RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Kaleidoskop a dalekohled z ruličky od toaletního papíru

Když jsme si prohlíželi knížky o školce, zaujal Martínka dalekohled, který na jedné stránce uviděl namalovaný. Na obrázku si chlapeček pokládal dalekohled k očím a díval se do dálky. Napadlo mě, že bychom si takový domácí dalekohled mohli vyrobit. A ještě líp, že by ho mohl vyrobit Martínek skoro sám.

Obsah

Hrají si děti s domácími hračkami?

Ano, hrají. Někdy mi přijde, že si jich váží víc, než běžných hraček, ale také je dost často rozbijí, zničí, omylem rozšlápnou. To se zkrátka stane. Tentokrát jsme vyrobili dalekohled a kaleidoskop (s notnou dávkou představivosti 🙂 ). Ani jednu hračku doma nemáme. Martínek dalekohled vyrábí moc rád, už jsme ho párkrát zkoušeli. Rád se skrz něj kouká, i když mu to ještě moc nejde.

Časový harmonogram

Poslepovat dalekohled zabere chvilinku, připravovat materiál v podstatě nemusíte, což se někdy hodí. Nenáročnou přípravu oceníte, když vyrábíte ještě s jedním pomocníkem, který všechno bere, všude leze a jeho nejmilejší kratochvílí je nacpat si hrst barevných papírů do pusy. Sečteno a podtrženo vyrobení dalekohledu nám zabralo pár minut. Vyrábění jsme doplnili o domácí kaleidoskop, který zvládne udělat s drobnou pomocí rodiče i dvouleté dítě.

Co budete potřebovat

 • Tři ruličky od toaletního papíru (dvě na dalekohled a jednu na kaleidoskop)
 • Velmi malé množství barevných konfitů nebo ústřižků barevného papíru (přibližně jednu čajovou lžičku)
 • Barevný papír či bílý papír na obalení ruliček (1 až 1,5 strany A4)
 • Nůžky
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Malé množství potravinové fólie
Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU ZA 30 KČ

Jak na to

Vyrábění je velmi snadné, rychlé a zvládnete jej i s více dětmi. Každé dítě (zhruba od dvou let) může vyrobit svůj dalekohled nebo kaleidoskop.  Před vyráběním jsem nastříhala kancelářský papír tak, aby na ruličku pasoval a aby ho Martínek jenom natřel a nalepil.

Kaleidoskop

Z barevných papírů jsem připravila malé množství konfitů (přibližně na jednu kávovou lžičku), ustřihla jsem kousek potravinové fólie a konfity jsem mezi ni vložila. Potravinová fólie konfity chrání před tím, aby vypadly na zem. Fólii jsem přilepila na ruličku. Martínek dostal jeden kus nastříhaného kancelářského papíru, potřel ho lepidlem a ruličku do něj zabalil. Kaleidoskop byl na světě. 🙂

Dalekohled

Tady jsem přenechala celou práci Martínkovi. Dostal dva ústřižky bílého kancelářského papíru, které natřel lepidlem. Do každého papíru zabalil jednu ruličku (činnost na prvních dvou obrázcích tedy dělal hned 2x). Poté dostal připravený kus barevného papíru, do kterého po natření lepidlem připevnil obě ruličky (s upevněním jsem mu pomohla). Dalekohled byl hotový.

Tipy na závěr

 • Mezi potravinovou fólii dejte konfitů spíše méně než více.
 • K přilepení potravinové fólie stačí obyčejné lepidlo na papír. Je lepší, když fólii přelepíte papírem.
 • Dalekohled moc dlouho nevydrží, ale dítě z něj má opravdu radost. Můžete na něj připevnit šňůrku, aby si jej mohlo dát za krk. My jsme tohle nedělali, protože už vím, jak to s dalekohledy a ruličkami chodí a za jak dlouho je jeden z expertů rozšlápne. 🙂
 • Natřít papír lepidlem dá dítěti hodně práce. Nejlepší je lepidlo v tyčince.
 • Papír při natírání lepidlem můžete dítěti přidržovat. Ze začátku pro něj bude obtížné jednou rukou natírat a druhou rukou držet papír, aby mu neklouzal.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart