Výbava do první třídy: Co koupit prvňáčkovi a jak vybrat aktovku

Věci do první třídy jsem začala kupovat s předstihem. Chtěla jsem je dát Martínkovi k narozeninám. Do článku jsem připravila tipy na to, co koupit do první třídy a také, jak vybrat aktovku. Zaměřila jsem se na různé cenové kategorie (levné i dražší) i různé druhy aktovek (pro kluky, pro holky i odlehčené).

VELKÉ SLEVY AŽ 77 % JSOU NA PEXO.CZ – OMEZENÁ AKCE.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Výbava pro prvňáčka: Co koupit a jak vybrat

Konkrétní seznam věcí a pomůcek do první třídy často dostanou prvňáčci chvíli před nástupem do školy. Každá škola má trošku jiný seznam , ale základ zůstává všude stejný. Co můžete koupit s předstihem? Do první třídy je potřeba aktovka, bačkory, sáček na tělocvik a na bačkory (pro začátek jeden stačí a potom uvidíte, jestli je potřeba ještě jeden), kapsář na výtvarné potřeby, desky na abecedu (desky na písmenka), láhev na pití a krabičku na svačinu, penál.

Výbavu mohou doplnit desky na sešity (já jsem je nekupovala, protože se mi zdají velké a těžké a nemyslím si, že budou využívány), kufřík na výtvarné potřeby (koupila jsem kapsář a kufřík kdyžtak dokoupím), cvičební úbor.

Do první (a do další třídy) děti potřebují vyjma vybavení a učebnic také pomůcky, mezi které patří sešity, pastelky i věci na výtvarnou výchovu. Níže uvádím orientační seznam pomůcek do první třídy, ale vždy je lepší počkat na to, jaký seznam dostanete přímo od vás ze školy. Na konci srpna a na začátku září bývají v hypermarketech velké slevy na sešity a výtvarné potřeby, tak můžete nakoupit tyto pomůcky bezprostředně před či po začátku školního roku. Slevy na školní potřeby jsou v hypermarketech Tesco a Albert. Jestli slevy nestihnete, můžete koupit výtvarné potřeby online například na Sevt.cz.

Pomůcky do první třídy

 • Aktovka
 • Penál
 • Desky na písmenka / abecedu
 • Desky na sešity (není nutné)
 • Láhev na pití
 • Krabička na svačinu (nemusí být)
 • Kapsář na výtvarnou výchovu
 • Výbavu do penálu – pastelky, guma, ořezávátko, dvě tužky č. 2)
 • Výbava na výtvarnou výchovu – kovové nůžky s kulatou špičkou, tuhé lepidlo v tyčince, zástěra nebo staré tričko, igelit na lavici (cca 65×65 cm), podle potřeby vodovky, štětec, tempery, kelímek na vodu = upřesní škola
 • Bačkory – ne pantofle
 • Ubrousek na svačinu – prostírání (nemusí být, můžete použít i utěrku)
 • Oblečení na tělocvik – cvičky nebo sportovní boty se světlou podrážkou, tričko, kraťasy = úbor do haly a úbor ven = upřesní škola
 • Sešity a obaly = upřesní škola
 • Další potřeby: kapesníky, mazací tabulka s fixem, pero, pravítko, kufřík = upřesní škola

*Upřesní škola = pokud si nejste jisti, počkejte s nákupem raději na instrukce od školy. Jestli máte více dětí a do první třídy vybavujete druhé, třetí nebo čtvrté dítě, už to jistě znáte a víte, co bude ve vaší třídě potřeba. Jestli zatím nemáte s vámi vybranou školou zkušenosti a nemáte od ní žádné pokyny, vyčkejte u výše uvedených položek na instrukce od školy. Mohlo by se stát, že byste pořizovali něco zbytečně.

Jak vybrat pomůcky do první třídy

Jak jsem již psala výše, nekupujte nic s předstihem, o čem si nejste jisti, že dítě bude potřebovat nebo že danou věc můžete využít i jinak. Například vodovky nebo tempery se budou hodit. Ať už do školy nebo na doma. 🙂 Hromada písankových sešitů nemusí najít uplatnění. Některé školy dokonce samy zajistí nákup těchto potřeb (sešity, potřeby na výtvarnou výchovu či pracovní listy). Rodiče jen přinesou peníze a škola tyto pomůcky obstará.

Koupit můžete cokoli. Otázkou je, kolik máte sami na nákup potřeb vyčleněno peněz. Nejdražší je aktovka, ale ani věci na výtvarnou výchovu nebo penál nejsou nezanedbatelnou položkou. Níže jsem rozepsala, jak vybrat aktovku, jak vybrat penál, láhev na svačinu a také, kolik co bude stát a kolik to stálo nás.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Jak vybrat aktovku do první třídy

Na výběr máte široké spektrum aktovek – pro holky, pro kluky, odlehčené aktovky pro prvňáčky i zdravé aktovky pro prvňáčky. K oblíbeným značkám patří BAAGL, Topgal i Oxybag. Jak nejlepší školní aktovku pro prvňáčky? Sama jsem si tuto otázku pokládala nesčetněkrát.

Chtěla jsem značkovou aktovku do první třídy, protože značková aktovka má vyztužená a ergonomicky tvarovaná záda, má polstrované ramenní popruhy, pevné dno. Martínek si přál červenou aktovku s motorkou, kterou jsem na internetu našla po delším hledání. Jemu se moc líbila, mně vůbec ne, ale co naplat. Bude ji nosit on. Značkovou aktovku HAMA jsem koupila přímo v jejich e-shopu za 599 Kč. Aktovka byla ve slevě a původní cena byla 1490 Kč. Na produktové fotografii vypadala taška hůře, než tomu ve skutečnosti je. Za tuto cenu to je perfektní a kvalitní taška. Na výběr mají výprodejové aktovky pro kluky i holky do první třídy – designů není moc, ale jestli vám to je plus mínus jedno a preferujete značkovou tašku za cenu levného batohu z Lidlu, tak tohle je dobrá volba. Já jsem koupila dvě – tašku s motorkou a tašku s fotbalovým míčem. Obě vypadají lépe než na produktové fotografii.

VELKÉ SLEVY AŽ 77 % JSOU NA PEXO.CZ – OMEZENÁ AKCE.

Taška do první třídy má:

 • Odrazky, aby byla vidět.
 • Magnetické zapínání
 • Jednu velkou kapsu, aby dítě nic nehledalo.
 • Dvě boční kapsy na pití
 • Jednu kapsu na zip na drobnosti
 • Ucho na přenášení
 • Samozřejmě pevné dno, polstrovaná záda a polstrované popruhy
 • Hrudní přezka je základ.
 • HAMA Školní aktovka pro prvňáčky Motorka má rozměry: objem: 20 l, hmotnost: 1030 g, nosnost: 7 kg, vnější rozměr: h.20 x š.30 x v.38 cm

Jestli dáte přednost sladěnému setu pro prvňáčka, vybírat můžete z různých modelů značkových tašek BAAGL, HAMA nebo OXYBAG (zde).

VELKÉ SLEVY AŽ 77 % JSOU NA PEXO.CZ – OMEZENÁ AKCE.

Nejlehčí aktovky pro prvňáčky

Níže uvádím nejlehčí modely aktovek:

 • Hama Baggymax Trikky set: 36,5 x 29,5 x 21 cm, 18 l, 650 g – dostupné na Bagalio.cz
 • Hama Baggymax Fabby: 3dílný set: 36 x 27 x 43 cm, 900 g – dostupné na Bagalio.cz
 • Hama Školní aktovka pro prvňáčky: 17 x 30,5 x 38 cm, 19,7 l, 980 g – dostupné na Mall.cz

Levné aktovky pro prvňáčky

Levné aktovky značky Still (+ další značky dle nabídky), najdete v papírnictví Pexo.cz. Slevy jsou během roku různé a mění se. Lze sehnat hezkou aktovku do 1000 Kč.

Kvalitní aktovky pro prvňáčky

Chválená a oceňovaná aktovka značky Step by Step Hama patří k dražším, ale k oblíbeným. Aktovku najdete na Bagalio.cz a na Alza.cz.

Bez obalu aneb, jak to může být

Tohle vám žádný marketingový článek neřekne. Jak to s aktovkou do první třídy skutečně je? Jak máte daleko školu? Je v docházkové vzdálenosti nebo budete dítě vozit autem? Jestli je škola v docházkové vzdálenosti, tak možná, že budete ráno aktovku nosit vy, protože dítě bude rozespalé. Odpoledne ji také budete nosit vy, protože dítě bude unavené. 🙂 Ve škole bude tašku přenášet minimálně. Když jezdíte autem, aktovka zůstane v autě a nikdo nic nenosí.

Jakmile se dítě ve škole rozkouká, začne si všímat ostatních aktovek a bude si přát nějakou jinou. Konec školního roku se bude vzdalovat přímo úměrně vzrůstajícímu počtu požadavků na novou, jinou, lepší a hlavně hustou tašku. Minecraft, TRex nebo Ninjago. Přes to nejede vlak. I tohle jsem při nákupu aktovky zvažovala. Je spousta nádherných aktovek, které stojí 2 -3 tisíce, ale jak dlouho se budou dítěti líbit? A jak dlouho ji bude nosit? Rok nebo dva roky. V tom lepším případě. A ještě dodám. Když bude škola otevřená. 🙂

Penál do první třídy a psací potřeby

Penál jsem koupila podle požadavků. Martínek chtěl přesně tento. Značka Stil. Upřímně není nic moc. Kvalita průměrná, obrázek také. Penál má zapínací kapsičku a je rozevírací, což je dobré. Materiál není příliš kvalitní a je jen otázka času, kdy se rozbije.

Vhodné je koupit jednopatrový otevírací penál, do kterého se vejdou pastelky, tužky i pero. Není dobré, aby dítě nosilo dva penály, stejně jako pro prvňáčka není vhodný dvoupatrový nebo třípatrový penál. Nebude mít přehled, kde má co uloženo a bude neustále rozepínat jednotlivá patra. S penálem to je podobné jako s aktovkou. Dítěti se může přestat líbit ze dne na den. Krásné jsou penály značky Oxybag. Penál by měl mít takové rozměry (náš má rozměry 215 x 138 x 43 mm), aby se do něj vešly všechny psací potřeby pro prvňáčka a zároveň, aby nebyl příliš velký. Náš penál je velký tak akorát, jen svým provedením nepatří k nejkvalitnějším výrobkům. Nedoporučovala bych kupovat plný penál již s výbavou. Fixy mohou být vyschlé, pastelky mohou být nekvalitní. Záleží na značce penálu a také na značce psacích potřeb. Obecně to není nejšťastnější řešení.

VELKÉ SLEVY AŽ 77 % JSOU NA PEXO.CZ – OMEZENÁ AKCE.

Láhev a krabička na svačinu

Do první třídy jsem vybrala Zdravou láhev a krabičku Zdravou sváču. Více jsem sepsala do článku: Recenze: Zdravá láhev & Zdravá sváča (výbava do první třídy).

Kolik stojí výbava pro prvňáčka? A kde ji výhodně koupit?

Už víte, co koupit prvňáčkovi? Níže jsem napsala, kolik stojí výbava pro prvňáčka a srovnání jednotlivých setů.

 • Aktovka: 600 Kč – 5000 Kč (set)
 • Penál: 150 Kč – 300 Kč
 • Pytlík na cvičky: 100 Kč – 200 Kč
 • Kapsář: 150 Kč – 250 Kč
 • Desky na abecedu: 50 Kč – 80 Kč
 • Desky na sešity: 100 Kč – 150 Kč
 • Láhev na pití: 150 Kč – 300 Kč
 • Krabička na svačinu: 100 Kč – 250 Kč
 • Bačkory: 150 Kč – 300 Kč

Nás stála výbava, kterou vidíte na úvodním obrázku, 1760 Kč. V ceně je: aktovka, penál, kapsář, pytlík na tělocvik, desky na abecedu, bačkory, láhev na pití, krabička na svačinu.

 • Aktovku: Aktovku jsem koupila přímo u prodejce Hama.
 • Bačkory: Koupila jsem na konci srpna ve slevě v hypermarketu Albert.
 • Penál, desky, pytlík na tělocvik a kapsář: Koupila jsem na Booktook.cz. Mají zde velký výběr za opravdu dobré ceny. Jedinou nevýhodou je nepřehledný e-shop. 🙂

Ať se daří

Vybrat vhodnou aktovku není jen tak. Na druhou stranu, když koupíte značkovou tašku, neuděláte žádnou zásadní chybu. Učený z nebe nespadl a pro příště budete vědět více. Nedoporučila bych extrémně levné tašky neznámých značek a také nedoporučuji kupovat aktovku do první třídy v Lidlu – není kvalitní, má nevhodné zapínání a může se rozbít. Když vyberete aktovku značky HAMA, Oxybag, Topgal (nemají přímo pro první třídu), BAAGL, neuděláte chybu. Koupit můžete také krásné batohy značky Beckmann, značkové zdravé batohy nebo naopak značkové aktovky z výprodeje nebo v akci. Záleží na vás, kolik do výbavy můžete investovat.

VELKÉ SLEVY AŽ 77 % JSOU NA PEXO.CZ – OMEZENÁ AKCE.

Přeji vám šťastný výběr. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart