Co jste nevěděli o barefoot botách a 5 tipů, jak je vybrat

Jak vybrat barefoot boty, kde  je koupit a která značka je ta nejlepší? V článku najdete tipy na to, jak vybrat barefoot boty tak, abyste byli s nákupem spokojeni. Článek jsem připravila podle svých zkušeností s botami (a to jak s dospělými, tak s dětskými).

🏆VELKÉ SLEVY BAREFOOT BOT POUZE NA BELENKA.CZ.🏆

DÁMSKÉ BOTY BELENKA
Pravidelné slevy v e-shopu

Obsah

Jak poznáte barefoot boty?

Barefoot boty mají tenkou podrážku, která se dá dobře ohnout podélně i příčně. Podrážku je možné srolovat jako pomyslného šneka. Tloušťka podrážky se pohybuje od 1,2 do 5 milimetrů. Boty mají podrážku zcela rovnou, bez podpatku a bez opatku (na rozdíl od minimalistických bot). Bota je v oblasti prstů široká. Modely barefoot obuvi se mezi sebou mohou lišit tvarem, šířkou, materiálem, ale principy bosých bot zůstávají stejné. Při chůzi v botách budou chodidla vnímat, po jakém povrchu jdete. Jak poznáte barefoot botu?

Obuv:

 • dostatek prostoru pro prsty.
 • je rovná a nemá podpatek.
 • velmi tenkou a ohebnou podrážku (maximálně 5 mm).
 • nízkou hmotnost.
 • nedeformuje nohu a zachová přirozenou hybnost.

5 tipů, jak vybrat barefoot boty

Hned v úvodu jsem napsala, jak barefoot obuv vypadá. Samotný výběr barefoot bot je v podstatě stejný jako výběr jakékoli jiné obuvi, pouze s tím rozdílem, že se pohybujete na poli barefoot “bosé” obuvi. Záleží na vzhledu, materiálu, velikosti, šířce i tloušťce podrážky. Pro zdravý vývoj člověka je důležitá chůze na boso. Jestli trávíte v botách celý den, možná vás právě barefoot obuv zaujme právě díky širokému prostoru na prsty a tenké podrážce. Ne všechny barefoot boty jsou stejně široké a mají stejně silnou podrážku. Vybrané druhy bot mají podrážku silnou pouze 1 milimetr, jiné 2 až 3 milimetry, jiné modely mají 4 milimetry. Zatímco některé barefoot boty se  hodí spíše na užší nohu, jiné jsou jako dělané na široké chodidlo.

Zaměřte se na:

 1. Materiál – Na výběr máte velké spektrum modelů, ať už to jsou celokožené boty, boty s označením vegan či obuv z kombinace kůže a kaučuku či jiné pryže. Boty mohou být vyrobeny z polyesterového mikrovlákna, síťoviny, plátna ze lnu či bavlny. Podrážka může být tvarovaná a profilovaná guma, kaučuk nebo kůže.
 2. Podrážku – Jestli s barefoot obuví začínáte, možná sáhnete raději po podrážce mezi 4 mm a 5 mm. Můžete si ale rovnou vybrat boty s co nejužší podrážkou. Záleží pouze na vás. Například u značky Belenka najdete boty s podrážkou 4 mm, značka Feelmax má podrážku o síle 2,5 mm, Vivobarefoot 3 mm.
 3. Šířku boty – I barefoot boty mají různé šířky. Zde bude záležet na tom, jak máte vy sami široké chodidlo. Některé boty se hodí na užší nohu, jiné na širší nohu. Při výběru dětských bot buďte zvláště opatrní. Mám osobně vyzkoušeno, že barefoot boty, které jsou označeny prodejcem jako “vhodné na širší nohu (nárt)” neseděly. K užším značkám dětských bot patří Bobux, k širším například Livie&Luca.
 4. Velikost – Jako u běžných bot si vyberete svou velikost, která se odvíjí dle délky chodidla, respektive délky stélky. E-shopy s barefoot obuví mají perfektně propracované označení velikostí bot, u obuvi najdete také velikostní tabulky, kde se dozvíte, jak je bota ve vaší velikosti široká a jak má dlouhou vnitřní stélku. Podle tohoto údaje vyberete správnou velikost bot.
 5. Zavazování/šněrování/zapínání – Vybírat můžete z bot nazouvacích, obuvi na šněrování i na zip.

Jak vybrat velikost bot z e-shopu

Obkreslete chodidla a změřte jejich délku a také šířku v nejširším místě chodidla. Některé modely barefoot bot mohou mít své specifické číslování a může vám sedět například menší číslo bot, než jste zvyklí. Pro správný výběr obuvi vám poslouží již výše zmíněná velikostní tabulka. Jestliže se chystáte koupit boty přes internet, změřte si pečlivě obě chodidla. Velikost obou nohou se může lišit klidně i o jedno číslo.

Obuv nesmí být malá, aby neomezila přirozený růst a vývoj nohy. Malé boty mohou zapříčinit trvalé poškození nohy. Velikost dětské boty se kontroluje podle stélky a měla by se u malých dětí prověřovat alespoň jednou do měsíce. Jestli nemá bota vyndavací stélku, musíte nohu dítěte přeměřit na měřidle, anebo ji obkreslit na papír. Mačkání palce ve špičce boty není odpovídající, protože dítě může palec pokrčit. Moje naprosto nejlepší boty jsou boty značky Be Lenka – vybrala jsem je přes internet bez vyzkoušení. Řídila jsem se tabulkou, která je u produktu uvedena. Boty mi sedí skvěle, jsem spokojena. Recenze na obuv Be Lenka jsem podrobně sepsala zde.

SLEVY BAREFOOT BOT na BELENKA

Recenze barefoot bot Be Lenka Prime

Barefoot boty Be Lenka Prime

Když s barefoot začínáte

Jestli si vybíráte úplně první barefoot boty, můžete si v prodejnách bosé obuvi vyzkoušet na různě drsném povrchu, jak se vám bude v nových botách chodit. Na barefoot boty se musí přecházet postupně. S barefoot obuví zapojíte ochablé svaly, a pokud chůzi v botách výslovně přeženete, mohou vás bolet chodidla. V zimních měsících můžete chůzi naboso trénovat třeba doma. Děti milují senzomotorický smyslový koberec. Na koberci jsou kamínky, suky, tyče, lana a provázky, ale také například fazole. Dále mohou trénovat chůzi na malinkých dřevěných chůdičkách. Velký výběr barefoot boty různých značek najdete v e-shopu Bosonožka. V e-shopu Belenka.cz najdete zase obrovský výběr bot přímo od výrobce Be Lenka.

Jestli nejste na barefoot boty zvyklí, vezměte si je nejprve někam do přírody. Terén je měkčí, nepodléhá tak velkým teplotním výkyvům jako městská dlažba, a je pro nohy zajímavější. V barefoot botách byste měli chodit postupně a klidně začínejte na pár stovkách metrů denně. Největší chybou je, když se rozhodnete v barefoot botách ujít první den hned několik kilometrů po městě. Proč to nedělat? Protože na barefoot botách se chodí jinak než na klasické obuvi s opatkem a širší podrážkou. Jste totiž zvyklí chodit přes patu, a na tento styl chůze nejsou barefoot boty stavěny. Změna pro nohy může být na tvrdém městském povrchu tak nepříjemná a velká, že vás chůze může až bolet. Chodit byste měli ze začátku pomalu, našlapovat celou ploskou, pružně. Pata by neměla tvrdě narazit o zem, protože vás takové kroky budou bolet. Trénujte postupně, polehoučku. Přirozeně posilujte kotníky, ať už máte na noze letní sandály, baleríny nebo vycházkové boty.

Já jsem si pořídila nejprve botičky s velmi tenkou podrážkou, a to mi nevyhovovalo. Nakonec jsem skončila u bot Be Lenka, které mají podrážku silnou 4 mm, což je pro mě akorát. Pokud by se někomu zdála podrážka tenká, je možné do bot pořídit vložky, které jsou dostupné přímo v e-shopu Belenka.cz, stejně jako jejich krásné boty – ty vidíte na fotografiích.

Výhody a nevýhody barefoot bot

Na jedné straně stojí fyzioterapeuti, kteří v barefoot obouvání spatřují velké výhody, protože noha má více volnosti než v klasických botách. Barefoot u zdravých nohou podpoří jejich dokonalé fungování. Dle fyzioterapeutů umožní barefoot boty lepší pohyb, větší vůli a svobodu pro nohy. Na straně druhé stojí ortopedi, kteří velkou nevýhodu spatřují ve volných kotnících, spadlé klenbě, nárazech pat, které nemají žádnou ochranu v podobě dopadu chodidla na zem.

Barefoot ano nebo ne?

Jestli vás z barefoot obuvi bolí nohy, i když chodíte pár set metrů denně, našlapujete polehoučku, trénujete na měkčím povrchu, je něco špatně. Možná, že chodíte příliš rychle a po nevhodném terénu. Nesmíte chodit přes patu na betonu. Možná, že vám na první pohled boty sednou a problémy se začnou díky nesprávnému tréninku projevovat až za několik týdnů. V botách byste neměli ze začátku chodit příliš dlouho. Nenoste boty celý den. Mohly by vás pořádně bolet lýtka, chodidla, paty. Konečně dalším důvodem mohou být zdravotní problémy a oslabené nohy. Kotníky vám mohou otékat, budou vás bolet plosky, budete mít přetažená lýtka. Máte-li extrémně ploché nohy, vbočené palce, kladívkové prsty, tak se vám problémy za několik dní díky výměně obuvi zkrátka nespraví. Jestli vás bolí nohy, zkuste je pravidelně masírovat, změňte na trénování terén, zkraťte dobu nošení.

Ještě než si barefoot boty koupíte, měli byste vědět …

 • Boty se nehodí pro osoby se zdravotními problémy v oblasti nohou, respektive chodidel. Pokud máte extrémně plochá chodidla, mohou vás bolet nohy. Zkuste se poradit s odborníkem.
 • Boty jsou ze začátku určeny spíše na krátké nošení a úplně nejlepší je, když si je vezmete do přírody.
 • Chodit v obuvi ihned celý den po městě, není ideální.
 • Na chůzi v barefoot obuvi si musíte zvyknout (trénovat ji).
 • Nechoďte přes patu.

BAREFOOT BOTY BELENKA

Značky barefoot obuvi – pro dospělé

Zde najdete nejznámější značky barefoot bot (značek obuvi je opravdu hodně a jistě si vyberete):

 • Ahinsa – české barefoot boty nabízí pěkný design i široký výběr modelů. 
 • Angles Fashion – česká značka barefoot obuvi nabízí velmi pěkné modely. Boty se vyrábí ve dvou šířkách – na užší chodidlo (35 až 43) a na širší chodidlo (41 + až 49 +).
 • 🏆Barebarics 🏆E-shop Barebarics.cz nabízí pouze veganskou obuv, která je vyrobena z látky nebo z veganské kůže – TOP, doporučuji. Barefoot boty Barebarics vidíte na fotografiích viz výše.
 • 🏆Be Lenka🏆 – slovenská rychle rostoucí značka nabízí ručně vyráběné barefoot boty za bezkonkurenčně nejnižší ceny. Perfektní boty seženete do 3000 Kč (TOP – doporučuji). Sympatické je nejen to, že boty se vyrábí v České republice, ale také zde najdete krásné a elegantní modely bot, které s přehledem konkurují zahraničním zavedeným značkám. Barefoot boty Be Lenka vidíte na fotografiích v tomto článku. Obuv koupíte v e-shopu Belenka.cz.
 • Feelmax – finské barefoot boty vás možná zaujmou sportovním vzhledem. Obuv se vyrábí i v dětském provedení. Vybrané modely mají ultra tenkou podrážku 1 mm, modely Natur Run mají podrážku silnou 2,5 mm, modely zimních bot mají podrážku silnou 4 mm. Zajímavostí je, že barefoot obuv značky Feelmax vznikla již před dvaceti lety, kdy se finská rodina Pulkka rozhodla, že vyrobí takové boty, aby skrze jejich podrážky bylo možné cítit oblázky a písek jako na boso při procházce (nejen) kolem krásných finských jezer.
 • Freet – slogan Freedom for Feet hovoří za vše. 🙂 Obuv z Velké Británie má sportovní vzhled a vybrané modely jsou určeny také na běhání. Zvolit si můžete ze dvou verzí obuvi, které se označují jako 4+1 (palec zvlášť, ostatní prsty u sebe) a 5v1 (všechny prsty v jednom prostoru).
 • Leguano – barefoot boty z Německa se vyrábí v několika různých provedeních – vybrat si můžete modely city, go, chester, kosmo, husky, energy, aktiv.
 • Pathik shoes – český výrobce barefoot bot má poměrně netradiční modely co se týče vzhledu.
 • Sole Runner – barefoot obuv z Německa sedí spíše na širší nohu. Jejich boty jsou pěkné, za příznivou cenu.
 • 🏆Vasky🏆 – boty ze Zlína jsou k dostání také v barefoot variantě. Podívejte se na jejich nové modely.
 • Vivobarefoot – světově nejrozšířenější značka barefoot obuvi má své sídlo v Londýně. Vivobarefoot má jednoduchý a sportovní design, podrážku 3 mm. Uchvátí vás designem, odradit vás může vyšší cenou.
 • Vibram Fivefingers – možná, že jste o této obuvi slyšeli jako o “botách s prsty”. To ony skutečně jsou. Obuv se vyrábí v dámských, pánských i dětských velikostech. Jejich původ byste hledali, možná poněkud překvapivě, v Itálii.
 • Xero shoes – americké barefoot boty s minimalistickým designem a sportovním vzhledem mají poměrně zajímavý způsob uchycení pásků skrze patu.

Velký výběr barefoot boty různých značek najdete v e-shopu Bosonožka. V e-shopu Belenka.cz najdete zase obrovský výběr bot přímo od výrobce Be Lenka.

SLEVY BAREFOOT BOT na BELENKA

Youtube – BeLenka Icon

Značky barefoot obuvi – pro děti

 • Attipas – český výrobce prvních botiček pro první krůčky. Botičky připomínají silné ponožky s tenkou podrážkou. Vybírat můžete z několika barevných provedení.
 • Bobux – překrásné barefoot boty z Nového Zélandu si zamilujete pro bezchybný design. Boty se hodí spíše na užší nohu.
 • Froddo – barefoot botičky pro děti jsou vyráběny chorvatskou obuvnickou společností Ivančica. Vybírat můžete z řady Prewalkers a Flexible.
 • Filii – boty německé kvality mají podrážku tenkou 3,5 milimetru.
 • Jack & Lily – kanadské botičky mají podrážku silnou 3 až 5 milimetru. Boty se hodí pro děti s normálně širokou nohou.
 • Kidofit – velmi lehké a pěkné boty. Měly by sedět na širší chodidla (zkoušeli jsme a za nás jsou jako na Popelku 🙂 ).
 • Livie & Luca – americké botičky mají velmi povedený design. Když zapátráte v amerických e-shopech, najdete krásné modely za poloviční ceny. Boty by měly by sedět na širší nohu (u nás se žel opakoval Popelčin příběh).
 • Little Blue Lamb – parametry barefoot obuvi splňuje pouze řada Baby.
 • Pediped – americké botičky se vyrábí pouze v dětských velikostech (až do 36).
 • Rose et Chocolat – první capáčky jsou navrhovány ve Švýcarsku. Překvapí vás příznivou cenou.
 • Stonz – stylové zimní “návleky” jsou velmi dobře dostupné.

SLEVY BAREFOOT BOT na BELENKA

Celoroční barefoot boty

Polobotky, nebo chcete-li celoroční boty, unosíte ze všech různých modelů barefoot bot možná nejvíce. V této kategorii bot je nabídka nejširší a záleží pouze na tom, jaký preferujete styl, střih, materiál a zapínání. Aktuální nabídku barefoot BeLenka si můžete prohlédnout zde

Recenze barefoot bot Be Lenka City

Recenze barefoot bot Be Lenka City

 • Sportovní styl – Mezi nejoblíbenější, a musím říci, že také nejpovedenější a nejlepší boty, patří Vivobarefoot. Boty mají elegantní a zároveň sportovní vzhled, jsou velmi pěkné, lehké a stojí určitě za zmínku/vyzkoušení.
 • Elegantní vzhled – K elegantním botám patří celoroční obuv značek Angles Fashion a Belenka.
 • Městský styl – Městskému stylu vévodí barefoot boty City nebo Champ od značky Belenka.

SLEVY BAREFOOT BOT na BOSONOŽKA.CZ

Barefoot boty na léto

V létě můžete vybírat elegantní sandálky nebo stylové baleríny. Při výběru letních bot také pečlivě přeměřte šířku nohy, aby byly boty pohodlné i v momentě, kdy je velké horko a nohy občas otékají. Vybírat můžete z různých modelů, které se liší materiálem i tloušťkou podrážky i vzhledem. Na léto mám veganské botky Be Lenka City (recenze zde) a krásné baleríny Be Lenka Bellissima. Celou recenzi na balerínky najdete v článku: Recenze barefoot bot Be Lenka Bellissima.

 • Baleríny – krásné barefoot balerínky mají nejčastěji kulatou špičku. Krásné kožené baleríny i sandály pořídíte od značek Ahinsa shoes nebo Angles Fashion.
 • Sandále – naprosto minimalistické sandále nabízí Xero Shoes, vybírat můžete ze širokého spektra značek (například Vivobarefoot, Belenka, OrtoPlus).

Barefoot boty na zimu

Můžete si koupit stylové kozačky, které se hodí k sukni i ke kalhotám, nebo šněrovací kotníkové barefoot boty. Krásné barefoot kozačky mohou (ale nemusí) být opatřeny merino vložkou. Merino vložka je příjemným zpestřením pro zimní obuv (zahřeje, je teplá).

 • Šněrovací kotníčkové boty – kotníčkové šněrovací zimní barefoot boty pořídíte například o německé značky Leguano nebo od slovenské značky Belenka.
 • Kozačky k sukni i ke kalhotám – zatím asi nejhezčí kozačky, které jsem viděla, nabízí značky Angles Fashion a Belenka. Kozačky jsou krásné, elegantní, bez šněrování.
 • Pánské zimní boty – perfektní pánské zimní boty najdete u značek Xero Shoes a také Leguano. Zaujmou vás vybrané modely od Vivobarefoot i Belenka.

SLEVY BAREFOOT BOT na BELENKA

Barefoot sportovní boty

Sportovní barefoot boty nemusí být pouze v prstové variantě. Prstové boty pořídíte od značky Vibram Fivefingers, sportovní boty, nebo boty do přírody, nabízí například finská značka Feelmax, firma Merrell nebo britská značka Freet. Levné a pěkné barefoot boty Ace pořídíte od značky Belenka. Krásné boty Trailwalker jsou jako dělané na procházky do přírody.

Společenské barefoot boty

Jestli hledáte barefoot obuv do kanceláře, na důležité pracovní jednání nebo sháníte boty, které se perfektně hodí ke společenské sukni či saku, můžete si vybrat také z barefoot modelů. Za zmínku rozhodně stojí perfektní boty od Angles Fashion. Vybrané modely jsou nazouvací, stylové a skvěle nahradí klasické společenské boty. Samozřejmě u nich nenajdete podpatky. Já mám místo klasických společenských bot barefoot obuv Be Lenka Icon Black.

Barefoot boty Be Lenka Icon

Barefoot boty Be Lenka Icon

Kde boty pořídit

Barefoot obuv nejlépe koupíte přes internet. Ve velkých městech (Praha, Brno, Plzeň) můžete navštívit prodejny barefoot obuvi a boty si zde vyzkoušet. Dospělí se mohou při nákupu přes internet orientovat dle velikostní tabulky. V prodejně s barefoot obuví se vám může stát, že vámi vybraný model nebude na prodejně dostupný, případně nebude dostupná vaše velikost. Ještě než na prodejnu vyrazíte, raději se ujistěte, že obuv, kterou jste si přes internet vybrali, skutečně mají.

SLEVY BAREFOOT BOT na BOSONOŽKA.CZ

Závěrem

Připravila jsem pro vás článek o barefoot botách, ve kterém jsem se snažila shrnout své zkušenosti a poznatky, které o barefoot obuvi mám. Článek by vám měl usnadnit výběr bot, ukázat, co je barefoot obuv, jak ji vybrat a jak ji nakoupit přes internet. Snažila jsem se zprostředkovat informace o značkách bot, a také o tom, kde boty pořídit. Velký výběr barefoot boty různých značek najdete v e-shopu Bosonožka. V e-shopu Belenka.cz najdete zase obrovský výběr bot přímo od výrobce Be Lenka.

DÁMSKÉ BOTY BELENKA
Pravidelné slevy v e-shopu

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart