RECYKLUJEME

Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu

Martínek si přál vyrobit zvoneček, který zvoní. Těžký úkol, co říkáte? K výrobě jsme použili kelímek od smetánku a rolničku. V článku najdete tip, jak na to.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme vyrobili

Z kelímku od smetánku jsme vyrobili zvoneček, který zvoní. Zvoneček jsme zkoušeli vyrobit také z kelímku od jogurtu, kelímku od pudinku a kelímku na kávu. Nejlépe by se zvonek vyráběl z papírového kelímku na kávu, protože šel dobře pokreslit. Vhodné jsou kelímky bez potisku, ale jestli žádný takový kelímek nemáte, můžete použít kelímky od jogurtu nebo smetánku.

Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu
Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu

Pro koho je tvoření určeno

Děti do 10 let: Takto malé děti budou potřebovat pomoc dospělého. Je potřeba připevnit rolničku ke drátku, a to není nic snadného. Dále je třeba proděravět kelímek a upevnit drátek, aby zvoneček zvonil. Děti zvládnou zvonek ozdobit.

Starší děti: Starší děti by mohly zvládnout připevnit rolničku ke drátku a drátek ke kelímku, ale může se stát, že pro ně bude tento úkol příliš těžký. Možná, že v některých krocích budou potřebovat pomoc dospělého.

Co budete potřebovat

 • Kelímky od jogurtu (nebo papírové kelímky na kávu, čisté)
 • Lepidlo Herkules tekuté
 • Barevný papír
 • Štětec
 • Drátek
 • Ostré nůžky na nehty
 • Nůžky
 • Rolničku
 • Stužku (látkovou, papírovou)
 • TIP: papírový kelímek mohou děti pokreslit barvami – vodovky, tempery, anilinky. Zkoušeli jsme, stejně jako jsme kelímky od smetánku polepili čtvrtkou – viz níže)
Pracovní listy Zima banner
Pracovní listy Zima

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Jak na to

Do kelímku jsem udělala díru nůžkami na nehty. Poté jsem ustřihla drátek. Zkoušela jsem různými způsoby připevnit rolničku ke drátku, ale nakonec se mi osvědčilo toto. Na jeden konec drátku jsem připevnila rolničku. Navlékla jsem rolničku na drátek a obtočila jsem drátek kolem očka a zbývající část jsem zamotala podél drátku trošku nahoru (až do místa, kde bude drátek provlečený skrze otvor v kelímku). Drátek jsem provlékla otvorem v kelímku a ohnula jsem jej, aby vytvořil polovinu a přečnívající konec jsem omotala v místě otvoru u zvonečku. Pokud máte tenký drátek, můžete vázat z dvojitého, jako jsem to udělala já.

Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu
Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu

Dekorování: Zkoušeli jsme různé způsoby.

 • Pomalovat kelímek akrylovými barvami je cesta, pokud je váš kelímek zcela průhledný – vhodné na kelímek od pudinku.
 • Dále jsme na kelímek od smetánku nalepili čtvrtku, aby byl kelímek papírový a šlo na něj kreslit. To je také způsob, jak vytvořit hezký zvoneček, ale čtvrtka se lepí poměrně špatně. Třeba vám to půjde lépe než mě. Děti bavilo úplně nejvíce právě vybarvování. Vhodnější je použít papírový kelímek na nápoje, na který se nemusí nic lepit.
 • Ozdobit kelímek kousky barevného papíru je nejlepší způsob, jak vytvořit zvoneček. Avšak pro malé děti je toto dekorování poměrně dost těžké. Tekuté lepidlo Herkules je potřeba nanést na celý povrch zvonečku. Na něj se přiloží barevný papír nastříhaný na kousky a opět se tento papír natře lepidlem a znovu to samé dokola. Papír se nanáší na místa, která prosvítají nebo která nejsou zcela dobře pokrytá. Vrchní vrstvu je opět potřeba pokrýt lepidlem. Když lepidlo uschne, papír na něm dobře drží a nelepí.
Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu
Vánoční dekorace pro děti: zvonečky z kelímků od jogurtu

TIP: Na zvoneček můžete navléknout ozdobné korálky. My jsme je vytvořili z hlíny. Drátek lze dekorovat mašličkou.

Youtube

Návod najdete také na Youtube + jak zvonečky zvoní.

Závěrem

Toto tvoření bylo poměrně dost náročné. Určitě doporučuji si vše připravit předem. Děti nevydrží čekat, než se vše připraví, nachystá a umotá. Pro malé děti je vhodnější sehnat papírové kelímky, které jen pomalují barvičkami.

POZOR!: Drátek doporučuji dobře zahnout, aby se o něj děti nezranily. Nám k bezpečnému zahnutí drátku dobře posloužily korálky a stužky, které konec drátku přikryly.

Karolínka a její příběhy

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart