13 tipů na společenské hry pro děti od 3 do 10 let

Děti dorostly do věku, kdy je začaly zajímat společenské hry a já jsem ráda, protože náš společně strávený čas nabral jiný rozměr. Do článku jsem sepsala společenské hry, které zajímají děti od tří do deseti let.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Pexeso (od 2 až 3 let)

Hra pexeso patří mezi osvědčenou klasiku. Ze začátku můžete hrát jen s několika kartičkami, které se od sebe velmi výrazně liší. Pro tříleté děti je pexeso poměrně těžké. My máme jednoduché pexeso Jaro-Léto-Podzim-Zima, které je vhodné pro nejmenší děti. V naší sbírce má místo také složitější pexeso, které přibližuje zvyky a tradice a povolání. Pexeso Hmaťák je krásné a využijí jej spíše starší děti. Seznam prodejců najdete zde.


Prasátko Peppa: Dino Peppa Pig Pojď si hrát a Skluzavky (žížaly) (od 3 let)

V jedné krabici jsou dvě deskové hry na jednom podkladu – z každé strany najdete jednu hru. K dispozici máte 4 barvy po 4 figurkách a dvě hrací kostky. Jednu s obrázky a jednu klasickou s tečkami jako čísla.

Hry jsou vhodné i pro tříleté děti, zejména hra Pojď si hrát, která je vlastně obdobou Člověče nezlob se jen s tím rozdílem, že se nehází klasickou kostkou, ale obrázkovou kostkou a děti postupují podle obrázků. Hra Skluzavky je velmi přehledná v tom, zda figurky postupují po žebříku nahoru nebo se kloužou po skluzavce dolů, trošku se děti ztrácí, kterým směrem mají figurky chodit.

Recenze deskových her s motivem Prasátko Peppa pro děti od 3 let

Hru jsem sehnala v Bille, ale dostupná je také online v hračkárnách, například na 4kids.cz, a také v knihkupectví, například na Knihydobrovsky.cz.

PRASÁTKO PEPPA na KNIHYDOBROVSKY.CZ


Desková hra Veselý rybolov (Retro edice) (od 3 let)

Princip hry je snadný. Hráči musí pochytat co nejvíce ryb. V této hře jsou ryby naznačeny žlutými kroužky. Jakmile hráč získá kroužek, navlékne ho na figurku a donese jej na své stanoviště (přesná pravidla jsou rozpracována níže).

Tato hra je skvělá. Není dlouhá, není těžká a děti baví. Součástí je také malá brožurka ryb, ve které se děti mohou dozvědět více o českých rybách. Hrací plán je z tvrdého kartonu, pokreslený retro obrázky rybníka s rybami a také s vyznačenými cestičkami, po kterých putují figurky. Příjemně mě překvapily dřevěné figurky a dřevěná hrací kostka. Kroužky jsou ze žlutého plastu. Škoda, že hra neobsahuje jeden náhradní kroužek.

Desková hra Veselý rybolov (Retro edice)

Desková hra Veselý rybolov (Retro edice)

Hru jsem sehnala v e-shopu Dudlu.cz, kde mají velký výběr společenských her pro děti. Hra je moc hezká, neznala jsem ji a jsem ráda, že jsem ji pořídila. Je to oddechová hra pro předškoláky i ještě o trošku mladší děti. Je vhodná pro děti od tří až čtyř let a bude bavit i sedmileté děti.

VESELÝ RYBOLOV na DUDLU.CZ


Domino (od 3 až 4 let)

Hra domino se hodí i pro nejmenší děti, okolo tří let věku. Děti ji nejraději hrají s obrázky, které nahradí původní a tradiční číslice. Vyrobila jsem dětem obrázkové domino, ve kterém mohou přiřazovat zvířátka, auta, hračky, kytičky i včeličky. Tato zábavná forma domina se hodí pro malé děti i předškoláky. Dále hrajeme domino s číslicemi i barvami.


Člověče, nezlob se (od 3 až 4 let)

Koupila jsem Člověče, nezlob se značky Dino. Provedení této hry odpovídá ceně. Na plánu je z jedné strany nakreslen hrací plán pro čtyři figurky, na straně druhé je nakreslen plán pro šest figurek. Figurky jsou plastové, duté, takže žádné světové provedení, ale za tu cenu je hra moc fajn. Malé děti mohou figurky snadno poztrácet, proto jsem nechtěla do Člověče, nezlob se příliš mnoho investovat. Součástí je také jedna kostka.

Hra je pro tříleté děti ještě poměrně dost těžká. Vyžaduje trpělivost a soustředění, což ne každé dítě ve třech letech zvládne. Pro pětileté děti už je hraní jednodušší a rády soutěží, kdo bude první v domečku. Hra je dobře dostupná a pořídíte ji v knihkupectví i v hračkárně. Za dobrou cenu je například na 4kids.cz.

ČLOVĚČE, NEZLOB SE na 4KIDS.CZ


Společenská hra pro malé děti: Smolíček (retro edice) (od 3 až 4 let)

Hra Smolíček se podle výrobce hodí pro děti od tří let. Hru jsme zkoušeli hrát s Filkou (3 roky) a Martínkem (4 roky). Martínek chápal jednodušší verzi pravidel, Filka si hrál hru po svém. Pro tříleté děti může být hra ještě hodně těžká, čtyřleté ji budou milovat. My ji hrajeme pravidelně.

Jestli Smolíčka neznáte, překvapí vás snadný, ale skvělý princip hry. Na kolečka se rozestaví předměty, přiklopí se stromeček a každý z hráčů po jednom hází kostkou. Jejich úkolem je najít totožný předmět pod stromečkem jako na kostce. Pod jedním stromečkem je schovaný Smolíček. Když ho někdo najde, hra končí. Poté se spočítají body a vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů. Hra Smolíček v retro edici se trošku odlišuje od hry, kterou si pamatuji z dětství. Kytičky se mi zdají jiné, stejně jako mi přijde, že figurky jsou trošku menší než v původní verzi. Provedení je pěkné, ale figurky by mohly být větší, kytičky by mohly vypadat ještě trošku lépe. Škoda je, že není součástí alespoň jeden náhradní stromeček a jedna kytička.

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)
Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Pořídila jsem retro edici, která obsahuje berušky, kytičky, hříbečky a muchomůrky. V prodeji je ale ještě další verze Smolíčka, v níž najdete kolečka s obrázky veverek, berušek, hříbečků, žabek, ptáčků a hříbků. Seznam prodejců Smolíčka najdete zde. Hru můžete koupit do 400 Kč na 4kids.cz.

Společenská hra SMOLÍČEK na 4KIDS.CZ


TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Černý Petr (od 3 až 4 let)

Krásná a jednoduchá hra zaujme i tříleté děti. Černého Petra hrajeme často. Děti ho mají moc rády. Ať už vyberete jakékoli karty, jsou levné, do 40 Kč pořídíte překrásného obrázkového Černého Petra. Pravidla jsou snadná: Karty se zamíchají, rozdají mezi hráče. Hráč č.1 si vezme kartu od hráče č.2, pokud má stejnou dvojici, odloží ji na stranu. Každý si vezme jednu kartu od souseda, sbírají se dvojice a stále dokola. Komu zbyde Černý Petr, ten prohrál.


Dlouhý, Široký, Bystrozraký (retro edice) (od 3 až 4 let)

Desková hra zachycuje Dlouhého, Širokého, Bystrozrakého, černokněžníka, princeznu a prince při zpáteční cestě z hradu na zámek. Po cestě čeká na hráče spousta nástrah, které musí překonat. Princip hry tkví v házení kostkou a posouvání panáčků vpřed o příslušný počet políček. Hrací pole dekoruje obrázek, na kterém je rozprostřena trasa s kolečky a také s čísly. Pokud se postavička zastaví na čísle, plní úkol (jedno kolo neházet, dvě kola neházet, posunout se vpřed). Úkoly jsou napsané v pravidlech. bych, že vypadá o poznání lépe. Dřevěné postavičky jsou si trošku podobné, více než tomu je například u Smolíčka Pacholíčka. Dlouhý při hře může více padat než ostatní figurky. Kostka vypadá jako ta původní. Celkově se mi moderní pojetí retro edice líbí více než původní stará verze.

Recenze deskové hry Dlouhý, Široký, Bystrozraký (retro edice)
Recenze deskové hry Dlouhý, Široký, Bystrozraký (retro edice)

Cílem hry je dostat se ze startu do cíle (políčko 100) jako první. Součástí hry jsou dvě hrací kostky (klasická a obrázková s postavičkami). Každý hráč napoprvé hází kostkou s obrázky. Co mu padne za postavičku, tu si vezme. Poté každý hází obyčejnou kostkou. Kdo hodí nejvíc, začíná hru jako první. Každý hráč hází dvěma kostkami najednou. Pokud se na obrázkové kostce objeví symbol jeho postavy, zdvojnásobí se počet kroků, který padl na klasické kostce. Jestliže figurka zastaví na políčku s číslem, přečte jeden z hráčů úkol, který je přesně definován v pravidlech. Kdo dojde do cíle jako první, vyhrává.

etro edice se mi líbí více než klasická edice, ve které nejsou figurky, ale natištěné papírové karty. V pravidlech mi trošku chybí, jak se figurka dostane do cíle, pokud hráč nehodí přesný počet políček na kostce. Dlouhý může při hře padat (obzvláště, pokud děti neustále strkají do herního plánu 🙂 ). V pravidlech není napsané, jaké postavičky jsou součástí hry, což je škoda, protože ne každý pozná podle figurek (kromě ústředních postav), o koho se jedná. I tak je hra hezká a za pořízení stojí. Děti baví a těší se na ní. Takže mohu vřele doporučit. Hra je dobře dostupná a pořídíte ji na Alza.cz, kde je nejlevnější (v době sepisování recenze vyšla na 369 Kč), na Knihy Dobrovský a také na Mall.cz.

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ na KNIHYDOBROVSKY.CZ


TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Z pohádky do pohádky (retro edice) (od 5 až 6 let)

určena pro děti od šesti let věku. Hrajeme s dětmi ve věku čtyři a pět let a zvládají hru dobře. Pro takto staré děti jsou vhodné také hry Smolíček pacholíček, Člověče nezlob se, Černý Petr nebo Dlouhý, Široký a Bystrozraký. přitlačit, jinak se plán kroutí a figurky padají. Hráči si vybírají se šesti dřevěných figurek, které nejsou v návodu popsané a můžeme si jen domyslet, koho prezentují – krále, královnu, princeznu, rytíře, žabího prince. Původní hra vypadá přeci jen trošku odlišně. Nová verze je doplněna propracovanější grafikou a také dřevěnými figurkami. Časová náročnost je zde poměrně větší než u her, na které jsme byli doposud zvyklí a pohybuje se kolem jedné hodiny (i více).

hráče čeká spousta překážek a také vedlejších cest, které se od hlavní cesty odklánějí. Cesty nejsou propojené a figurky se dle instrukcí podle návodu vrací zpět (nebo postupují vpřed) na hlavní či vedlejší cestu. Vše závisí na tom, na která políčka se figurka postaví. Figurky se pohybují po herním plánu podle toho, kolik čísel padne na kostce. Vyhrává ten, kdo dojde jako první do hradu, kde je ukrytý zlatý poklad.

dá úplně jinak. Figurky nejsou dřevěné, ale papírové a grafika je zcela odlišná. Záleží jen na vás co se vám bude víc zamlouvat. Retro edici Z pohádky do pohádky koupíte nejlevněji na 4kids.cz a také na Alza.cz.

Z POHÁDKY DO POHÁDKY na ALZA.CZ


Paměťová hra pro malé děti od Albi: Veverčáci (od 6 let)

Paměťová hra je dle výrobce určena pro děti od šesti let, ale už pětileté dítě ji poměrně dobře zvládne. Martínka v pěti letech moc baví. Hra je zabalena v malé krabičce a na jednu stranu se skvěle hodí na cesty, na stranu druhou je potřeba počítat s tím, že je potřeba na nějaký stůl rozložit značné množství karet. Principem hry je získat pět oříšků. Ty jsou nakresleny na oboustranných kartách – na jedné straně je jeden nebo dva oříšky, z druhé strany jsou listy.

Hru máme z Albi.cz a je moc fajn. V tomto e-shopu už je bohužel vyprodaná, ale k dostání je zatím na Knihydobrovsky.cz.

VEVERČÁCI na KNIHYDOBROVSKY.CZ


Hra Logik (od 7 až 8 let)

Hra Logik je skvělou zábavou pro dvě děti nebo pro dítě a jednoho rodiče. Mladší děti mohou hrát spolu ve dvojici, aby pro ně bylo seznámení se s hrou snazší. Jestli jste hru nikdy nehráli, stručně zmíním princip hry. Jeden hráč vytvoří tajenku z pěti barevných kolíků, kterou zakryje. Druhý hráč se tuto kombinaci snaží uhádnout. Pomocí bílých a černých tyčinek se hráč v každém kroku dozvídá, u kterých barev se strefil.

Recenze deskové hry Logik Retro edice
Recenze deskové hry Logik Retro edice

Dětskou společenskou hru Logik retro edici jsem pořídila na Dudlu.cz. Zde mají velký výběr různých druhů provedení her Logik a kdyby se vám retro edice nezamlouvala, najdete zde třeba dřevěnou verzi nebo jednodušší a levnou hru Logik pro menší děti.

LOGIK na DUDLU.CZ


Žáčku! Ukaž! Co víš? (od 8 let)

Princip hry je velmi snadný. Děti mají odpovědět na položenou otázku. Nejprve si vyberete ze 16 předloh tu, kterou chcete trénovat. Poté do červeného středu vložíte sovu tak, aby přesně zapadla do vyčleněného zobáčku. Sovou otočíte, aby ukazovátko směřovalo na otázku. Žák by měl na otázku odpovědět. Když odpověď nezná, může zkusit odpovědět druhý, třetí a další hráč. Vyhrává ten, kdo odpoví správně nejvíce otázek.

Jak zkontrolujete správnou odpověď? Když jste označili ukazovátkem otázku stačí, že položíte sovu na magnetické pole. Sama ukazovátkem namíří na správnou odpověď. Když jsem byla malá, tak se mi vždy líbilo, jak sova sama ukáže, co je správně. 🙂 Součástí hry je osm listů potištěných z obou stran. Celkem je k dispozici 256 otázek ze 16 různých okruhů. Některé otázky jsou lehké a týkají se například znalostí pohádek nebo večerníčků. Jiné otázky jsou těžší a týkají se znalostí o České republice, zeměpise, přírodě, sportu nebo o filmech.

Recenze deskové hry Žáčku! Ukaž! Co víš? (8+)
Recenze deskové hry Žáčku! Ukaž! Co víš? (8+)

Hru jsem pořídila na Dudlu.cz, kde mají všechny tři výše uvedené společenské hry k dispozici. Hru můžete doplnit o krásnou magnetickou mapu České republiky Woody, která dětem také rozšíří znalosti zábavnou formou.

ŽÁČKU! UKAŽ! CO VÍŠ? na DUDLU.CZ


Woody magnetická mapa ČR s obrázky a společenská hra 3 v 1 (od 8 let)

Princip hry tkví v tom, že děti skládají na magnetickou slepou mapu ČR jednotlivé okresy. Na skládačce jsou nakresleny obrázky, města a charakteristika každého jednotlivého okresu. Dále jsou součástí mapy kartonové kartičky s charakteristikami okresu. Děti mohou ke každému okresu přiložit jednu kartičku. Přikládá se podle obrázků.

Asi bych neřekla, že je to společenská hra. Možná spíše výuková hra, podle které se děti mohou naučit: kde jaký okres leží, co je jeho charakteristikou (kde se pěstuje chmel, kde se vyrábí obuv), jaká jsou v daném regionu pohoří, řeky, města.

Kvalita provedení je velmi dobrá. Možná mohla být magnetická fólie trošku silnější, ale i tak dílky drží dobře. Překvapilo mě, jak je mapa obrovská. Zabrala celý konferenční stolek. Je velká a těžká.

Woody magnetická mapa ČR s obrázky a společenská hra 3 v 1
Woody magnetická mapa ČR s obrázky a společenská hra 3 v 1

Mapu jsem pořídila na Dudlu.cz, kde mají spoustu krásných her, hraček a potřeb do školy pro děti a také hodně druhů magnetických map. Mapu můžete doplnit vědomostní hrou Žáčku! Ukaž! Co víš? Ta je vhodná pro děti od sedmi až osmi let.

MAGNETICKÁ MAPA na DUDLU.CZ

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart