Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Letos jsme poprvé zkoušeli vánoční zvyky. Filka (3 roky) a Martínek (4 roky) byli z vánoční atmosféry nadšení. Vyzkoušeli si sami krájení jablka, ochutnali cukroví a den před Štědrým dnem si ozdobí stromeček. V článku najdete, jak na vánoční zvyky s malými dětmi.

Obsah

Jaké vánoční zvyky jsme vyzkoušeli

S dětmi jsme vyzkoušeli zatím ty nejběžnější a nejjednodušší vánoční zvyky. Krájeli jsme jablíčko, ozdobíme stromeček a pekli jsme cukroví.

Krájení jablíčka: Nejprve jsem jablko rozkrojila já. Děti byly nadšené, že se uvnitř skrývá hvězdička. Poté si samy zkusily jablko rozkrojit, ale jak se ukázalo, nebylo to nic snadného.

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Pečení cukroví: S cukrovím mi děti pomáhaly už loni. Každý má svůj malinký váleček, kterým vání těsto. Vykrajovátky mohou vykrajovat cukroví, ale … Jakmile je upečen první plech, už je válení těsta nezajímá a pustí se směle do ochutnávání. Letošní přípravy vánočního cukroví byly ryze ve znamení ochutnávání. 🙂

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Zdobení stromečku: Stromeček zdobíme všichni společně den před Štědrým dnem. Na stromeček pověsíme naše DIY vánoční ozdoby, ale také plastové koule, čokolády, vánoční řetězy a světýlka. Při zdobení stromečku jsou děti šťastné, dávají ozdobičky na větve a zase je sundají, chtějí rozsvítit světýlka a ochutnat čokoládovou kolekci.

Lodičky z ořechových skořápek: Čajovou svíčku jsem vyndala z kalíšku a nožem jsem ji ořezala tak, aby se vešla do půlky ořechové skořápky. Připravila jsem takto tři skořápky. Svíčky jsem zapálila a dala na vodní hladinu. Dětem se pouštění velmi líbilo. Do skořápky můžete umístit také dortovou či vánoční svíčku, případně do ni nalít vosk a vložit knot. Mně tento způsob přišel nejsnazší.

Lití vosku místo olova: Odřezky vosku, které vznikly z předchozího zvyku, jsem roztavila v aroma lampě. Teplý vosk jsem nalila do vody. Vosk při kontaktu s vodou ihned zatuhl a nevytvořil žádné zajímavé skupenství. Nedoporučuji zkoušet lití vosku místo olova. Nestojí to za to.

Přehled vánočních zvyků

Možná, že jste si mysleli, že se dnes vánoční zvyky  v rodinách příliš nedodržují, ale věděli jste, že k vánočním zvykům patří i pečení cukroví a zdobení stromečku?

  • Lití olova
  • Zdobení stromečku
  • Házení bačkorou
  • Hrách ve vánočce
  • Lodičky z ořechů
  • Jmelí
  • Krájení jablka
  • Kapří šupina pod talířem
  • Štědrovečerní večeře

Vánoční zvyky: ano nebo ne?

Zatím jsme vyzkoušeli vánočních zvyků pouze několik a už se těším, až je rozšíříme. Dětem jsem připravila povídání ke každému zvyku, omalovánku a také seznam s obrázky, ve kterém si mohou zaškrtnout, které vánoční zvyky jsme vyzkoušeli. Dodržování vánočních zvyků je zajímavé, krásné, dětem rozšíří obzory. Je ale potřeba vybrat takové zvyky, aby je děti pochopily a aby pro ně nebyly nebezpečné. Lití olova zkusíme za pár let, až budou děti starší. Jmelí je krásné, žel jedovaté a je potřeba mít se na pozoru, aby jej malé batole nestrčilo do pusy. Lodičky z ořechů jsou zajímavé i pro tříleté děti, jen je potřeba ohlídat plamen ze svíčky. Hrách ve vánočce je krásný a napínavý zvyk, který určitě zkusíme, až budou chodit děti do školy.

PRACOVNÍ LISTY VÁNOCE PDF V E-SHOPU

Závěrem

O vánočních zvycích se děti dozví ve školce, ale proč jim neudělat krásnou a zajímavou vánoční atmosféru také doma. 🙂 Koledy, cukroví, zdobení stromečku, krájení jablíčka a povídání o vánočních zvycích bude zajímat i malé tříleté a čtyřleté neposedy, kteří se budou dokola vyptávat proč, jak a co.

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

Jak na vánoční zvyky s malými dětmi

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásné Vánoce a hezkou zábavu. 🙂

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart