RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Hra z krabice od bot k procvičení jemné motoriky

Hru z krabice od bot na procvičení jemné motoriky jsem už v minulosti jednu dělala (hra z odměrek od umělého mléka). Tentokrát jsem zkusila o něco těžší úroveň, ve které musí děti rozlišovat tvary a velikosti předmětů, a také trénují rozevírání kolíčků. Vyrobit hru je velmi rychlé a snadné.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme hráli

Děti procvičovali jemnou motoriku na snadné hře z krabice od bot. Hraní je hodně bavilo. Byla jsem překvapená, že se zapojil také Martínek. Co jsme zkoušeli? Nejprve jsem vytvořila tři různé velikosti otvorů do víka od krabice od bot. Do otvorů měly děti vsunovat dvě velikosti brček a také odměrky od umělého mléka (můžete použít obyčejné čajové lžičky). Dále jsem do krabice natáhla provázek, na který děti dávaly kolíčky.

Pro koho je hra určena

Hra na procvičování jemné motoriky se hodí pro děti okolo dvou let. Při hře je nutné dítě hlídat, aby předměty nestrkalo do pusy. Hra bavila jak Filku, v necelých dvou letech, tak Martínka, kterému už byly tři roky. Pro dvouleté děti můžete vyrobit jednodušší verzi, ve které použijete pouze jeden tvar či jednu velikost předmětu. Filkovi připevňování kolíčků ještě vůbec nejde, ale Martínek rád procvičoval a levou zadní pověsil na šňůru všechny kolíčky.

Co budete potřebovat

 • Krabici od bot
 • Provázek
 • Nůžky
 • Nůž
 • Brčka (2 velikosti)
 • Odměrky od umělého mléka nebo obyčejné čajové lžičky
 • Kolíčky
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Vsunování předmětů

Do víka jsem udělala otvory nožem tak, aby do otvorů bylo možné vsunout úzký konec odměrky. Poté jsem vzala nůžky a nůžkami jsem vytvořila díry dvou velikostí. Do jedné pasovalo tenké brčko, do druhé brčko silnější.

Věšení kolíčků

Do stěn krabice jsem udělala nejprve jeden otvor, poté na protilehlé straně druhý otvor.  Na provázku jsem vytvořila na jedné straně několik uzlů na sobě (zkrátka jeden velký megauzel) a provázek jsem protáhla dírami. Vznikla šňůra v krabici. Zauzlovala jsem také druhý konec. A bylo hotovo. Teď už zbývá jen vyzkoušet, zda vše funguje. 🙂
Motorická hra - kolíčky

Motorická hra – kolíčky

Mohlo by vás zajímat

Děti si s krabicí hodně vyhrály. Jestli máte doma hodně už okoukaných her, které je nebaví, možná budete příjemně překvapeni. Jakmile viděli, že chystám novou hru, už se hlásily o slovo. Vsunování předmětů můžete zjednodušit pro dvouleté a mladší děti. Pro trošku starší děti můžete přidat jiné, podobné, tvary. Mně napadla brčka. Máme doma i nová, ekologická brčka, tak jsem jim hned našla nové využití. 🙂 Věšení kolíčků je skvělá zábava pro děti, které jsou právě v tom věku, kdy je kolíčky fascinují.

Tipy na závěr

 • Jestli doma nemáte odměrky na umělé mléko, můžete místo nich použít obyčejné čajové lžičky s tenkým držátkem.
 • Brčka jsem vzala dvě velikosti – velmi široké (na obrázku jsou barevné) a klasické (na obrázku jsou bílé). Bílá brčka jsou ekologická, papírová. Když na ně dítě velmi hodně tlačí, mohou se ohnout. Ale zase se narovnají a hraje se dál.
 • Procvičování jemné motoriky můžete zjednodušit podle věku dítěte, nebo si jej přizpůsobit podle svého.
 • Kolíčky jsou pro roční i právě dvouleté dítě velmi těžké. Pokud byste chtěli vyrábět hru například pro rok a půl staré batole, nebo čerstvého dvouleťáka, kolíčky můžete doplnit někdy později.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart