Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

Jak na výrobky z vizovického těsta s malými dětmi? Tento článek není určen pro mistry oboru, ale pro rodiče, kteří chtějí s malými dětmi vyrábět třeba vánoční ozdoby, dárečky pro blízké k narozeninám nebo dekorace z vizovického těsta. 

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY (AKCE DOPRAVA 10 KČ)
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

O vizovickém těstě

Vizovické těsto se vyrábí z mouky a vody, můžete do něj přidat lžíci octa. To je vše. Více nepotřebujete. Abyste docílili hladké konzistence, je potřeba těsto delší dobu hníst. Tato činnost je bohužel nezábavná, nudná a po deseti minutách i únavná. Je ale potřeba. Nejprve se spojí mouka s vodou a octem do jakési hrudkovité hmoty, která na jedné straně vytvoří obrovskou hroudu a na straně druhé se drolí. Těsto položte na stůl a snažte se jej spojit do jedné koule. Poté jej třete o desku stolu a opírejte se celou vahou do koule těsta. Takto jsem těsto hnětla přibližně dvacet minut (z jedné dávky). Když je hmota hladká, uzavřete ji do sáčku či folie. Nenechávejte těsto nikdy ležet jen tak bez pokrývky. Jinak ztuhne a můžete začít znovu.

Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

Pracovat s těstem není nic snadného. Těsto by se nemělo vykrajovat vykrajovátky, ale měli byste jej tvarovat za pomocí nůžek či nožíku. My jsme z těsta vykrajovali a váleli jsme jej válečkem. Tento způsob jsem zvolila proto, aby si Martínek ve čtyřech letech vyzkoušel práci s vizovickým těstem a aby viděl hezký výsledek.

Pro koho je tvoření určeno

Tento způsob tvoření se hodí pro děti ve školce i na prvním stupni základní školy. Není určen pro dospělé nebo starší děti na druhém stupni. Pro ně je moc snadný a nepřinese tak pěkný výsledek jako tvarování těsta nůžkami či nožem.

Co budete potřebovat

Na těsto

  • 250 gramů hladké mouky (vzala jsem obyčejnou)
  • 100 ml teplé vody
  • 1 lžíci octa

POZNÁMKA: Jestli budete pracovat poprvé s jedním malým dítětem, stačí poloviční dávka těsta.

Na dekorování

  • Nůžky na nehty (měli jsme s kulatou špičkou)
  • Nové koření (celé)
  • Grilovací špejle
  • Váleček
  • Vykrajovátka
  • Žloutek a mašlovačku na potření těsta
  • Můžete využít trošku vody s moukou na slepení jednotlivých vrstev (my jsme toto pro jednoduchost vynechali)

 

Pracovní sešit Jaro 2
Pracovní sešit Jaro 2

PDF V E-SHOPU

 

Jak na to

Nejprve jsem vypracovala těsto. Do čtvrt kilogramu mouky jsem nalila jednu deci vody a lžíci octa. Hnětla jsem a hnětla a děti se mě každou minutu ptaly, kdy už to bude. Doporučila bych vám si těsto připravit večer předem a vyrábět až druhý den. Ušetříte si spoustu otázek a odpovědí. 🙂 Když bylo těsto hotové, vložila jsem jej do sáčku se zipem, aby neokoralo. Okorává hodně rychle. Martínek si vzal kousek těsta a zkoušel jej vyválet. Ze začátku jsem z těsta rukou udělala placičku a on ji poté válel. Po několika pokusech válení těsta se naučil těsto rozválet na tenkou placičku zcela sám.

Poté vykrajoval tvary. Začaly jsme u srdíčka. Vykrojil srdíčko, kterému jsem nůžkami nastříhala okraje. Vysvětlovala jsem mu, že nůžkami se těsto dekoruje. Z těsta jsem udělala malou placičku, které jsem nastříhala okraje a Martínek položil placičku do srdíčka. Nakonec srdce dozdobil sám kořením.

Takhle jsme pokračovali dál. Vyrobili jsme společně auto a hvězdičku. Když jsme se chystali na čtvrtou ozdobu, řekl Martínek, že ji udělá sám. Vyválel těsto, vykrojil úplně sám veverku (uvidíte na posledním obrázku dole). Vzal nůžky na nehty a sám nastříhal ocásek. Mezery mezi těstem byly velké, ale to vůbec nevadilo. Nakonec veverku dozdobil novým kořením.

Z těsta jsme vyrobili také houbičku. Martínek ji sám vykrojil z rozváleného plátu. Pomohla jsem mu nastříhat proužek těsta na sukýnku houbičky a ukázala jsem mu, že je možné udělat do těsta tečky ostrou špejlí. Ozdobil klobouček houbičky špejlí. Nakonec ještě dekoroval houbu kořením. Do ozdob jsme udělali otvor (zdobítkem na krém).

Pečení

Ještě než těsto půjde do trouby, potřete mašlovačkou a žloutkem hotové ozdoby. Ozdoby jsem položila na plech vyložený pečícím papírem a dala jsem jej péct na 120 °C horkovzduch. Po dvou hodinách jsem troubu dala na 10 minut na 150 °C a poté jsem ozdoby vyndala.  Při pečení je dobré řídit se barvou žloutku. Vizovické těsto by se mělo spíše sušit, ale my jsme pekly málo ozdob, a tak jsem nechtěla několik hodin šudlat půl plechu.

Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

Závěrem

Výroba dekorací z vizovického těsta není snadná ani pro dospělé. Práce s těstem je poměrně těžká v tom smyslu, že těsto rychle zasychá, stahuje se do sebe a je potřeba trpělivost a zručnost, aby z hmoty vznikly pěkné ozdoby. Chtěla jsem, aby Martínka vyrábění bavilo, aby viděl pěkné výsledky a zároveň, aby se zlepšoval a uměl vytvořit ozdobu z těsta  zcela sám. Proto jsem sáhla po vykrajovátkách, i když vím, že s vykrajovátky by se pracovat nemělo. Tuto aktivitu bych doporučila úplně všem rodičům. Martínka vyrábění ozdob hodně bavilo. Vybral si sám, co vytvoří, učil se velmi rychle a měl nesmírnou radost.

PS: Veverku na obrázku níže vytvořil úplně sám – vyválel těsto, vykrojil, nastříhal a ozdobil.

Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart