Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Letos jsme poprvé zkoušeli vánoční zvyky. Filka (3 roky) a Martínek (4 roky) byli z vánoční atmosféry nadšení. Vyzkoušeli si sami krájení jablka, ochutnali cukroví a den před Štědrým dnem si ozdobí stromeček. V článku najdete, jak na vánoční zvyky s malými dětmi.

AKCE BŘEZEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jaké vánoční zvyky jsme vyzkoušeli

S dětmi jsme vyzkoušeli zatím ty nejběžnější a nejjednodušší vánoční zvyky. Krájeli jsme jablíčko, ozdobíme stromeček a pekli jsme cukroví.

Krájení jablíčka: Nejprve jsem jablko rozkrojila já. Děti byly nadšené, že se uvnitř skrývá hvězdička. Poté si samy zkusily jablko rozkrojit, ale jak se ukázalo, nebylo to nic snadného.

Pečení cukroví: S cukrovím mi děti pomáhaly už loni. Každý má svůj malinký váleček, kterým vání těsto. Vykrajovátky mohou vykrajovat cukroví, ale … Jakmile je upečen první plech, už je válení těsta nezajímá a pustí se směle do ochutnávání. Letošní přípravy vánočního cukroví byly ryze ve znamení ochutnávání. 🙂

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Zdobení stromečku: Stromeček zdobíme všichni společně den před Štědrým dnem. Na stromeček pověsíme naše DIY vánoční ozdoby, ale také plastové koule, čokolády, vánoční řetězy a světýlka. Při zdobení stromečku jsou děti šťastné, dávají ozdobičky na větve a zase je sundají, chtějí rozsvítit světýlka a ochutnat čokoládovou kolekci.

Lodičky z ořechových skořápek: Čajovou svíčku jsem vyndala z kalíšku a nožem jsem ji ořezala tak, aby se vešla do půlky ořechové skořápky. Připravila jsem takto tři skořápky. Svíčky jsem zapálila a dala na vodní hladinu. Dětem se pouštění velmi líbilo. Do skořápky můžete umístit také dortovou či vánoční svíčku, případně do ni nalít vosk a vložit knot. Mně tento způsob přišel nejsnazší.

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Lití vosku místo olova: Odřezky vosku, které vznikly z předchozího zvyku, jsem roztavila v aroma lampě. Teplý vosk jsem nalila do vody. Vosk při kontaktu s vodou ihned zatuhl a nevytvořil žádné zajímavé skupenství. Nedoporučuji zkoušet lití vosku místo olova. Nestojí to za to.

Přehled vánočních zvyků

Možná, že jste si mysleli, že se dnes vánoční zvyky  v rodinách příliš nedodržují, ale věděli jste, že k vánočním zvykům patří i pečení cukroví a zdobení stromečku?

  • Lití olova
  • Zdobení stromečku
  • Házení bačkorou
  • Hrách ve vánočce
  • Lodičky z ořechů
  • Jmelí
  • Krájení jablka
  • Kapří šupina pod talířem
  • Štědrovečerní večeře

Vánoční zvyky: ano nebo ne?

Zatím jsme vyzkoušeli vánočních zvyků pouze několik a už se těším, až je rozšíříme. Dětem jsem připravila povídání ke každému zvyku, omalovánku a také seznam s obrázky, ve kterém si mohou zaškrtnout, které vánoční zvyky jsme vyzkoušeli. Dodržování vánočních zvyků je zajímavé, krásné, dětem rozšíří obzory. Je ale potřeba vybrat takové zvyky, aby je děti pochopily a aby pro ně nebyly nebezpečné. Lití olova zkusíme za pár let, až budou děti starší. Jmelí je krásné, žel jedovaté a je potřeba mít se na pozoru, aby jej malé batole nestrčilo do pusy. Lodičky z ořechů jsou zajímavé i pro tříleté děti, jen je potřeba ohlídat plamen ze svíčky. Hrách ve vánočce je krásný a napínavý zvyk, který určitě zkusíme, až budou chodit děti do školy.

PRACOVNÍ LISTY VÁNOCE PDF V E-SHOPU

Závěrem

O vánočních zvycích se děti dozví ve školce, ale proč jim neudělat krásnou a zajímavou vánoční atmosféru také doma. 🙂 Koledy, cukroví, zdobení stromečku, krájení jablíčka a povídání o vánočních zvycích bude zajímat i malé tříleté a čtyřleté neposedy, kteří se budou dokola vyptávat proč, jak a co.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásné Vánoce a hezkou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart