Vyrábíme doma: Geoboard pro nejmenší (čtyři hry)

Martínek je na klasické hraní s geoboardem ještě malý, ale proč mu ho nepřizpůsobit jeho věku? 🙂 Společně jsme zkoušeli hrát tři hry na podomácku vyrobeném „geoboardu“. V článku najdete návod na to, jak geoboard vyrobit a jak s ním hrát hry s dětmi, které právě oslavily třetí narozeniny.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Pro koho jsou hry určeny

Hru budou milovat děti, které rády procvičují barvy a jemnou motoriku. Děti mohou zkusit práci s předlohou, což, jak jsem zjistila, není pro tříletého človíčka vůbec nic snadného. Domácí geoboard je vhodný pro děti od tří let, protože je vyroben z ostrých špendlíků. Úroveň č. 1 vyzkoušel v 19 měsících také Filka. Bavilo ho dávat gumičky na špendlíky, ale musela jsem ho mít neustále na očích. U malých dětí je riziko vdechnutí gumičky či poranění o špendlíky. Právě z tohoto důvodu je hra určena pro děti starší tří let.
Hra č. 2 (úroveň 2) - spojování

Hra č. 2 (úroveň 2) – spojování

Co jsme zkoušeli

Hráli jsme čtyři hry, ke kterým jsme potřebovali dva různé geoboardy. První hra byla zaměřena na procvičování barev a jemné motoriky (úroveň 1). K ní jsme potřebovali barevný geoboard. Druhá hra procvičovala na totožném barevném geoboardu barvy a jemnou motoriku. Martínek měl za úkol spojit barevnými gumičkami špendlíky stejných barev (úroveň 2). Třetí hra byla zaměřena na procvičování tvarů a jemné motoriky (úroveň 3) a čtvrtou hrou se dítě učí práci s předlohou (úroveň 4, bonus). K těmto dvěma hrám jsme potřebovali jednobarevný geoboard (nejlépe bílé, černé, průhledné barvy).

Časový harmonogram

Martínka nejvíce bavila úroveň 1, kterou hraje poslední dny docela často, a také spojování barevných špendlíků. Zkoušeli jsme trénovat barvy a jemnou motoriku po částech, každý den chvilku. 🙂

Co budete potřebovat

  • Korkovou podložku (koupila jsem v Ikea)
  • Špendlíky na nástěnku
  • Obyčejné gumičky
  • Papír (úroveň 4)
  • Fixy  (úroveň 4)
  • Barevné papíry (úroveň 3)
Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

KOUPIT PODZIMNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Úroveň 1, od 3 let

Na korkovou podložku jsem fixou nakreslila místa, do kterých jsem připíchla špendlíky. Zkoušela jsem vyrobit geoboard 5×5 a 6×5, který jsme si nakonec nechali na hraní. Mezery mezi špendlíky jsem nechala mezery o velikosti 2,5 cm. Střídavě jsem do řady rovnala červené, žluté, modré a zelené špendlíky. Když bylo vše hotovo, přiřazoval Martínek na špendlíky gumičky stejných barev.
Úroveň 1: Přiřazování barev

Úroveň 1: Přiřazování barev

Úroveň 2, od 3 let

Na tuto hru jsme použili geoboard z minulé úrovně. Tentokrát Martínek spojoval špendlíky stejných barev gumičkou. Spojil například dva červené špendlíky červenou gumičkou, dva modré gumičkou modrou. Mezi spojenými špendlíky mohl být jeden nebo dva špendlíky jiné barvy, spojoval také křížem. Pravidla si můžete vymyslet vlastní. 🙂

Úroveň 3, od 3,5 let

Pro tuto hru jsem vyrobila geoboard 5×5 ve vzdálenosti 2,5 centimetru z bílých špendlíků. Špendlíky měly jinou barvu než gumičky a  zároveň měly všechny stejnou barvu, aby se Martínek soustředil na úlohu, a ne na barvu špendlíků. Z barevného papíru jsem nastříhala předlohy ve tvaru trojúhelníku, čtverce a obdélníku. Martínek měl za úkol přenést na geoboard za pomocí gumiček geometrické tvary. Dítě si může hrát různě – vyrobí tvar z jedné gumičky, nebo použije gumiček více.
Úroveň 3: Geometrické tvary

Úroveň 3: Geometrické tvary

Úroveň 4 – bonus, od 4 let

Když jsem tvořila tuto hru, nemyslela jsem si, že bude tak těžká. Použila jsem geoboard z minulého úkolu. Na papír jsem tužkou nakreslila tečky, které jsem fixou vybarvila tak, aby vznikly předlohy ke skládání. Některé tečky jsem udělala červenou, jiné zelenou, žlutou a modrou barvou. Tečky na papíře představují předlohu pro skládání na geoboardu. Martínek měl na geoboard dávat gumičky dle barev, které ukazovala předloha. Jinými slovy jedna tečka, jedna gumička. Tento úkol pro něj byl velmi těžký, cvičili jsme ho několikrát, a zatím s minimálním úspěchem. Ke hraní se budeme vracet.
Úroveň 4: Geoboard

Úroveň 4: Geoboard

PS: Starším dětem můžete nakreslit na papír předlohu ke skládání v podobě přímek, tvarů, obrazců (my jsme se tak daleko zatím nedostali). 🙂

Tipy na závěr

  • První hru, která trénuje přiřazování barev, zvládnou děti mladší tří let. Při hraní je důležité ohlídat, aby se neporanily. Hračka není vhodná pro děti, které si strkají předměty do úst a není vhodná pro děti do tří let z bezpečnostního hlediska. Z dovednostního hlediska ji hrát zvládnout.
  • Geoboard plně nenahradí hračku z obchodu, ale je dobrý k vyzkoušení, nebo jako provizorní hračka.
  • Pravidla her můžete obměňovat podle své fantazie, nebo podle toho, jak se vám to bude hodit. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart