RECYKLUJEME

Vyrábíme doma: Hra s barvami z kartonu od vajec

Zbývají vám doma kartony od vajec? S dětmi jsme vytvořili dvě hry na procvičování barev a jemné motoriky, na jejichž výrobu jsme použili obaly od vajec. Tvořit můžete z kartonů různých velikostí (6, 10, 30 vajec). My jsme koupili velké balení vajec po třiceti kusech. Z každé poloviny vznikla jedna hra. Hrát mohou děti od 18 měsíců až do pěti let. 🙂 Podívejte se, jak na to.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY (AKCE DOPRAVA 10 KČ)
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme vyrobili

Z kartonu od vajec jsme vytvořili dvě hry na procvičování barev a jemné motoriky. Hry jsem koncipovala tak, aby bavily jak Filku, tak Martínka. První hra je zaměřená na procvičování barev, kdy dítě dává do barevného kalíšku kuličku z barevného papíru. Druhá hra se zaměřuje více na cvičení jemné motoriky. Dítě vsunuje barevný proužek papíru do otvoru stejné barvy. Tato hra je náročnější na přípravu, ale Filku baví skutečně hodně. Rád vsunuje papír do otvorů. Papír jsem speciálně vyztužila, aby se nelámal. Více se dozvíte dále v článku.

Časový harmonogram

Hry jsme vyráběli společně v tom smyslu, že děti podávaly lepidlo, štětce a další pomůcky. Samy by hru vyrobit nezvládly, ale o to víc se těšily, až budou moci třídit barvy. Výroba hry č. 1 (třídění kuliček) zabere chvilku, maximálně 20 minut. Výroba hry č. 2 (vsunování papíru) je na přípravu výrazně náročnější a zabere možná i 40 minut. Záleží na tom, jak vám půjde stříhání od ruky. Jestli chcete zkrátit výrobní čas na polovinu, lze to. Budete navíc potřebovat dřevěné zmrzlinové tyčinky.
Hra s barvami z kartonu od vajec

Hra s barvami z kartonu od vajec

Věk dítěte

Hry se hodí pro děti od 18 měsíců, respektive od dvou let. Hra č. 2  (vsunování papíru) je vhodná pro děti od roku a půl – vyzkoušeno. Hra č. 1 (třídění kuliček) se hodí pro dvouleté děti a slouží zejména k procvičení barev.

Co budete potřebovat

Hra č. 1
 • Karton od vajec
 • Tempery nebo vodovky
 • Štětec
 • Nůžky
 • Barevný papír
Hra č. 2
 • Karton od vajec
 • Tempery nebo vodovky
 • Štětec
 • Nůžky
 • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
 • Tenká plochá párátka
 • Tenkou papírovou krabici (například od umělého mléka, Granka) nebo čtvrtku
 • Malířskou lepící pásku
 • Řezačku papíru
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Postup jsem natočila na video, na které se můžete podívat v odkazu níže, a také jsem ho sepsala podrobněji dále v článku. 🙂

Youtube

Hra č. 1 (třídění kuliček), od 2 let do 5 let

Tato hra je na přípravu velmi snadná. Vodovkami jsem obarvila karton z vnitřní strany. Barvy jsem střídala tak, aby se na kartonu objevila žlutá, zelená, červená, modrá a černá. Poté jsem nastříhala barevný papír (v barvách vymalovaných kalíšků) na větší dílky a vytvořila jsem barevné kuličky. S Martínkem jsme hráli dvě hry. První byla snazší. Do každého kalíšku měl vložit jednu kuličku příslušné barvy. Druhá hra byla výrazně těžší. Martínek měl za úkol vložit do každého kalíšku dvě kuličky. Hra v této podobě pro něj byla velmi těžká. Díky různým obměnám, například do červeného kalíšku vkládat tři kuličky, do žlutého dvě, do černého jednu (a podobně), může hru hrát i předškolák. 🙂

Hra č. 2 (vsunování papíru), od 18 měsíců do 3 let

Hra je těžší na přípravu, pokud doma nemáte dřívka na nanuky. Když je máte, zabere vám příprava jen chvilku. My jsme je doma neměli. Z měkké krabice jsem nastříhala tenké proužky, které jsem přehnula na polovinu. Mezi papír jsem vložila ploché párátko, aby byl pevnější. Připravila jsem si kousky barevných papírů v černé, modré, zelené, červené a žluté barvě, kterými jsem „tyčinky“ polepila. Tyčinky jsem zabalila (zavinula), aby se papír neodlepil. Do kartonu jsem řezačkou vyřízla otvory. Tentokrát jsem pracovala s vnější stranou kartonu. Nakonec jsem „čepičky“ kartonu obarvila červenou, žlutou, zelenou, modrou a černou barvou. Jestli máte dřívka k vyrábění, stačí, když je buď polepíte barevnými papíry, nebo je natřete vodovkami a necháte uschnout. Papírové tyčinky doporučuji udělat spíše delší, protože se s nimi bude lépe pracovat.

Tipy na závěr

 • U hry, ve které dítě třídí kuličky barevného papíru, můžete použít barevné bambulky, které koupíte v papírnictví.
 • Jestli nechcete vyrábět papírové „tyčinky“, můžete koupit dřívka na nanuky. Výroba bude jednodušší.
 • Tyčinky udělejte raději delší (přibližně okolo 10 cm). Já jsem je nevědomě vytvořila moc krátké.
 • Karton není možné polepit barevným papírem, ale musí se pomalovat barvami. Barevný papír na něm nedrží.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart