Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Od konce loňského roku jsem sbírala slupky od cibule, abychom s dětmi nabarvili krásná hnědá vajíčka. Chtěla jsem je dekorovat lístky květin. V obchodě jsem si vyhlédla velká bílá vejce, přinesla jsem celé plato domů a druhý den jsme s dětmi chtěli připravit nálev. Jenže jakmile jsem se začala shánět po svých „vydřených“ slupkách od cibule, slehla se po nich zem. Barvit jsme chtěli ve čtvrtek, ještě ve středu jsem do pytle se slupkami přidávala nové kousky, tak kde jsou? Ano, jestli jste si mysleli, že je Matěj vyhodil a podivoval se, proč jsem si slupky schovávala, uhodli jste. Jenže, co teď? Nakonec jsme vejce přírodními barvami obarvili, ale zcela jinak, zkrátka „co dům dal“. Možná, že se vám bude článek alespoň trošku hodit.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak vybrat vejce na barvení přírodními barvami

Doporučila bych vám bílá vajíčka, která není bohužel snadné před Velikonocemi sehnat. Bílá vejce chytají barvu výrazněji, hlavně u takových barev jako je modrá nebo růžová. Tmavá vejce naopak chytnou lepší odstíny hnědé.

Barvení přírodními barvami

Nepoužila jsem v mnoha ohledech ten nejideálnější způsob, protože nebyl čas shánět nové suroviny k barvení. Můj plán byl zhacen a musela jsem rychle improvizovat.
Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Žlutá barva

Budete potřebovat: Kurkumu, ocet, sůl Do hrnce jsem dala 2 lžíce kurkumy, 2 lžíce octa, špetku soli a přibližně půl litru vody. Koření můžete dát méně nebo více dle požadované sytosti barvy. Já jsem zkusila tento poměr. Žlutá barva chytla nejlépe. Postupovala jsem velmi jednoduše. Nálev jsem prohřála, vložila jsem do něj na lžíci s vejcem uvařeným natvrdo a vejce jsem v nálevu nechala přesně pět hodin. Nálev s vejci jsem nevařila. Pro dosažení sytých barev je lepší nálev vařit. Zvolila jsem tento postup, protože byl jednodušší. Vejce z obchodu často praskají, proto jsem je uvařila nejdříve samostatně.
Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Hnědá barva

Budete potřebovat: Černý čaj Uvařila jsem černý čaj – 2 pytlíčky na půl litru vody. Do čaje jsem vložila vejce a nechala jsem je v čaji pět hodin. Nálev jsem nevařila.

Růžová barva

Budete potřebovat: Červenou řepu, ocet nebo nálev z červené řepy (nebarví tak dobře jako červená řepa) Nejlepší je vyrobit si vlastní barvu z červené řepy, kterou oloupete, nakrájíte a vaříte ve vodě s octem do sytě rudé barvy. Do nálevu vložíte vejce a necháte je v něm, dokud nedosáhnou požadované ho odstínu. Já jsem doma čerstvou červenou řepu neměla. Nahradila jsem ji sterilovanou červenou řepou, ze které jsem vzala nálev, prohřála jsem jej a do něj jsem vložila vejce na pět hodin. Vejce chytly mírně růžovou barvu. Kdybych připravila vlastní nálev, byly by růžovější.
Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Modrá barva

Budete potřebovat: Červené zelí, ocet nebo nálev z červeného zelí řepy (nebarví tak dobře jako červené zelí) Červené zelí nakrájíte, vložíte do vody, přidáte ocet a vaříte, dokud zelí nepustí šťávu a voda se neobarví. Poté odvar scedíte a vložíte do něj vejce. Já jsem doma čerstvé červené zelí neměla, proto jsem použila nálev z červeného sterilovaného zelí. Slila jsem jej přes sítko do hrnce, prohřála jsem jej a vložila jsem do něj vejce. Vejce jsem v nálevu nechala pět hodin.
Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Velikonoce: Jak rychle obarvit vejce přírodními barvami

Závěrem

Barvení vajíček přírodními barvami je náročnější, než obarvit vejce klasickými barvami. Budete potřebovat červenou řepu, zelí, kurkumu a černý čaj. V přírodních barvách je potřeba louhovat vejce výrazně déle. Zkoušela jsem nechat vejce v nálevu pět hodin, ale zdálo se mi to málo. Nejlepší je nechat vejce v nálevu přes noc. Toto byl můj první pokus barvení vajec přírodními barvami. Vhodnější je použít čerstvé suroviny, které jsem doma neměla, a nebyl čas je na poslední chvíli shánět. Barvila jsem pouze bílá vejce, která chytala barvu velmi dobře. Výsledek byl lépe vidět. Příští rok snad vyzkoušíme cibulové slupky, které lépe schovám.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart