12 šťastných tipů na dřevěné hračky pro děti

Kolik máte doma dřevěných hraček? My celkem dost, ale musím přiznat, že ve většině jsou stejně plyšáci, mluvící hračky a poslední dobou hlavně auta. I když bych si pro Martínka přála dřevěné autíčko, zatím ho pořád nemáme. Ne, že bych ho snad už nepořídila, ale zničilo se. Vlastně jsme měli už čtyři dřevěná auta a ani jedno nepřežilo. Proto jsem se rozhodla sepsat tipy na kvalitní dřevěné hračky pro děti.Věnovat se budu také hračkám ze supermarketů.

Tip č. 1: Woody šatní skříň medvídek (od 2 let)

Taková blbina, řekla jsem si, když jsem šatní skříň kupovala. Medvídka za 140 Kč pořídíte na Mrakyhraček.cz (bývá tam je na něj akce), další členy medvědí rodinky koupíte na 4Kids.cz (puzzle pro holčičky, medvědí rodinku). Dřevěná hračka potažená papírovými obrázky je vlastně skvělý nápad aby, se dítě naučilo jednotlivé kusy oblečení. Co k čemu patří? Velká záhada, kterou často řešíme a Martínek si to ne a ne zapamatovat (chlapi jedni 🙂 ). Puzzle jsou hezké, trošku se odřou, ale zase za pořizovací cenu kolem 140 Kč je to perfektní dárek, se kterým si dítě vyhraje. Skládáme spolu, oblékáme medvídka podle počasí a říkáme si, kam zrovna jde. Geniální.

Tip č. 2: Bino Šatní skříň Klaun velká (od 3 let)

Šatní skříň Klaun od značky Bino je určena pro děti od tří let. Puzzle koupíte v online hračkářství Mrakyhraček.cz. Složit klauna je poměrně těžké, vyžaduje to zručnost a základní dovednosti se skládáním opravdového puzzle. Klaun se skládá z osmi dílků a je vždy pouze jedna možnost, jak jej správně sestavit. V balení najdete několik klaunů v různých oblečeních, ale na rozdíl od šatní skříně pro dvouleté děti, v tomto případě není možné jednotlivé díly mezi sebou kombinovat. Proto se skládačka hodí až pro tříleté děti.

Tip č. 3: Zatloukačka (od 1 roku)

Zatloukačka z Kauflandu

Zatloukačka z Kauflandu

Zatloukačku koupila prababička, ano – moje babička, v Kauflandu. Bylo to tak, že se vypravila na nákup ovoce, paštik a já nevím čeho dalšího, a vrátila se se zatloukačkou. A víte co? Je úplně v pohodě. Barva se neolupuje, ale ve dřevě se dělají rýhy. Záleží, co od hračky chcete. Jestli chcete zatloukačku, ve které se nebudou dělat rýhy, podívejte se do výrazně vyšší cenové kategorie. Levnou a úplně obyčejnou zatloukačku seženete například v obchodě Feedo.cz. Levnější zatloukačky se poničí, to rozhodně ano. Na straně druhé potom můžete hračku věnovat zadarmo někomu, kdo ji ještě využije a nemusíte se trápit s prodejem. 🙂 Děti zatloukání moc baví. Oba dva tlučou do kolíků jako zběsilí. Zatloukám s nimi a snažím se procvičovat barvy – zatloukáme nejdříve žlutou, červenou, zelenou a modrou. Jestli se bojíte kupovat hračky v hypermarketu, podívejte se do obchodu s dětským zbožím.

Tip č. 4: Magnetické puzzle Detoa (od 3 let)

Puzzle Detoa mě kvalitou provedení zase až tolik nenadchly, na straně druhé představují pro tříleté dítě zábavu na poměrně dlouhou dobu. Martínek se snažil složit několik tvarů, ale ještě mu to moc dobře nejde. Puzzle jsou levné, dřevěné s magnetickou fólií, která se nalepí na magnetickou tabulku.  Předvánoční akci jsem viděla na 4Kids.cz. Jsou vhodným dárkem pro tříleté dítě? Ano. I když mám k jejich provedení určité výhrady, tak svůj účel plní dobře. Dítě se zabaví, nutí ho přemýšlet, dle vlastní fantazie vytvořit obrázky nebo je sestavit dle předlohy, což pro něj může představovat těžší úkol, než se zdá. Na puzzle bývají akce a záleží, kde na ni zrovna narazíte. Stojí do 250 Kč.

Tip č. 5: Magnetická pyramida Woody (od 1 až 1,5 roku)

Hračku koupíte v obchodě Feedo.cz za 280 Kč, a také v obchodě Mrakyhraček, kde bývá často v akci za necelých 280 Kč. Pyramida je dle výrobce určena pro děti od dvou let a opravdu až ve dvou letech ji umí kompletně složit. Zabere jim to poměrně dost času a baví je to. Na pyramidě můžete procvičovat barvy, velikosti kroužků, což je pro dítě těžké a neustále se k činnosti znovu a znovu vrací. Dřevěné kruhy fascinují i Filku, který si s nimi hraje už od jednoho roku.

Magnetická pyramida Woody

Magnetická pyramida Woody

Martínek často pyramidu složí úplně špatně a ještě v určování velikostí není kovaný. Což mě utvrzuje v tom, že se nákup skutečně vyplatil, protože pyramidu skládá už přes rok. Když dítě pyramidu složí, může ji roztočit jako káču a věřte nebo ne, tohle má velký úspěch. Pokud narazíte na podezřele levnou pyramidu, bude se jednat o klasickou dřevěnou pyramidu, která není magnetická, a tudíž není možné dílky rozložit a zase složit.

Do 600 Kč

Tip č. 6: Dřevěná tahací hračka a vkládačka (od 1 roku)

Šneka jsme koupili ve výprodeji v Tescu (spolu s houpacím koníkem, o kterém píšu níže) a byl to nákup roku. Hledáte-li levnou alternativu, velmi podobného vkládací dřevěné kolo vyrábí značka Hape Toys, kterou pořídíte v obchodě 4Kids, kde stojí 300 Kč.   Náš šnek stál asi stovku, sehnali jsme ho ve velkých letních výprodejích, o kterých jsme ani nevěděli, že jsou. Zkrátka byla to náhoda, kterou jsme chytli za pačesy. 🙂 Barva z tykadel se olupuje (respektive ji někdo okousal), jinak vše ostatní hezky drží. Děti si se šnekem hrají, není nejoblíbenější, ale baví je tahat ho po místnosti, prohlížet si, jak je barevný a vhazovat tvary. Martínek si z něj někdy udělá pojízdný vozík a odrážedlo. 🙂 Jestli uvažujete o hračkách ze supermarketu nebo hypermarketu, nebojte se toho. Nevýhodou je čínská, případně jiná tamní, výroba. Na straně druhé ne každý rodič si může dovolit utratit za hračky desetitisíce a stejně se toho spoustu ztratí, zničí, zakutálí nebo nevyužije (u nás teda rozhodně).

Tip č. 7: Dřevěná mašinka Jouéco (od 1 roku)

Mašinka je dokonalá. Hračku koupíte v menších hračkárnách.  Barevná, krásná, kvalitní, neničí se a zároveň poskytuje určitý stupeň kreativity. Po zevrubném průzkumu hračkáren mi na skládacích mašinkách vadilo, že buď byly barevné až moc – několik barev na jedné kostce, nebo obsahovaly příliš málo kostiček na to, aby zabavily obě děti. Až značka Jouéco splňovala veškeré mé požadavky. Hračka je barevná, ale rozumně, nabízí k učení základní barvy. Dřevo je tvrdé, neničí se, barva se neolupuje. Dílky jsou dostatečně velké, je jich 18 (akorát), s mašinkou se dá hezky jezdit po bytě a vagónky se neodpojují. Mohu 100% doporučit.

Tip č. 8: Moje první vláčkodráha Bigjigs (od 2,5 let)

Perfektní vláčkodráha pro začínající strojvůdce. Pro dvouleté dítě bohatě stačí, než si osvojí, jak složit koleje, kam postavit domečky, postavičky a jak se k sobě skládají mašinky, bude to nějakou dobu trvat. Nádherné hračky Brio a Plan Toys jsou  docela drahé, a i když mohou být benefity z koupě hračky vysoké, ne každý rodič si může dovolit děti mašinkami pravidelně zásobovat. Levnější variantu představuje právě značka Bigjigs, na kterou jsou často slevy například na Alza.cz. Vláčkodráha Bigjigs je kvalitní, barva vláčků se postupem času může olupovat, záleží na tom, jak s ní děti zachází (a naše děti s ní nezachází právě v rukavičkách). Když budete kupovat první vláčkodráhu, ptejte se sami sebe: Koupím ještě další koleje? Chci dokupovat různé sety a mašinky? Pokud ano, doporučuji vybrat si jednu značku, a tu postupně rozšiřovat. Záleží na tom, kolik do mašinek chcete investovat.

Moje první vláčkodráha Bigjigs

Moje první vláčkodráha Bigjigs

Nakonec můžete pořídit vláčkodráhu v Lidlu nebo třeba v Ikee. Jedinou nevýhodou je nemožnost rozšíření a dokoupení dalších mašinek či kolejí. Pokud obchod rozšíření nabízí, tak v omezené míře. V Lidlu pomalu, ale jistě zvětšují sortiment hraček. Přesto jsou, ve srovnání se značkou Bigjigs, možnosti dokupování náhradních dílů a nových setů značně omezené a hračky nejsou tak odolné.

Tip č. 9: Vláčkodráha Bigjigs procházející nádražím 40 dílů (od 3 let)

Velká vláčkodráha s nádražím se hodí pro děti od tří let. Možná, že ji zvládne sestavit i mladší strojvůdce, ale bude mít před sebou nelehký úkol, se kterým bude potřebovat pomoct. Vláčkodráha se skládá ze 40 dílků a je kompatibilní s ostatními díly stejné značky. Součástí je jedna mašinka,  dva panáčci, ale nejvíc ze všeho jde právě o nádraží. K dokoupení máte na výběr široké spektrum mašinek a doplňků. Možná, že vám ze sortimentu značky Bigjigs padne do oka jiná vláčkodráha. Na Feedo.cz koupíte vláčkodráhu procházející nádražím za necelých 800 Kč.

Tip č. 10: Haba hra s barvami (od 2 let)

Tahle skládačka je hotová paráda, to vám povím. Hračku koupíte například v Pinkorblue, kde mají od značky Haba velký výběr zboží. Krásně barevné, ale ne moc, na učení barev akorát, z kvalitního dřeva a téměř nezničitelné – to jsou vlastnosti hraček Haba. Jednotlivé tvary dítě navléká na tyče a trénuje jemnou motoriku. Skládací kostky jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, lak se neničí, nepoškrábe. Provedení je na jedničku. Značka Haba nemá v České republice zatím příliš silné zastoupení, což je velká škoda.

Tip č. 11: Magnetická hra Djeco Ulov si rybičku

Krásné rybičky dostaly děti opět od babičky, která i přes všechny zákazy vytrvale nakupuje hračky všeho druhu. Rybičky jsou skvělé. Chytat umí i Filka, kterému ze začátku trvalo, než pochopil, že prut se nestrká do pusy, ale když zjistil, jak se ryby chytají, pustil se do práce. Balení obsahuje dva pruty a 12 rybiček. Rybičky se mi moc líbí. Jsou krásně barevné, krabička v designu moře má typický djecovský styl a je zkrátka perfektní. Balení rybiček není moc velké, a tak se hodí i na dovolenou. Na druhé straně si dokážu představit, že by ho děti ztratily, takže my vozíme vlastně jen vyrobené hry, ale zpátky k rybičkám. Uprostřed rybky je větší hladký magnet, na který se přichytí prut. Prut je dřevěný s provázkem a magnetkem obaleným v jakési plastové kotvě. Podobnou hru Rybaření od Djeco koupíte na 4kids.cz.

Tip č. 12: Houpací koník: Dřevěná klasika (od 1,5 roku)

Houpací koník: Dřevěná klasika

Houpací koník: Dřevěná klasika

Zdálo se mi to jako naprostá zbytečnost, ale nakonec si nás houpací koník vybral sám. Jak to? Šli jsme výjimečně do Tesca, už si ani nepamatuji proč, a narazili jsme na výprodej hraček. Mezi nimi stál  dřevěný houpací koník, toho času za 300 Kč. Tak jsme ho vzali. Uznávám, že to byl velmi dobrý nákup. Koník je perfektní.

Podobného koníka za přibližně 470 Kč koupíte na Mrakyhraček.cz. Koník je bílý a můžete jej ozdobit dle svých představ. Děti koníka využívají denně. Pohoupou se a odejdou zase k něčemu jinému. Mají ho rády a za tu cenu jsme ho v obchodě nechat zkrátka nemohli. 🙂 Jestli uvažujete o houpacím koníku, čeká vás nesmírně těžký výběr. Záleží na tom, zda bude houpání dítě bavit, což člověk předem moc nepozná. Máme celodřevěného, bez opěrátka, bez látky, plyšových doplňků. Nakonec se mi tato volba líbí nejvíce – koníka snadno omyji ve vodě, usuším a je to. Dřevo se neničí, drží (až jsem sama mile překvapena). Za málo peněz jsme pořídili hodně muziky. A v čem má obyčejný koník výhodu? Snadná údržba, dítě na něj samo vyleze, pohoupe se a sleze. Nic víc není potřeba.

Hračky ze supermarketů: Koupit nebo ne?

Dřevěné hračky ze supermarketů (ano, máme je také doma) neoplývají velkou kvalitou. Na druhou stranu někdy splní svůj účel perfektně. Hračky pochází nejčastěji z Číny, proto je koupíte levněji než  hračky od českých výrobců. Zkoumala jsem nové vláčky v Lidlu, které jsou v porovnání s naší stavebnicí Bigjigs levné.  Vláčky v Lidlu stojí 600 Kč, ty naše dvojnásobek. Na druhé straně ty z Lidlu nejsou kvalitní. Všimla jsem si, že magnety na vagoncích odpadávají už v krabici, takže naše děti by je zničily hned na Štědrý den. Doma máme, jak už jsme psala výše, houpacího koně z Tesca, tahacího šneka Carousel (opět Tesco) a zatloukačku z Kauflandu. Hračky plní svůj účel na výbornou, nezničily se. Záleží  na tom, co kupujete. Raději se běžte na hračky privátních značek do supermarketu nebo hypermarketu podívat (spíše než je objednávat přes internet). Člověk nikdy neví, co bude v krabici zabaleno.

Poslední dobou čtu velmi zajímavé články nebo diskuze na téma, že je přece lepší koupit jednu hračku, českou nebo slovenskou, a hračkám privátních značek  supermarketů dát vale. To je samozřejmě pravda. Jenže na druhou stranu, kdo se tímhle řídí a jak to udělat s babičkami? Naše babička prošmejdí úplně všechno, a prababička taky. Tak co s tím? Nic, co by. Zkrátka jsem se smířila s tím, že nebudeme mít doma jenom české hračky, i když by to byla paráda, a občas nám do sbírky přibude jiný exemplář, který buď dostaneme, nebo na něj narazím s takovou slevou, že ho nemůžu v regálu nechat. Jestli máte doma dvě, tři, čtyři děti, tak jsou  hračky také otázka peněz. My spoustu věcí dostaneme od babičky, co ne, tak dětem můžu koupit, ale ne každý to tak má a ne každý si to může dovolit. Tak vnímám nákup hraček ze supermarketů (hypermarketů).

Jakým hračkám se vyhnout

Mám špatnou zkušenost s dřevěnými autíčky značky Detoa a Woody, která se rozpadla. Dále nedoporučuji kupovat hračky na trzích – také špatná zkušenost. Dostali jsme dvě hračky od babičky. Jedna se rozpadla po půl hodině, druhá po měsíci. Jenže co dělat, když trhovec odjel jinam? Lepené dřevěné hračky pro děti bývají špatnou volbou, protože se rozpadají. Samozřejmě, že ne všechny, ale bohužel to tak často dopadne. Jak vybírám hračky? Čtu recenze, hledám hodnocení a snažím se je kupovat v obchodech, které mi vyjdou vstříc s reklamací, protože pořád něco reklamuji. 🙂

Závěrem

Připravila jsem pro vás přehled snadno dostupných, levných a pěkných hraček pro děti. Děti milují také DUPLO, auta a samozřejmě různá kreativní tvoření, pastelky, pracovní sešity, které najdete v mém e-shopu, a v neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička.

Přeji Vám šťastný nákup. 🙂

Tereza

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.