo v tyčince
  • Nůžky
  • Řezačku papíru
  • DUPLO (tipy na stavebnice najdete v článku)
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Barevný papír jsem nastříhala na obdélníky tak, aby se do nich obalila rulička od toaletního papíruPapír jsem potřela lepidlem a nalepila jsem jej na ruličku. Okraje jsem zastřihla nůžkami a konce barevného papíru jsem pořádně lepidlem ještě dolepila, aby neodstávaly. Vzala jsem řezačku papíru a ruličku jsem rozřízla na polovinu. Takto jsem postupovala u devíti ruliček. A bylo hotovo.

Obtížnost 1

Na velkou podložku jsem naskládala DUPLO kostičky. Od každé barvy malý komínek po dvou kostkách. Cílem bylo přemístit barevné kroužky na komínky. Filka hru miluje. Vždy, když správně přiřadí barevné kroužky, zatleská si, a je moc spokojený se svým výkonem. Mám z něj velkou radost.
Vyrábíme doma: Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO)

Vyrábíme doma: Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO)

Obtížnost 2

Komínky jsem přeskupila. Vytvořila jsem poloviční počet komínků s dvojnásobným počtem kostiček, například 2 kostičky zelené (jedna polovina ruličky) a 2 kostičky modré (druhá polovina ruličky). Hra je těžší, než se zdá. Martínek měl s přiřazováním barviček problémy, nevěděl, která barva půjde první a která druhá. Postupně se zlepšuje, ale musí ještě trénovat.

Tipy na závěr

  • Žádná úskalí ve výrobě na vás nečekají. Občas se mi stalo, že papír nebyl úplně rovně, ale děti si ničeho nevšimly. 🙂
  • Pozor. Ruličky se snadno rozsednou nebo rozšlápnou. Vyzkoušeno. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? BUDU RÁDA ZA SDÍLENÍ.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart