Všechno nejlepší Filko: Recept na dort k prvním narozeninám

Filka má narozeniny, úplně první. A i když si z nich nebude nic pamatovat, my si jeho narozeniny uchováme v paměti na vždy. Chtěla jsem na tuhle příležitost udělat neobyčejný dort, který by mohl jíst také on. Recept na narozeninový dort je snadný, rychlý a zvládla jsem jej udělat i se svými dvěma pomocníky. 
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak udělat dort k prvním narozeninám

O dortu a celém konceptu jsem přemýšlela poměrně dlouho. Nakonec jsem zavrhla variantu „miniatury“, kterou jsem zvolila u dortu Martínka a udělala jsem pořádně velký dort. Šla jsem cestou jednoduchosti, protože na pečení nemám moc času. Celkové náklady na dort počítala letmo v hlavě až po jeho vytvoření a (kdyby to někoho z vás zajímalo) dort vyšel přibližně na 200 Kč. Čas strávený vytvořením byl zhruba na jedno dopoledne s tím, že jsem musela číst knihy, kreslit, jezdit s auty a dělat další nezbytnosti, díky kterým se kompletování trošku protáhlo. 🙂
Dort k prvním narozeninám: Jednoduchý a rychlý.

Dort k prvním narozeninám: Jednoduchý a rychlý.

Dále jsem pohřbila variantu, že těsto naliji do kulaté formy a korpus rozkrájím na tenké plátky. Tenhle způsob je dobrý, máte-li v krájení grif – dělá se nejčastěji nití nebo vlascem. Já v tom grif nemám. Potom je potřeba pořádně zahladit hrany nožem, což vyžaduje jednak ostrý nůž a také práci navíc. Při prohlídce spoře vybavené kuchyně jsem zjistila, že nemám kulatou formu vhodné velikosti a ani dostatečně ostrý nůž. 🙂
Dort k prvním narozeninám: Zvolila jsem klasickou velikost, žádný malinký dortík.

Dort k prvním narozeninám: Zvolila jsem klasickou velikost, žádný malinký dortík.

Co jsem potřebovala

Z vybavení jsem potřebovala dva velké plechy, pečící papír, látkové utěrky, velkou mísu, velké sítko, tupý nůž, lžíci, váleček na těsto, vykrajovátka na cukroví, talířek a hrnek. Na pečení nemám žádné extra nádobí, tak jsou recepty jednoduché, případně hledám variantu, se kterou si moje vybavení poradí. Suroviny na korpus
  • 8 vajec
  • 11 lžic hladké mouky
  • voda (1 – 2 lžíce)
  • 4 lžíce třtinového cukru
Suroviny na krém
  • 2 kg jogurtu
Ozdoby: perníčky a borůvky (250 g)
Dort k prvním narozeninám: Zvolila jsem klasickou velikost, žádný malinký dortík.

Dort k prvním narozeninám: Zvolila jsem klasickou velikost, žádný malinký dortík.

Postup

Jogurt jsem přendala do utěrky umístěné v sítku a nechala jsem vykapat syrovátka (sítko jsem opřela o stěnu mísy). Nejlepší je nechat vykapat přes noc, ale pro tentokrát byl jogurt v sítku jenom tři hodiny a stačilo to.
Ze surovin na korpus jsem zpracovala piškotové těsto. Pokud se bojíte, že by se nemuselo povést, viděla jsem v receptech, že se přidává lžička prášku do pečiva. Tuk jsem nedávala a nikdy ho do těsta na dort nedávám. Těsto jsem vylila na dva velké plechy, které jsem vyložila pečícím papírem. Dala jsem péct do trouby a výsledkem bylo krásně měkké a lehké těsto. Z pečícího papíru může jít hůře oddělit. Když dělám roládu a zavinuji ještě teplé těsto, jde to lépe než oddělit vychladlý korpus. Piškotové těsto není moc sladké, jogurt jsem nesladila vůbec. Zatímco jogurt vykapával a těsto chladlo, udělala jsem perníčky. Perníčky jsou hned měkké, recept jsem měla v hlavě. Rychle jsem smíchala suroviny (žloutek+hladká mouka+máslo+dvě lžíce medu+koření na perníčky+kakao+kypřící prášek/jedlá soda), vyválela těsto a vykrájela vánoční motivy.
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Když jsem měla všechny komponenty na dort připraveny, pustila jsem se do kompletování. Vzala jsem talířek a z každého korpusu jsem vykrojila celé kolečko – obkreslila jsem nožem talířek. Měla jsem tedy dvě celá kola. Zbytky těsta jsem dala k sobě a opět z nich obkreslila kolo, a dala jsem jej stranou. Takhle jsem se zbytky pokračovala až do té doby, dokud jsem měla dostatek těsta. Tohle „lepení“ zbytků se běžně dělá. Důležité je, abyste dali plné (tedy nerozřezané) korpusy na dno a nahoru. Do středu dortu patří ty rozřezané, lepené.
Když jsem měla nařezáno, začala jsem plnit krémem. Do dvou pater jsem přidala borůvky. Celý dort jsem pomazala krémem, ozdobila borůvkami a perníčky.
Dort k prvním narozeninám: Do dvou pater jsem dala borůvky. Cukr do krému nepatří.

Dort k prvním narozeninám: Do dvou pater jsem dala borůvky. Cukr do krému nepatří.

Chuť a výsledek

Dort je snadný a chuťově dobrý. Pro nás, dospělé, by mohl  být sladší, ale pro děti je sladký akorát. Máte-li možnost dát do dortu vámi natrhané lesní plody nebo jahody ze zahrádky, bude mít krásně sladkou chuť. Já jsem použila borůvky z obchodu, protože jsem zkrátka neměla jinou možnost. Narozeninový dort si můžete také objednat v cukrárně nebo udělat nepečený jenom z piškotů a krému. Dobrou chuť. 🙂
Dort k prvním narozeninám: Rozkrojený dort.

Dort k prvním narozeninám: Rozkrojený dort.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart