Vyrábíme doma: Jak na domácí prstové barvy – 4 kreativní tipy pro rodiče

Vyrábět domácí prstové barvy se mi moc nechtělo. Jednak jsem si myslela, že celý proces míchání barev bude trvat hodně dlouho a zadruhé jsem si říkala, že Martínka malování domácími barvami nebude vůbec bavit. Obě domněnky byly úplně špatné. Vyrobit prstové barvy je snadné a rychlé. Jakou jsme s nimi užili zábavu? Tento článek je plný inspirace.
AKCE BŘEZEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč vyrobit prstové barvy doma a jak jsem se spletla

Nejdřív jsem si myslela, že výroba barev bude složitá, že se mi určitě nepovedou a že Martínka kreativní tvoření nebude bavit. S velkou nechutí jsem se do tvorby barev pustila, protože jsem je chtěla vyzkoušet. A víte na co jsem přišla?
  1. Výroba barev je velmi snadná a rychlá.
  2. Velké množství barviček vyšlo přibližně na 30 Kč.
  3. Martínek byl nadšený.
  4. Barvy jdou skvěle vyprat.
Prstové barvy mě překvapily a určitě je budu dál vyrábět, protože měly velký úspěch. Míchala jsem barvy zatepla a zastudena. Teplé barvy jsou hutnější, barevnější, lépe se s nimi pracuje.

Časový harmonogram

S barvami jsme zkoušeli sedm tvořivých činností. V článku vám představím prozatím čtyři činnosti a dalším věnuji samostatný příspěvek. Malování jsme rozdělili do tří dní, aby toho na Martínka nebylo moc. Tentokrát jsme vyráběli dlouho, techniky jsme několikrát opakovali a Martínek byl nadšený. Barvy nám vydržely tři dny. Neobsahují konzervanty a po třech dnech jsem zbytky barviček vyhodila, protože by se zkazily. Barvy se musí uchovávat v lednici, kde mohou vydržet až týden, ale spíš počítejte s tím, že jsou určeny k okamžité spotřebě.

Co budete potřebovat na domácí prstové barvy

Zastudena
  • 2 hrnky hladké mouky
  • 1 hrnek vody
  • Potravinářské barvy
Zatepla
  • 1 lžička soli
  • 2 až 3 lžíce cukru
  • 1 hrnek hladké mouky (místo mouky můžete použít půl hrnku škrobu)
  • 2 hrnky vody
  • Potravinářské barvy
Barvy zastudena: Metličkou smícháte v míse mouku a vodu tak, aby hmota tvořila kaši (ne výrazně hustou, ale ne moc řídkou). Hmotu rozdělíte do kelímků a obarvíte barvivem. Barvy zatepla: Na plotně v hrnci smícháte sůl, cukr, mouku, přilijete hrnek vody a zamícháte. Poté přilijete druhý hrnek vody a rozmícháte. Zahříváte na mírném ohni do zhoustnutí. Když se ve směsi objeví hrudky, přecedíte ji. Hmotu rozdělíte do kelímků a obarvíte barvivem. Zkoušela jsem obě metody a doporučuji pracovat jenom s tepelně upravenou hmotou. Je na práci lepší, barvy jsou sytější, lépe drží. Já už jiné barvy používat nebudu. Jsem nadšená, skutečně. V mističkách hmota vychladne rychle, takže když barvičky připravíte hned ráno, ještě dopoledne stihnete malovat. Barvení: Použila jsem pouze sypké potravinářské barvy – jednu jsem koupila za 10 Kč a ještě mi zbyl prášek  na další várku. Žlutou barvu v obchodě neměli, tak jsem ji nahradila kurkumou. Vzniklo šest barev: žlutá, oranžová, červená, modrá, fialová, zelená.

Co jsme vyráběli

Zvolila jsem jednoduché kreativní tvoření tak, aby si Martínek vyzkoušel různé činnosti. Ani jednu z nich nikdy nedělal, všechno pro něj bylo nové.

Co budete potřebovat k vyrábění

Razítka
  • 3 ruličky od toaletního papíru
  • Řezačku papíru
  • Bílý papír nebo čtvrtku
Otisky ruky
  • Papírový tácek nebo talíř
  • Čtvrtku A4 nebo A3
Motýlci
  • Bílý papír nebo čtvrtku A4
Práce se lžičkou
  • Bílý papír
  • Lžičku
  • Krabičku s víčkem
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to aneb co jsme všechno dělali

Níže najdete krátký postup i s fotografiemi, kde je napsáno, co jsme všechno s barvami dělali. Činnost je určena pro děti okolo dvou až tří let. Možná, že by bavila i starší předškoláky, to ale nemám vyzkoušeno. Alespoň prozatím. 🙂

Razítka

Potřebujete: 3 ruličky od toaletního papíru, řezačku papíru, bílý papír nebo čtvrtku Ruličky od toaletního papíru jsem rozpůlila řezačkou a vytvarovala jsem z nich šest tvarů: kolo (to šlo samo), srdce, čtverec, oválek, trojúhelník a čtyřcípou hvězdičku. Barvičky jsem rozestavěla okolo papíru a Martínkovi jsem dávala po jednom tvaru, vysvětlila jsem mu, co to je za tvar a co se s ruličkou dělá. Postupně obtiskoval tvary na papír. Na každý tvar měl jednu barvu. Myslela jsem si, že bude míchat barvy a tvary dohromady, ale ne, nechtělo se mu. Sám od sebe dodržoval, že co tvar, to jedna barva.

Otisky ruky

Potřebujete: Papírový tácek nebo talíř, čtvrtku A4 nebo A3 Na tácek jsem nanesla tři barvy. Tentokrát jsem použila formát čtvrtky A3, aby měl dostatek prostoru pro otisky ruky. Na talířku rukou smíchal barvičky a otiskl je na papír. Tahle činnost ho hodně bavila a i když jsem si myslela, že se barvy nebude chtít dotknout, že mu bude vadit upatlaná ruka, tak ne. Moc si tvoření užíval. Samozřejmě hned, jak byly obrázky hotové, tak si spěchal umýt ruce (barva mu vadila).

Motýlci

Potřebujete: Bílý papír nebo čtvrtku A4 Tuhle činnost si pamatuji z dětství. Přehnula jsem papír formátu A4 na polovinu. Na jednu stranu Martínek nanášel sám lžičkou barvy. Když rozmístil kopičky barev, připlácl prázdný papír na barevnou polovinu a zatlačil. Ve videu uvidíte, jak ho bavilo plácat do papíru. A moment překvapení? Ten byl obrovský. Takhle jsme tvořili několik motýlků. Tleskal, pořád chtěl činnost dělat znovu a znovu. Vyrobili jsme několik obrázků pro babičku, které by mohly posloužit jako dárek k narozeninám nebo k Vánocům.

Práce se lžičkou

Potřebujete: Bílý papír, lžičku, krabičku s víčkem Tuhle činnost jsem zařadila proto, že Martínek rád pracuje se lžičkou. Vzali jsem plastovou krabičku s víčkem, do ní jsem dala papír přehnutý na polovinu. Martínek na něj lžičkou nanesl  barvu. Dovnitř jsme vložili lžičku, přikryli jsme krabičku víčkem a přišla velmi oblíbená činnost. Třepání s krabičkou. Po chvilce otevřel víčko, vyndal lžičku a v krabičce vznikl obrázek. Krabičkou se nesmí klepat příliš hrubě, aby se papír neponičil. Doporučuji používat na tuto aktivitu čtvrtku nebo karton. Zkoušeli jsme měkký papír a nebylo to ono.

Tipy na závěr

  • Domácí prstové barvy jsou poměrně „mokré“ a k tvoření doporučuji čtvrtku než měkký papír. My jsme používali jak klasický kancelářský papír, tak čtvrtku. Čtvrtka je lepší, protože když barvy schnou, tak se tolik nekroutí.
  • Barvy nevydrží příliš dlouho. Doporučuji je spotřebovat do dvou až tří dní.
  • Raději je uchovávejte v lednici, v teple se mohou zkazit i za dva dny.
  • Barvy jdou perfektně vyprat i umýt, přesto by na bílém tričku mohly zanechat stopy.
  • Na obarvení nemusíte používat drahé potravinářské gelové barvy, ale stačí levné barvy v sáčku.
  • Barvičky můžete uložit do malých plastových krabiček s víčkem. Jestli je plánujete spotřebovat ještě týž den, co je vyrobíte, můžete je dát do kelímků od jogurtu nebo do formy na muffiny (to jsem nezkoušela – máme hodně malých krabiček a zdá se mi, že se s nimi dítěti lépe manipuluje).
Barvy jsou pro dvouleté děti perfektní a jsem nadšená, že jsem je zkusila. Přeji vám krásnou zábavu a budu se těšit u dalšího článku, který věnuji opět prstovým barvičkám.

FAQ aneb na co jste se často ptali

Jaké barvy jsem použila? Použila jsem potravinářské barvy v pytlíčku, které jsem koupila v drogerii. Jeden pytlíček stál 10 Kč a vystačil na dvě tvoření. Zkoušela jsem také gelové barvy, ale ty nedoporučuji. Výsledek sytosti uvidíte na fotografii. Zelenou mističku jsem obarvila barvami z pytlíčku, modrou gelovými barvami. Modrá barva z pytlíčku mi došla a chtěla jsem ji nahradit gelovkou. Nebyl to dobrý tah. Jakou jsem použila gelovou barvu a na co? Gelové barvy jsem použila na barvení slaného těsta. Na obarvení hmoty k malování se gelové barvy z fotografie nehodí. Chystám se do prodejny cukrářských potřeb a  vyzkouším gelové barvy přímo pro cukráře. K obarvení potravin, a hlavně dortů pro děti, bych je nepoužila, ale třeba budou dobré na domácí prstové barvy. Dorty pro děti barvím přírodními barvami (špenátem, kurkumou, kakaem). Pro inspiraci jsem sepsala recept na autíčkový dort pro Martínka s přírodními barvami. Jak jsou barvy husté a jdou naředit? Podle receptu jsou barvy husté. Můžete je naředit, ale doporučuji naředit je ještě zatepla před obarvením. Zkoušela jsem dva způsoby, jak barvy ředit. Zatepla před obarvením a zastudena po obarvení. Zatepla je ředění určitě lepší, lépe hmotu rozmícháte a navíc ji obarvíte krásně dosyta. Když jsem ředila barvy zastudena (už obarvené), ve hmotě se tvořily cucky a měla spíše vodovou konzistenci. Jaké barvy jsou lepší zatepla nebo zastudena? Rozhodně zatepla. Ty studené jsou sice na přípravu o trošku rychlejší, ale nejsou syté, tečou a výkres můžete ihned vyhodit. Zesvětlají barvy po uschnutí? Ne, barvy ztmavnou. Na fotografii vidíte, jak vypadá obrázek po uschnutí. Ve druhém díle najdete dalších 6 kreativních tipů.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart