HRAJEME SITIPY NA DÁRKYVÁNOCEVŠECHNY ČLÁNKY

12 šťastných tipů na dřevěné hračky pro děti

Kolik máte doma dřevěných hraček? My celkem dost, ale musím přiznat, že ve většině jsou stejně plyšáci, mluvící hračky a poslední dobou hlavně auta. I když bych si pro Martínka přála dřevěné autíčko, zatím ho pořád nemáme. Ne, že bych ho snad už nepořídila, ale zničilo se. Vlastně jsme měli už čtyři dřevěná auta a ani jedno nepřežilo. Proto jsem se rozhodla sepsat tipy na kvalitní dřevěné hračky pro děti.Věnovat se budu také hračkám ze supermarketů.

Tip. č. 1: Woody šatní skříň medvídek (od 2 let)

Taková blbina, řekla jsem si, když jsem šatní skříň kupovala. Medvídka za 111 Kč pořídíte na Feedo.cz (bývá tam je na něj akce), další členy medvědí rodinky koupíte na 4Kids.cz (puzzle pro holčičky, medvědí rodinku).Dřevěná hračka potažená papírovými obrázky je vlastně skvělý nápad aby, se dítě naučilo jednotlivé kusy oblečení. Co k čemu patří? Velká záhada, kterou často řešíme a Martínek si to ne a ne zapamatovat (chlapi jedni  ). Puzzle jsou hezké, trošku se odřou, ale zase za pořizovací cenu kolem 140 Kč je to perfektní dárek, se kterým si dítě vyhraje. Skládáme spolu, oblékáme medvídka podle počasí a říkáme si, kam zrovna jde.

Šatní skříň medvídek

 

Tip č. 2: Bino Šatní skříň Klaun velká (od 3 let)

Šatní skříň Klaun od značky Bino je určena pro děti od tří let. Puzzle jsou koupila na Feedo.cz. Složit klauna je poměrně těžké, vyžaduje to zručnost a základní dovednosti se skládáním opravdového puzzle. Klaun se skládá z osmi dílků a je vždy pouze jedna možnost, jak jej správně sestavit. V balení najdete několik klaunů v různých oblečeních, ale na rozdíl od šatní skříně pro dvouleté děti, v tomto případě není možné jednotlivé díly mezi sebou kombinovat. Proto se skládačka hodí až pro tříleté děti.

Šatní skříň klaun

 

Tip č. 3: Zatloukačka (od 1 roku)

Levnou a úplně obyčejnou zatloukačku seženete například na Mall.cz (stojí kolem 200 Kč až 250 Kč) nebo v obchodě Feedo.cz, kde mají velký výběr. Levnější zatloukačky se poničí, to rozhodně ano. Na straně druhé potom můžete hračku věnovat zadarmo někomu, kdo ji ještě využije a nemusíte se trápit s prodejem.  Děti zatloukání moc baví. Zatloukám s nimi a snažím se procvičovat barvy – zatloukáme nejdříve žlutou, červenou, zelenou a modrou.

Zatloukačka

 

Tip č. 4: Magnetické puzzle Detoa (od 3 let)

Puzzle Detoa mě kvalitou provedení zase až tolik nenadchly, na straně druhé představují pro tříleté dítě zábavu na poměrně dlouhou dobu. Martínek se snažil složit několik tvarů, ale ještě mu to moc dobře nejde. Puzzle jsou levné, dřevěné s magnetickou fólií, která se nalepí na magnetickou tabulku.  Předvánoční akci jsem viděla na 4Kids.cz.

Jsou vhodným dárkem pro tříleté dítě? Ano. I když mám k jejich provedení určité výhrady, tak svůj účel plní dobře. Dítě se zabaví, nutí ho přemýšlet, dle vlastní fantazie vytvořit obrázky nebo je sestavit dle předlohy, což pro něj může představovat těžší úkol, než se zdá. Na puzzle bývají akce a záleží, kde na ni zrovna narazíte. V online obchodech stojí do 250 Kč.

Magnetické puzzle Detoa

 

Tip č. 5: Magnetická pyramida Woody (od 1 až 1,5 roku)

Hračku koupíte v obchodě Feedo.cz za 260 Kč, a také na Mall.czkde bývá často v akci za 280 Kč. Pyramida je dle výrobce určena pro děti od dvou let a opravdu až ve dvou letech ji umí kompletně složit. Zabere jim to poměrně dost času a baví je to. Na pyramidě můžete procvičovat barvy, velikosti kroužků, což je pro dítě těžké a neustále se k činnosti znovu a znovu vrací.

Dřevěné kruhy fascinují i Filku, který si s nimi hraje už od jednoho roku. Pokud narazíte na podezřele levnou pyramidu, bude se jednat o klasickou dřevěnou pyramidu, která není magnetická, a tudíž není možné dílky rozložit a zase složit.

Magnetická pyramida

 

Tip č. 6: Dřevěná tahací hračka a vkládačka (od 1 roku)

Šneka jsme koupili ve výprodeji v Tescu (spolu s houpacím koníkem, o kterém píšu níže) a byl to nákup roku. Hračka stála asi stovku, sehnali jsme ji ve velkých letních výprodejích, o kterých jsme ani nevěděli, že jsou. Zkrátka byla to náhoda, kterou jsme chytli za pačesy. 🙂 Barva z tykadel se olupuje (respektive ji někdo okousal), jinak vše ostatní hezky drží. Děti si se šnekem hrají, není nejoblíbenější, ale baví je tahat ho po místnosti, prohlížet si, jak je barevný a vhazovat tvary.

Dřevěný tahací šnek Carousel z Tesca.

Dřevěný tahací šnek Carousel z Tesca.

Martínek si z něj někdy udělá pojízdný vozík a odrážedlo. 🙂 Jestli uvažujete o hračkách ze supermarketu nebo hypermarketu, nebojte se toho. Nevýhodou je čínská, případně jiná tamní, výroba. Na straně druhé ne každý rodič si může dovolit utratit za hračky desetitisíce a stejně se toho spoustu ztratí, zničí, zakutálí nebo nevyužije (u nás teda rozhodně). Hledáte-li alternativu, velmi podobného šneka vyrábí značka Hape Toys, kterou pořídíte cenově nejlépe na Pinkorblue.cz.

Tahací šnek Hape

 

Tip č. 7: Dřevěná mašinka Jouéco (od 1 roku)

Mašinka je skvělá. Barevná, krásná, kvalitní, neničí se a zároveň poskytuje určitý stupeň kreativity. Po zevrubném průzkumu hračkáren mi na skládacích mašinkách vadilo, že buď byly barevné až moc – několik barev na jedné kostce, nebo obsahovaly příliš málo kostiček na to, aby zabavily naše obě děti. Až značka Jouéco splňovala veškeré mé požadavky. Hračka je barevná, ale rozumně, nabízí k učení základní barvy. Dřevo je tvrdé, neničí se, barva se neolupuje. Dílky jsou dostatečně velké, je jich 18 (akorát), s mašinkou se dá hezky jezdit po bytě a vagónky se neodpojují. Mohu 100% doporučit. Hračku koupíte online například zde.

Dřevěný vláček Jouéco

 

Tip č. 8: Moje první vláčkodráha Bigjigs (od 2,5 let)

Perfektní vláčkodráha pro začínající strojvůdce. Pro dvouleté dítě bohatě stačí. Než si osvojí, jak složit koleje, kam postavit domečky, postavičky a jak se k sobě skládají mašinky, bude to nějakou dobu trvat. Vláčkodráha Bigjigs je kvalitní, barva vláčků se postupem času může olupovat, záleží na tom, jak s ní děti zachází (a naše děti s ní nezachází právě v rukavičkách). Když budete kupovat první vláčkodráhu, ptejte se sami sebe: Koupím ještě další koleje? Chci dokupovat různé sety a mašinky? Pokud ano, doporučuji vybrat si jednu značku a tu postupně rozšiřovat. Záleží na tom, kolik do mašinek chcete investovat.

Moje první vláčkodráha Bigjigs

Moje první vláčkodráha Bigjigs

Nádherné jsou hračky Brio a Plan Toys, které jsou  docela drahé, byť benefity z koupě hračky jsou vysoké, ne každý rodič si může dovolit děti mašinkami pravidelně zásobovat. Levnější variantu představuje právě značka Bigjigs.

Tip č. 9: Vláčkodráha Bigjigs procházející nádražím 40 dílů (od 3 let)

Velká vláčkodráha s nádražím se hodí pro děti od tří let. Možná, že ji zvládne sestavit i mladší strojvůdce, ale bude mít před sebou nelehký úkol, se kterým bude potřebovat pomoct. Vláčkodráha se skládá ze 40 dílků a je kompatibilní s ostatními díly stejné značky. Součástí je jedna mašinka,  dva panáčci, ale nejvíc ze všeho jde právě o nádraží. K dokoupení máte na výběr široké spektrum mašinek a doplňků. Možná, že vám ze sortimentu značky Bigjigs padne do oka jiná vláčkodráha. Velký výběr najdete na Mall.cz.

Vláčkodráhy Bigjigs

 

Tip č. 10: Haba hra s barvami (od 2 let)

Tahle skládačka je hotová paráda, to vám povím. Krásně barevné, ale ne moc, na učení barev akorát. Jednotlivé tvary dítě navléká na tyče a trénuje jemnou motoriku. Skládací kostky jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, lak se neničí, nepoškrábe. Provedení je na jedničku. Značka Haba nemá v České republice zatím příliš silné zastoupení. Hračku koupíte například na Pinkorblue, kde mají od značky Haba velký výběr zboží (bohužel je často vyprodaná).

Tip č. 11: Magnetická hra Djeco Ulov si rybičku (od 2,5/3 let)

Krásné rybičky dostaly děti opět od babičky, která i přes všechny zákazy vytrvale nakupuje hračky všeho druhu. Rybičky jsou skvělé. Chytat umí i Filka, kterému ze začátku trvalo, než pochopil, že prut se nestrká do pusy, ale když zjistil, jak se ryby chytají, pustil se do práce. Balení obsahuje dva pruty a 12 rybiček.

Rybičky se mi moc líbí. Jsou krásně barevné, krabička v designu moře má typický djecovský styl a je zkrátka perfektní. Balení rybiček není moc velké, a tak se hodí i na dovolenou. Na druhé straně si dokážu představit, že by ho děti ztratily, takže my vozíme vlastně jen vyrobené hry, ale zpátky k rybičkám. Uprostřed rybky je větší hladký magnet, na který se přichytí prut. Prut je dřevěný s provázkem a magnetkem obaleným v jakési plastové kotvě. Podobnou hru Rybaření od Djeco koupíte na 4kids.cz.

Rybaření

Tip č. 12: Magnetické divadlo Detoa (od 3,5 let)

Divadlo jsem koupila jen proto, že jsem ho měla, když jsem byla malá. Kdysi to bylo ještě trošku jiné divadlo, než jaké se prodává dnes. V obchodech můžete koupit hned několik druhů divadel, které se jmenují podle pohádek. My máme doma divadlo, s nímž si můžeme zahrát Červenou Karkulku. Kdybychom chtěli hrát jinou pohádku, museli bychom si pořídit další divadlo. Prodává se ještě Hrad, Popelka nebo Krtek. Magnetická divadla jsou dobře dostupná. Koupíte je v hračkárnách i v internetových obchodech (Mall, Alza a podobně). Rozdíly mezi e-shopy jsou pouze v ceně, za jakou divadlo seženete. Já jsem ho koupila před rokem a čtvrt ve výprodeji a schovala jsem ho na později. 🙂 Za 240 Kč divadlo koupíte na Mrakyhraček.cz, za 270 Kč jej pořídíte na 4kids.cz.

Magnetické divadlo Detoa

 

Hračky ze supermarketů: Koupit nebo ne?

Dřevěné hračky ze supermarketů (ano, máme je také doma) neoplývají velkou kvalitou. Na druhou stranu někdy splní svůj účel perfektně. Hračky pochází nejčastěji z Číny, proto je koupíte levněji než  hračky od českých výrobců. Zkoumala jsem nové vláčky v Lidlu, které jsou v porovnání s naší stavebnicí Bigjigs levné.  Vláčky v Lidlu stojí 600 Kč, ty naše dvojnásobek. Na druhé straně ty z Lidlu nejsou kvalitní. Všimla jsem si, že magnety na vagoncích odpadávají už v krabici, takže naše děti by je zničily hned na Štědrý den. Doma máme, jak už jsme psala výše, houpacího koně z Tesca, tahacího šneka Carousel (opět Tesco) a zatloukačku z Kauflandu. Hračky plní svůj účel na výbornou, nezničily se. Záleží  na tom, co kupujete. Raději se běžte na hračky privátních značek do supermarketu nebo hypermarketu podívat (spíše než je objednávat přes internet). Člověk nikdy neví, co bude v krabici zabaleno. Poslední dobou čtu velmi zajímavé články nebo diskuze na téma, že je přece lepší koupit jednu hračku, českou nebo slovenskou, a hračkám privátních značek  supermarketů dát vale. To je samozřejmě pravda. Jenže na druhou stranu, kdo se tímhle řídí a jak to udělat s babičkami? Naše babička prošmejdí úplně všechno, a prababička taky. Tak co s tím? Nic, co by. Zkrátka jsem se smířila s tím, že nebudeme mít doma jenom české hračky, i když by to byla paráda, a občas nám do sbírky přibude jiný exemplář, který buď dostaneme, nebo na něj narazím s takovou slevou, že ho nemůžu v regálu nechat. Jestli máte doma dvě, tři, čtyři děti, tak jsou  hračky také otázka peněz. My spoustu věcí dostaneme od babičky, co ne, tak dětem můžu koupit, ale ne každý to tak má a ne každý si to může dovolit. Tak vnímám nákup hraček ze supermarketů (hypermarketů).

Jakým hračkám se vyhnout

Mám špatnou zkušenost s dřevěnými autíčky značky Detoa a Woody, která se rozpadla. Dále nedoporučuji kupovat hračky na trzích – také špatná zkušenost. Dostali jsme dvě hračky od babičky. Jedna se rozpadla po půl hodině, druhá po měsíci. Jenže co dělat, když trhovec odjel jinam? Lepené dřevěné hračky pro děti bývají špatnou volbou, protože se rozpadají. Samozřejmě, že ne všechny, ale bohužel to tak často dopadne. Jak vybírám hračky? Čtu recenze, hledám hodnocení a snažím se je kupovat v obchodech, které mi vyjdou vstříc s reklamací, protože pořád něco reklamuji. 🙂

Závěrem

Připravila jsem pro vás přehled velmi snadno dostupných, levných a pěkných hraček. Děti milují také DUPLO, auta a samozřejmě různá kreativní tvoření, pastelky, pracovní sešity i oblékání panenek (najdete v mém e-shopu), a v neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička.

Přeji vám krásné Vánoce. 🙂

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.