DIY Mozaika na okna z barevného papíru

K téhle aktivitě vám bude stačit list kancelářského papíru, barevný papír a lepidlo. My jsme ji zkoušeli několikrát s různými obměnami. Skládali jsme auto, motýlka a také slona. Všechny obrázky jsem sama nakreslila jednoduše tužkou. A jak nám to šlo?
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč mozaika

Martínek miluje práci s lepidlem. Vymýšlela jsem pro něj aktivitu na míru a vzpomněla jsem si, že jsme (před 30 lety 🙂 ) ve školce skládali mozaiky. Ty ze školky byly trošku jiné, z jemného průsvitného papíru, se kterým se těžko pracovalo. S Martínkem jsem chtěla vytvořit barevnou mozaiku, která bude odpovídat jeho věku. Nepoužili jsme speciální jemný papír, ale klasický barevný, aby se mu kousky dobře držely a aby ho práce bavila. [wpsm_ads2]

Časový harmonogram

K téhle aktivitě budete potřebovat nastříhané malé kousky barevného papíru. Papír si můžete připravit dopředu. Stříhala jsem malé čtverečky, ale jestli máte starší dítě, tak klidně můžete připravit různě barevné tvary, ze kterých si bude vybírat, co se do mozaiky hodí. Martínkovi trvalo docela dlouho, než na obrázek naskládal všechny lístečky. Vždy jsme za jedno tvoření zvládli jenom jeden obrázek. Tvoříme vždy okolo 30 až 40 minut. Možná, že vás právě teď napadlo, co jsme použili za lepidlo, které vydrželo tak dlouho mokré. Nebudu lhát, nebylo to úplně snadné.  🙂 Nejdříve jsme zkusili lepidlo na papír v tyčince, ale po 15 minutách se ukázalo, že to nebyl nejšťastnější nápad, protože všechny papírky opadaly. Martínek vybíral lístečky neskutečně pečlivě a pomalu, lepidlo zaschlo a bylo po zábavě. Tak jsem vzala novou klovatinu, která schne velmi pomalu. S ní jsme mohli tvořit hodně dlouho.
Když jsme lepili psa (rozumějte slona), zkoušeli jsme několik způsobů, jak ho vyplnit barevnými papírky. Nejprve jsem chtěla Martínkovi ukázat, co se s papírky dělá. Jenže on mě předběhl a moc dobře věděl, že se budou lepit do obrázku. Poté zkoušel dávat papírky na psa (slona) sám. Aby ho činnost bavila ještě víc, tak mě napadlo, že já si nakreslím svého SLONA a budeme lepit spolu. Martínek psa a já slona. A tak jsme lepili. Nejdříve dával papírky na stejné místo, na které jsem je pokládala já. Kopíroval mé pohyby a to ho bavilo. Já jsem položila papírek na svého slona a on na svého psa. Poté si začal psa tvořit podle svého a nakonec polepil i mého slona tak, aby z něho byl pes.

Co budete potřebovat

  • Kancelářský papír podle libosti (my jsme spotřebovali okolo 10 listů)
  • Barevný papír (i zbytky)
  • Nůžky
  • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
  • Štětec na rozetření lepidla
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Nejnáročnější na přípravu je nastříhat papír na kostičky nebo jiné tvary. Ostatní už je brnkačka.

Lepení slona

Na papír jsem namalovala auto, motýlka a slona. Martínek si vybral, který obrázek chce polepit. Nastříhala jsem barevný papír na kostičky (obdélníčky) a roztřídila jsem je podle barev do mističek. Obrázek jsem natřela lepidlem, a poté jsme společně tvořili mozaiku. Zabralo nám to poměrně dost času, ale byla to velká zábava. Nakonec jsme obrázek nalepili do okna.

Co je pro dítě nejtěžší

Na tvoření mě překvapilo hned několik věcí. Nejtěžší pro Martínka bylo, alespoň ze začátku, vzít si z mističky pouze jeden papírek. Nabral si plnou hrst a poté nevěděl, co si s ní má počít. Tak ji tam zase vrátil zpátky a vzal si jenom jeden papírek, který nalepil na obrázek. Obtížné bylo, aby si obě ruce nenamočil do lepidla. Když jsme s tvořením začínali, ponořil si ruce omylem do lepidla, a když v nestřežený okamžik sáhl do mističky, měl ruku obalenou papírky jedna radost. Také měl velké dilema, jakou barvou bude mozaiku tvořit. Chvíli mu trvalo, než začal barvičky střídat.
Hotovou mozaiku jsme nalepili do okna.

Hotovou mozaiku jsme nalepili do okna.

Co jsme ještě zkoušeli

Ze zbytků barevných papírů jsem vyrobila konfity, natřela jsem obrázek lepidlem a Martínek na obrázek konfity sypal. I tahle činnost ho bavila, jenom měla velkou nevýhodu v tom, že všechny konfity nasypal na slona během několika sekund.

Sečteno a podtrženo

Tvoření mozaiky není pro dvouleté, skoro tříleté, dítě tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Velmi hezky procvičí jemnou motoriku a také prostorovou představivost, kdy dítě nalepuje kostičky na obrázek. Martínek si při lepení uvědomoval, že by měl vyplnit obrázek slona rovnoměrně a nikoli nalepit kostičky jenom na jednu část. Činnost rozvíjí také fantazii, která se pojí se vybíráním barviček.

Tipy na závěr

  • Jestli budete tvořit s malým prckem, doporučila bych vám rozhodně lepidlo, které schne delší dobu. Děti skládají hodně dlouho a obyčejné lepidlo v tyčince by mohlo zaschnout.
  • Pro starší děti můžete nastříhat různé tvary, které bude do obrázku sestavovat samo.
  • Papírky mohou být větší i menší. Pro mladší děti mohou být větší, aby se s lepením nemusely trápit.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart