Vyrábíme doma: Hra s tvary a barvami

Přiřazování tvarů u nás patří k těm nejoblíbenějším činnostem. Chtěla jsem Martínkovi vyrobit hru na míru, která by ho nejen bavila, ale u které by se také něco naučil. K vytvoření hry jsem potřebovala papírovou krabici, barevné papíry, nůžky a lepidlo.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Časový harmonogram

Zhotovit hru mi zabralo polovinu dopoledne, ale výsledek stál za to. Martínek chce skládat tvary stále dokola. Hru hrajeme poměrně často, vyrobenou ji máme skoro tři týdny a celou dobu ji testujeme. Horší je, že kartičky občas ukořistí Filka. Po týdnu hraní jsem Martínkovi nakreslila předlohy v grafickém programu, vytiskla jsem je a nastříhala. Jestli předlohy nemáte, můžete poskládat vyrobená kolečka, i my jsme to tak ze začátku dělali. Doporučuji nastříhat dvě sady koleček, ještě se k tomu dostanu.

Jak hra vypadá a z čeho se skládá

Hru jsem vyrobila ze staré krabice, kterou jsem schovávala, kdyby se na něco hodila. 🙂 Zaměřila jsem se na to, aby vynikly převážně tvary a barvy, protože o ty jde ve hře především. Principem je, aby dítě na podložku naskládalo kolečka s tvary v příslušných barvách podle předlohy. Hru tvoří dvě vrstvy podélně střiženého kartonu se třemi otvory a 27 koleček se třemi tvary ve třech barvách. Na kartonová kolečka jsem nalepila barevné papíry, slepila jsem k sobě dva opracované kousky kartonů a bylo hotovo.
Hra s tvary a barvami

Hra s tvary a barvami

Pro koho je hra určena

Hra se hodí pro děti od tří let. Možná, že ji zvládnou hrát i dvouleťáci. Filka to bohužel zatím nedokáže a snaží se nacpat si do pusy celou kartičku s tvarem. Jestli je na kartičce kolečko a jakou má barvu, to ho moc nezajímá. Martínek ve třech letech skládá krásně a moc ho to baví. Pro starší děti mám ještě těžší hru (najdete ji v článku Hra z papíru: Vrstvení a skládání tvarů). 🙂

Co budete potřebovat

  • Karton z velké krabice
  • Barevné papíry – jeden list modré, jeden list červené a jeden list žluté
  • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
  • Nůžky
  • Kulatou šablonu na obkreslení (vzala jsem vykrajovátka)
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Vytvořit hru mi nějaký čas zabralo, ale jsem moc ráda, že jsem ji udělala přesně tak, jak je.

Hra s tvary a barvami

Na karton jsem namalovala obdélník, který jsem vyřízla řezačkou. Úplně stejný obdélník jsem vyřízla ještě jednou. Na jeden obdélník jsem obkreslila kulaté vykrajovátko třikrát vedle sebe. Kola jsem jsem řezačkou u jednoho obdélníku vyřízla a oba obdélníky jsem slepila k sobě. Lepidlo jsem na okraje nanesla opatrně, aby se nedostalo do otvorů. K ruce jsem si vzala menší kulaté vykrajovátko tak, aby do otvorů dobře pasovalo. Na kartony jsem nakreslila 27 kol, které jsem vystřihla nůžkami. Pokud nemáte předlohy, budete potřebovat více kol, ideálně dvojnásobný počet, abyste mohli kombinovat všechny možné tvary. Ze začátku můžete vyrobit jednu sadu, zahrát si s ní, a když bude dítě nadšené, tak můžete dodělat druhou sadu.
Na barevné papíry jsem nakreslila trojúhelník, kolečko a čtverec. Na sebe jsem si položila všechny tři papíry a stříhala jsem je najednou – 3x trojúhelník, 3x čtverec, 3x kolo. Vystřihla jsem ze žlutého, červeného a modrého papíru sérii tvarů po devíti kusech a ty jsem nalepila na kola. A bylo hotovo. Poté jsem vytvořila v počítači barevné šablony, které jsem vytiskla. Ještě než jsem je vytiskla, skládala jsem předlohy z kol. Jde to dobře, jenom budete potřebovat další sérii s tvary, jak jsem psala výše.

Tipy na závěr

  • Pozor, hra je velmi návyková. 🙂
  • Kolečka musí do předloh dobře pasovat. Pomohla jsem si tak, že jsem vzala dvě různě velká vykrajovátka na těsto. Větším vykrajovátkem jsem obkreslila kola na předlohu a to menší jsem použila na kolečka s tvary.
  • Po pár hraních jsem vytvořila několik předloh, abych nemusela pořád dokola měnit kolečka. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám pěknou zábavu Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart