RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Hra z korkových zátek na procvičení barev a jemné motoriky

Korkové zátky sbírám několik let. Co kdyby se na něco hodily. Jenže na co? Filkovi jsem vytvořila hru na procvičení barev a jemné motoriky. Děti milují nové podněty a jestli jezdíte často na chatu, můžete hru přibalit s sebou. Když se zničí, nebo ztratí, tak to vadit nebude. 🙂

Obsah

Časový harmonogram

Hru můžete vyrobit sami nebo s pomocí staršího sourozence. Byla jsem překvapená, jak rychle lze hru udělat (do půl hodiny). Záleží na počtu barev, které bude dítě procvičovat. Aneb čím více otvorů, tím delší řezání, lepení a vyrábění.

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Pro koho je hra určena

Hra se hodí pro děti, které rády vhazují předměty do otvoru. Filka ve dvou letech rád rovná, třídí a vhazuje předměty do otvorů (nejraději tak, jak ho zrovna napadne). Děti si u činnosti procvičují barvy, mohou také trénovat velikosti otvoru dle různě velkých zátek. Záleží jen na vás, co si vyberete. Já jsem zaměřila pozornost na barvy, protože ty jsou u nás velkou slabinou. 🙂

Co budete potřebovat

 • Krabici od bot
 • Tekuté lepidlo (používám Novou klovatinu od Pritt)
 • Lepidlo v tyčince
 • Řezačku papíru
 • Nůžky
 • Barevný papír
 • Korkové zátky (podle počtu barev, já jsem vzala 2 x 5 = 10 zátek)
 • Tužku
Pracovní sešit od 2 let ZIMA

Pracovní sešit od 2 let ZIMA

Koupit PDF v e-shopu

Jak na to

Na Youtube najdete návod na to, jak hru vyrobit.

Youtube

Hra z korku a krabice od bot

Korkové zátky jsem obkreslila na víko krabice. Krabice od bot měla odklápěcí víko, na které jsem namalovala pět koleček, které představovaly pět otvorů pro pět barev. Kolečka jsem vyřízla řezačkou. Nemusí to být výstavní řez, protože se na něj bude lepit barevný papír, který nedokonalosti zahladí. Následně jsem z pěti barevných papírů vystřihla kola, která jsem nalepila na otvory. Do barevných otvorů jsem vyřízla řezačkou kříž, zahnula jsem přebytečný papír dovnitř. Krabice byla na hru připravená a zbývalo jen vytvořit barevné zátky.

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Z barevných papírů jsem vystřihla drobná kolečka tak, aby je bylo možné nalepit na horní i spodní stranu korkové zátky. Potřebovala jsem od každé barvy čtyři kolečka, protože jsem vytvářela od každé barvy dvě zátky. Kolečka jsem nalepila na korkové zátky tekutým lepidlem, protože takto držela lépe. Hru jsem nechala uschnout, aby barevný papír nespadl. Během vyrábění jsem několikrát zkoušela, zda zátka otvorem skutečně projde.

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Tipy na závěr

 • Můžete vytvořit hru s více barvami. Záleží jenom na tom, kolik máte doma korkových zátek.
 • Děti mohou trénovat vhazování různě velkých zátek do různě velkých otvorů.
 • Korkové zátky můžete nahradit také vnitřkem z Kinder vajíčka, ve kterém je schovaná hračka. My jich doma moc nemáme, proto jsem použila zátky.
Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

Vhazování korku: Procvičování jemné motoriky

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám pěknou zábavu. 🙂

Foto & video: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart