Vyrábíme doma: Montessori barevné spektrum

Mám pro vás úplně první díl (možná několikaletého) seriálu „Vyrábíme doma“.  Martínek dospěl do věku, kdy bych byla ráda, aby začal sám něco tvořit. Ať už kreslit nebo přiřazovat barvičky, tvary, zajímat se o kreativní činnost. Začali jsme klasickým barevným spektrem. Možná, že jsem ze začátku pochybovala o tom, jestli si s ním bude vůbec hrát, ale už když jsem ho tvořila, šly pochyby stranou.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč barevné spektrum

Přišlo mi to jako perfektní nápad, který se se zrodil, když jsem uklízela dřevěné kolíčky. Vlastně to byla tak trochu jediná věc, kterou jsme na vyrábění měli doma. Protože nám instalovali nový internet a Matěj měl dovolenou, vysloužila jsem jenom Filku a šla v klidu po nákupech. Ten klid a pokoj, když s sebou člověk nenese druhé dítě na zádech, mi chyběl. Nakoupila jsem potřebný materiál a mazala s ním domů.

Co budete potřebovat

V podstatě je barevné spektrum nenáročné na materiál a jestli na tom nejste tak prachbídně jako my, tak určitě budete mít všechno doma. Já jsem musela koupit barvy, lepidlo, pravítko, štětce, gumu. Takže vlastně skoro všechno. 🙂 Měli jsme doma jenom kolíčky. K výrobě spektra jsem použila karton z krabice, která se válela v chodbě, protože v ní právě přivezli nový router k internetu, jak už jsem psala výše, jinak bych vzala krabici od bot. Na karton jsem nalepila obyčejný bílý papír (ten jsme měli).
  • Karton
  • Bílý papír A4
  • Lepidlo na papír
  • Vodovky nebo tempery
  • Štětec
  • Osm dřevěných kolíčků
  • Pravítko
  • Tužku
  • Nůžky
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Když jsem si obkreslila na karton kolo podle polévkového talíře, vystřihla jsem ho naměřila jsem osm stejně velkých dílků. Slabě jsem tužkou vyznačila, kde mám vybarvovat.
K osmi dílkům jsem nachystala osm kolíčků ze dřeva. Postup je úplně jednoduchý. Jednou barvou vybarvíte jeden dílek a také jeden kolíček. Barevně jsem vyznačila jen špičku kolíčku, aby se  rukojeť dobře držela a nešpinila. Časová dotace na výrobu bude do jedné hodiny. Ještě chvilku poté barvy zasychají.
Papírové kolo, osm kolíčků, barvy a jde se na to.

Papírové kolo, osm kolíčků, barvy a jde se na to.

Co si dítě procvičí

Barevné spektrum je úžasná věc. Díte si nejen procvičí barvy, ale také manipulaci s kolíčkem, jemnou motoriku. Na videu můžete vidět, jak to v praxi vypadá a jak se spektrum vyrobí. Uvidíte tam také, že Martínek ví, kam má přiřadit barvy, ale neumí rozevřít kolíček. Ještě bude muset pořádně trénovat. 🙂
Barevné spektrum.

Barevné spektrum.

Článek sepisuji v době, kdy máme doma barevné spektrum přibližně dva týdny a můžu ohlásit mírný pokrok ohledně rozevírání kolíčků. Tohle je pro dítě úplně nejtěžší (alespoň tedy pro to naše). Vyjma přiřazování barev se může učit barvičky také vyslovovat. Barevné spektrum můžete různě modifikovat, upravit, na poznávání tvarů, počítání. Zkrátka na to, co budete potřebovat. Postupně se k tomu s přibývajícím věkem Martínka také dostanu. Teď to ale nepotřebuje a barvy pro něj zatím stačí. Ještě bych zmínila, že je lepší na každou aktivitu vytvořit samostatné spektrum. Je to proto, aby se dovednosti nekombinovaly a dítě nemělo v hlavě lidově řečeno pěkný maglajz. 🙂

Vylepšená hračka

Jestli vládnete jehlou a nití, můžete udělat spektrum z barevného filcu, suchých zipů a kolíčky dozdobit dle fantazie. Já jsem zatím zvolila papírovou variantu, i když ta látková mě moc láká a možná, že se k tomu ještě dostanu.

Jak je hra odolná

Zatím drží. Jsem mile překvapená, protože karton děti neohnuly, barvy nepouští a kolíčky se nerozpadly. Kdybyste chtěli kvalitnější provedení, můžete vyzkoušet látku, nebo karton nahradit tenkou deskou, kterou vybarvíte třeba balakrylem. Balakryl je barva vhodná na natírání nábytku pro děti.  Splňuje příslušné požadavky, proto má udělenou certifikaci. Papírovou variantu jsem vybrala, protože byla snadná, rychlá a zkrátka mi vyhovovala, ale možná, že se pustím ještě do kvalitnějšího provedení, což by nebylo vůbec od věci.

Po 14 dnech hraní

Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám spektrum podařilo a jestli z něj mají děti radost. U nás slaví 100% úspěch. 🙂 Martínek trénuje nasazování kolíčků a pořád mu to ještě moc dobře nejde. Filka mu pomáhá, po svém, samozřejmě. Doma jsme vyráběli také prstové barvy. Podrobný návod najdete v článku: Vyrábíme doma: Jak na domácí prstové barvy: 4 kreativní tipy pro rodiče. Hezkou zábavu. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart