PDF ZDARMA
TVOŘENÍ 3+TVOŘENÍ 4+TVOŘENÍ 5+VŠECHNY ČLÁNKYVYRÁBÍMEVÝTVORY S DĚTMI

Vyrábíme doma: Indiánské masky z papíru

Jak zpestřit dětem odpoledne? Zkuste společně vyrobit indiánské masky. Starším dětem můžete u vyrábění vyprávět třeba o indiánech. Jistě je to bude zajímat. 🙂 K vytvoření masky budete potřebovat čtvrtku, barevné papíry, lepidlo a gumičku.

Pro koho je tvoření určeno

S pomocí dospělého zvládne masku vyrobit tříleté dítě. Činnost se hodí pro všechny děti, které si rády na něco hrají. Masky využijete také na narozeninovou oslavu, můžete je spojit s vyprávěním příběhu o indiánech a také s nimi uděláte radost dětem ve školce.

Časový harmonogram

Tentokrát nám výroba zabrala několik minut. Velmi snadná a efektní práce nesla své ovoce ihned po dokončení. Děti si s maskami chtěly hrát a moc se jim líbily. Dopředu si můžete (třeba večer) připravit masku i peříčka. Starší děti si mohou masky vystřihnout z papíru samy, mladší dítě bude potřebovat pomoc dospělého. Masku si můžete navrhnout podle svého, nebo si můžete stáhnout předlohu zdarma, kterou jsem nakreslila. Šablona slouží k vytisknutí na bílý papír a k vystřižení jako předloha na obkreslení (uvidíte ve videu).

Indiánské masky z papíru

Indiánské masky z papíru

Co budete potřebovat

  • Čtvrtku (případně zbytek tenké krabice – já jsem vzala čtvrtku)
  • Barevné papíry
  • Lepidlo
  • Gumičku (můžete použít různou šířku – my jsme měli doma zbytek velmi široké gumy)
  • Lepicí pásku
  • Předlohu

eshop máma do deště

Jak na to

Postup je velmi snadný. Aby se dětem maska snadno lepila, vymyslela jsem šikovnou pomůcku, dle které zvládne lepit i čerstvý tříleťák. Uvidíte ji ve videu nebo dále v článku.

Youtube

Indiánské masky

Nejprve jsem si připravila předlohu masek a listů na obyčejný papír A4. Předlohu jsem vystřihla. Na čtvrtku jsem nalepila černý papír. Na bílou stranu jsem obkreslila předlohu masky a vystřihla jsem ji. Na barevné papíry jsem obkreslila předlohu listů. Vystřihla jsem je a nastříhala jsem je na bocích.

Každý list jsem přehnula na polovinu a poloviny jsem nastřihla. Můžete stříhat více listů stejné velikosti najednou. Zkoušela jsem nejvíce čtyři listy a šlo to. Na fotografii vidíte všechny komponenty, které byly ke složení potřeba.

Indiánské masky: Co je potřeba ke složení

Indiánské masky: Co je potřeba ke složení

POMŮCKA: Na bílou stranu masky jsem pastelkami nakreslila barevné tečky, které značily barvy peříček.

Barevná pomůcka

Barevná pomůcka

Na žlutou tečku nalepil Martínek žluté pérko, na modrou pérko modré, a tak dále. Díky téhle pomůcce věděl, kam a jak má listy přilepit. Pro děti je poměrně dost abstraktní, když něco lepí, nebo tvoří, a neví, jak bude výsledek vypadat. Tato pomůcka jim práci velmi usnadní.

Když byla peříčka nalepena, ze zadní strany jsem je přichytila lepicí páskou, aby se neohýbala. Na boky masky jsem udělala z každé strany malou dírku a provlékla jsem gumičku. Už jenom stačilo si masku nasadit.

Tipy na závěr

  • Starší děti mohou masku nebo peříčka stříhat samy.
  • Velmi doporučuji si udělat předlohu, podle které budete stříhat. Mně to při stříhání hodně pomohlo. Masky vypadaly stejně a nebyly nakřivo.
  • Gumičku můžete použít jakékoli šířky. Slabé gumičky může dítě roztrhnout, silné se hůře nasazují.

Přeji vám pěknou zábavu. 🙂

Foto & video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.