5 tipů na zábavné (a naučné) knihy pro předškoláky

Do článku jsem připravila pět tipů na knihy pro předškoláky, které jsou zaměřené na to, co děti mají znát, než nastoupí do první třídy. Knihy jsou zábavné a naučné, některé patří do edice Kouzelného čtení od Albi.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Recenze knihy Karolínka a její příběhy – naučná kniha pro předškoláky

Kniha je určena pro děti od čtyř do sedmi (a klidně až osmi) let.velká písmena, a tak si v ní mohou číst prvňáčci nebo děti, které se čtením začínají. Děti se z ní dozví vše, co budou potřebovat pro nástup do první třídy a mnohem víc. Kniha silná, má 144 stran, a ve čtrnácti kapitolách se děti s Karolínkou a jejím bráškou Jonášem dozví, jak to vypadá na naučné stezce, co je to knihkupectví, jak se pouští drak, jak se píše dopis pro Ježíška a další zajímavosti.

Každá kapitola je zaměřená na jednu znalost, kterou by měl předškolák vědět. Některé kapitoly jdou ještě dál a děti se naučí i něco navíc. Na konci každé kapitoly je otázka k tématu, některé kapitoly obsahují pomůcky na učení, shrnutí nebo zábavné prvky jako počítání v obrázku, jak vypadá vstupenka nebo obrázky s popisky. Celou recenzi najdete v článku: Karolínka a její příběhy – uč se z vyprávění (144 stran).

Obsah

Ahoj – kapitola zaměřená na své jméno
Karolínka jde do školky – kapitola zaměřená na ranní hygienu
Naučná stezka – kapitola zaměřená na dny v týdnu
Karolínka a knihkupectví – kapitola zaměřená na abecedu
Karolínka pouští draka – kapitola zaměřená na počítání od 1 do 20
Karolínka a divadlo – kapitola zaměřená na divadlo
Dopis pro Ježíška – kapitola zaměřená na barvy
Maminky maminka – kapitola zaměřená na rodinu
Karolínka slaví Vánoce – kapitola zaměřená na Vánoce
Karolínka staví sněhuláka – kapitola zaměřená na orientaci v prostoru
Karolínka slaví narozeniny – kapitola zaměřená na denní dobu
Karolínka a aktovka – kapitola zaměřená na pravá a levá a co je v aktovce
Nezvaný host – kapitola zaměřená na tvary
Karolínka jde plavat – kapitola zaměřená na roční období a měsíce
Karolínka na příměstském táboře – kapitola zaměřená na slušné chování

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY V E-SHOPU

10Hodnocení
Karolínka a její příběhy – naučná kniha pro předškoláky

Knihu jsem připravovala přes rok a půl. Dala velkou práci a děti se u ní zabaví, vtáhne je do děje a navíc se i něco naučí. Procvičí si, která strana je pravá a levá, poznají tvary, barvy, čísla a také se naučí dny v týdnu. Mám to vyzkoušeno na svých dětech. Informace jsou dětem podávány ve vrstvách – každá kapitola je zaměřena na jinou znalost, a tak v knize najdou zalíbení čtyřleté i sedmileté děti.

Klady
 • Jedinečný nápad
 • Zajímavé provedení – součástí jsou i dvě hry
 • Velký formát (o trošku menší než A4)
 • 144 stran a 14 kapitol
 • Oceňují i paní učitelky v MŠ (za což jim upřímně velmi děkuji) 🙂
Zápory
 • Cena 349 Kč (Nutno říci, že jsem knihu vydala v době, kdy došel papír. Doslova. Proto jsou náklady na vydání knihy, ale také na balení, dopravu, vysoké).

Encyklopedie pro předškoláky (Albi Kouzelné čtení)

Kniha je podle nakladatele vhodná pro děti od tří let. Sama za sebe bych řekla, že je vhodná nejdříve pro čtyřleté děti. Má tenké stránky, tedy pevnou vazbu. Knihu si užijí i školáci. Určitě není pouze pro děti od tří do pěti let. Kniha pro předškoláky (encyklopedie, i když encyklopedie to není) byla původně vydaná v roce 1995 pod názvem Náš svět. Možná, že si na tuto knihu pamatujete. Měla růžový obal (přesně takový, jaký vykukuje na nově vydané knize).

Recenze: Albi Encyklopedie pro předškoláky
Recenze: Albi Encyklopedie pro předškoláky

Kniha pokrývá všechna každodenní témata od toho, co děláme celý den, co se děje v noci, u lékaře, moje tělo, moje město, na výletě v lese, velikonoce, kde bydlí zvířátka nebo třeba jak hořela škola. Jednotlivých kapitol je 58 a každá kapitola zabírá jednu dvojstranu. Celou recenzi najdete v článku Recenze: Albi Encyklopedie pro předškoláky.

Tento bestseller seženete snad v každém knihkupectví. Dobře je dostupný v Knihách Dobrovský a také na Albi.cz.

ENCYKLOPEDIE PRO PŘEDŠKOLÁKY na KNIHY DOBROVSKÝ

10Hodnocení
Albi Encyklopedie pro předškoláky

Byl to perfektní nápad obnovit starou a populární knihu s názvem Náš svět. Ilustrace jsou pestré (i bez mluveného slova) a dodání různých zvuků a dialogů vetklo knize nový a krásný rozměr. Doporučuji i přes vyšší cenu. Určitě stojí za to.

Klady
 • Skvělý nápad oprášit starý bestseller
 • Zajímavé ilustrace
 • Hodně témat
 • Hodně stránek
 • Někdy vtipné zvuky či dialogy
Zápory
 • Vyšší cena (630 Kč), ale stojí to za to.

Pohádkové učení (Albi Kouzelné čtení)

Na knížce je uvedeno, stejně jako na webu Kouzelného čtení, že se hodí pro děti školkového věku. Martínek si ve třech letech v knížce čte rád, ale dává přednost knize Doprava. Za to Filka ve dvou letech a dvou měsících sedí nalepený u skřítka Zvídálka, který děti po celou publikaci provází, a spekuluje nad tím, kde má čepici, jaký balónek má tu či onu barvu a hledá slepice na dvorku. Knížku zvládnou prohlížet i děti okolo 2,5 let, a naopak se může líbit pětiletým dětem.

Recenze: Albi kniha Pohádkové učení (Kouzelné čtení)
Pohádkové učení

Pohádkové učení je rozděleno do osmi kapitol. Každá dvoustrana představuje jednu kapitolu. Dvojstranu tvoří hlavní velký obrázek a boční panel s učícími prvky – čísla, denní doba, tvary, barvy, činnosti. Ilustrace jsou moc pěkné, vtipné a akorát pro děti ze školky. Filkovi se moc líbí. V knížce najdete tyto kapitoly:

 • V pokoji – děti si na listu procvičí, co se v pokoji nachází. Tužka je provede nejen základním vybavením, ale řekne jim, k čemu daný předmět slouží. Na bočním panelu si děti procvičují hravou formou barvy.
 • V kuchyni – maminka v kuchyni vaří a skřítek Zvídálek dětem ukáže, jaké náčiní se v kuchyni nachází, co se s ním dělá. Na bočním panelu si děti procvičí denní dobu – ráno, dopoledne, poledne, odpoledne a noc.
 • Na dvoře – kapitola na dvoře ukazuje velmi vtipnou formou  zvířátka – kozy, slepice, prasata, ovce, krávy. Děti procvičují názvy zvířátek.
 • V obchodě – skřítek Zvídálek zavede děti do obchodu. Velmi pěkně zpracovaný list dětem ukáže nejen, jak se jednotlivé předměty jmenují, ale uvidí pokladnu a mohou se podívat, jak nakupují ostatní zákazníci v obchodě. Na bočním panelu si procvičí protiklady.
 • V divadle – jak to vypadá v divadle, kde se hraje pohádka? Kde sedí tatínek? Na jevišti se právě hraje pohádka s princeznou, králem a kašpárkem. Děti si na bočním panelu procvičí tvary.
 • Ve školce – co dělají děti ve školce a jaké mají v herně hračky se děti dozví v kapitole o školce. Na bočním panelu si procvičí čísla od jedné do deseti.
 • U lékaře – celé stránce dominuje starší, sympaticky vypadající, lékař. Děti zjistí, jak to u lékaře chodí, k čemu slouží skřínky a náčiní v ordinaci a také uvidí, že se nemusí při návštěvě doktora vůbec ničeho obávat. Na bočním panelu si procvičí části těla.
 • Na zahradě – co je potřeba dělat na zahradě? Děti se seznámí s tím, jak vypadá záhonek, keře, rostlinky. Na bočním panelu si procvičí činnosti, které se na zahradě vykonávají – okopávání, hrabání.

Knížka je perfektně dostupná. Seženete ji například na Albi.cz a v Knihách Dobrovský. Na výběr máte samostatnou knížku nebo sadu s tužkou. Jestli s Albi tužkou začínáte a vybíráte vhodný dárek pro tříleté dítě, doporučuji sadu s tužkou.

Pohádkové učení na ALBI.CZ

10Hodnocení
Pohádkové učení

Pro malé děti je knížka velmi pěkně nakreslena. Překvapilo mě, že ji autoři promysleli do nejmenších detailů. Využijí ji dvouleté i pětileté děti. Nabízí více úrovní hraní a zkoumání. Pokud hledáte knihu pro prvňáčky, poohlédněte se po jiné. Tato knížka je na míru nakreslena pro školkové děti.

Klady
 • Pěkně zpracovaná kniha
 • Ilustrace jsou vtipné a hodí se pro malé děti.
 • Pokrývá různé oblasti dění – v pokoji, v kuchyni, na dvorku, v divadle, ve školce, u lékaře, na zahradě.
 • Ideální knížka pro dvouleté děti.
 • Kniha zabaví i starší sourozence (okolo tří až čtyř let) a je vhodná pro předškoláky.
Zápory
 • Někomu se může zdát vysoká cena (350 – 400 Kč).

Předškolák v cukuletu (Albi Kouzelné čtení)

Kniha z edice Kouzelné čtení od Albi je vhodná pro děti od čtyř let věku. Co to znamená “v cukutelu”? Cukulet je přístroj, který je určen k přemísťování. Přesune děti na šest zajímavých míst (šest stránek). Děti hledají pejska Badíka, který se ztratil roztržitému vynálezci Vilémovi. Děti v této knize trénují nejen znalosti, které by měl předškolák vědět, ale také svou paměť. Z každé dvojstrany si musí zapamatovat, co měl pejsek Badík na obojku (tvar, číslo). Odpověď na to, co měl pejsek Badík na obojku dostanou po úspěšném absolvování testu. Na každé dvojstraně je nakresleno v popředí jedno zvířátko, které děti na stránce uvede a krátce zmíní pejska Badíka.

Kouzelné čtení: Předškolák v cukuletu recenze
Kouzelné čtení: Předškolák v cukuletu recenze

Děti na každé dvojstraně rozvíjí předškolní dovednosti, procvičují barvy, tvary, počítají – v kvízu jsou úlohy na odčítání, procvičují písmenka (co začíná na písmeno Ž), kde je nahoře a dole. Autorkou textu je pedagožka, logopedka a autorka dětských knih Ester Stará. Na každé straně děti prošmejdí každý kout, a poté si zkusí vyplnit test. Pokud jej zvládnou, mohou přejít na další stránku. Až když projdou všechny testy, zodpoví všechny otázky, vrátí se cukuletem (obrazně řečeno) na poslední stránku, kde na ně čeká poslední test. Celou recenzi najdete v článku: Kouzelné čtení: Předškolák v cukuletu recenze.

Knihu Předškolákem v Cukuletu koupíte na Albi.cz. Knihu zde seženete za skvělou cenu.

PŘEDŠKOLÁK V CUKULETU NA ALBI.CZ

10Hodnocení
Předškolák v cukuletu

Zajímavě koncipovaná kniha pro předškoláky hravou formou procvičuje vše, co mají děti znát před nástupem do školy. Děti na každé dvojstraně dělají zábavný a naučný test, hledají tvary, barvy a počítají. Hlavním úkolem, který propojuje celou knihu, je najít pejska Badyho.

Klady
 • Hezké a kvalitní provedení
 • Moc hezky namluveno (kvalitní zvuk, perfektní hlasy)
 • Zajímavý nápad
 • Děti si procvičují paměť, barvy, tvary a počítání
Zápory
 • Vyjma jedné krásné písničky, kterou nazpíval Igor Chmela, v knize nejsou písničky a ani básničky (například na každé straně tematicky zaměřená písnička nebo básnička – to není nevýhoda, jen na to upozorňuji).

Roztančené fixy Kvído od Albi

Grafomotorický sešit je plný obrázků a aktivit, které jsou určené pro děti od 4 do 7 let věku. Součástí sešitu jsou dvě barevné fixy – červená a modrá. Listy sešitu jsou opatřeny laminací, a když děti list (sešit) vyplní, fixu jde lehce smazat černou houbičkou, která je na víčku fixy (uvidíte ve videu). Je skvělé, že lze sešit celý smazat a vyplnit znovu. Listy jsou pevné, vázané v kroužkové vazbě, obálka z kartonu je pevná, klopa se připevňuje za magnet, drží dobře. Fixy jsou krátké a můžete je za gumičku připevnit dovnitř sešitu. Každá fixa má víčko s mazací houbičkou a také gumový úchop, který lze z tužky sundat. Guma pomáhá malým dětem fixu správně držet. Starší děti si mohou gumu sundat. K sešitu můžete dokoupit náhradní fixy (samostatně). Roztančené fixy získaly první místo v soutěži Hračka roku 2021 v kategorii v kategorii Baby a předškolní hračky.

 • Počet stran: 50
 • Vazba: Kroužková
 • Věk: 4-7 let (na každém sešitu je uveden věk)
 • Zaměření: Smyslové vnímání
 • Vlastnosti: Tvrdé desky, zavírání na magnet, lze vyplnit znovu a znovu
 • Značka: Kvído od Albi

ROZTANČENÉ FIXY na ALBI.CZ

TIP NA KNIHU

Karolínka a její příběhy

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart