Naše podzimní tvoření pokračuje. Venku jsme nasbírali malinké lístečky, které jsme vylisovali. Zatímco se listy lisovaly, připravili jsme si slané těsto, ze kterého se dají udělat zajímavé věci. V článku uvidíte, jak vytvořit krásné podzimní dekorace, které můžete použít jako dárek pro babičku nebo jako vánoční ozdoby.

Obsah

Pro koho je tvoření určeno

Aktivita není obtížná, i když výsledek vypadá přímo skvěle. Tvoření se hodí pro děti od dvou a půl až tří let. Malé děti potřebují pomoc dospělého. Mohou válet slané těsto, vykrajovat tvary i lepit listy. Výrobek zcela samy nevytvoří, ale do vyrábění se hodně zapojí a bude je bavit. Starší děti zvládnou celý výtvor samy. Tvoření by se mohlo hodit také na výtvarnou výchovu do školky, školy či družiny, protože můžete tvořit hned několik dní – po částech. 🙂

Dekorace z listů a slaného těsta

Dekorace z listů a slaného těsta

nahoru ↑

Co jsme vyrobili

Nejprve jsme uhnětli slané těsto, ze kterého jsme uváleli velkou placku, vykrajovátkem na sušenky jsme vykrojili kolečka, brčkem jsme do nich udělali otvor na pověšení a slané těsto jsme nechali vyschnout. Trvalo to čtyři dny. Když byly placičky suché (poznáte to tak, že jsou úplně bílé), natřeli jsme je lepidlem a nalepili jsme na ně lístečky. Hotové placičky můžete použít jako podzimní dekorace, vánoční ozdoby, nebo s nimi potěšit babičku. 🙂 My jsme z nich udělali ozdoby na větvičky, magnety na lednici a také podložku pod mističku.

Dekorace z listů a slaného těsta

Dekorace z listů a slaného těsta

nahoru ↑

Co budete potřebovat

 • Hladkou mouku
 • Sůl
 • Vylisované malinké lístečky ze stromu nebo z keře
 • Tekuté lepidlo (používáme Novou klovatinu)
 • Štětec
 • Vykrajovátko
 • Pečící papír a plech (na odložení vykrojených kousků těsta)
 • Brčko
 
Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

KOUPIT PODZIMNÍ PDF V E-SHOPU

nahoru ↑

Jak na to

Ve videu na Youtube najdete postup na vytvoření podzimních dekorací. 

nahoru ↑

Youtube

nahoru ↑

Slané těsto

V míse jsem smíchala hladkou mouku a sůl v poměru 2:1 (dva díly hladké mouky a jeden díl soli). Do směsi jsem přilila 3/4 dílu vody a zamíchala jsem všechny tři složky tak, aby vzniklo hladké těsto. Zabralo to jen chvilku. Martínek těsto rozválel, trošku jsem mu pomohla, vykrájel kolečka, do kterých jsem brčkem udělala malý otvor na pověšení.

Dekorace z listů a slaného těsta

Dekorace z listů a slaného těsta

Těsto jsem dala sušit. V místnosti se sušilo čtyři dny. Můžete jej sušit také v troubě. Teploty se různí – zkoušela jsem sušit na 90°C i na 70°C. Záleží na tom, jakou máte troubu. Podstatné je, aby se těsto nepřipálilo, protože ho potom můžete vzít a vyhodit do koše (to už se mi také stalo). Takže suším velmi pomalu a opatrně (na 70°C). Nejlepší je připravit si slané podklady dostatečně dopředu a sušit je v místnosti na vzduchu, případně je můžete v troubě pouze dosušit na nízkou teplotu.

Zdobení větviček

Zdobení větviček

nahoru ↑

Vylisování listů

Malinké listy jsem vložila do knihy a nechala jsem je dva dny lisovat. Když jsem je vyndala, byly krásně rovné a tenké. Pokud chcete lepit listy na placičky, musíte je vylisovat. Nevylisované listy se budou kroutit a nebudou vypadat pěkně.

nahoru ↑

Lepení

K nalepení jsme použili tekuté lepilo, které Martínek nanesl na placičku a rozetřel jej štětcem. Následně na placku pokladl několik lístků, aby nepřečuhovaly a výtvor byl hotov.

nahoru ↑

Výrobky

Vyrobili jsme několik malých i větších koleček s lístečky. Kolečka jsme použili jako magnety na lednici, udělali jsme z nich podtácek a také jsme je pověsili na větvičky.

Podtácek

Podtácek

nahoru ↑

Lakování

Zkoušela jsem výrobky nalakovat. Na slané těsto se lak moc nehodí, protože utvoří bílý povlak, který nevypadá pěkně. Použila jsem lak na hračky (Lazurol, Balakryl), který je ředitelný vodou, je netoxický a koupíte ho ve starších a tradičních drogeriích, nebo je dobře dostupný v barvách a lacích. Lakování nedoporučuji, protože nám lak zkazil část dekorací. Zbytek jsme nechali bez laku. 🙂 Lak hezky vypadá pouze na listech, na těstě nikoli.

nahoru ↑

Tipy na závěr

 • Výrobky nevydrží věčně, ale děti výroba potěší, můžete s nimi ozdobit na chvilku větvičky, lednici, použít kolečka jako podložky pod suché předměty, nebo je darovat třeba babičce.
 • Lepidla musíte nanést dostatečně hodně. Důležité je, aby byl celý list natřený, jinak nebude držet. My jsme natřeli vždy celou placičku, na kterou jsme naskládali listy. Listy se mohou překrývat, ale musí být vždy natřeny ze spodní strany lepidlem.
 • Magnet jsem lepila Chemoprenem – Nová klovatina magnety nelepí.
Magnety na lednici

Magnety na lednici

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám pěknou zábavu 🙂

Foto & video: Tereza Krček

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart