Vše, co jste nevěděli o lyofilizovaném ovoci

Ovoce sušené mrazem chutná jako čerstvé ovoce, není doslazované a obsahuje spoustu vitamínů. Do článku jsem připravila zajímavé informace, které jste o to tomto sušeném ovoci nevěděli a které vás možná překvapí.

Sušené ovoce

Obsah

Ovoce sušené mrazem výroba

Zralé ovoce se omyje, osuší, nakrájí na tenké plátky a v lyofilizátoru se nechá zmrazit na -100 °C. Poté se v přístroji sníží tlak a teplota se zvyšuje. Proces sušení trvá 12-35 hodin. Ovoce ztratí až 99 % vody. Po vysušení je ovoce lehké, zůstane poměrně velké (nezmenší se jako v případě klasicky sušeného ovoce). Ovoce si zachová svou krásnou barvu, tvar, chutná jako čerstvé a neztratí živiny. Velký výběr sušeného ovoce a oříšků najdete na Ochutnejorech.cz.

Výhody lyofilizovaného ovoce

 • Zavřené balení má dlouhou trvanlivost.
 • Ovoce chutná výborně, není doslazované.
 • Obsahuje vitamíny a živiny.
 • Je lehké a skladné.
 • Je RAW.
 • Nahradí křupky nebo nezdravé brambůrky.
 • Koncentrovaná chuť – banány, ananas a mango jsou sladší, ostružiny a višně jsou kyselejší.

Jak velké balení vybrat?

Lyofilizovaného ovoce není třeba kupovat po 1 kg. Ovoce speciální technologií sušení ztratí vodu a zbyde z něj pouze to nejlepší. Je velmi lehké a pytel sušeného ovoce pro celou rodinu váží pouhých 100 gramů. Takto velký sáček je dostatečný pro čtyř až pětičlennou rodinu. Na svačinu bohatě stačí sáček o hmotnosti 20 gramů lyofilizovaného ovoce.

Velikost balení - 100 gramů a 20 gramů
Velikost balení – 100 gramů a 20 gramů

Proč sušení mrazem?

Lyofilizace, princip sušení mrazem, je způsob úpravy ovoce, zeleniny, ale také pokrmů, smoothie či sýrů, který byl nejprve využit pro kosmonauty. Jídlo si zachová všechny živiny a vitamíny, po vysušení je lehké, neztratí na objemu a je velmi chutné.

Lyofilizované ostružiny
Lyofilizované ostružiny

Nejoblíbenější lyofilizované ovoce

 1. Lyofilizované jahody
 2. Lyofilizované maliny
 3. Lyofilizovaný banán
 4. Lyofilizované mango
 5. Lyofilizované broskve
 6. Lyofilizované ostružiny
 7. Lyofilizované borůvky

Jaké lyofilizované ovoce vybrat?

 • Jahody – nejoblíbenější, krásně barevné, chuťově vynikající, i když mírně kyselé. Jahody jsou perfektní do müsli, na dekoraci dortů i jen tak na mlsání.
 • Maliny – chuť malin, krásná vůně a zároveň křupavá pochoutka stojí za vyzkoušení. Maliny jsou vynikající v kombinaci s čokoládovým dortem (brownies, dort z vysokoprocentní čokolády) nebo jen tak samotné. Barví růžově a prášek z nich jde použít jako přírodní barvivo při pečení a dekorování dortů.
 • Banány – velmi sladká, krémová a jemná chuť je vhodná i pro malé děti jako zdravá svačinka.
 • Višně – velké a kyselé plody chutnají tak skvěle, že jejich kyselost budete chtít ochutnávat znovu a znovu. Jsou výborné samotné.
 • Ostružiny – kyselejší plody, velké, tmavé, barví fialově (tmavě fialová) a prášek z nich jde použít jako přírodní barvivo při pečení a dekorování dortů.
 • Borůvky – jsou větší, kulaté, kyselejší a můžete je přidat do domácího müsli.
 • Broskve – krásně žluté, velké a vynikající jako zdravá svačinka do práce nebo do školy.
Lyofilizovaný banán vs. sušený banán
Lyofilizovaný banán vs. sušený banán

Jak využít mrazem sušené ovoce?

 1. Ovoce krásně dozdobí dorty – na čokoládový dort můžete použít lyofilizované maliny, na pistáciový dort lyofilizované jahody, na smetanový dort lyofilizované borůvky, jahody či ostružiny.
 2. Z ovoce snadno připravíte smoothie. Na koktejl se skvěle hodí lyofilizované borůvky, které rozmixujete s mlékem. Přidat můžete med nebo sladidlo.
 3. Ovoce se skvěle hodí na přípravu domácího müsli nebo granoly.
 4. Vynikající je také s domácí ovesnou kaší.
 5. Ovoce sušené mrazem můžete jíst ke svačince samotné.
 6. Lze jej také použít při přípravě domácích čokoládových tabulek, kterými můžete obdarovat své nejbližší nebo k ozdobení čokoládových bonbonů.
Recepty na rychlé a zdravé snídaně: Domácí müsli, granola i ovesná kaše s ovocem
Recepty na rychlé a zdravé snídaně: Domácí müsli, granola i ovesná kaše s ovocem

Kde koupit levné lyofilizované ovoce

Kde koupit levné lyofilizované ovoce? Dříve jsem ovoce sušené mrazem kupovala v supermarketu nebo v DM. Ale kvůli vysoké ceně jsem přešla na online nákupy. Na Ochutnejorech.cz jsem v akci pořídila velká balení lyofilizovaného ovoce – jahody, maliny, broskve, višně, banány, ostružiny. Balení po 100 gramech se vyplatilo nejvíc (je 2-4 x levnější než to, které jsem kupovala v supermarketech). Objednávku vyřídili rychle, balíček dorazil v pořádku. Mohu jen doporučit a ráda objednám znovu.

Sušené ovoce na Ochutnejorech.cz

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart