Tipy na výrobky z kaštanů s malými dětmi

Letos jsme se pustili do vyrábění panáčků a zvířátek z kaštánků s Filkou, kterému byly před necelým měsícem tři roky.  Vybrala jsem pro něj taková zvířátka, aby se na tvoření co nejvíce podílel sám a zároveň, aby se mu výsledek hodně líbil. V článku najdete tipy na tvoření, a také jak na výrobu postaviček z kaštanů s tříletými dětmi.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Jak na výrobu postaviček s malými dětmi

Nejprve jsem vymyslela, jaké postavičky budeme vyrábět, a poté jsem nůžkami na nehty udělala do kaštanů díry. Vše jsem připravila dopředu. Na housenku jsem kaštany proděravěla skrz. Otvor jsem nechala velký, jelikož Filka měl za úkol provléknou jím provaz a vytvořit housenku. Na zvířátka a postavičky jsem nůžkami vyvrtala díry na špejli nebo na sirky.
Jak na výrobu postaviček s malými dětmi

Jak na výrobu postaviček s malými dětmi

Dále jsem připravila krabičku zápalek a dvě špejle. Filkovi jsem ukázala, jak budou kaštánky složené a kam patří špejle (sirky) a Filka skládal. U nejmenších kaštánků jsem mu pomohla, velké zvládl úplně sám. Sám sestavil tělo sněhuláka, koně i jelena. Panáčci byli složitější. Zcela sám vytvořil ježka a také se mu podařilo navléknout kaštany a vyrobit housenku, i když navlékání mu dalo velkou práci. Se špejlemi nebo sirkami se mu pracovalo dobře, lépe než s provázkem.
Jak na výrobu postaviček s malými dětmi

Jak na výrobu postaviček s malými dětmi

Detaily na postavičkách – oči, pusu a u koníka ocas, jsem dolepila. Filka podával části k lepení a natíral je lepidlem. Na kaštáncích tyto lepené části nedrží příliš dobře a je potřeba nechat lepidlo zaschnout. Jestli nebudete chtít lepit, můžete zkusit dokreslit oči a pusu fixou. Ta bude držet na suchých nelesklých kaštanech.

Co budete potřebovat

  • Kaštany
  • Sirky
  • Špejle
  • Ostré nůžky na nehty (nebo jiný předmět, kterým lze kaštany proděravět)
  • Kousky barevného papíru
  • Lepicí oči (nebo bílý papír a fixa)
  • Lepidlo
  • Červenou fixu
Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

KOUPIT PODZIMNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Vyzkoušeli jsme s drobnými obměnami osvědčené postavičky a zvířátka z loňska, ke kterým jsme přidali sněhuláka, jezdce na koni a housenku.

Housenka

Budete potřebovat: Provrtané kaštany, lýkový provázek (nebo přírodní provázek), červenou fixu, nůžky, oči a lepidlo Nejprve jsem skrz naskrz provrtala kaštany a připravila jsem kus provázku. Na provázek jsem udělala několik uzlů, aby kaštany neproklouzly ven. Filka postupně svým tempem navlékal kaštany jako korálky. U tohoto nápadu jsem se inspirovala na internetu a dotvořili jsme si jej podle svého. Housenka z kaštanů Za posledním kaštanem jsem udělala velký uzel, aby kaštany nevyklouzly. Uzel  jsme nabarvili fixou jako pusinku. Nalepila jsem oči a housenka byla hotová.

Sněhulák

Budete potřebovat: Tři větší kaštany (z toho jeden zcela provrtaný), dva malé kaštany na ruce, větší kus špejle, nůžky, oči, malý kousek špejle na nos, dva malé kousky špejle na ruce, kousek oranžového papíru, malá kolečka z černého papíru jako knoflíky, kousek modrého papíru na hrnec, lepidlo Do jednoho kaštanu jsem udělala skrz velkou díru, do dvou velkých kaštanů díry na špejli (cca do poloviny hloubky). Do dvou menších kaštánků jsem připravila dvě díry na špejleFilka Vytvořil tělo, ručičky jsme připevnili společně. Nakonec jsem na kousek špejle namotala barevný papír, který měl připomínat mrkev. Na hlavu jsem sněhulákovi nasadila hrnec z papíru (jednoduše srolovaný modrý papír), oči a nos. Na tělo jsme nalepili uhlíky (kolečka z černého papíru).

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU


Kůň a jezdec

Budete potřebovat na koně: 2 velké kaštany na tělo, kaštan na hlavu, větší kus špejle na krk, kousek provázku na ocas, 4 sirky, kousek špejle na tělo, dvě sirky na uši, lepidlo, nůžky Budete potřebovat na jezdce: Žalud i s čepičkou, dva malé kaštany na tělo, dva malé kaštany na chodidla, dvě sirky na ruce, kousek špejle, dvě oči, lepidlo, nůžky Vytvořit koně nebylo nic těžkého. Filka spojil špejlí dva kaštany jako tělo. Ze spodu do čtyř otvorů, které jsem předem připravila, nasadil sirky jako nohy. Na jeden z kaštanů připevnil špejli jako krk a na ni posadil kaštánek jako hlavu. Nakonec jsem koníka dotvořila – připevnila jsem kousek provázku jako ocas, také jsem přilepila oči a společně jsme upevnili kousky sirek jako uši. Na koníka jsem nasadila provázek, který představoval uzdu. S panáčkem to bylo horší, protože vyžadoval šetrné zacházení. Do žaludu jsem udělala menší díru, do níž jsme zasunuli špejli. Na špejli jsme navlékli jeden kaštan jako korálek a druhý kaštan jako pomyslnou zátku, aby panáček držek pohromadě.
Panáček z kaštanů

Panáček z kaštanů

Na prostřední kaštan jsme připevnili dvě sirky jako ruce, na spodní kaštan dvě špejle se dvěma malými kaštánky jako nohy. Nakonec jsem na panáčka nalepili oči a pusu.

Jelen

Budete potřebovat: Jeden kaštan na tělo, jeden kaštan na hlavu, čtyři sirky na nohy, kousek špejle na krk, dvě větvičky na parohy, oči, nůžky, lepidlo Do velkého kaštanu jsem udělala čtyři otvory na nohy a jeden na krk. Filka do čtyř otvorů připevnil čtyři sirky jako nohy. Do otvoru na krk vsunul špejli a na ni upevnil kaštánek jako hlavu.
Jelen z kaštanů

Jelen z kaštanů

Nakonec jsme společně připevnili parohy z větviček a nalepili jsme oči.

Ježek

Budete potřebovat: Velký kaštan, sirky na bodliny (nebo párátka), oči, nůžky, lepidlo Nejsnazší na tvoření je jednoznačně ježek.  Do kaštanu jsem vytvořila několik děr, do kterých Filka zasunul sirky. Nakonec jsme připevnili oči a také pusu.

Panáček

Budete potřebovat: Kaštan na hlavu, dva kaštany na tělo, dva kaštany na chodidla, dvě sirky na ruce, špejli na tělo, kousek bílého papíru na čepičku, oči, nůžky, lepidlo Postup byl zprvu velmi podobný jako u sněhuláka. Filka navlékl kaštany na špejli. Prostřední kaštan byl zcela provlékací, do kaštanu na hlavu a na spodní část těla zasunul špejli do poloviny hloubky kaštanu. Na prostřední kaštan jsme připevnili sirky jako ruce. Na spodní část těla jsme připevnili dvě špejle a dva kaštánky jako nohy. Nakonec jsem z bílého papíru složila čepičku a připevnila jsem oči a pusu.
Panáček

Panáček

Jelínci s šípky a sirkami

Krásným doplňkem při tvoření jelínků jsou šípky a sirky.
Jelínci z kaštanů a šípků

Jelínci z kaštanů a šípků

Housenka s šípky a pavouček z kaštanů

Nádherným výrobkem je housenka z kaštanů a šípků, kterou jsme vyrobili tak, že jsme kaštany a šípky navlékli na provázek. Pavoučka jsme vytvořili pomocí sirek. Sirky můžete trošku nalomit.
Housenka s šípky a pavouček z kaštanů

Housenka s šípky a pavouček z kaštanů

Závěrem

Výrobky z kaštanů jsou u nás velmi populární. Děti je rády tvoří, ale často je poměrně brzy zase rozeberou nebo rozbijí. Nejdéle vydržela housenka z provázku a ježek. Na ježka můžete použít také párátka, která mají ostřejší hrot a lépe budou prezentovat bodliny. To bych doporučovala spíše pro starší děti. Pro tříleté jsou sirky nebo špejle ideální. Filka se zapojil do vyrábění co nejvíce. Detaily jsem dotvořila já, někdy mi pomohl. Díky těmto detailům vypadají postavičky a zvířátka zajímavě, ale když je vynecháte, nebude to vadit. Děti si nakonec vyhrály i s panáčkem bez očí nebo s housenkou bez červené pusinky. Další tipy na výrobky z kaštanů najdete v článku Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce
Přeji vám hodně zábavy. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart