Tipy na dovolenou s dětmi: Slovensko – Liptovský Mikuláš

Hledáte, kam vyrazit na dovolenou s dětmi? Zkuste se vydat na Slovensko, třeba do Liptovského Mikuláše. V krásném malém městečku si odpočinete, po okolí si s dětmi uděláte hezké výlety. My jsme si dovolenou na Slovensku moc užili. 🙂
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak vybrat ubytování

Liptovský Mikuláš nabízí cenově dostupné ubytování velmi slušné úrovně. Ubytování najdete přes internet.  Nejprve jsem vybírala takové, které lze zrušit bez poplatků co nejkratší dobu před odjezdem. Pak jsem zvolila jinou taktiku. Vybrala jsem to, které má před odjezdem nejnižší storno poplatky, protože i když bude ubytování týden před plánovaným nástupem pobytu bez storna, a od šestého dne před odjezdem budou storno poplatky 100 %, tak u nás bude platit Murphyho zákon schválnosti. Děti večer před odjezdem onemocní. Jak volit ubytování podle stornopoplatků: Nejste si cílovou destinací jisti? Nulové stornopoplatky po co nejdelší dobu jsou fajn. Víte, že do dané destinace pojedete? Hodí se vám co nejnižší stornopoplatky před samotným nástupem. Bydleli jsme v apartmánech Lea.
  • Pokud cestujete se dvěma dětmi, volte apartmán s alespoň jednou ložnicí a rozkládací pohovkou. V Liptovském Mikuláši jsme měli dvě ložnice, ideální stav.
  • Užitečná rada, která vám při výběru ubytování poslouží: hlavně, ať je bydlení pro rodiny s dětmi účelně zařízené. Dekorace, lampičky, které musíte složitě odstraňovat z cesty, protože se s nimi děti mlátí, okusují je, případně si je chtějí nasadit na hlavu, vám zkomplikuje život.
  • Máte extrémně živé děti? Pojistěte se proti odpovědnosti za škodu. My jsme to neudělali a celou dovolenou jsem si vyčítala, že jsem je měla za pár korun pojistit. Příště jedeme jen s pojištěním.
  • Dětské postýlky jsou problém. Téměř všude. Máte svou cestovní postýlku i s matrací? Výhra. Slováci jsou velmi ochotní a vstřícní. Pokud jim dopředu napíšete, že potřebujete postýlku, s velkou pravděpodobností ji seženou. Jistota to ale není.
  • S sebou přibalte pytle na odpadky a nůžky. Možná se to zdá jako prkotina, ale v ubytování nebývají a mohly by se vám hodit.
  • Sůl na apartmánech je.
  • Doporučuji apartmány, kde je dětské hřiště součástí areálu a také apartmány bez koberce, protože písek nevyluxujete, nemáte-li k dispozici vysavač. 🙂

Tipy na výlet

S malými dětmi to je v horách těžké. Liptovský Mikuláš, krásné pohádkové město, vás na moc dlouho nezabaví, i když podle promo videa by se mohlo zdát, že budete mít na měsíc o zábavu postaráno. Nebudete. 🙂 Centrum městečka je malé a za půl hodinky se budete poohlížet, co byste ještě mohli. My jsme vyrazili do hor.

Demänovská dolina, Biela Púť (cesta k symbolickému cintorínu)

Trasy jsou krátké, prudké a dítě neujde ani krok. Ale díky tomu, že je cesta krátká, dovede vás na vrchol poměrně rychle, můžete nést dítě v nosítku nebo na zádech. Trasa se označuje jako středně obtížná. Zvládnout se dá i s dětmi. Výšlap k cintorínu a sestup dolů zabere slabou hodinku. Po cestě potkáte rozhlednu, tam se zastavte. Výhled z ní je krásný. Vstupné se neplatí. Na dřevěnou rozhlednu se leze po strmých schodech. Auto zaparkujete zdarma hned pod lesní cestou, která vede k rozhledně. Možnost vzít dítě v kočárku: NE

Procházka okolo Vrbického plesa

V průvodci se dočtete, že Vrbické pleso je ideální pro rodiny s dětmi. Nás to tam moc nebavilo. Vrbické pleso je maličkaté jezero, schované za vysokými stromy, kolem něj vede lesní cesta. Hned u vstupu k němu narazíte na dřevěné hřiště, na kterém jsme pobyli nějaký ten čas a zase jsme odešli, protože procházka nestála za moc. Nedaleko jezera můžete nechat stát auto na bezplatném parkovišti. Možnost vzít dítě v kočárku: Terénní kočárek cestu možná zvládne (lesní širší cesta s kořeny a hlínou).

Žiarská dolina

Tohle místo mě uchvátilo. Počasí sice nebylo tak příznivé jako ostatní dny, nepršelo, ale bylo pod mrakem, jenže krajina byla parádní. V Žiarské dolině je několik tras (po jedné z nich můžete jet i s kočárkem). Skrze dolinu vede asfaltová cesta, po které jezdí terénní auta se speciálním povolením. Postupně změní charakter na prašnou širokou cestu, ale i tak po ní lze jet s kočárkem. Komfort to není, to si nemyslete. My jsme šli po lesní pěšině, která se klikatila do kopce, funěli jsme a vláčeli děti v nosítku a na zádech. Po pěšině dojdete k Žiarské chatě, kam jsme se bohužel nedostali, protože to bylo na  naše dva křiklouny dlouhé. Ale i tak to byla krásná procházka. V Žiarské dolině zaparkujete zdarma. Odtud vedou dvě asfaltové cesty. Jedna k Žiarské chatě. Je to ta, která se změní na prašnou cestu. Druhá vede k hotelu a do doliny nepokračuje. Všechny cesty jsou značeny, na parkovišti stojí rozcestník a zabloudit nemůžete. Možnost vzít dítě v kočárku: ANO, ale s omezením.

Liptovská Mara

Obrovské jezero skýtá při pěkném počasí krásné scenérie, žel není možné jej s dětmi obejít kolem dokola. Přijedete na odpočívadlo, podíváte se a jedete zase dál. Kousek od něj můžete navštívit Aquapark Tatralandia. Možnost vzít dítě v kočárku: NE

Rozpočet a ceny

Na Bookingu jsem vybírala ubytování s filtry: apartmán + do 1200 Kč/noc. Byl to poměrně oříšek, ale nakonec se mi to podařilo. Desetidenní dálniční známka na Slovensku stojí 10 EUR, jídlo jsme kupovali v obchodě. Buď jsem uvařila, nebo byl chleba a rohlíky s máslem, šunkou, sýrem a zeleninou. Podobným low-costem jsme jeli také Rakousko, kde jsem našla ubytování za 2000 Kč/noc. Slováci poplatky za úklid neúčtují. Celá týdenní dovolená pro čtyři nás vyšla do 12 000 Kč. Vstupy jsme nikde neplatili, lanovkou jsme nejeli.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásný výlet. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart