TVOŘENÍ 3+TVOŘENÍ 4+TVOŘENÍ 5+VŠECHNY ČLÁNKYVYRÁBÍMEVÝTVORY S DĚTMI

Vyrábíme doma: Podzimní dekorace na okna

Podzim se co nevidět dostaví ve své plné síle. Jak s dětmi vyzdobit okno jednoduše a zároveň zábavně? Připravili jsme pro vás inspiraci na zdobení oken. Některé prvky s pomocí rodiče zvládne téměř tříleté dítě, jiné jsou určeny pro starší děti.

Co jsme vyrobili?

Z barevných papírů jsme vytvořili několik druhů podzimních dekorací. Vystřihla jsem barevné listy, vytvořili jsme ježka, draka a houby. Listy jsem nalepila různě po okně, ježky a houby jsem umístila na spodní číst okna, draka naopak nahoru. Jak prvky na okno naaranžujete, závisí čistě na vás. 🙂

Podzimní dekorace na okna

Podzimní dekorace na okna

Časový harmonogram a věková kategorie

Tvoření je určeno i pro mladší děti, kterým ještě nebyly tři roky. Malé děti zvládnou slepit houby a možná, že se jim povede také ježek. Starší děti bude bavit lepení draka a pětileté děti mohou draka udělat celého samy. Tříleté dítě bude potřebovat pomoc jednoho z rodičů. Děti, které chodí do školy, mohou vystříhat listy a samy si připravit jednotlivé díly k lepení. Nejnáročnější je na celém tvoření právě stříhání. Když máte všechny části nastříhané, lepení jde snadno a rychle. Malé děti mohou vyrábět po částech a k činnosti se mohou vracet i několik dní. Dvouleté děti vydrží u činnosti jen pár minut, tříleté dítě zvládne i dvacet minut, a děti školou povinné vyzdobí všechna okna v bytě za jedno dopoledne.

Co budete potřebovat

  • Barevné papíry
  • Bílé papíry
  • Lepidlo v tyčince
  • Tekuté lepidlo
  • Provázek
  • Fixu / tužku
  • Izolepu / lepicí gumu na okna

eshop máma do deštěJak na to

Dále v článku na vás čeká postup, a kdybyste ho nechtěli číst, můžete se podívat na video na Youtube.

Youtube

Listy

Z barevných papírů jsem vystřihla různě velké listy dvou tvarů. Ze zeleného papíru jsem vytvořila menší zelené lístky, ze žlutého papíru trošku větší lístky, z červenéhooranžového papíru jsem vystřihla listy javoru. Děti školou povinné mohou stříhat úplně samy, mladší děti budou potřebovat pomoc jednoho z rodičů.

Ježek

Na ježka jsem připravila tělo z béžového papíru, bodliny z černého papíru, zmačkala jsem zbytek černého papíru jako nos, připravila jsem si jedno oko, jablko a hrušku.

Martínek slepil dvě části ježka k sobě, na bodliny nalepil hrušku a jablko, přilepil oko. Tekutým lepidlem dolepil nos. Tekuté lepidlo lépe  kuličku papíru udrží.

Houby

Vyrobili jsme tři různé houby dvou druhů – muchomůrku, velký hřib a malý hříbeček. Na muchomůrku je potřeba dlouhá noha, nastříhaný kousek bílého papíru jako „sukýnka“, bílé kuličky z papíru jako tečky a červený klobouček.

Stačí slepit k sobě nohu a klobouček, nalepit sukýnku a tekutým lepidlem na klobouček nalepit kuličky. Hříbek je ještě jednodušší. U něj stačí slepit nohu a klobouček.

Drak

Na draka je potřeba tělo draka ve tvaru kosočtverce, dvě oči, nos, pusa, dvoje třásničky na boky (nastříhaný papír), provázek, čtverečky na vytvoření mašliček.

Co je potřeba k vytvoření draka

Co je potřeba k vytvoření draka

Martínek nalepil na draka oči, nos a pusu. S lepením třásní jsem mu pomohla. Ze čtverečků barevného papíru jsem vytvořila harmoniku, v jejímž středu jsem připevnila provázek. Postupně jsem na provázek navázala několik mašliček a drak byl hotov.

Závěrem

Vyrábět můžete jak s menšími dětmi, které budou potřebovat vaši pomoc, tak se staršími dětmi, které vše zvládnou nalepit samy, mohou samy také stříhat a aranžovat na okna. U nás mělo lepení ohromný úspěch, protože jsme za několik málo minut vytvořili krásné ježky, houby a draka. Martínek byl nadšený.

Přeji vám pěknou zábavu. 🙂

Foto & video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou.