19 tipů na DIY podzimní aktivity pro děti

Hledáte, co vyrábět s dětmi na podzim? V článku najdete inspiraci na podzimní aktivity, které můžete s dětmi vytvářet, a také odkazy na podrobný návod. Aktivity jsou řazeny podle věku dítěte. Hezkou zábavu. 🙂
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Čtyři tipy na vytvoření podzimního stromu   (od 2 let)

Martínek miluje práci s lepidlem a barvami. Připravila jsem pro něj čtyři různé způsoby, kterými vytvořil podzimní strom. Tvoření se hodí pro děti okolo tří let věku a více. Lepení bude bavit i mladší děti, které mohou pod dohledem rodičů vytvořit krásný stromeček.

Celý článek

Podzimní dekorace na okna   (od 2,5 let)

Z barevných papírů jsme vytvořili několik druhů podzimních dekorací. Vystřihla jsem barevné listy, vytvořili jsme ježka, draka a houby. Listy jsem nalepila různě po okně, ježky a houby jsem umístila na spodní číst okna, draka naopak nahoru. Jak prvky na okno naaranžujete, závisí čistě na vás. 🙂 Tvoření je určeno i pro mladší děti, kterým ještě nebyly tři roky. Malé děti zvládnou slepit houby a možná, že se jim povede také ježek. Starší děti bude bavit lepení draka a pětileté děti mohou draka udělat celého samy. Tříleté dítě bude potřebovat pomoc jednoho z rodičů. Děti, které chodí do školy, mohou vystříhat listy a samy si připravit jednotlivé díly k lepení. Nejnáročnější je na celém tvoření právě stříhání. Když máte všechny části nastříhané, lepení jde snadno a rychle. Malé děti mohou vyrábět po částech a k činnosti se mohou vracet i několik dní. Dvouleté děti vydrží u činnosti jen pár minut, tříleté dítě zvládne i dvacet minut, a děti školou povinné vyzdobí všechna okna v bytě za jedno dopoledne.

Celý článek

Papíroví draci jako dekorace do dětského pokojíčku (od 2,5 let)

Lepení se hodí pro děti od dvou a půl let. Filka ve třech letech nalepil draka sám, pouze potřeboval poradit, kam patří barevné fáborky. Martínek měl výsledek hotový raz dva. Děti, které chodí do první třídy, mohou vystřihnout části na draka samy. Budou potřebovat pomoc se stříháním kartonu. Toto jednoduché lepení se jim moc líbilo. Hned jsme draky vyzdobili dětský pokojíček. Díky tomu, že jsme draky nalepili na karton, získala dekorace nový, pevnější, rozměr. Draka můžete vyrobit pouze z barevného papíru a karton nemusíte používat. Bude měkký, nebude tak pevný, ale lepení bude pro děti stejně atraktivní.

Celý článek

Pracovní sešit od 2 let PODZIM

Pracovní sešit od 2 let PODZIM

Koupit PDF v e-shopu

DIY ježci z ruliček od toaletního papíru (od 2,5 let)

Lepení zvládnou s pomocí dospělého i děti okolo dvou a půl let věku. Tvoření se hodí i pro předškoláky, kteří mohou ježka vyrobit zcela sami. Procvičí si nejen práci s lepidlem a jemnou motoriku, ale především také stříhání. Vytvořili jsme čtyři ježky ze čtyř ruliček od toaletního papíru – maminku, tatínka a dvě děti. Ježci byli stejně velcí a podle velikosti očí děti odlišovaly, kdo je maminka, tatínek a kdo jsou děti. 🙂 Ježky můžete použít také jako krabičku nebo kornoutek na malý dáreček či drobnosti, nebo je využít ryze jako podzimní zvířátka a dekorace.

Celý článek

Lepíme stromy a obrázky z listí  (od 2,5 let až od 3 let)

Vytvořit můžete úplně cokoli. My jsme listy nestříhali do tvarů, ale nechali jsme je tak, jak jsou, aby bylo lepení ještě zajímavější. Z listů jsme lepili rybičku, s dávkou velké fantazie vznikl také jelen a ježek. Děti samy vytvořily stromy. Tahle aktivita je bavila nejvíc. Lepení se hodí pro děti, které mají rády práci s lepidlem. Zvládnou ji už dvouletá batolata. Filka lepil na papír listy podle své fantazie a byl hodně rád, když jsem mu výtvor pochválila. Lepení bavilo také Martínka. Ten ozdobil papír více než Filka, a také sám nanášel lepidlo. Děti si lepením procvičí nejen představivost, ale také jemnou motoriku.

Celý článek

Zvířátka z kaštanů a jak je vyrobit s malými dětmi    (od 3 let)

Postup je jednoduchý. Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Čemu bych se chtěla více věnovat, je práce s tříletými dětmi. Martínek kaštan proděravět neuměl a ani nechtěl. O to pro něj byla zajímavější práce se špejlí. Zkoušel do děr vsunout špejli a na ní nasadit kaštánek. Ze začátku bylo pro děti vyrábění abstraktní a nevěděly, jak by mohla z kaštanů vzniknout zvířátka. Poté, co jsme společně sestavili housenku, věděly, jak to s těmi zvířátky je.  🙂

Celý článek

Tipy na výrobky z kaštanů s malými dětmi (od 3 let)

Výrobky z kaštanů jsou u nás velmi populární. Děti je rády tvoří, ale často je poměrně brzy zase rozeberou nebo rozbijí. Nejdéle vydržela housenka z provázku a ježek. Na ježka můžete použít také párátka, která mají ostřejší hrot a lépe budou prezentovat bodliny. To bych doporučovala spíše pro starší děti. Pro tříleté jsou sirky nebo špejle ideální. Filka se zapojil do vyrábění co nejvíce. Detaily jsem dotvořila já, někdy mi pomohl. Díky těmto detailům vypadají postavičky a zvířátka zajímavě, ale když je vynecháte, nebude to vadit. Děti si nakonec vyhrály i s panáčkem bez očí nebo s housenkou bez červené pusinky.

Celý článek

Strašidla jako otisky z podzimního listí (od 3 let)

Vyrobili jsme nevšedním způsobem strašidla. Natřeli jsme podzimní listy bílou barvou, obtiskli jsme je na černý papír a pomocí tyčinky do uší a černé barvy jsme vytvořili oči a pusu. Vyrábění se hodí pro děti od tří let věku. Filka ve třech letech zvládl sám natřít listy. List jsem mu pomohla položit na papír, sám jej přimáčkl a zvedl. Martínek ve čtyřech letech dokázal strašidla vytvořit bez mojí pomoci.

Celý článek

Dekorace z listů a slaného těsta   (od 3 let)

Nejprve jsme uhnětli slané těsto, ze kterého jsme uváleli velkou placku, vykrajovátkem na sušenky jsme vykrojili kolečka, brčkem jsme do nich udělali otvor na pověšení a slané těsto jsme nechali vyschnout. Trvalo to čtyři dny. Když byly placičky suché (poznáte to tak, že jsou úplně bílé), natřeli jsme je lepidlem a nalepili jsme na ně lístečky. Hotové placičky můžete použít jako podzimní dekorace, vánoční ozdoby, nebo s nimi potěšit babičku. 🙂 My jsme z nich udělali ozdoby na větvičky, magnety na lednici a také podložku pod mističku. Aktivita není obtížná, i když výsledek vypadá přímo skvěle. Tvoření se hodí pro děti od dvou a půl až tří let. Malé děti potřebují pomoc dospělého. Mohou válet slané těsto, vykrajovat tvary i lepit listy. Výrobek zcela samy nevytvoří, ale do vyrábění se hodně zapojí a bude je bavit. Starší děti zvládnou celý výtvor samy. Tvoření by se mohlo hodit také na výtvarnou výchovu do školky, školy či družiny, protože můžete tvořit hned několik dní – po částech. 🙂

Celý článek

Strašidýlka z papírových kapesníků  (od 3 let)

Vyrábění se hodí pro děti od tří, tří a půl let. Menší děti se mohou na výrobě také podíle, ale kapesníčky jsou dost tenké a mohou je spíše potrhat. Čtyřleté a pětileté děti mohou zkusit vyrobit strašidýlko úplně samy. Od rodičů budou potřebovat drobnou pomoc s provléknutím nitě na zavěšení.

Celý článek

PDF ZDARMA: Šikovné prstíčky a omalovánky jablko a hruška    (od 3 let)

Jak zabavit děti, když není čas na dlouhou a složitou přípravu? Připravila jsem jablko a hrušku – jako omalovánky i jako šablonu na tiskání prstíčky. I když to je činnost snadná, dětem se moc líbila a rádi se k ní vracíme. V článku najdete odkaz na PDF ke stažení zdarma.

Celý článek

Lepený rozkládací strom: Čtvero ročních období   (od 3 let)

Vyrábění a kreslení se hodí pro děti od tří let. Tříleté a čtyřleté děti budou potřebovat pomoc dospělého. Děti, které chodí do školy, zvládnou vyrobit strom samy. Příprava je snadná, lepení zabere dětem poměrně dost času a můžete si jej rozdělit do více dní. Čtvrtku jsem přehnula na polovinu. Vystřihla jsem strom tak, aby byl otevírací v koruně stromů. Z barevných papírů jsem připravila zelené listy, růžové kytičky, třešně, oranžové, žluté a červené listy a také vločky. Vločky jsem vystřihla z bílého papíru, trošku jsem je domalovala modrou pastelkou a přidala jsem modré hvězdičky. Světle modrý papír na zimní vločky jsme bohužel neměly. Nakonec jsem z hnědého papíru připravila čtyři kmeny stromu. Martínek i Filka lepili každý svůj stromek (všechno jsem tedy vystřihla dvakrát).

Celý článek

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

KOUPIT PODZIMNÍ PDF V E-SHOPU

PDF ZDARMA: 3D strom čtvero ročních období k vybarvení   (od 3 let)

Vyrábění 3D stromu pro nás bylo velkou výzvou. Děti bavilo jednotlivé šablony vybarvovat a na konci tvoření byly překvapené, že z výkresů vznikl trojrozměrný stromeček. V článku najdete tip, jak na to, a také šablonu v PDF  ke stažení zdarma.

Celý článek

DIY podzimní ozdoby do květináče z kartonu a barevného papíru (od 3 let)

Lepení se hodí pro děti od tří let. Takto malé děti budou potřebovat pomoc s nastříháním barevných papírů a vsunutím špejle. Děti v první a ve druhé třídě zvládnou vytvořit dekorace samy (možná s drobnou asistencí dospělého). Vyrobili jsme dva motivy – podzimní strom a draka. Podzimní strom je oboustranný, draka jsme oblepili z obou stran barevným papírem, ale oči, nos a pusu má pouze zepředu, zezadu je celý žlutý bez ozdob. Ozdoby do květináče děti milují, protože jsou snadné, výsledek je vidět poměrně rychle. Moc rády natírají papír lepidlem a lepí drobné části, avšak zase ne příliš drobné, protože ty jim ulpívají na prstech a mohou je od vyrábění odradit.

Celý článek

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Originální obraz: Podzimní upršené počasí (od 3 let)

Zábavné tiskání houbičkou zvládnou i tříleté děti. Použití je snadné, Filku i Martínka tento způsob moc bavil. Pro ně to bylo lepší než vybarvovat celý papír štětcem. Vznikl zajímavý neotřelý podklad, v němž se vpíjely barvy jedna do druhé a zároveň nebyla ve čtvrtce vyrytá díra. 🙂 Tímto výtvorem si děti trénovaly prostorovou představivost. Martínek dokázal rozmístit kapky deště rovnoměrně na obraz (i pod deštník, kde za normálních okolností neprší), kdežto Filka tečkoval a tečkoval a tečkoval stále na jednom místě. Ve třech letech na něj bylo rovnoměrné rozmístění v prostoru ještě těžké.

Celý článek

DIY podzimní dekorace na okno: Lesní zvířátka a stromy (od 3 let)

Děti lepily každý svá zvířátka a stromečky. Každý vyrobil lišku, medvěda, jeden strom, a poté spoustu malých papírových žaludů. Velké dekorace jsme vytvořili ve dvou vyhotoveních, žaludů vzniklo nespočet. Zvířátka jsou snadná, aby lepení zvládl ve třech letech i Filka. Zvolila jsem jednodušší tip podzimního stromu, stejně jako velmi snadné medvídky a lišky. Filkovi šlo lepení dobře, ale občas nanesl lepidlo tam, kam neměl. Tvorbu dekorací zvládnou tříleté děti, které si procvičí dostatečně jemnou motoriku i práci s lepidlem.

Celý článek

Podzimní strašák z ruličky od toaletního papíru (od 4 let)

Z ruličky od toaletního papíru jsme vyrobili strašáka do zelí, který je veselou podzimní dekorací do bytu i skvělým strávníkem. Jak se záhy ukázalo, děti strašákům v kuchyňce uvařily něco k snědku, posadily je ke stolu a před ně položily talíře s dřevěným jídlem. 🙂 Lepení postavičky je trošku složitější. Tříleté děti budou potřebovat velkou pomoc dospělé osoby. Předškoláci a prvňáčci mohou nastříhat samy papír, nalepit jej, nožičky a ručičky pro ně budou obtížnější. Osmileté děti zvládnou strašáka samy.

Celý článek

DIY lampionky ze sklenice od marmelády (od 5 let)

Tvoření je určeno pro děti nejdříve od čtyř až pěti let. Nalepit na sklenici krepový papír není pro děti snadné. Martínek se ve čtyřech letech intenzivně soustředil, aby pokryl skleněnou lahvičku krepovým papírem a zároveň aby se neumazal od lepidla. Filkovi lepení ve třech letech nešlo a nebavilo ho to. Lampionek vypadá hezky, když se rozsvítí. Na přenášení z místa na místo nebo na venkovní průvod není vhodný. Sklo je rozpálené a mohlo by někoho poranit. Lampionek také není příliš vhodný nechat zapálený v prostoru, kde je malé dítě. Máte-li strach používat svíčku (já jej mám), lze do skleničky vsunout umělé osvětlení (svíčka na baterie, malá baterka nebo do větší láhve od okurek řetěz). Takto vznikne poměrně bezpečná a hezká podzimní či zimní dekorace. Stačí jen pořádně vyměřit otvor a velikost skleničky, aby se umělé osvětlení do lampionku vešlo.

Celý článek

Martinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru  (od 6 let)

Výroba lampionku je určena pro dospělé, ale děti se mohou také podílet. Starší děti mohou na krabici nakreslit okénka, rodiče je vyříznou a společně mohou připevnit balicí papír. Lampionek by měly zapalovat pouze dospělí, stejně tak bych se bála nechat děti samotné, když je v provozu. Jestli do krabice nechcete dávat svíčku, můžete ji nahradit malou baterkou. Zkoušela jsem vícero možností – dokonce jsem vsunula mobilní telefon do lampionu skrze velké okno a výsledek vypadal pěkně, pokud stál lampion u zdi. Zapalovat svíčku vůbec nemusíte, pokud ji nahradíte jiným zdrojem světla (baterka, světýlka na stromeček). Lampionek jsem držela za horní cípy papíru, které sloužily jako pomyslná ucha na držení.

Celý článek

Závěr

Připravila jsem seznam našich nejoblíbenějších podzimních aktivit a možná, že vás zaujme právě jedna nebo vyzkoušíte hned všechny. Děti rády tvoří něco nevšedního, překvapivého nebo zcela obyčejného běžného, co dobře znají a s čím se snadno ztotožní.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart