CESTOVÁNÍOBLEČENÍ A OBUVTESTUJEMEVŠECHNY ČLÁNKY

Vše o barefoot botách a recenze Be Lenka Elegance

Do ruky se mi dostaly překrásné barefoot boty Be Lenka Elegance Dark Blue Dots. Boty jsou pohodlné, měkké, jemné a můžete v nich chodit úplně naboso. V článku najdete recenzi na boty a také několik málo řádků o barefoot obuvi.

Obsah

Jak se pozná barefoot bota?

Barefoot boty mají tenkou podrážku, která se dá dobře ohnout podélně i příčně. Podrážku je možné srolovat jako pomyslného šneka. Tloušťka podrážky se pohybuje od 1,2 do 6 milimetrů. Boty mají podrážku zcela rovnou, bez podpatku a bez opatku (na rozdíl od minimalistických bot). Bota je v oblasti prstů široká. Modely barefoot obuvi se mezi sebou mohou lišit tvarem, ale principy bosých bot zůstávají stejné. Při chůzi v botách budou chodidla vnímat, na jakém povrchu jdete. Jak tedy poznáte barefoot botu?

Obuv

 • dostatek prostoru pro prsty.
 • Je rovná a nemá podpatek.
 • Její podrážka je velmi tenká a ohebná.
 • velmi nízkou hmotnost.
 • Nedeformuje nohu a zachová přirozenou hybnost.
BeLenka barefoot Elegance dark blue dots

BeLenka barefoot Elegance – absolutně flexibilní bota

Materiál

Boty mohou být vyrobeny z kůže, polyesterového mikrovlákna, síťoviny, plátna ze lnu či bavlny. Podrážka může být tvarovaná a profilovaná guma, kaučuk nebo kůže.

Jak vybrat velikost bot z e-shopu

Obkreslete chodidla a změřte jejich délku a také šířku v nejširším místě chodidla. Některé modely barefoot bot mohou mít své specifické číslování a může vám sedět například menší číslo bot, než jste zvyklí. Jestliže se chystáte koupit boty přes internet, změřte si pečlivě obě chodidla. Velikost obou nohou se může lišit klidně i o jedno číslo. Snadno se kupují sandály nebo tenisky. Jestli hledáte sportovní nebo zimní boty, bývá to trošku horší. Barefoot obuv má velmi tenkou podrážku. Nabídka zimních barefoot bot není tak pestrá jako u bot celoročních nebo letních. Jenže pozor! Be Lenka vás překvapí, protože připravila perfektní nabídku zimních bot, kterou jsem viděla na jejich Instagramu. Boty mě zaujaly, ale nezkoušela jsem je. Prozatím nejsou v prodeji. 

Obuv nesmí být malá, aby neomezila přirozený růst a vývoj nohy. Malé boty mohou zapříčinit trvalé poškození nohy. Velikost dětské boty se kontroluje podle stélky a měla by se u malých dětí prověřovat alespoň jednou do měsíce. Jestli nemá bota vyndavací stélku, musíte nohu dítěte přeměřit na měřidle, anebo ji obkreslit na papír. Mačkání palce ve špičce boty není odpovídající, protože dítě může palec pokrčit.

BeLenka barefoot Elegance - kožené boty, kaučuková podrážka.

BeLenka barefoot Elegance – kožené boty, kaučuková podrážka.

Když s barefoot začínáte

Jestli si vybíráte úplně první barefoot boty, můžete si v prodejnách bosé obuvi vyzkoušet na různě drsném povrchu, jak se vám bude v nových botách chodit. Na barefoot boty se musí přecházet postupně. S barefoot obuví zapojíte ochablé svaly, a pokud chůzi v botách výslovně přeženete, mohou vás bolet chodidla. V zimních měsících můžete chůzi naboso trénovat třeba doma. Děti milují senzomotorický smyslový koberec. Na koberci jsou kamínky, suky, tyče, lana a provázky, ale také například fazole. Děti mohou trénovat chůzi na malinkých dřevěných chůdičkách.

Jestli nejste na barefoot boty zvyklí, vezměte si je nejprve někam do přírody. Terén je měkčí, nepodléhá tak velkým teplotním výkyvům jako městská dlažba, a je pro nohy zajímavější. V barefoot botách byste měli chodit postupně a klidně začínejte na pár stovkách metrů denně. Největší chybou je, když se rozhodnete v barefoot botách ujít první den hned několik kilometrů po městě. Proč to nedělat? Protože na barefoot botách se chodí jinak než na klasické obuvi s opatkem a širší podrážkou. Jste totiž zvyklí chodit přes patu, a na tento styl chůze nejsou barefoot boty stavěny. Změna pro nohy může být na tvrdém městském povrchu tak nepříjemná a velká, že vás chůze může až bolet. Chodit byste měli ze začátku pomalu, našlapovat celou ploskou, pružně. Pata by neměla tvrdě narazit o zem, protože vás takové kroky budou bolet. Trénujte postupně, polehoučku. Přirozeně posilujte kotníky, ať už máme na noze letní sandály, baleríny nebo vycházkové boty.

Výhody a nevýhody barefoot bot

Na jedné straně stojí fyzioterapeuti, kteří v barefoot obouvání spatřují velké výhody, protože noha má více volnosti než v klasických botách. Barefoot u zdravých nohou podpoří jejich dokonalé fungování. Dle fyzioterapeutů umožní barefoot boty lepší pohyb, větší vůli a svobodu pro nohy. Na straně druhé stojí otropedi, kteří velkou nevýhodu spatřují ve volných kotnících, spadlé klenbě, nárazech pat, které nemají žádnou ochranu v podobě dopadu chodidla na zem.

Barefoot ano nebo ne?

Jestli vás z barefoot obuvi bolí nohy, i když chodíte pár set metrů denně, našlapujete polehoučku, trénujete na měkčím povrchu, je něco špatně. Možná, že chodíte příliš rychle a po nevhodném terénu. Nesmíte chodit přes patu na betonu. Možná, že vám na první pohled boty sednou a problémy se začnou díky nesprávnému tréninku projevovat až za několik týdnů. V botách byste neměli ze začátku chodit příliš dlouho. Nenoste boty celý den. Mohly by vás pořádně bolet lýtka, chodidla, paty. Konečně dalším důvodem mohou být zdravotní problémy a oslabené nohy. Kotníky vám mohou otékat, budou vás bolet plosky, budete mít přetažená lýtka. Máte-li extrémně ploché nohy, vbočené palce, kladívkové prsty, tak se vám problémy za několik dní díky výměně obuvi zkrátka nespraví. Jestli vás bolí nohy, zkuste je pravidelně masírovat, změňte na trénování terén, zkraťte dobu nošení.

Ještě než si barefoot boty koupíte, měli byste vědět …

 • Boty se nehodí pro osoby se zdravotními problémy v oblasti nohou, respektive chodidel. Pokud máte extrémně plochá chodidla, nejsou pro vás boty vhodné.
 • Boty jsou ze začátku určeny spíše na krátké nošení a úplně nejlepší je, když si je vezmete do přírody.
 • Chodit v obuvi ihned celý den po městě, není ideální.
 • Na chůzi v barefoot obuvi si musíte zvyknout (trénovat ji).
 • Nechoďte přes patu.
 • Nesprávné nošení obuvi může způsobit zdravotní problémy (více informací).

Barefoot na léto

V létě můžete vybírat elegantní sandálky nebo stylové baleríny. Při výběru letních bot také pečlivě přeměřte šířku nohy, aby byly poty pohodlné i v momentě, kdy je velké horko a nohy občas otékají. Krásné letní barefoot boty najdete v e-shopu Belenka.cz (pro Slovensko Belenka.sk).

Barefoot na zimu

Dlouho nebyly na trhu zateplené barefoot boty, ve kterých by vám bylo dostatečně teplo. Velkou novinkou jsou zimní barefoot boty od Lenky, které se mi moc líbí, a kdybych neměla plný botník, rozhodně bych si je koupila. Boty jsou překrásné. Můžete si koupit stylové kozačky, které se hodí k sukni i ke kalhotám, nebo šněrovací kotníkové barefoot boty. Proč jsou tyhle boty tak skvělé? Jsou nepromokavé, mají podšívku z merino vlny a jsou opatřeny membránou.

→ Barefoot boty Belenka

 

Recenze Be Lenka Elegance Blue Dots

Celoroční boty Be Lenka jsem si zamilovala na první pohled. Boty jsou velmi kvalitní, krásné a úžasně pohodlné. Vybírat můžete z překrásných designů. Vezmu to všechno postupně.

Velikost, materiál a ohebnost

Obuv značky Be Lenka zakoupíte od velikosti 36 až do velikosti 46. Poměrně velkorysá nabídka, co říkáte? Vzala jsem si velikost č. 40 jako obvykle, a boty mi jsou akorát. Obuv je krásně široká, pohodlná, kolem paty je mi širší. Jestli si nejste s velikostí jisti, změřte si nohy dle výše uvedeného návodu. U každého modelu bot Be Lenka najdete také tabulku velikostí, podle které si boty v pohodě objednáte. Podrážka o síle 4 mm je vyrobena z kaučuku. Samotná obuv je vyrobena z kůže. Boty jsou krásně ohebné, ale zároveň odolné. Ve špičce jsou velmi široké, umožní roztažení prstů.

BeLenka barefoot Elegance - kožené boty, kaučuková podrážka.

BeLenka barefoot Elegance – kožené boty, kaučuková podrážka.

Vlastnosti

Boty jsou univerzální (unisex). Měly by padnout na dámskou i pánskou nohu. S pánskou nohou zkušenosti nemám, na mou dámskou nohu sedí skvěle. Můžete je nosit celý rok. Jsou kotníkové na zavazování. Skvěle se hodí ke kalhotám i k sukni. Boty by se měly naimpregnovat, abyste je mohli nosit i do deště.

BeLenka barefoot Elegance - kožené boty, kaučuková podrážka.

BeLenka barefoot Elegance

Youtube

Kde obuv koupíte?

Barefoot obuv je vyrobena v České republice a stojí za nimi slovenská značka BeLenka. Největší výběr bot najdete v e-shopu Belenka.cz. Boty vám přijdou přibližně za dva dny. Vybrat si můžete celoroční nebo letní model. Novinkou jsou zimní boty Belenka, které seženete exkluzivně v předprodeji. 🙂

Barefoot boty Belenka + předprodej zimních bot

Slevový kód ve výši 5 % dostanete po registraci a odběru novinek v e-shopu Belenka.cz.

Přeji vám, ať vám barefoot boty dělají jen radost a ať se vám pohodlně chodí. 🙂

10 Celkové hodnocení
Be Lenka Elegance Blue Dots

Krásné barefoot boty Be Lenka jsou pohodlné, velmi široké a měkké. Můžete v nich chodit i bez ponožek. Obuv je vyrobena z kůže, podrážka je silná 4 mm, plně ohebná.

Klady
 • Velmi pohodlné
 • Měkké
 • Elegantní
 • Férová cena
 • Dostatečně široké
Zápory
 • Obecně jako jediné negativum vidím u barefoot bot to, že jsou nesprávně nošeny.

♥ NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM. ♥

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou.